blog o cestování s dětmi

Úštěk- historie, koupání a zábava s dětmi v okolí Prahy

Naše poslední cesta do Českosaského Švýcarska se nám natáhla na krásných 10 hodin. Pojali jsme ji opět jako celodenní výlet. Úštěk, jezero Chmelař, Víťova rozhledna v Náčkovicích a Buková hora, to byla naše zastavení. Tohle řešení doporučím všem, kdo se bojí cestovat s dětmi, protože cestování autem s nimi je tak trochu peklo a raději kvůli tomu zůstávají doma. Přiznávám, že tahle forma autovýletů je pro mě pohodové řešení, pokud jedu s dětmi sama. Tady mám totiž zas problém já. Jak s nimi mám ujít sama víc jak 3 km, začínám se totiž bát. Protože jak se ten „mladej pán“ sekne, končíme:-). A na to jsem už asi příliš stará:-).

Středověké město Úštěk je nejmenší městskou památkovou rezervací, o které jsem neměla vlastně vůbec tušení. A je to tu vážně kouzelné! Z Prahy sem dorazíte za hodinku a pokud to máte tak nějak poblíž, dá se sem dojet i vlakem. Pak už máte všechno pěkně na dlani. Památky, zábavu pro děti, přírodní úkazy a koupání k tomu jako bonus.

Gotické domy na vás dýchnou dávnou minulostí. A nejen ty. Nápisy na domech, úzké uličky,  Ptačí domky z 1.pol. 19. století… jako vážně to tu má atmosféru! A když se k tomu přidají tak trochu prehistorická hřišťátka z roku krále klacka a místní kemp, máte pocit, že dnes není dnes, ale dnes je kdysi dávno:-).

ÚŠTĚCKÁ ŠATLAVA, MUZEUM ČERTŮ A BETLÉM

My jsme se nejprve vydali přes celé městečko (čili tak 5 minut chůze) směrem k Šatlavě. Dětem jsem totiž slíbila místní Muzeum čertů. Sice taková místa moc nemusím, ale oni jsou pro ně ti čerti takový magnet! Protože v něm ale probíhají prohlídky jen jednou za hodinu a v době oběda je pauza, tak pro nás musela být Šatlava náhradním programem. A myslím, že to bohatě stačilo. Malý výlet do sklepení, seznámení se se středověkými mučícími nástroji a trošku bobřík odvahy v jednom. Je to tu hodně malé, ale pro nás to bylo tak akorát:-). Pokud máte starší děti, nezapomeňte si vyžádat prohlídku se zvukem. 

Před Muzeem čertů jsme narazili na volně vystavený Fialův mechanický betlém. Nevím, jestli je stále na jednom místě, každopádně teď tam stojí. A tam jsme se teda zdrželi dlouho! Krása! Sice se na nic nemohlo sahat, ale nám stačilo všechno jen pozorovat. Tak ale musí se také naučit, že celý svět se netočí kolem nich a všechno nemusí být kvůli nim interaktivní:-).

V Úštěku najdete i Vodní svět. My jsme neměli ambice jen navštívit, ale sympatický mi byl! Rozhodně se zvenku netvářil jako Mořský svět na Výstavišti:-). Prostě tohle městečko má styl!

Alternativou vám ještě může být skanzen ve Zubrnicích, kam jsem je chtěla vzít také, ale to si necháme na jindy.

HOTEL RACEK

Tak toto místo byla pro náš oběd jednoznačně dobrá volba. Nejen, že jídlo bylo dobré, ale to zázemí pro děti! Poník, kozy, super dřevěná loď se skluzavkami a bylinková zahrádka! Já jsem si tam i v klidu poseděla a to je co říct:-).

JEZERO CHMELAŘ

Po obědě byl cíl naší cesty jasný – jezero Chmelař. Urolbovanou písečnou pláž jsme měli skoro jen pro sebe! Pláž je volně přístupná, resp. v létě se tu asi platí, ale tentokrát po nás nikdo nic nechtěl. My jsme si to tu pořádně užili. Však obří pískoviště, k tomu pěkné hřišťátko s lanovkou, co víc si přát? Vstup do vody je pozvolný, což je s dětmi ideální. Pláž je poměrně velká, takže pojme asi dost lidí. Ovšem stín tu příliš nehledejte, což si myslím je velká nevýhoda. Sociální zařízení je kapitola sama pro sebe:-). Ale popsala bych to asi takto: když musíš, tak musíš a neřešíš, jestli jsi na pánských nebo ne!

Pokud hledáte místo, kde se budete celý den čistě jen koupat, volila bych možná spíš jezero Lhota, kde bylo skvělé hrací zázemí pro děti pěkně ve stínu.

VÍŤOVA ROZHLEDNA V NÁČKOVICÍCH

Mám moc ráda rozhledny. Prostě se ráda kochám výhledy a pro děti je to fajn zpestření výletu. Rozhledna v Náčkovicích nás sice vypekla, protože je otevřená jen v pátek – neděle, ale v žádném případě nelituji, že jsme tam zastavili a jak o závod k ní s dětmi doběhli. Od silnice je to k ní jen pár set metrů (které zvládnete i s kočárkem). A ocitnete se tady tak trochu jak na konci světa. Takový klid! Vážně balzám na duši. I bez výhledů z rozhledny. Z Úštěku je to sem jen pár minut jízdy autem. 

Pak jsme naskočili do auta a pokračovali o kousíček dál. Asi tak 8 minut autem.

BUKOVÁ HORA A HUMBOLDTOVA VYHLÍDKA

Buková hora je jen kousek od Ústí nad Labem. Až někdy pojedete na sever, zastavte se tu! Já jsem se rozhodla udělat tuhle tečku za naším celodenním výletem, i když se na to Brácháč už příliš netvářil. Ale věděla jsem, že to bude stát za to. A také stálo! Proběhla troška teorie o televizním vysílači, která nám zpestřila těch 700 m od parkoviště (600 m dáte i s kočárkem). A pak už jsem jen zírala. Ten výhled je prostě neskutečný! Děti lezly po skále, já jančila, ať nespadnou, no klasika:-). Ale spokojení jsme byli rázem všichni.

Na Bukovou horu se dostanete např. i ze skanzenu Zubrnice. Je to „jen“ 5 km. Tak třeba někdy příště:-).

Pak jsme už dorazili do cíle. Do naší srdcovky:-). A vám bych poradila to zalomit někde v Ústí, zvládnout ještě Střekov a Tiské stěny a pak se přesunout směrem do Děčína a dál. Jaj, těch možností je spousta!

VÝLETY V OKOLÍ

Z dalším míst, která si myslím, stojí za návštěvu, bych zmínila (jste mi doporučili) asi tato:

 • Hrad Heldenburg,
 • Zubrnice,
 • Konojedské Bochníky,
 • Ostré,
 • Opičí hlavy,
 • rozhledna na Hořidlech,
 • Levín,
 • zámek Ploskovice (s sebou rohlíky na krmení pávů), hrad Jestřebí, zámek Zákupy (krásná zahrada a medvědi)
 • Verneřice Loučky – Za Loučkami na konci vsi je parkoviště a od něj je to k Bobřím vodopádům snad ani ne 0,5 kilometru.
 • Krásné rybníky mezi vískami Holany a Stvolínkami, soustava s vodopádem, chatičky, voňavé borovice… pohodička

HRAD HELFENBURG – z Úštěku je to 5 km. Je to prý pěkná procházka lesem, ovšem také pěkně do kopce.  Pokud autem dojedete až do Ostré, měly by to být tak 2 km a pořádným krpálem dolů. Vede sem více cest, jedna z nich je od Rašovic a ta by dle všeho měla být sjízdná s kočárkem. Ale ruku do ohně za to nedám. Budu ráda, pokud se najde někdo, kdo tento tip prověří.


Update, info od vás:  K Helfenburgu se dá opravdu dostat s kočárkem.  Parkovali jsme na konci obce Rašovice, je tam nějaká dlouhá budova, asi bývalé družstvo a odtud jsme se vydali po zelené značce – cesta vede po polní cestě, byla uježděná a pak přechází v lesní cestu a celkem pohodově vede až přímo k hradu, délka asi 1,5 km. Možná po dešti to tam bude rozbahněné. Hrad super prolézání a ty výhledy! Je tam i ohniště, dají se tam upéct buřty

 

 

1 komentář

 • Helfenburk by se tuším kočárem dal. Už si to moc nepamatuji, zážitek ze spaní na vrcholu hradní věže zastínil cestu ????

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Máma a dcera II.-1. den: Málaga

Kde přenocovat cestou z Alp

Pyreneje s dětmi