blog o cestování s dětmi

Máchovo jezero s dětmi na kolech

Tip od kamarádky Lenky Z. Díky za něj!

Poslední prázdninový prodloužený víkend jsme se vydali na cyklojízdu „tam, kde borový zaváněl háj…“. Ubytovali jsme se v hotelu Port přímo na břehu Máchova jezera a byla to skvělá volba. Hotel má baby friendly certficate a je pro děti moc fajn. Má malou vnitřní herničku u recepce, na dohled z restaurace, ale i venkovní dětské hřiště, trampolínu, minigolf, venkovní kuželky, vnitřní a venkovní bazén atd. Zapůjčí vám tu i sportovní vybavení včetně elektrokol a na děti myslí i v jídelně v podobě dětského menu a židliček. Rodinný pokoj byl super, čistý a prostorný.  

I v okolí hotelu je o zábavu pro děti postaráno – kolem hotelu se po plážičce procházely labutě s labuťaty, kachny a pravidelně přijížděl a odjížděl parník od blízkého mola. Kousek od hotelu je trať, kde jezdí mašinka a vy nad ní můžete stát přímo na mostku nad drahou a mávat… Myslím, že ani starší děti se nudit nebudou a v létě to tu musí být paráda, pokud počasí a sinice ve vodě dovolí.

Mimochodem – věděli jste, že Máchovo jezero je vlastně uměle vybudovaný rybník?  Založil ho Karel IV. a nazval Velký rybník. Tento moment připomíná i vyhlídka nazvaná Králův stolec, která je od Máchova jezera snadno dostupná.

My si ale přivezli kola, takže jsme se vydali především po místních cyklotrasách. Mnoho tipů na cyklovýlety naleznete tady.

PO CYKLOSTEZCE DO STARÝCH SPLAVŮ A KOLEM JEZERA

My si po příjezdu odpoledne dali krátkou cestu po cyklostezce, kterou jsme dojeli do Starých Splavů. Tady se dobře najíte v restauraci Lebeda přímo na břehu Mácháče a můžete se sem dopravit i parníkem od Portu. Nebo dojít pěšky – není to daleko, procházka sem s dětmi bude tak na půl až třičtvrtě hodinky. Na kole do Starých Splavů samozřejmě dojedete rychleji, cestou nezapomeňte zastavit na začátku akvaparku ve Starých Splavech a vyšplhat se na Jarmilinu skálu s vyhlídkou na vodní hladinu Máchova jezera a hrad Bezděz.

Co se cyklistiky týče, doporučuji jezdit po vyznačené cyklotrase. Ač to láká a je tu stezka pro pěší, kolem jezera se s dětmi nepouštějte – vede tu cesta po písčitém terénu přes plno kořenů a s dítětem v sedačce jsem pro jistotu docela často raději sesedla, abychom se nevyklopili. V blízkých borových hájích si vše ale vynahradíte a potkali jsme tu nejednu cyklo rodinu. Můžete tu bez obav drandit voňavým lesem do aleluja. Opravdu – všude kolem ty borové lesy tak krásně voní…

Pěkná okružní trasa s menším mírným stoupáním ze začátku, ale jinak téměř pořád po rovince vede po silnici přímo kolem Máchova jezera. Provoz tu moc nebyl, jeli jsme v sobotu. Je to okruh, takže začnete-li v hotelu Port, taky zde skončíte. Nám cesta se zastávkami trvala asi 2,5 hodinky. V Doksech jsme totiž navštívili park lesních bytostí, kde jsou různě po lesoparku rozmístěné postavičky strašidýlek – schválně, jestli objevíte všechny. Je tu i malé dětské hřiště s trampolínkami. Mapu a povídání o bytostech najdete tady.

ZOOPARK DOKSY

Potom jsme přejeli kousek dál do ZOOparku Doksy rodiny Berousek, kde jsme tedy trochu politovali zvířata v klecích a pak si dcera zařádila na nafukovacích atrakcích. Nezapomeňte se stavit na nějakou sváču – třeba v bistru S láskou Karel.

MUZEUM ČTYŘLÍSTKU V DOKSECH

Další den nám pršelo, zvolili jsme tedy mokrou variantu a vydali se do muzea Čtyřlístku v Doksech, koukli na zámek na pohádkovou výstavu  a potom si sjeli do zmrzlinárny Mimoň ve Stráži pod Ralskem, kde najdete kolem 50ti druhů zmrzlin od sorbetů přes smetanové až po netradiční alkoholové zmrzky. Prostě ráj pro milovníky zmrzliny.

ZÁMEK ZÁKUPY

Odpoledne jsme pak přejeli na zámek Zákupy na dětskou prohlídku, která sestávala ze dvou pokojíčků s historickými hračkami. Další dětský okruh nás zavedl do sklepení kde byly naaranžované pohádkové scény z českých pohádek. A byl tam i drak :o).

Výborně se najíte nejen v hotelu Port, ale v okolí i v restauraci pod Habsteinem nebo jejich spřátelené hospůdce Na rychtě v Jestřebí. Obě mají dětský koutek a hřišťátko, ocenění z Maurerova výběru a možnost najíst se venku s dohledem na houpačky a písek. Posezení na oběd můžete spojit i s výletem – kousek odtud je zřícenina Jestřebí.

VRCHBĚLÁ

Víkend jsme zakončili v areálu Vrchbělá.  Doporučení od nás – při příjezdu sledujte cedule k hotelu Sport a areál neminete, my trochu bloudili, protože jsme nevěděli, že areál je právě u tohoto hotelu. Strávili jsme tu skvělé dopoledne s výhledem na Bezděz, projeli si místní cyklo stezku, která se dá sjet i na inlinech, zařádili si na prolejzačkách a trampolínkách, pak si došli na rozhlednu, koukli do minizoo a dali oběd v blízkém hotelu Sport, kde mají i malý dětský koutek, takže to znamená oběd v klidu. Areál jsme měli jen pro sebe, ač byla slunná neděle. Takže parádní prodloužený víkend. Výlet sem mohu jen doporučit.

1 komentář

  • Jakmile se venku oteplí tak určitě vyrazíme tímto směrem 🙂 už se těším. Na kole jsme jako doma a pro naši dvouletou holčičku jsme pořídili cyklovozík za kolo. Můžu doporučit http://www.odpruzeni.cz/181-croozer A jak malá už moc neusedí v kočárku, natož v autosedačce, tak při cestě ve vozíku sedí a parádně si to užívá. Takhle zvládneme i hodně dlouhé trasy a bez jakýchkoliv stížností ze zadu 😀 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Máma a dcera II.- 3. den: Antequera

Máma a dcera II.- 3. den: El Caminito del Rey

Máma a dcera II.-2. den: El Chorro