blog o cestování s dětmi

Osek – 3D bludiště a koupaliště

Článek pro vás sepsala Josefa. Díky!

Osek, to je perla pro rodiče s dětmi. Můžete tu strávit prakticky libovolné množství času, nabízí se tu plná škála možností od příměstského výletu za kulturou (klášterní pivovar počítám rozhodně jako kulturu!) až po túru lesem.

Do Oseka se dostanete nejrychleji autem (pak doporučuji parkovat na neplaceném parkovišti na konci Zahradní ulice), ale vzhledem ke zmíněnému pivovaru zvažte zelené autobusy nebo vlak. Pokud pojedete vlakem (Moldavská horská dráha je technickou památkou a budu jí věnovat samostatný článek), vystupte na zastávce Osek město, rozhodně ne na stanici Osekdolní nádraží, kdy by Vás čekal skoro dvoukilometrový výšlap po asfaltu tou méně atraktivní částí města.

3D BLUDIŠTĚ

Začít musíte rozhodně u 3D bludiště v korunách stromů, to by Vám jinak děti neodpustily. 🙂 Je situované v horní části Oseka rybníku a opravdu moc pěkně udělané, zvládnou ho už 2leťáci (v doprovodu rodiče). Vstupné bylo v roce 2019 50 Kč/osoba. Ti, kdo výškám neholdují, můžou posedět na lavičkách pod bludištěm a dát si tady v dubovém lesíku kávu. Hned za rohem je minigolfové hřiště (hole a míčky půjčují oproti záloze u vstupu do bludiště) a okolo lesíka vede inline dráha, takže kola/odrážedla využijete taky. Na druhé straně rybníka je kemp s koupalištěm, možná oceníte v létě. Voda je z hor a tedy opravdu studená 😉

Asi 500 metrů z kopce dolů od 3D bludiště se dostanete do rozlehlého areálu cisterciáckého kláštera. V jeho dvoře najdete pivovar, sedí se venku pod stromy a je to velmi children friendly (i když dětské hřiště tu nečekejte). Zmrzlinu prodávají za rohem. V klášteře se často konají koncerty a můžete jít i na prohlídku, což s dětmi nedoporučuji.

Ve slunečných dnech je tu poměrně lidnato; pokud toužíte do lesů pryč od davů, doporučuji se od 3D bludiště vydat vzhůru po žluté turistické. Za chvíli podejdete trať a cesta začne stoupat po kamenech na Salesiovu výšinu, od bludiště je to sem 1,5 kilometru. S trochou pevné vůle (a paží) se sem dostanete i s terénním kočárkem, ale za vyloženě sjízdnou bych cestu neoznačila. Krom žluté vede vzhůru i zelená naučná stezka, ta je o něco delší a v horních partiích i dobrodružnější, provede Vás skalním labyrintem a značky budete leckdy hledat 😉 Samotná Salesiova výšina je skalnatý útvar, na kterém kdysi stávala rozhledna; dodnes vedou schůdky až na vrchol skály, ale výhled už přerostly statné stromy. I bez něj je to nádherné místo. Zpátky se dostanete stejnou cestou, případně můžete zkusit některou z mnoha pěšinek, kterými je les protkán.

Pokud toužíte po delším výšlapu, pokračujte po naučné stezce směrem k hradu Riesenburgu. Tohle už je fyzicky poměrně náročná cesta, ke hradu 4 km, většinou stoupá a rozhodně není sjízdná s kočárkem (a když to píšu já, tak fakt není :-D). Zastavení na stezce jsou však velmi zajímavá (rozličné geologické útvary, stará štola, hnízdiště netopýrů,..) a výhledy úchvatné. Zřícenina hradu je impozantní, však „riesen“ v němčině znamená „obrovský“. Doporučuju s sebou mobil s GPS polohou, v létě bývá spodní část stezky hodně zarostlá a můžete tápat, kudy dál. Od hradu zpět k bludišti jsou to 3 km, sice z kopce, ale celou dobu po asfaltu, proto zvažte fyzické možnosti svých dětí (a velikost svačiny v báglu, první a poslední občerstvení pořídíte u dole u rybníka).

Tipy navíc:

– Osek má dva rodinné pivovary 😉 Ten druhý je kousek od koupaliště, spojený s restaurací s celoročním provozem.

– V budově nádraží Osek město najdete muzejní expozici moldavské železnice, otevřeno je sporadicky, najdete na webu nadšenců moldavské dráhy https://moldavskadraha.cz/

Další tipy z Krušných hor najdete zde.

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vodní nádrž Fláje s kočárkem

Krušné hory s dětmi

Na kole s dětmi v okolí Prahy