blog o cestování s dětmi

Žernosecké jezero a další tipy, kde se vykoupat

V článku se dočtete, jak je fajn pojmout i samotnou cestu na dovolenou jako výlet, ale i o tom, kde se vykoupat v okolí Prahy – to by se v letních měsících mohlo hodit.:-) Tak jdeme na to.

Z NUDNÉ CESTY KRÁSNÝ VÝLET
Přemístit se z místa A do místa B, třeba z domova na chalupu či dovolenou, nemusí vždy znamenat závod s časem, tedy hlavně tam být co nejdřív, mít to co nejrychleji za sebou a s jazykem na vestě a nápisem někde mezi vráskami na čele „Uf, přežili jsme to!“ dosednout v cíli.  Nám se osvědčilo samotnou cestu pojmout jako takový výlet, resp. road trip. Místo dvou hodin jsme schopni na cestě strávit klidně i celý den. Má to výhodu v tom, že cesta je pro děti obvykle snesitelnější, poznáte spoustu nových míst, kam byste jinak asi jen tak nejeli a nepřijdete o jeden den dovolené, který bývá obvykle „zabitý“ nudným cestováním. Všem, co míří k nám na offline chaloupku v Českosaském Švýcarsku (průvodce Českosaským Švýcarskem pro rodiny s malými dětmi k objednání zde) třeba radím, ať se cestou zastaví v Tiských stěnách (článek zde) nebo třeba v Ústí nad Labem na Střekově (článek tady).

Jednu takovou naši cestu na chalupu jsem popsala i v tomto článku, který nás zavedl třeba až na krásné místo u Ústí nad Labem, na Bukovou horu.

Vám radím, otevřete mapy.cz, nalaďte turistickou verzi a pátrejte po místečkách, která byste jinak minuli. Možná řešíte to, že na dovolenou vezete třeba spoustu jídla (článek o našem zavařování na dovolenou najdete tady) a co s ním, když nemáte v autě lednici. Zkuste zapátrat, jestli do končin, kam míříte, nezajíždí nějaký online obchod s potravinami. K nám na chaloupku třeba nově zajíždí Košík, což je naprostá pecka!

VYKROČENÍ Z KOMFORTNÍ ZÓNY

Pro mě takové cestování někdy znamená pořádnou výzvu. Ne, nejsem ten typ co sedne za volant a jede, jakoby se nechumelilo. Řídit jsem začala až v 6. měsíci těhotenství s Brácháčem. Víc o mé řidičské cestě se dočtete v tomto  prehistorickém článku.) Motýlky v břiše už tedy nemám, ani ruce se mi už díky Bohu nepotí  a nekloužou po volantu (když tedy cestou není bouřka a podobné srandičky), ale trasy do neznáma mě nenechávají úplně klidnou. A co fakt nesnáším je parkování. Ta představa, že jedu někam, kde nevím, jak to tam vypadá, jak tam zaparkuji, je mi pořád ještě velmi nepříjemná. Ale stále se držím hesla „Při nejhorším někde prostě zastavíš, rozbrečíš se a zavoláš o pomoc“, což mi na cestách dost pomáhá.

Naše poslední cesta z Prahy na sever nás zavedla do Velkých Žernosek. Žernosecké jezero jsem měla v plánu už hodně dávno.
Moc ráda totiž při našich cestách na sever sleduji krajinu kolem Lovosic a Litoměřic…

K ŽERNOSECKÉMU JEZERU AUTEM
Autem je to z Prahy cca 50 minut. To je tak akorát na poobědovou siestu dětí. Cesta je velmi pohodová, kus po dálnici, kus po silničkách s nulovým provozem. Cesta nepřináší žádné záludnosti a v okolí rybníka je i dobré značení kudy k pláži. Takže pro nás, orientačně méně zdatné, jasný plusový bod.:-)
Na co si ovšem dejte velký pozor: MĚJTE S SEBOU DROBNÉ NA PARKOVÁNÍ. Vjezd na velké parkoviště (jupijej!) je zpoplatněn 40 Kč a může se vám stát stejně jako nám, že budete mít  sice 50 Kč, ale nikde ani noha, aby vám tu pajcku rozměnila:-). Recepce a kiosky fungují zřejmě jen v sezóně nebo o víkendech, závora však celoročně. A obecně to tu koncem června bylo tak trochu jak po vymření, jakože si skočíte do obchůdku na promenádě, na to zapomeňte. 🙂

ŽERNOSECKÉ JEZERO
Příjemně překvapilo svou velikostí, svou čistotou (konec června) a velikostí pláže. Je fakt hodně velká! Prostě jedno mega obří pískoviště. Najdete tu i pár stromů po straně, ale rozhodně doporučím s dětmi plážový stan. Přístup do vody je pozvolný. Já jsem tam tedy nestrčila ani palec, nemusím mít všechno, haha, ale děti se rochnily poměrně daleko od břehu a vodu měly po pupíky.
Záchodky jsme nevyzkoušely, ale jsou tu, otevřené i mimo špičku. Jedna z věcí, která je pro nás na cestách též dost zásadní.:-)

K ŽERNOSECKÉMU JEZERU VLAKEM
Pokud rádi cestujete vlakem, je tohle výlet pro vás! Z Prahy do Lovosic je rychlík za 1:10 hod. Samozřejmě, i cestu vlakem si můžete rozkouskovat, proti gustu žádný dišputát. Cestou je tolik možností! Jen pozor, ať máte dostatek času v Lovosicích na prozkoumání všeho, co toto město nabízí.
Na náměstí jsou parádní kašny, resp. takové ty vodotrysky z chodníku, kousek od centra je inline dráha, moc hezky vypadá i nově postavená rozhledna U Zámečku nebo lesopark Osmička. Ale to hlavní: z Lovosic se pak přívozem, který obvykle mívá interval 30 minut (prověřte si předem) se pak dostanete na cyklostezku, od které je to už jen kousíček k pláži u Žernoseckého jezera. Hodně Lovosice prošmejdila i Kačaba, tak mrkněte k ní na blog, ať se neopakuji.

KAM DÁL NA VÝLET V OKOLÍ ŽERNOSEK
Nedaleko Žernoseckého jezera je nádherné vyhlídkové místo Tři kříže. My jsme k němu šli s dětmi od rozhledny Kamýk. Dodnes děti vzpomínají na mravenčí cestu! Tolik mravenišť jsme v životě neviděli! A ze zpráv od čtenářů tohoto blogu vím, že ta mraveniště nejsou jen jednorázová událost:-).

Pokud k vyhlídce Tři Kříže zamíříte odspodu od cyklostezky vedoucí kolem jezera, připravte se na pořádný krpál. O našem výletě na Tři kříže a Kamýk se dočtete v článku zde.

KDE JINDE SE V OKOLÍ PRAHY VYKOUPAT
My jsme zatím vyzkoušeli Vojkovice, Lhotu, Jezero Chmelař a právě Žernosecké jezero.

VOJKOVICE popisuji zde – ty jsou menší, ale zato nejblíž. Koupání ve Vojkovicích můžete spojit s návštěvou (a děti s cyklovýletem) zámeckého parku Veltrusy. V Létě je tam dost stínu a pro první cyklovýlet ideální!

LHOTU jsme otestovali po výletě na Kokořín. Byl to tehdy moc krásný výlet s dětmi (klik zde). Ne, nás nebaví se koupat celý den, děti teda možná ano, ale pešík, předtím si raději střihneme i nějaký ten výlet. Kokořínsko mapuje partička z Ověřeno rodiči. Už teď se těším na jejich nový ebook z této oblasti.

JEZERO CHMELAŘ je opět další skvělé místo, které se vyplatí spojit s návštěvou třeba historického města Úštěk. Tento fajn výlet, který děti snad ani nemůže nebavit, je popsán v tomto článku.

PRAHA –  pokud se vám nechce z Prahy, tak můžete skočit třeba do Stromovky nebo na parádní hřiště s vodními prvky kousek od Kolbenky. Více zde.

Fajn je i Park Maxe van der Stoela nedaleko Hradčanské, o kterém se dočtete v článku u Míši z Hrajeme si jinak. 

Ale i taková  couračka Tichým údolím z Únětic do Roztok je v létě moc fajn. Teď běží v Roztokách na zámku nová interaktivní výstava o knihách, takže další důvod sem vyrazit. Pokud se v Suchdole vydrápete na Kozí hřbety, kde je to pro děti, co si rádi hrají na indiány, ráj, pak vám přijde ochlazení v Únětickém potoce vhod.

Na vodní hrátky určitě dojde i na tomto výletu na Zlenici. 

Já myslím, že si vyberete! Létu zdar!

Jo a  pokud ještě nemáte mé průvodce, určitě mrkněte, myslím, že by vaší knihovně také slušely. Za případné sdílení budu moc ráda.

Nad gramatikou prosím přimhuřte oči. Já byla vždycky dobrá na matematiku.:-)

Jana

 

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kde přenocovat cestou z Alp

Pyreneje s dětmi

Lyžování s dětmi v Alpách- Wildkogelarena