blog o cestování s dětmi

PĚT VÁNOČNÍCH FÍGLŮ ZASLOUŽILÉ MATKY

Jojo, před deseti lety na vánočním večírku v třpytivém topíku a se střevíčky s podpatky…Tehdy nám večírek moderoval Leoš Mareš s Adélou Banášovou, k tanci nám hráli Chinaski a v tombole lítala elektronika a snowboardy… V té době jsem ještě toužila po tom, že jednou otevřu časopis Marketing media a uvidím dvoustránkový rozhovor se mnou! Minimálně dvoustránkový! Teď sedím doma v legínách a teplých fuskách, na plotně bublá vývar, víno na stole a místo pravidelného sloupku do časopisu jdu sesmolit TOP 5 vánočních vychytávek zasloužilé matky.  Hele, ale sorry, TOHLE, tohle je mnohem víc než dvoustrana v MM, tohle je KNOW HOW, na které jsem FAKT ale hrdá! A jen tak mimochodem, Michal Malátný teď taky hraje na Déčku Doktora Notičku, takže naše cesty vedou stále stejným směrem!

ADVENTNÍ KALENDÁŘ OD 1.12. NEBO OD MIKULÁŠE?

Pche! Školácká chyba začínat už prvního! Pamatujte si, vždycky a jedině až od Mikuláše! Zatímco ostatní už zuřivě plní adventní pytlíčky, vymýšlí kreativní úkoly podporující komplet motoriku (i tu vaši), protože čokoláda už se nenosí, vy máte klídeček, pohodu, nohy hore! No, nebudu lhát, stres se vám kolem půlnoci 4.12. stejně nevyhne, ale ty čtyři dny k dobru, no nekup to!

LHÁT DĚTEM, ŽE DÁRKY NOSÍ JEŽÍŠEK? 

Vy, co dětem už v zavinovačce říkáte, že Ježíšek jste vy, číst dál nemusíte. Respektuji to, každý, nechť to má po svém. Omlouvám se, ale nechci zabředávat do diskuze o tom, jak podvádíme děti atd. V  tomhle se s druhým táborem asi nikdy nepochopíme, tak nač plýtvat energií a přesvědčovat se o své pravdě, no ne?

U nás se na Ježíška věří. A to dost silně. Takže teda asi lžeme….i když…. Je lhaní mé vysvětlení, že dárky nosí Ježíšek tomu, kdo na něj věří? A jakmile věřit přestane, přestane i Ježíšek nosit dárky? Že ho nikdy nikdo neviděl, ale říká se, že ten, kdo ho jednou uvidí, přestane k němu Ježíšek chodit?  Trošku alibismus, já vím, ale není to vlastně pravda?

No jo, jenže jak to udělat, aby Ježíšek nosil dárky co nejdéle?  Abychom si i my, dospělí, mohli znovu prožít to tajuplné kouzlo Vánoc? Mám pár fíglů, to víte, léta praxe a odříkání:-)

TIP Č. 1: DÁVEJTE DÁRKY TAKÉ

Už od té doby, kdy byly děti opravdu malinké, ale chápaly, o co teda na Vánoce jde, jsme vždy dávali pod stromeček nějaké dárky i my. Někdo pomáhá Ježíškovi, někdo to bere na sebe, protože chce dělat prostě radost také. Protože dělat radost je nejvíc! Velkou výhodu to má v tom, že když dítě náhodou něco odhalí, objeví nějaký dáreček a pod. jednoduše řeknete, že to je právě jeden z těch dárků….A nemusíte mlžit, pokud babičce darujete fotoknihu a padne dotaz, jak se Ježíšek k těm fotkám dostal?  To samé platí, pokud dítě objeví třeba balící papír. Jednoduše ho máte nachystaný právě na tyto dárky. K tomu papíru – samozřejmě ty barevné jsou fuj, ty už nikdo nekupuje, pokud ano, tak v utajení a potmě, protože to není eko! Já se omlouvám, ale já jsem letos koupila tři role. Barevné, blejskavé… Styděla jsem se, ale nemohla jsem jinak! #nobodyisperfect

TIP Č. 2: PŘEDCHÁZEJTE PODEZŘENÍ

Pokud už vám doma dorostl malý detektiv, u kterého hrozí, že se na Štědrý den převtělí v malého grafologa, který nasadí klobouk Sherlocka Holmse, do pusy strčí fajfku a začne u stromečku brát otisky prstů a vyšetřovat, jestli to písmo na dárku náhodou není vaše, určitě oceníte zvyk, který jsme my zavedli v útlém dětství. S dopisem Ježíškovi za oknem necháváme i vlastnoručně vyrobené jmenovky. Mimochodem, je to tip na domácí předvánoční tvoření a to se vždycky hodí! Letos jsme vyráběli z recy papíru a bílé fixy, vloni z papíru pomalovaného inkoustem, na který děti psaly zmizíkem.

TIP Č. 3: JAK PŘEŽÍT ŠTĚDRÝ DEN

Jestli máte už 1.12. pocit, že dobrovolně zapálíte najednou všechny adventní svíčky, zatáhnete rolety a budete dělat, že Vánoce jsou tady… tak 24.12. uděláte cokoliv, abyste dožili večera a ten zpropadenej Ježíšek (Ježíšku, promiň!) konečně přišel!  Pod stromeček dáváme místo koberců a hadrů a já nevím, co všechno se tam dává, čistý recyklovaný papír. Prostě ho rozprostřeme, ať má Ježíšek kam dávat dárky a svíčky mají kam kapat. A právě v době, kdy už nálada nejvíc houstne, děti vyfasují bílé fixy a mají jasný úkol – Ježíškovi nazdobit přistávací plošinu.

Sorry, vychytávky jsou nakonec jen tři, ale v marketingu se vždycky přehánělo, titulky mají nalákat, došlo víno a nemůžu si vystřílet všechno najednou! Co kdyby mi zítra cinknul někdo z MM?

 

2 komentářů

  • Boží článek 🙂 Já se přiznám, že se 4letým to máme dost podobně, aspoň teda s tím, že říkáme, že část dárků je od Ježíška a část od nás….odpadlo tím opravdu spoustu starostí a navíc i syn nám chystá dárek 🙂 Přeji krásný advent a pohodové Vánoční svátky.

  • Díky za článek. Je příjemné slyšet, že někdo je ještě normální 🙂 Když jsem letos poprvé viděla to šílenství ohledně aktivit do kalendáře (a hlavně ne žádné sladkosti!), tak jsem se rozhodla, že mám zatím malé dítě a tenhle rok kalendář ještě mít nebudeme 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Rozloučení

Do Alp s kočárkem? Ale jistě!

Dotisk Toulek Alpami