blog o cestování s dětmi

Vánoční tvoření s dětmi

Tak nám to vypuklo, co? Předvánoční mela:-). U nás se od včera na facebookové stránce našeho města diskutuje o tom, jak hnusný vánoční stromeček nám stojí na náměstí. V nákupních centrech už panuje jistá nervozita, fronty a tlačenice. Já vám nevím, ale vám se to líbí?

Rok co rok to na sobě cítím, že to prostě takhle nechci. Ne že bych nekupovala dárky (zrovna letos jsem toho dětem nakoupila celkem dost) a šla do extrému, že budeme jen lít olovo, krájet jablka a pod stromečkem se na sebe akorát usmívat. Ale snažím se víc vnitřně zklidnit a prožívat to, co za prožívání stojí.

Když si vzpomenu na své dětství a dobu před Vánoci, vidím asi toto: V ruce hadr a jedeme. Otírá se úplně všechno – dveře, radiátory, všechny skříňky, poličky, myjí se skleničky, svlékají se panenky a perou se jim oblečky, mění se povoskovaný papír v kuchyňské lince…. suma sumárum, ještě 23.12. převládá neskutečná panika a 24.12. se probouzím, nevím, jak to mamka zvládla, do krásného, leštěnkou provoněného bytu. Jó, měla jsem to ráda, ten krásný pořádek všude. Jenže jsem to prostě neznala jinak. Neberte to prosím jako nějaké stěžování, nedám na své dětství a rodiče dopustit, jen zpětně je pár věcí, které bych asi udělala jinak. V osmnácti jsem vyrazila na rok do Berlína jako au-pair. Úplně to vidím, jak jsem před Vánocemi pomalu znervózňovala a čekala, kdy to vypukne. To oni jako nebudou uklízet nebo jak? No fakt ne! Každou neděli si sedli ke krbu, zapálili svíčku, jedli takové ty voňavé skořicové sušenky a střídala se u nich jedna návštěva za druhou. Byl to pro mě doslova kulturní šok:-).

A i když to pro mě znamená notnou dávku sebezapření, však člověk to v sobě už má tak nějak zakořeněné, snažím se to teď s dětmi dělat prostě trochu jinak…. Tak pojďme na to, třeba vás něco z toho, co jsme vytvořili společně se Žloutkovou a Brácháčem, bude inspirovat. Jasně, někdy cákala zelená barva po celém obýváku, lepidlo bylo úplně všude, ale co…

KNOFLÍKOVÉ OZDOBY

Z knoflíků se dá dělat spousta věcí. A na drátek nebo vlasec je dokážou navlíknout i ti nejmenší.

Když už budete mít zásoby knoflíků, dají se skvěle použít i při tvoření ze samotvrdnoucí hmoty. Mimochodem, jedno balení hmoty stojí cca 90 Kč a nám vystačilo i na otisky rukou a nohou, které nám teď visí na zdi (párátkem jsem k otisku vytečkovala i jména dětí, tudíž celé foto vám zůstane utajeno:-).

Knoflíky můžete použít i na vánoční ozdoby z papíru. Toto je čistě volná tvorba Žloutkové a Brácháče, zatímco já jsem motala už ani nevím co:-).

OZDOBY ZE SAMOTVRDNOUCÍ HMOTY

S hmotou se pracuje jako s modelínou nebo těstem. Prostě jen vyválíte, děti vykrajují a pak mačkají do hmoty korálky, knoflíky nebo jen obtisky např. pomocí těstovin. Pokud chcete, aby měla hmota nějaký barevný odstín, stačí použít trochu potravinářské barvy.

OZDOBY Z KARTONU

Stačí „kuchnout“ starou krabici a máte krásný pevný materiál! Ozdobit můžete stříbrnou či zlatou fixou a přidat rolničku. Mimochodem, letos jsem objevila, že existuje i bílá fixa:-)), která vypadá perfektně na takových těch vánočních barvách jako je zelená a červená. Ozdobila jsem tím adventní věnec, protože jsem byla líná cokoliv vymýšlet. A nevypadá to věru zle:-).

Z kartonu jsem také vystřihla trojúhelníky ve tvaru stromečku, děti na ně „napatlaly“ lepidlo a lepily mašličky (alternativou můžou být barevné papíry) a knoflíky. No a nesměla chybět, jak jinak, lékařská špachtle:-).

VÁNOČNÍ 3D KAPR

Tak toho jsme obšlehli v pořadu Šikulové na Déčku. Návod najdete tady (díl ze 24.11.2016). Jo, právě na něj jsme použili tu bílou fixu.

ZÁVĚSNÝ STROMEČEK Z KARTONU

Opět nápad z internetu. Realizace nebyla úplně jednoduchá, ale v reálu to vypadá parádně! Já řezala krabici, děti malovaly a pak už jsem jen věšela na vlasec a lepila tavnou pistolí. Trošku vopruz, ale stálo to za to.

A teď ještě něco z mé tvorby, čili bez pomoci dětí.

ADVENTNÍ KALENDÁŘ

Tak nějak nemám ráda ty čokoládové kalendáře, protože čokolády i přes můj nesouhlas dostanou od babiček zase mrtě. Ušila jsem malé pytlíčky, do kterých dávám např. malá autíčka, svítící samolepky, tetovačky, razítka, balónky, preclíčky, perníčky, rozinky…Marné mi nepřijde ani 24 dílné puzzle, prostě do každého pytlíčku jeden dílek a na Štědrý den hotovo:-).

Kalendář bych chtěla navěsit buď na větve nebo dřevěný stromeček. Už třetí rok to chci:-). Zatím zůstávám jen u provázku. Foto je pouze ilustrační.

VÁNOČNÍ STROMEČEK A DALŠÍ VÝZDOBA

Protože často cestujeme, snažím se eliminovat množství chvojí v našem bytě. Jasně, vánoční stromeček máme, stejně tak i adventní věnec. Ale věnec na dveřích (letos ho máme v barvách Ledového království:-)) už je zcela bez jehličí stejně jako další výzdoba. Nesnáším, když to pak odpadává:-).

A ještě jeden tip na balení vánočních dárků. Možná ho znáte, přijde mi fajn. Pokud děti neumí číst, stačí dárky polepit malými fotkami, aby si své dárky uměly poznat!

No a na závěr pár fotek, jak to u nás občas vypadá:-).

Tak co, už máte naklizeno, napečeno 150 druhů cukroví a nakoupeno?

K tomu bych jen řekla – hlavně klid:-D.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kolegialita na sítích

Rozloučení

#TEEN Kurz první pomoci pro děti