blog o cestování s dětmi

Kurz první pomoci ZDrSEM

Nedávno jsem u nás na chalupě v Českém Švýcarsku zorganizovala zážitkový kurz první pomoci se ZDrSEM. Jak bych to celé shrnula pár slovy? Úplně jednoduše:

JDĚTE NA KURZ TAKÉ!

Věřte, že to jsou nejlépe investované peníze a čas. Nechápu, že jsem kurz u ZDrSEM neabsolvovala mnohem, mnohem dřív. Proč právě kurz od ZDrSEM? Slyšela jsem na něj tolik chvály a byl mi nejčastěji doporučován, když jsem se ptala na dobré kurzy 1. pomoci. Teď už vím proč!

Minulý týden mi psala jedna sledující, že mi děkuje za to, že jsem téma první pomoci otevřela a připomínám ho. Stála na autobusové zastávce, kde zkolaboval pán. Všichni byli v šoku a nikdo nevěděl pořádně, co kromě zavolání sanitky, dělat. Až na základě instrukcí operátora se podařilo zahájit resuscitaci. Pán už nedýchal. Resuscitace mu zachránila život. Ne, tohle není jen fráze. Fakt to můžeme mít ve svých rukou. Trochu děsivé, že?

Věděli jste, že po šesti minutách bez kyslíku začíná odumírat mozek? Že můžete mít něčí život ve svých rukách? Věděli jste, že průměrný dojezd sanitky třeba v Praze je nějakých 7 minut? Že se ale může stát, že na sanitku budete čekat i 35 minut, jako se stalo před pár dny jedné mé blogující „kolegyni“? A co teprve v přírodě, někde na výletě! Každou minutu čekání můžete být právě vy tím, kdo jinému člověku zachrání život! Cizímu člověku, babičce, tátovi, ale i svému dítěti…

Zrovna včera jsem řešila poměrně krvavou záležitost u nás doma. Obří střep rozsekl dceři palec. Jakože hodně. Všude krev, do toho plačící (dá-li se ten řev nazvat pláčem) dítě – navíc vlastní dítě, emoce jak hrom a zachovej v tomhle klid. Ne, to se nedá. Ale já věřím tomu, že každý takový zážitkový kurz, který už se stresem pracuje, nám pomůže se na podobné situace alespoň trochu připravit. Připravit se včas, ne až ve chvíli, kdy jsme vhozeni do situace a plav, ty zachránče! Btw. suché stehy doma máte? A mohla bych je vidět? Jsou v takové situaci určitě lepší, než mašličkovat z klasické náplasti – přeci jen, suché stehy jsou sterilní (případně Bára ze ZDrSEM) radí pásku TRANSPORE, která se dobře trhá). Já suché stehy neměla, zůstaly někde v batohu a já nebyla schopna je najít. Co z toho vyplývá? Zrevidujte si tu a tam obsah domácí i výletnické lékárničky, dokud máte čas a klid.

Na kurzu Reaguj nás čekalo intenzivních 8 hodin, během kterých jsme si mohli prožít několik stresových situací včetně simulace dopravní nehody. Tekla krev, masírovalo se srdce, používal se defibrilátor. To se nedá popsat, to se musí zažít! Pracovali jsme ve skupinkách max. o čtyřech lidech, takže měl každý prostor si vyzkoušet vše, co jsme se naučili. Instruktory jsme měli k dispozici hned tři a byli to teda velcí sympaťáci! Nikdo z nás nikdy neměl pocit, že je úplný blb, když neví to, nebo tamto a nikdo se nebál na cokoliv zeptat. Atmosféra během kurzu byla naprosto skvělá. I když někdy dost mrazivá. 🙂

Ano, tenhle kurz vám s čistým svědomím na 100% doporučím! Já sama jsem se tak nadchla, že se už teď chystám na vícedenní kurz Standard!

Teď ale, co PRVNÍ POMOC A DĚTI?

Tak schválně…

Ví vaše děti, co je aplikace Záchranka? Jak odblokují váš mobil? Pokud už mají svůj vlastní, mají tam staženou kromě minecraftu nebo Matemága i Záchranku?

Ví vaše děti i o půlnoci, že záchranka, to je 155?

150… na konci nula….rybník…hasiči

155…pětka na konci jako invalidní vozíček… záchranka

158… osmička jako želízka…policie

Já jsem děti od malička učila, co dělat, když budou mít pocit, že maminka/babička budou divně ležet a nebudou reagovat, ani když do nich budou šťourat. Už jako úplní mrňousci věděli, že mají čapnout klíče a běžet pro sousedy. Když nebudou vědět, kde jsou klíče, že mají dát mezi dveře třeba boty, aby se jim nezabouchlo…

Teď už je učím, jak poskytnout první pomoc. Začali jsme formou hry a resuscitovali plyšáka. Teď už trénujeme jeden na druhém. Nic to není, ale přitom je to tak důležité!

Určitě doporučím i publikaci od naší skvělé školitelky Báry Nižnanské, akční mámy tří malých dětí, První pomoc pro děti. Je to takový pracovní sešitek vhodný klidně i pro děti předškolního věku. Nikdy není totiž příliš brzy na to s nimi toto téma otevřít. Ona se smrt neptá, jestli už to Květuška zvládne. Však začněte zachraňovat plyšáky!

Mimochodem, Báru si můžete poslechnout i v podcastu Pro malé dobrodruhy.

Vědět je v případě první pomoci mnohem lepší, než tušit. Máte pocit, že ASI tušíte, co dělat nebo to víte? Jak poskytnut první pomoc? Jak masírovat srdce? Jak zastavit masivní krvácení? Zopakujte si i vy vaše znalosti a dovednosti!

Za foto děkuji Marušce Maynka Photography, jedné z účastnic kurzu.

A máte doma starší děti, řekněme 10+? Lákal by vás do budoucna plnohodnotný kurz u nás na chalupě nebo někde v Praze? Napište mi na sdetmivbaglu@seznam.cz, ať vím, jestli se víc angažovat, nebo ne.

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mateřský restart

Zkouška dospělosti

Knížky pro děti o jinakosti, poznání a toleranci