blog o cestování s dětmi

Tipy na dárky

Blíží se to, blíží, už to cítím v kostech. Tak jdeme na to, dokud je čas. Co si budeme, ono je to každý rok dost podobné – času dost a než člověk stihne dopít první podzimní svařák, kapr už klepe na dveře.

Inspirace na dárky, a to nejen ty vánoční, není nikdy dost. Když se podaří vymyslet takový dárek, na který se na poličce nepráší, je radost z darování o to větší. Pojďme se společně podívat na dárky, které se povedly a skvěle zafungovaly u nás. Článek není nijak sponzorovaný, raději upozorňuji, protože v dnešní době aby se v tom prase vyznalo. A psala jsem ho já, nikoliv AI.:-)

PRO DĚTI: VLASTNÍ KNIHA – PŘÍBĚH PLYŠÁKA/USÍNÁČKA

Neznám dítě, které by nemělo tu SVOU hračku. Tu, která se probohaživýho nesmí zapomenout, když se někam jede! Hračku, jejíž ztráta znamená rychlou smrt nebohého rodiče (a zkušený rodič ví, že má mít jednu v záloze a občas je lepší s ní vytřít podlahu a nechat ji ožužlat slintajícím buldokem, aby pak nemátla svým fungl novým vzhledem).

Napadlo vás někdy, že tradiční fotoknihu, kterou jsme zvyklí dělat ze svých dovolených, můžete udělat i ve formě povídkové knihy? Mě ano a plácám se po rameni za ten objev, že do fotoknihy nemusím vkládat jen fotky a jejich stručné popisky, ale dlouhé texty, vtípky a má životní moudra. Knížka Panda Panda se stala u nás doma knižní novinkou roku! Mimochodem, brát hračku na všechny cesty a psát jí cestopis, není vůbec marný nápad. Naše Panda už toho najezdila! Pro děti, které občas remcají, že nikam nejdou, je to takový tahoun výletů.

Malým dětem stačí místo povídkové knihy tvrdé leporelo z fotek. Vyfoťte jejich plyšového mazlíčka a ukažte dětem, co plyšák dělá, když děti nejsou doma (ano, chápu, není to zcela v souladu s aktuálními výchovnými trendy, kdy se dětem říká jen a jen pravda, že plyšák je kus hadru bez duše. 🙂 Sorry no, naše Panda mluví a já si s ní povídám. A jsem v tom dost dobrá.

PRO DĚTI, ALE I PRO BABIČKU: KNIHA „KDYŽ TĚ BRÁCHA/SÉGRA NAŠTVE“

To je pracovní název knihy uklidňovací knihy, kterou vytvářím letos. Chci dětem připomenout ty hezké momenty, které by nezažily, když by tu pro sebe nebyly. Když jsem vyráběla fotoknihu Brácháčovi k jeho 10. narozeninám a procházela ten bambilión fotek, rovnou jsem vyzobala pár momentek, kde se ti dva objímají nebo dělají nějaké lumpárny. Možná tuhle knížku tak neocení jako Pandaknihu, ale jednou u ní jistě budou sedět se slzou v oku. Já teda každopádně jo:-) Velkým plusem je, že knihu můžete recyklovat a s jiným názvem máte dárek i pro babičku:-).

Fotky mi pro účely tohoto článku zapůjčila Maruška, @Maynka, která se na tyto emotivní momentky zaměřuje. Mimochodem, Maruška má pohádkově krásnou vánoční chaloupku, kde vám nafotí nejen nádherné rodinné fotky, ale klidně i příběh vašeho plyšáka, který vy si už jen nasekáte do leporela.

Takto to u Marušky slušelo mému průvodci.

PRO TÁTU I BABIČKU: MANŽETOVÉ KNOFLÍČKY, OTVÍRÁK NEBO ZRCÁTKO S OBRÁZKEM OD DĚTÍ

Tady opráším šest let starý článek, ale to byl tak hezký dárek, na který ráda vzpomínám! Ty manžetové knoflíčky, ty byly! O tvoření s epoxy čočkou se dočtete zde.

PRO DĚTI: ADVENTNÍ ČTENÍ

Mikuláš se blíží, tak by se mohl hodit i tento tip. U nás Mikuláš již několik let nosí s mandarinkami i knihu s vánoční tematikou. Miluju společné večerní čtení s dětmi, ale tohle předvánoční, to je teprve vynález!

Existují dokonce knihy, které mají 24 kapitol – na každý den jednu, stejně jako okénko adventního kalendáře. Letos nás čeká Noční rychlík, ale psss…. Velký úspěch mělo i Vánoční prasátko a to nejsme skalní fanoušci Harryho Pottera. Sněhová sestřička má zase nádherné ilustrace!

PRO TÁTU, ŠVAGROVOU NEBO PRARODIČE

Ano, drobné promo musí být. Co tak pozvat švagrovou či babičku s dědou do Alp a koupit jim vstupenku do online verze Toulek Alpami? Nově jsem do eshopu zařadila dárkový poukaz a v nabídce je rovněž zvýhodněný balíček všech mých knih. Součástí vánočního balíčku je i tištěná vstupenka do online Toulek Alpami.

Protože co si budeme povídat, co je víc, než společné zážitky na takových místech?

Další krásné průvodce najdete u S kočárkem na hory nebo Už tam budem.

PRO STARŠÍ SOUSEDY – JEN TAK PRO RADOST PŘEKVAPENÍ ZA DVEŘMI

Co tak udělat radost třeba starším sousedům, které léta jen zdravíte na chodbě? Potěšit někoho relativně cizího JEN TAK? Překvapte sousedy květinou, přáníčkem od dětí nebo třeba vánoční hvězdou z papírových sáčků, kterou pověsíte na kliku. Návod najdete třeba na blogu Hrajeme si jinak, kde jsem se inspirovala já. Moc se mi líbí i různé adventní kalendáře s čaji, které opět můžete sousedům pověsit jako Mikulášské překvapení na dveře. Radost jistě udělá i obyčejný pohled ve schránce, protože tato generace má k pohledům a dopisům velmi blízko.

Komu se snažíme dál dělat radost, najdete v tomto článku pro Eduin. A nesdílím to, abych si tu čechrala své ego, jaký jsem pašák, ale abych inspirovala ostatní. Pro nás je návštěva LDN už prostě vánoční (nejen) tradicí.

DO ADVENTNÍHO KALENDÁŘE

Do adventních pytlíčků jsem se toho už nastrkala! :-)) A kolikrát jsem se u toho ráno málem přizabila, když jsem to tam zapomněla nacpat v noci!

Mám moc ráda vánoční puzzle a pohlednice na vzakazy od Little Bears. S vtipnými adventními samolepkami teď přišel i pan Dubánek.

Nutno podotknout jednu věc. Každá matka si tím prošla. Ale…Eko bio paleo, trhněte si chvíli nohou, čokoška to jistí! Pokud hledáte adventní kalendáře, které mohou i ABMK alergici, doporučím Puroshop, kde nakupuji každý rok veganské kalendáře s čokoládou, která chutná jako klasická dobrá čokoška.

PRO CELOU RODINU – VÝTVARNÉ POTŘEBY

Na tento typ dárků nedám dopustit. Společné tvoření s dětmi mám moc ráda. To předvánoční tvoření má obzvlášť své kouzlo. Co třeba od Mikuláše nechat dětem za oknem akvarelové barvy a vzkaz, ať si vyrobí vlastní jmenovky na dárky a nechají je pro Ježíška za oknem?

Jaké barvy se osvědčily u nás? Přiznám se, nelituji investice do dražších akvarelů, pastelů, akvarelových pastelek apod. Naše výtvarná skříň praská ve švech, tak tady jen to, z čeho jsme nadšení nejvíc.

Když pak vidíte, jak se čas strávený společným vyráběním a malováním vyplatil, je to doják…

PRO KAMARÁDY S MALÝMI DĚTMI – VÁNOČNÍ KRABICE

Když byly děti menší, připravila jsem pro celou rodinu Vánoční krabici plnou aktivit. Stejnou krabici jsem tehdy místo tradičního vína nesla i kamarádce, mámě malých dětí. Dalo by se to nazvat instantní zábava na celé odpoledne:-). Více informací najdete v tomto starém článku. Pokud se vám nechce nic vymýšlet, můžete využít to, co trh nabízí – co třeba bojovku od Nevyléčitelné optimistky?

PRO MANŽELA/ŠVAGROVOU/PRARODIČE

Kurz první pomoci! Rozhodně! Byla jsem nadšená! Jestli hledáte smysluplný dárek, už nehledejte. O mé zkušenosti píši zde. V dubnu chystám se Zdrsem kurz 1. pomoci pro děti 10-15 let u nás na chaloupce, protože tento zážitkový kurz je prostě pecka!

PRO CELOU ŠIRŠÍ RODINU

Proč společně někam nevyrazit? Co třeba k nám na offline chaloupku? Více informací najdete v tomto článku.

PRO DCERU/SYNA- DÁMSKÁ/PÁNSKÁ JÍZDA DO DIVADLA

Lístky do lóže, večerní představení pro dospělé, krásné divadlo a noční cesta domů – top zážitek pro starší děti! Divadelní tipy najdete v tomto článku o divadelních představeních pro starší děti.

Mimochodem, v těchto dnech začíná předprodej na festival Dítě v Dlouhé, což je divadelní festival pro děti 13+.

PRO CELOU RODINU- RETRO HRAČKY A HRY

U nás je již nějakou dobu velkým hitem rubikova kostka. A jsem za to moc ráda! jakákoliv hračka, která podporuje logické myšlení je u nás vítána. Zatímco já jsem Rubikovku v životě nesložila (a měla jsem tendenci kostičky vyďoubávat a přendavat), Brácháčovi létají od rubikovky jiskry. Byla jsem poučena, že pro borce jedině magnetické kostky. To jen, pokud byste jako teta/strejda tápali, stejně jako já na začátku naší rubik etapy. Jako trénink mozku se hodí i babičce a dědovi! Co třeba během vánočních svátků udělat malé retrohraní?

Pro celou rodinu i pro prarodiče, kteří si jistě rádi zavzpomínají, se nabízí souprava retro her či kniha Retrohraní od 4Kavky. Mám obojí na chaloupce a jsem moc ráda, jaký úspěch sklízí. A probázková přebíračka? Ta už zpříjemnila slečně Ž. několik cest do školy v přírodě! A jejich Turboprší, to je pecka! Prostě deskovkou se nic nezkazí! Pár deskovek najdete v tomto článku z dob covidu.

A pak jsou tady všechny ty bojovky, Neviditelná výstava, únikovky, laser game, kurzy vaření, jedlé dárky… Inu, přeji šťastnou volnu, dostatek financí a hlavně radost z obdarování!

Jaký dárek udělal radost u vás?

Další starší články s vánoční tematikou najdete zde:

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kolegialita na sítích

Rozloučení

#TEEN Kurz první pomoci pro děti