blog o cestování s dětmi

Vánoční tvoření s dětmi a jak se máme

Tak jsem si po tom všem balení průvodců řekla (kdo ještě nemá, objednávejte zde.), že by to teda ale fakt chtělo, abych přispěla svou troškou do toho adventního mlýna. Protože kdo na FB nebo IG nemá adventní věnec nebo alespoň adventní kalendář bez sladkostí, jako by nebyl :-D.Tak vám tedy povím, jak to máme všechno u nás. 

Nejprve ale opráším staré zásoby, jak to bylo vloni:-). Více o tom najdete v článku o vánočním tvoření a o netradičních dárcích. Tady pár obrázků pro ty, co nechtějí číst.

DIY DÁRKY

Vloni jsme příbuzným, co mají děti, a pár kamarádům dali tzv. Vánoční krabici. Krabici plnou her a zábavy pro společné chvíle o Vánocích. Protože čas spolu je prostě nejvíc. Letos nestíhám nic takového vymýšlet, tak jsem alespoň směřovala výběr dárků tímto směrem. Mezi dárky najdou děti třeba karty na prší s indiány, kostky, křížovky (Komisař Vrťapka je the best)  a ostatní různé zážitky.

Pro babičky jsme letos s dětmi vyrobili zrcátka, pro dědu otvírák na pivo a pro tátu manžetové knoflíčky. Inspiraci jsem našla na tomto fajn webu www.napadyproanicku.cz. Na Fleru objednáte zrcátka, knoflíčky, lepidlo a epoxy čočky a je to.

DŘEVÁNČÍ PÁTRAČKA PRO SPOLUŽÁKY

Pro spolužáky jsem nad rámec dětských dárečků, co si dávají děti mezi sebou, objednala dřevěné ozdoby, které i naše děti nachází v adventním kalendáři. A rozhodli jsme se s dětmi, že v okolí školy uděláme malou Dřevánčí předvánoční pátračku právě pro spolužáky ze školy. Nejprve si užijeme společný čas venku, pak budeme doma lepit do mapy fotky míst, kde budou Dřevánci ukrytí a pak si děti užijí netradiční procházku venku. Ozdoby na ně budou čekat na konci cesty. Už se těšíme!

TVOŘENÍ, VĚNEC, KALENDÁŘ…

Adventní kalendář mám ušitý asi 4 roky a do jednotlivých pytlíčků dávám drobnosti včetně malinkých sladkostí typu jedno malinké Lipo (ne každý den, ale poměrně často, nejsem asketa) a úkolů. Úkoly čerpám z webu Nápady pro Aničku, vloni jsem si je vymýšlela sama a přikládala jsem do kalendáře třeba list z omalovánek, křížovku apod.

Adventní věnec jsem dělala na poslední chvíli. Je úplně jednoduchý, ozdobený ozdobami z kartónu, které jsme dělali vloni.

TVOŘENÍ

Letos jsme vyráběli  jmenovky na dárky a dali je za okno Ježíškovi. Však mu pomáháme:-). Super pomůckou  nám byl Dřevánek, ze kterého jsme si udělali razítko a bílá fixa, můj objev loňské zimy! Děti si také natřeli svou hvězdu z kartonu, kterou jsem jednoduše propíchala a prostrkala jsem otvory LED světýlka.

Ještě bych ráda s dětmi uhňácala perníkovou chaloupku a takovou krásnou hvězdu, kterou jsem objevila na FB Hrajeme si jinak. 

DOBRÉ SKUTKY

Pro ty platí asi dvě základní pravidla. Měla by se dělat celoročně, bez ohledu na to, jaké roční období máme a nemělo by se o nich mluvit. Ale já o nich promluvím, protože ve mně letos zanechaly hlubokou stopu. A třeba někoho inspirují. V uplynulých letech jsme s dětmi dávali hračky do dětského domova nebo do nemocnice. Letos jsme se rozhodli, že potěšíme někoho jiného, pacienty v LDN. Vloni touto dobou nám zemřel děda, který byl bohužel delší dobu v nemocnici. A vím, jak moc smutné období to bylo. Dlouho jsem sbírala odvahu, ale nakonec jsem si řekla, že to patří k životu a že do toho jdeme! Že potěšíme na Mikuláše pacienty v LDN. Inspirací pro nás byla www.jeziskovavnoucata.cz, znáte? Moc krásná akce! My jsme si vybrali přání jednoho dědečka, ale mně došlo, že máme v městečku zařízení dvě a to druhé, obyčejná LDN, se do akce vůbec nezapojilo. Tak stačilo zvednout sluchátko a akci si prostě zorganizovat na vlastní pěst.

Kolem nás vznikla celá řada dobrovolníků včetně Mikuláše s andělem, muzikantů, dárců, kteří se vydali na mikulášskou nadílku mezi tyto pacienty. Děti jsem předem připravila na to, co je čeká. Doma vyráběly papírové sáčky na sladkosti „pro staroušky“ a pak jim je osobně rozdávaly. Dvě hodiny, kdy jsme viděli tolik úsměvů, slz dojetí… Naše děti byly naprosto úžasné! Asi je tam budu vodit častěji:-). Jestli na ty dědečky a babičky něco fungovalo, tak to byly děti a milé slovo! To dělalo zázraky! Uvidíme, jestli tam zamíříme třeba na jaře oslavit s kytičkou první jarní den. Nepřidáte se?

Takže tak. Tak to máme u nás.

Letos mám jasno. Chci s dětmi a rodinou trávit co nejvíc času! A nejen s nimi. Na chalupu bereme karty, kostky a vyhlašuji OFFLINE VEČERY! A co vy? Odložíte také mobily a budete abstinovat? Je to mnohem víc, než všechny ty Lego friends, playmobily, Frozen a kdo ví co ještě…

 

 

KRÁSNÉ VÁNOCE!

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Jak přivést děti ke čtení

„Přišlo whatsupem“ aneb digitální stopu nesmažeš

Mateřství