blog o cestování s dětmi

Na kole s dětmi v okolí Prahy

Pokud jste stejně jako my, rodiče dětí, které se letos rozjezdily na kole, tak právě níže sepsané trasy můžou být inspirací právě pro vás. Což ale neznamená, že nemůžou být i pro ty cyklisty, kteří už si jsou na kole jistější. Pokud je tedy vaše dítě v cyklo-fázi, kdy se poprvé odrazilo a samo jede, ale není si ještě stoprocentně jisté v brzdění či vyhýbání se, a nebo máte-li doma nadšeného koloodrážedlo-jezdce? Přesně pro takové situace je sepsán tento článek s trasami pro začátečníky v okolí Prahy.

Takže s chutí do toho. Všechny uvedené trasy vedou po rovinkách a většinou mají délku na 30 min až hodinku. Ani na přestávky na jídlo a zábavu nezapomínáme.

CYKLISTIKA PRO ZAČÁTEČNÍKY NA DOHLED HLAVNÍHO MĚSTA 

VESTEC

Protože jsme z Prahy, byla naší první volbou nová, rovinatá a hlavně víceméně prázdná cyklostezka na dosah hlavního města. Zajeli jsme totiž do Vestce u Prahy, kde přesně tohle najdete. Na mapě je část cyklostezky značená jako „planetární stezka Vestec“ a skutečně tu je několik zastavení, která vyprávějí o planetách naší sluneční soustavy. Pro nás dvě mouchy jednou ranou, neboť dcera má zrovna období fascinace vesmírem. Celá cyklostezka tvoří uzavřený okruh cca 2,5 km. Můžete ji objet několikrát dokola. My ji projeli i se synem na first biku za hodinku, a to pomalým tempem i se zastávkou na svačinku. Tahle stezka je na dohled hodně propagovaného Vesteckého rybníka s vodními lávkami (psáno o něm např. na blogu Kačabí pohorky) a krom krmení kaprů (jak správně krmit zvěř v tomto článku) v rybníce je kousek odtud i krásné přírodní hřiště. Takže kromě kola počítejte, že tu strávíte klidně celé dopoledne. Najíst se můžete v restauraci U Klimešů nebo na vesteckém fotbalovém stadionu v restauraci Na hřišti. Tady můžete i při příjezdu zaparkovat.

ŠEBEROV

Na jih od Prahy se to novými cyklostezkami s pěkným povrchem jen hemží. Pro děti je super i cyklostezka vedoucí ze Šeberova, kde zaparkujete u fotbalového hřiště a vyrazíte například směrem k Rozkoši a Průhonicím, můžete pokračovat dál až k Průhonickému parku. Při návratu do Šeberova se pak můžete ještě vyřádit na hřišti kousek od parkoviště, anebo zajít na sladkou odměnu do kavárny Why not Špejchar nebo Pizzerie DI Carlo, kde mají krásný dětský koutek venku i uvnitř restaurace a na dvoře často i skákací hrad.

OSNICE

Naším tajným tipem je ale cyklostezka z Osnice. Doporučuji zaparkovat na dohled Šabatova zmrzlinářství a využít ho jako motivaci k pěknému šlapání po okolí. Kolem zadní strany Průhonického parku dojedete až do Zdiměřic, kde si můžete udělat pauzu na hřišti u FunPark Jesenice. Potom zpět do Osnice za sladkou odměnou ve zmrzlinárně. Se zastávkou na hřištích je to opět výlet na celé odpoledne.

SADSKÁ

S vůní lesa v zádech se jezdí také skvěle, a proto jsme jednoho slunného letního odpoledne vyzkoušeli s pidicyklisty projet lesní cesty v okolí jezera Sadská. Tenhle výlet může být obohacen i o rozměr koupání v jezeře, takže deku a ručníky s sebou nezapomeňte. Zaparkovat můžete přímo u jezera Sadská a zvolit k poježdění libovolně dlouhý okruh v okolních lesích. Kolem jezera vede také stezka, kterou cyklisté využívají, ale s dětmi je to adrenalin – často je tam vymletá díra v břehu a tudíž s dětmi doporučuji opravdu raději dál od jezera do lesa. My se vydali po cestách vpravo od jezera do okolních lesů a zajezdili jsme si tam parádně. Po návratu k jezeru pak nastal čas na házení kamínků do vody, dělání báboviček v písku a pozorování sluníčka v hladině jezera. Kousek odtud je pak i cyklostezka Nymburk – Poděbrady.

Vůně borovic vás doprovodí i na Mácháči, kde jsou terény pro začátečníky také k dispozici. Mrkněte na starší článek tady na blogu.

ŘÍČANSKO, VODĚRADSKÉ BUČINY A LESNÍ LÁZNĚ ZVÁNOVICE

ZVÁNOVICE

Pěkně se jezdí i v okolí Říčan a dál směrem k Jevanům i v oblasti Voděradských Bučin. Okolí Říčan i Voděradské bučiny jsou protkané sítí cyklostezek, které jsou opět poměrně nenáročné a skvělé pro začátečníky. Pokud potřebujete výchozí bod, kde se i najíte, můžete si vybrat například krátkou nenáročnou trasu například od hotelu Lesní lázně Zvánovice. Cesta vede po asfaltce a pěkně si tu začínající cyklista natrénuje práci s přehazovačkou, protože ač je terén lehký, občas se objeví menší kopeček. Krom toho, že vede kolem potoka, tudíž v létě super místo na osvěžení, je navíc po cestě i množství různých kamenů a balvanů, které z míst okolo trasy dělají také super hřiště. Se zastávkami proto počítejte, nám pomalá jízda od hotelu a zpět zabrala cca hodinku. V hotelu se moc dobře najíte, mají tu i zábavu pro děti – chýši z proutí a trampolínu.

Nedaleko je i hvězdárna Ondřejov, kam mohou ti pokročilejší dojet na kole, pro ty méně pokročilé je to ze Zvánovic cca 10 minut autem. Hvězdárna má také krásný park, který je nejhezčí v době květu rododendronů. Pořádají tu i naučené prohlídky a pozorování, takže doporučuji sledovat webovky a spojit návštěvu i s poučným tématem.

Všechny trasy se našim dětem moc líbily, a proto věřím, že třeba inspirují i další cyklo-čtenáře.

Další tipy ze starších článku:

Potrénovat můžete v Praze i na dopravním hřišti třeba u Ladronky. Více v článku zde.

Na kolech můžete prosvištět i Opárenským i Tichým údolím, nebo třeba zámeckým parkem ve Veltrusech. Fajn je i cyklostezka kolem lomu Alkazar, tady jen pozor na větší množství lidí. Případně se vydejte vlakem třeba do Sedlce a přívozem se přesuňte na cyklostezku do Klecánek.

 

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vodní nádrž Fláje s kočárkem

Krušné hory s dětmi

Osek – 3D bludiště a koupaliště