blog o cestování s dětmi

Kokořín s kočárkem a přírodní koupání v okolí Prahy

Plánování víkendových výletů mi dává dost zabrat, protože všude jsou davy lidí a to fakt nemusím. To, že je v září ještě 30 stupňů, mi situaci moc neusnadňuje, protože kde se dá vykoupat, tam je lidí ještě víc. Myslím si však, že se mi tentokrát podařilo najít skvělý kompromis mezi potřebami celé naší rodiny a vymyslet takový výlet, během kterého si každý našel to své. Primárně tedy stín a vodu:-).

KOKOŘÍN HRAD

Výlet jsme zahájili dopolednem na Kokoříně a byla to rozhodně dobrá volba! Samotná cesta z parkoviště v Kokořínském dole k hradu byla pro děti zážitkem. Brácháče jsme na ten kousíček vzhledem k jeho náladě usadili do kočárku, takže spokojenost byla z jeho strany maximální. Ano, k hradu dojedete s kočárkem bez problému. Vede k němu víc cest – od kočárkové po terénově náročnější. Kočárková je dlouhá cca 1 km a vede nejprve po silnici bez provozu, kde nabízí malé zpestření v podobě tunelu, ve kterém se dá parádně zařvat, a pak pokračuje lesem. Já jsem se Žloutkovou šla tou náročnější cestou „pro pankáče“, která vede nejprve po stejné silnici a pak odbočí vpravo do lesa (tuším, že po modré). Tato cesta vede po vysokých schodech z kůlů. Je dlouhá cca 600 m a rozhodně ji s vaší pomocí zvládnou i ti nejmenší. Litovala jsem, že jsem nepřemluvila Brácháče, aby víc spolupracoval, protože by si ten výstup užil. Všechny cesty vedou ve stínu, takže co víc si přát.

Děti zatím nezatěžujeme standardními prohlídkami hradů a zámků s průvodcem, tak jsme se jen vyšplhali na věž, což jim bohatě stačilo. A já měla alespoň možnost pokochat se pohledem na ty krásné lesy, které jsou pro Kokořínsko charakteristické.

Ale největší pecka pro děti byla skála pod hradem, která se nám stala útočištěm na dobrou hodinku.

Dalším bodem programu, tzv. zlatý hřeb večera, měl být výletní vláček po okolí. A zde jedno ponaučení… Ano, i já to dávno vím, ale stejně mi to ujelo… Prosím vás, dokud v podobných udělátkách nesedíte (ať už jde o vláček, kolotoč či kdo ví co ještě), NEŘÍKEJTE O TOM DĚTEM:-). Jejich zklamání může poznamenat další průběh celého odpoledne a vás dovést k myšlenkám typu „PROČ JÁ?“:-)  Já měla zjištěno, že jezdí. No nejezdil. Takže raději předem volat!

PROCHÁZKA KOKOŘÍNSKÝM DOLEM AŽ K POKLIČKÁM

Od parkoviště pod hradem jsme se následně vydali směrem k restauraci Pobuda (nachází se naproti parkovišti, hned vedle hotelu Kokořín) a od ní dle ukazatele po červené směr Pokličky. Celková trasa měla být 2 km dlouhá a vedla krásným chladným stínem podél potoka (teda jestli to byl potok, místy to vypadalo divně:-). Trasu jsme zvládli i s kočárkem, i když občas bylo třeba jej poponést.

Dost jsem se na ten skalní útvar těšila, protože se Žloutkovou takové výstupy milujeme. Nicméně došlo k jakémusi nedorozumění a z důvodu velmi vysokého řevu mladšího účastníka jsme se zřejmě pár metrů před „dosažením vrcholu“ otočili a šli zpět. Tudíž nemohu soudit, jak vypadala trasa k samotnému závěru, ale troufám si říci, že výlet lze absolvovat i s kočárkem.

V restauraci Pobuda jsme si dali lehký oběd a děti s maximálním nadšením zdolávaly obří skluzavku. Jen tedy oba dva dostali přísný zákaz dotýkat se nás, protože byli zaprášení úplně všude. Pro úzkostlivé rodiče nedoporučujeme:-).

JEZERO LHOTA

Po obědě následoval cca 35 minut dlouhý přesun k jezeru Lhota u Brandýsa nad Labem. A pokud jsem v úvodu napsala, že nemám ráda davy lidí, tak tady musím přiznat, že mi ty davy k mému překvapení ani nevadily. Samotné jezero je poměrně velké, tudíž pojme velkou masu lidí. Nicméně ta písečná pláž, ty borovice, ten stín a chládek a dětské hřiště za to prostě stojí. Voda byla celkem teplá, 24 stupňů, a zdála se nám i celkem čistá. A pro děti je zde spousta zábavy.

Určitě se toto místo zařadí mezi ta, kam se vrátím. Mimo víkend to musí být super! Parkovné na celý den vyjde na 80 Kč a vstupné 50 Kč za dospělou osobu, děti do 6 let neplatí nic. Za mě rozhodně lepší než kdoví jaké koupaliště!

Takže suma sumárum, na nás si ty třicítky nepřijdou! Opravdu moc fajn výlet (přestože tentokrát naše děti moc nespolupracovaly), díky kterému se nám dařilo tak vysoké teploty příliš nevnímat. Doporučujeme!

Co se okolí týká, pokud vám nevadí větší popojíždění, nebo si plánujete výlet s noclehem, dovolím si ještě pár tipů, které mám sama v záloze.

Cca 40 minut od Kokořína se nachází volnočasový areál Vrchbělá. Dle dostupných informací nabízí cca 7 km dlouhou cyklo a inline stezku (resp. dva okruhy a 4 km), rozhlednu, dětské hřiště se třemi hrady, minizoo a lanové centrum (to je zatím mimo provoz, areál se otevřel v srpnu 2016). Nebo se nejprve můžete stavit v ZOO Zelčín, který je směrem z Prahy, cca 30 minut od Kokořína.

Cca 40 minut od jezera Lhota najdete zámek Loučeň, který nabízí skvělé vyžití pro děti. Máme vyzkoušeno a rozhodně doporučuji! Takže též možno spojit v jeden výlet.

Staroboleslavský Dvůr
Staroboleslavský Dvůr

Milovníky koní a zvířat určitě osloví i Staroboleslavský Dvůr. Ten jsme sice osobně nenavštívili, ale upoutala mě možnost jízdy na koních, zookoutek a dětské hřiště. Tak třeba příště.

 

 

1 komentář

  • Krásný článek, nejradši bych také hned na Kokořínsko vyrazila 🙂
    Jen doplňuji k dalším tipům, že jsme osobně navštívili areál Vrchbělá (pozor na ukazatelích je napsáno In-line park Bezděz – aby vás to nezmátlo) 🙂 a mohu jen doporučit. Zde mé postřehy: jsou tam 2 in-line okruhy, asi 4,5 a 4 km, a všelijak propletené, že jsme tam skoro zabloudili 🙂 takže projet se tam dá slušně, jen to je trochu zvlněné – pro dítě na kole v pohodě, bruslař musí umět brzdit (ale dala jsem to na bruslích i s kočárkem), u in-line stezky jsou odpočívací místa – altánky, kde se dá zajet i na bruslích. je tam otevřená rozhledna. v „zoo“ ohradě mají ovce, pštrosa, koně, to mé děti neoslovilo, ale byly nadšené z hřiště – jsou tam 3 takové hrady, jako na obrázku (provazové prvky, skluzavky) a pak ještě další atrakce, opravdu pěkné a na velkém prostoru. To lanové centrum mi přijde až pro větší děti (je to takové vysoké, kam se stejně musí s jištěním, tam bych se bála i já) a to teda zatím otevřené není, restaurace také ne, takže tam není kde se občerstvit. Ale Bělá je blízko a tam je to taky pěkné. Celkově moc příjemné místo – příroda, výhled na Bezděz a hlavně málo lidí a klid!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Máma a dcera II.- 10. den: Tarifa

Máma a dcera II.- 8. den: Frigiliana

Máma a dcera II.- 6. den: Nerja