blog o cestování s dětmi

#TEEN Kurz první pomoci pro děti

Když jsem vloni absolvovala u nás na chaloupce v Českém Švýcarsku zážitkový kurz první pomoci od Zdrsem, měla jsem jasno: takový kurz chci i pro své děti! Byl totiž naprosto dokonalý! Bohužel nebyl tehdy kurz pro děti v nabídce. A protože se řídím heslem, že když něco opravdu chceš, tak si to zařiď, zeptej se, něco s tím udělej, kurz jsem se skvělou Bárou ze Zdrsem, mámou tří dětí a nadšenou cestovatelkou, nakonec domluvila! Mimochodem, Bára je autorkou publikace o první pomoci pro děti, mrkněte tu! To bylo tak skvělé rozhodnutí! To byla taková pecka! Jak pro děti, tak pro rodiče a doufám, že i pro lektory!

Na Offline chaloupku se sjelo tentokrát celkem šest maminek a dvanáct dětí ve věku cca 9,5- 15 let. Mělo nás být ještě o dvě děti více, žel nemoc zaúřadovala. Tak snad jen drobný reminder – fakt si plaťte to pojištění storna.

Až na drobné výjimky nikdo neznal nikoho. A přiznáme se bez mučení – většina dětí na kurz nejprve kývla a jak se kurz blížil, nikomu se přijet nechtělo. I maminky měly lehké obavy… O to větší radost mám z této zpětné vazby od dvanáctileté slečny.

Nejvíc se mi líbila simulace a když jsem figurovala. Vůbec jsem se na kurz netěšila, ale bylo to super a je mi hodně líto, že to skončilo. Ze simulací se mi asi úplně nejvíc líbilo, jak jsme museli figuranta vytáhnout zpod auta a resuscitovat ho. Srovnání – ze začátku jsme při první simulaci vůbec nevěděli, co dělat a při poslední jsme si byli jistí tím, co děláme. Celkově kurz hodnotím ležatá osmička z deseti. 

Velmi oceňuji ochotu školitelky Danky ze Zdrsem, která souhlasila s tím, že s dětmi udělá krátký seznamovací večer den před kurzem. Většina z nás na chaloupku dorazila v podvečer. Sotva jsme se zabydleli a už jsme my, mámy, odcházely do restaurace s jasným cílem – nechat děti, ať se seznámí bez nás a hlavně seznámit se vzájemně. Děti se styděly, byla to pro ně nestandardní situace, ale po hodině a půl, když jsme se vrátily na chalupu, byly jedna velká parta! Stejně jako my, mámy!

Školitelé ze Zdrsem jsou srdcaři, nadšenci, hodně sympatičtí lidé, kteří se jednoznačně dokáží napojit na děti a oslovit je! To se ukázalo právě už ten první večer. A jednoznačně potvrdilo během kurzu. Patří jim obrovský dík za to, jak dokázali děti pro první pomoc nadchnout, udržet jejich zájem a předat jim znalosti a dovednosti, díky kterým mohou zachraňovat lidské životy! Velmi oceňuji i to, že Zdrsem přistupuje ke svým kurzům opravdu poctivě. Možná vás překvapí, že na skupinku 14 dětí si vyčlení 3 – 4 lektory! Pak vám teprve dojde, že ten kurz byl ale sakra levný!

Chtěla bych instruktorům Zdrsem moc poděkovat za uspořádání zážitkového kurzu první pomoci pro tuto věkovou kategorii. Pevně věřím, že by si v kritické situaci byly děti schopné poradit a vybavit si věci, které se naučily. Dětem se dle jejich slov kurz líbil a byl zajímavý. Zážitková forma je asi jediný možný způsob, jak si tyto znalosti osvojit. Jako rodič oceňuji gesto instruktorky Danky, která se s dětmi seznámila již večer předem a děti měly možnost se poznat i mezi sebou. Všichni instruktoři byli velmi milí a působili dojmem, že si to s dětmi užívají. Bez obav jsme jim děti zanechaly a šly na celodenní výlet – byly totiž v těch nejlepších rukou. Děkuji a jdu si naplánovat další kurz – tentokrát pro mě. Mamka Jitka

A že některé děti nemají v deseti letech ještě dostatek síly na kvalitní masáž srdce? Mají know how! Ví, co dělat, když najdou někoho v bezvědomí, ví, jak se taková masáž dělá, také ví, co dělat, když se někdo dusí, masivně krvácí, když má mrtvici, když najdou někoho zfetovaného, co leží uprostřed zvratek a jsou schopni pohotově reagovat – ať už poskytnout první pomoc, přivolat ji nebo proškolit dospělého člověka, který možná tak tuší, co by měl dělat, ale už to vlastně dávno zapomněl, protože od základky daleko že jo…

Kdo je připraven, není překvapen! Já jsem na všechny děti velmi pyšná! A musím říct, že i na výletech budu zase o chlup klidnější. Kdo ví, co by se stalo, kdyby se stalo někdy něco se mnou, když s nimi trajdám v pískovcových skalách daleko od lidí, neb když jedem na kole…

Jsem moc ráda, že Zdrsem otevřel i téma drog. Seznámil je s tím, co je kratom a jaká rizika přináší. Kéž bychom už nečetli v novinách o opilých či zdrogovaných dětech udušených vlastními zvratky, protože kámoši dostali strach…

Když se děti na prahu puberty snaží rodič k něčemu motivovat, nebývá to úplně úspěšné (alespoň v mém případě). Ostentativní nechuť se účastnit „nějakýho kurzu s nějakýma cizíma lidma“ byla silně přítomna celou dvouhodinovou cestu na chalupu. Pak se ale začaly dít zázraky! Páteční rozehřívací seznamovačka dodala dětem chuť přeci jen zůstat. A dospělákům možnost zažít první chvilky klidu. Skvělý nápad Jany a velká ochota Danky ze Zdrsem tak odstartovaly jeden z nejlepších víkendů, které jsme v poslední době zažili. Komu jinému svěřit s klidem vlastní děti na většinu sobotního dne, než lektorům první pomoci, že? Díky Janině znalosti terénu jsme si my mámy mohly aktivně odpočinout v Saském Švýcarsku a výlet vyšel časově tak akorát, abychom se odpoledne potkaly s dětmi na konci jejich kurzu. Děti nabyté znalostmi měly až do večera chuť někoho zachraňovat, nadšeně sdílely prožitky z toho, co a jak v průběhu dne trénovaly a kurz by prý doporučily úplně každému, protože „nikdy nevíš, kdy se ti tohle bude hodit“. Nedělní společný výlet (už bez Zdrsem) byl pomyslnou třešinkou na dortu a báječnou tečkou za celým víkendem, na který budeme ještě dlouho vzpomínat. Mamka K.

Bezvadný přístup lektorů! Ohlasy děti byly skvělé a kurz 100% přínosný. Děkuji! Mamka

Děti měly možnost si vše doslova osahat. Všemožné simulaci jim pomáhaly si získané znalosti ukotvit a zažít si první pomoc na vlastní kůži. Byl to pro ně velký zážitek! Taková smysluplná bojovka, teambuilding, prostě den plný zážitků! Ty emoce byly obrovské! Přiznám se, že jsem se lehce obávala, aby z toho děti neměly nějaké trauma. Absolutně ne! Té krve prý mohlo být klidně mnohem víc!

Prvotní reakce dětí, když jsme se večer po kurzu opět sešli?

Mami, to bylo boží! Ať to ještě nekončí!

Bude to i zítra! Prosím! Může to být zase brzo? Fakt nejlepší víkend ever!

Že vás to také nalákalo! Zdrsem zařadilo kurz #TEEN do nabídky kurzů, tak neváhejte! Veškeré informace a aktuální termíny najdete zde. My teď víme, že chceme v příštím roce zorganizovat pro děti pokročilý kurz! Protože toto je opravdu smysluplná investice do dětí!

Ty recenze mluví jasně o tom, že to není jen názor nás maminek…

 Kurz byl super! Taky velmi zábavný a spousta dalšího. Doporučoval bych – je to užitečné k životu. 10/10

 Kurz první pomoci od Zdrsem se mi moc líbil. Nejvíc jsem se toho naučil na simulaci a nejvíc mě asi bavila resuscitace. Vydržel jsem 7 minut. Instruktoři byli super v tom, že když tě něco zajímalo, tak ti to stručně a názorně vysvětlili. Určitě kurz doporučuji.

Tenhle kurz první pomoci se mi moc líbil a doporučuji. Nejvíc se mi líbilo simulování zranění. Dost nových věcí jsem se naučil. DOPORUČUJI! A moc dobří instruktoři. Moc se mi líbila umělá krev.

Na ten kurz jděte! Nikdy nevíte, kdy se vám může hodit

 Kurz byl super. Byl pojatý zábavnou formou. Lektoři hráli různé situace velmi dobře. Teď už vím, co udělat, když najdu někoho např.v bezvědomí. 

 Kurz se mi líbil, protože jsme zkoušeli první pomoc na figurínách a zastavovali krvácení. Taky se mi líbily simulace. 

Na začátku kurzu jsme měli dvojice. Jeden dělal bezvědomého a druhý ho zachraňoval. Mě bavilo dělat mrtvolu/bezvědomého. Také mě bavilo zachraňovat instruktory. A na konci jsme dostali dárky. 

Pozn. Dárek – klíčenka s rukavicemi a brožurka k mrtvici a další dárky

Na kurzu se m líbila umělá krev a měli to pěkně zpracované. Bylo to moc pěkné! Kurz bych ostatním dětem doporučil, protože můžou někomu zachránit život a není to ani tak obtížný.

A aby toho nebylo málo, užili jsme si samozřejmě i krásný výlet! Ale to už jako parta nových přátel!

A jak jsme se vlastně měly my, máme, když měly děti kurz? Jak jinak než báječně!:-)

Všechny výlety najdete popsané v mých průvodcích! Tak se vydejte i vy v našich stopách!

Pozn. Veškerá fotodokumentace byla pořízena se souhlasem dětí i rodičů. Děti i rodiče si odsouhlasily každou každičkou fotku, na které jsou. Se sdílením souhlasily, protože chtějí namotivovat další děti k absolvování tohoto kurzu.

Foto: Zdrsem, Jakub Staněk.

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Rozloučení

Jak na (sebe)prezentaci

Světe, tady jsou mé děti!