blog o cestování s dětmi

S dětmi na kole i na koni ve Veltrusech

Do Veltrus jsem se chystala už pěkně dlouho. Tak nějak jsem to měla na seznamu míst, kam můžeme vyrazit na výlet a stále jsem to odsouvala. Asi jsem to brala jako takovou nouzovku. O to víc jsem byla dnes příjemně překvapena!

Zámek Veltrusy leží nedaleko Kralup nad Vltavou, čili opravdu jen pár minut od Prahy. Pokud hledáte klidné místo pro nekonečně dlouhou procházku s kočárkem či drandění dětí na kolech,  můžete se vydat sem. Protože klid tu určitě najdete! Cest sem vede hned několik. My jsme zvolili tu nejnudnější, tedy autem. K dispozici jsou návštěvám dvě parkoviště.

Veltrusy cesta od P1
Veltrusy cesta od P1

My jsme zaparkovali na P1, ze kterého je to odhadem 800 m až k branám zámku. Fajn je, že celá cesta od parkoviště až k zámku je pro děti bezpečně sjízdná na kole.

Zdatnější cyklisté se mohou vydat už z Prahy podél Vltavy a nebo tu je možnost přijet vlakem do Nelahozevsi a odtud je to jen 2,5 km pěšky po modré. Více najdete zde.

 

My jsme pro tentokrát neměli ambice navštívit interiér zámku, ale spokojili jsme se s 300 hektary zámeckého parku, po kterém se můžete dokonce i prohánět na kolech. Pokud se s dětmi nechcete mačkat na přeplněných cyklostezkách, vyrazte sem!

Miluji tu vůni spadaného listí! Děti se v tom pěkně pošťouraly větvemi, našly pár zapomenutých kaštanů, proběhly si nádvoří, pohrabaly se v kamínkách a samozřejmě si nasbíraly pár nezbytných větví:-).

Největší trhák ovšem byli pasoucí se koně a  koňský povoz. Ten jezdí podle pravidelného jízdního řádu za celkem přijatelný peníz. Patnáctiminutová jízda nás vyšla na 100 Kč, neboť děti do 6 let jezdí zdarma. Doporučuji s malými dětmi postup, který se osvědčil nám: zjistit si, v kolik jede povoz od brány zámku k zámku a pak jej s dětmi pronásledovat:-). Hele, jede to samo! A povoz využít na zpáteční cestu od zámku k bráně zámku. Pozor všem, povoz jezdí bohužel jen do konce října.

Pokud budete mít štěstí, třeba uvidíte i daňky z blízka. Nám jednou cosi přeběhlo přes cestu:-).

Daňci
Daňci

Od zámku Veltrusy je to jen 10 minut autem na zámek Nelahozeves. V Nelahozevsi probíhají o víkendech pravidelně dětské prohlídky zámku (vždy v 11 a 14 hod). A tak si myslím, že nic nezkazíte tím, pokud svůj výlet s malými dětmi zahájíte prohlídkou v Nelahozevsi a pak budete pokračovat do Veltrus do parku. A určitě fajn tečkou za celým výletem bude návštěva zámecké kavárny Důlek, která je otevřena do 20 hod a v letních měsících galerie Na Konci světa, ve které najdou děti zpestření v podobě trampolíny a jiných atrakcích.

Pro nás to byl opravdu pohodový výlet. Taková fajnová, listím provoněná podzimní procházka.

Další tipy ze středních Čech najdete zde. Cestou na Prahu leží např. Zoopark Zájezd, Okoř, kde se konají občas zajímavé akce nebo Roztoky u Prahy se svým přívozem.

1 komentář

  • V utery jsme navstivili Veltrusy na zaklade Vaseho doporuceni a opravdu nadherny vylet. Krasny den nam pokazila jen restaurace na nadvori zamku, kde jsme hodinu cekali na jidlo a pote jsme zjistili, ze na jidlo pro deti uplne zapomneli. Takze dalsich 20 min cekani. Jinak park nadherny, kava a zmrzlina v kavarne Dulek vyborna.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Máma a dcera II.- 3. den: El Caminito del Rey

Máma a dcera II.-2. den: El Chorro

Máma a dcera II.-1. den: Málaga