blog o cestování s dětmi

Proč platit pojištění storna dovolené

Jsem máma dvou dětí a odjezdy na dovolenou jsou vždy plné adrenalinu. Do posledního okamžiku člověk neví, kde naskočí dítěti pupínek s transparentem „Nechci už být jen ta divná nemoc s pořadovým číslem, chci jméno!“ nebo co za blitkosrajdo kámoše zamává ze školní aktovky. Prostě, dokud člověk nevybaluje první spoďáry v místě ubytování, je to hop nebo trop.

Ale nemyslete si, netrápí to jenom vás. Trápí to i ubytovatele. A já se na to podívám dnes právě z té druhé strany. Sama jsem v loňské sezóně díky neštovicím, covidu, rotavirům a kdo ví čemu ještě v kombinaci s požárem přišla u nás na chalupě kvůli stornům o půlku sezóny. A protože hypotéka žrala imrvére, lížu si rány ještě teď. Pro dobrotu na žebrotu, děvenko, měla jsi chtít zálohy… Jenže já se vždycky vcítila do kůže té rodiny, však se jich neštovice taky neptaly, jestli je chtěj, vždyť to sama znám… Jenže kdo se vcítí do kůže mé?

Storno dovolené je nepříjemné pro obě strany. Zatímco vám se zhatí plány na vysněnou dovolenou, možná přijdete i o svou zálohu a vyhodíte tak peníze za nic, pronajímatel přijde často o výraznou část zisku, protože sehnat náhradníka na poslední chvíli není jednoduché. Veškeré jeho snažení přijde vniveč. Celý rok se stará o nemovitost, opravuje ji, udržuje, platí pojištění, hypotéku, čistí komín, seká tu „doprdelepročjetazahradatakvelká?“ trávu, snaží se získávat klientelu, vypisuje mraky emailů, když odpovídá na poptávky, přičemž se často nedočká ani odpovědi. A najednou, když má konečně jeho snaha přinést ovoce, tak prd.

Pojištění storna dovolené je dle mého férový způsob, který vám pomůže vyhnout se nepříjemným pocitům na obou stranách. Ubytovatel získá své peníze, které jsou pro něj často významným způsobem obživy a ten, kdo ruší dovolenou, si neodnese hořkou vzpomínku na nezrealizovanou dovolenou umocněnou vyhozenými penězi za NIC.

Jistě, pojištění storna dovolené je další výdaj navíc. Já osobně si pojištění storna dovolené platím před každou dovolenou. Stojí mi to za to. V případě, že onemocníme, nezaplatím dvacet tisíc za to, že ležím v posteli a někde na druhé straně nezůstane smutný podnikatel, který těch dvacet tisíc potřeboval třeba na zbroušení podlahy, kterou mu vloni nechtíc zrasili hosté, když stěhovali postele, na nové nádobí, povlečení…

Pojištění storna dovolené není výhradní záležitostí cestovních kanceláří, letenek a zahraničních dovolených. Můžete si pojistit i tuzemskou dovolenou. Dokonce i školu v přírodě. Často je pojištění storna dovolených nabízeno jako služba navíc u cestovního pojištění – zde si jen dejte pozor, aby se toto storno vztahovalo právě na tuzemské dovolené a ne jen na ty zahraniční.

Na co si ještě dát pozor a jak takové pojištění funguje? Víc jsem o tom napsala v tomto článku, který výrazně doporučím nastudovat. Dočtete se tam, že záloha není to samé, co stornopoplatek. Že pidi zmínku někde dole na webu ubytovacího zřízení, že stornopodmínky jsou upraveny rakouským zákonem o cestovním ruchu, není opravdu dobré ignorovat a uchlácholit se tím, že v nejhorším přijdete o zálohu…

PS. A pasy, pasy a občanky už máte zkontrolované?

Více informací o naší chaloupce na sdetmivbaglu@seznam.cz.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kde přenocovat cestou z Alp

Pyreneje s dětmi

Lyžování s dětmi v Alpách- Wildkogelarena