blog o cestování s dětmi

Tiské stěny – zážitek nejen pro děti

Výlet, na který jen tak nezapomenete a nejde vám z hlavy, tak to je pro mě náš sobotní výlet do Tiských skal, jedněch z nejkrásnějších Labských pískovcových útvarů! Tento výlet překvapil, nadchnul a pohladil po duši. A bavil nás všechny! Děti obzvláště. Pokud hledáte tip na výlet s dětmi do krásné přírody, kde jste třeba z Prahy tak za hodinku, zamiřte rozhodně sem! Strávíte zde minimálně půl dne, fantazie vám pojede na plné obrátky a nebude se vám chtít pryč.A žádná dětská hřiště ani jiná udělátka nebudete vážně potřebovat. 

Posuďte sami… protože tady jsou slova snad i zbytečná.

Cesta např. z Prahy do Tisé trvá hodinu a celou dobu jedete víceméně po dálnici. V Tisé lze zaparkovat na parkovišti jen pár minutek pěší chůze od vstupu do skal. My jsme parkovali na parkovišti pod hřbitovem, prošli pár metrů kolem hřbitova do kopečka a byli u vstupu do skal. Nezapomeňte si vzít drobné, platí se zde symbolické vstupné (Na wc si raději dojděte na parkovišti, pak už ho jinde nenajdete).

MALÉ STĚNY

Můžete si zde zvolit, jakým okruhem se vydáte. Nám bohatě stačil ten krátký, za Malými stěnami. I tak jsme tu pobyli krásné dvě hodinky a nebýt velké zimy, jsme tam snad doteď. Tiské stěny můžou být skvělým výletním místem třeba i v horkém letním počasí – ve skalách se pěkně ochladíte, písku na hrabání pro děti tu je všude dost a místo, kde posvačit se tu též najde (myšleno vaší svačinu). Pro děti to tu je doslova ráj! Takové obří skalní bludiště. Je zajímavé pozorovat, jak velkou mají děti fantazii a co všechno v těch skalách vidí. Pomůckou vám může být plánek, kde jsou jednotlivé skalní útvary označené a popsané (Sloní noha, Kuří nožky, Úly…).

Doporučujeme do batohu přibalit lopatičky, mokrou žínku:-) a oblečení připravit na to, že dostane zabrat. A také vezměte svačinu s sebou, protože návštěva restaurace vás možná bude i zdržovat. 

VELKÉ STĚNY A RESTAURACE TURISTICKÁ BOUDA

Pokud zvolíte ještě dlouhý okruh a vydáte se směrem Velké stěny dostanete se kolem 54 skalních útvarů (Slony, Tančícího medvěda, Skalní hrad, Vítěznou bránu, Hlavu krokodýla, Obří hlavy, Ořech, Napoleonovu botu) až k restauraci Turistická bouda, kde se můžete stylově naobědvat. Na děti tu čeká i venkovní hřiště. Pokud jste pankáči, můžete pokračovat až na rozhlednu Sněžník. (Restauraci testoval spřátelený portál Ověřeno rodiči).

DO TISKÝCH STĚN BEZ KOČÁRKU, KOLEM DOKOLA MOŽNO I S NÍM

Na tomto výletu je fajn, že jej zvládnou i ty nejmenší děti. Nemusíte ujít x kilometrů, ale za pár minutek jste ve skalním ráji. S kočárkem zde rozhodně své štěstí nezkoušejte. Nicméně okruh není nijak náročný (žádné šplhání po žebřících apod.), čili není problém jej zvládnout s nosítkem.

Cca 8 km dlouhý okruh, který kolem Tiských stěn vede, je sice sjízdný s kočárkem, ale to nejlepší z Tiských stěn příliš neuvidíte. Tento okruh doporučujeme jako zpestření, pokud vám třeba dítko po obědě spí. Více o něm najdete zde. (Od parkoviště po silnici směrem na Rájec, poté po naučné stezce a dále po žluté).

VÝLET SI ZPESTŘETE NÁVŠTĚVOU ÚSTÍ NAD LABEM

Cestou do Tiských skal se můžete zastavit třeba v Ústí nad Labem, což je jen 20 minut směrem na Prahu. V Ústí určitě stojí za shlédnutí spousta míst, já vyzdvihnu lanovku na Větruši a hrad Střekov. Více o výletu do Ústí nad Labem najdete zde. 

Prostě pecka! Jen jedna rada – pokud to jen trochu jde, zkuste sem vyrazit mimo sezónu nebo ve všední den. A rozhodně se nebojte tu zakončit den, má to své kouzlo a lidí tu není tolik…

5 komentářů

  • To je úžasné, neustále říkám, že u nás je mnoho krásných zákoutí, které stojí za to objevovat, a nemusí se přitom jezdit tak daleko. Děkuji za tipy!

  • S tím naprosto souhlasím. Díky dětem jsem začala svět kolem sebe vidět zas trošku jinak. A vážně stačí mít oči pořádně otevřené .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Máma a dcera II.- 10. den: Tarifa

Máma a dcera II.- 8. den: Frigiliana

Máma a dcera II.- 6. den: Nerja