blog o cestování s dětmi

Kurz Moderní sebeobrany

Když jsem se na kurzu (sebe)prezentačních dovedností s Helenou Bartošovou zmínila, že bych ráda zorganizovala u nás na Offline chaloupce další Frauenakci (dámskou jízdu), tentokrát zaměřenou na sebeobranu a Helena mi doporučila kurzy od Moderní sebeobrany, netušila jsem ještě, ačkoliv je to logické, jak moc spolu sebeprezentace a sebeobrana souvisí.

Až během setkání s Jamínou a Pavlem Houdek mi to docvaklo. Ne, moderní sebeobrana (MS) není o mlácení klackem kolem sebe. Nemusíš být Hulk, aby ses mohl ubránit. Heslo MS je „Ne! Boj!“ Vidíte tu krásnou slovní hříčku? Ne! Neboj! Ne boj! Nebát se, umět říct ne, nebojovat – svým postojem dát jasně najevo, že s vámi nikdo zametat nebude, což je takový první krok k tomu, aby vlastně vůbec k žádnému boji nedošlo. Ano, sebeobrana sakra souvisí s tím, jak se prezentujeme!

Pro ty, co nechtějí číst dlouhý článek to shrnu hned v úvodu: kurz Moderní sebeobrany je skvělý! Běžte na něj a pošlete tam i děti!

Proč jsem do něj šla já? Chtěla jsem se na cestách cítit bezpečněji. Však chodím často sama na výlety nebo cestuji s dospívající dcerou. Od kurzu jsem ale dostala víc, než jsem čekala. A nebyla jsem sama.

Foto: Foto Havlín

Očekávala jsem skvělý kurz a dostala jsem něco, co ještě předčilo má očekávání. Musím říct, že nejvíc mě dostala promyšlená koncepce a skutečně skvělá struktura, kdy se člověk z laika dostane k myšlení útočníka a postupně prochází celým procesem. Moc děkuju za odklon od pouhého nácviku manévrů a chvatů, čehož jsem stejně nikdy nebyla schopna. To, co Moderní sebeobrana dělá, by měli absolvovat všichni a povinně, je to nesmírně záslužné a udělám maximum pro další šíření jejich myšlenek a hlavně postupů. Pavel i Jasmína, jak jsou oba sympatičtí, tak mají zároveň i divadelní talent. Pavlovy ukázky „dotěrného obtěžování“ dlouho nevypustím z hlavy! Maximálně profesionální! Děkuji!

Ten kurz se asi nedá moc popsat, ten se musí zažít. Pro mě byl ten nejsilnější AHA moment, když mi došlo, že naše hlava může být silnější než lecjaký sval. A také to, jak moc je tohle všechno důležité i jako prevence šikany.

Foto: Foto Havlín

Kurz moderní sebeobrany se mi moc líbí. Je promyšlený, praktický a hlavně nenáročný. Což znamená, že je velká pravděpodobnost, že nabité zkušenosti v případě nutnosti budu opravdu schopná použít. Moc se mi líbí energie lektorů, kteří mají téma sebeobrany jako své životní poslání. Věřím, že absolvováním tohoto kurzu si každá žena zvědomí, že opravdu není na místě být vždy a pořád jen hodná holka. Kurz mi dodal sebevědomí říkat ne ještě důrazněji a i v situacích, které jsou sice společensky tolerovány, ale opravdu nejsou v pořádku. Ne, v Evropě v 21. století. Moc děkuji za kurz a techniky, které jste nás naučili. I když doufám, že je nikdy nebudu muset využít, jsem ráda, že je mám osvojené.

Kurz moderní sebeobrany mě velmi příjemně překvapil promyšleným konceptem, který evidentně vychází jak z praxe na ulici, tak z vědeckých studií a dohromady tvoří celkem jednoduchý postup, jak se i s málem cítit mnohem bezpečněji. Nebylo to „ale to nejde, takhle to přece nefunguje“, nýbrž naopak „aha, jasně, to přece dává smysl“. Lektoři Jasmína a Pavel navíc školí s úžasným zaujetím, energií a zároveň s vtipem a s citlivým pochopením pro účastnice a jejich příběhy, takže je to zábava i přes závažnost tématu.

Já jsem moc ráda, že jsem si vybrala právě Moderní sebeobranu, protože mi kurz velmi otevřel oči. Vím, že aby se člověk mohl ubránit, je potřeba trénovat nejen svaly (nedělám si iluze, že by si mě nejeden svalovec nenamazal na chleba), ale hlavně mysl. Budovat si sebevědomí. Umět se vymezit. Ozvat se. A tohle chci naučit i své děti.

Na kurzu jsem měla příležitost si odžít fakt hnusné emoce. Člověk přeci jen není zvyklý, že by na něj v reálném životě někdo tak agresivně pokřikoval a pak je v reálu paralyzovaný. Je dobré si to takto natrénovat.

Ale také jsem se od srdce zasmála. Pavel s Jasminou jsou herci, kteří umí!

Foto: Foto Havlín

Kurz byl užitečný a dobře vystavěný. Je úlevné pochopit, že naše nejsilnější zbraně – postavení těla, hlas a očopich – nemůžu zapomenout doma. Mísí se ve mně pocity vděku, opatrné sebedůvěry, sounáležitosti ze sdílení a naděje, že si poradím. Občas stačí pár jednoduchých myšlenek, které jsou nakonec nejvíc transformační. Uvědomění, že můžu většinu situací zastavit dřív, než se vyhrotí, je úžasné. A nejsem si úplně jistá, že bych to dala intuitivně, i když to nakonec není žádná raketová věda. Na kurzu mi kromě úžasného obsazení vyhovovalo i to, že nebyl nabušený spoustou informací a rad – určitě bych si je stejně nezapamatovala a dost možná bych byla v situacích ohrožení zase zmatená. Takhle jsme pár hodin procvičovali a upevňovali automatické reakce tak, aby nám naskočily i v momentě, kdy jsou potřeba. Současně si člověk uvědomí, kolik jeho chování ovlivňuje potřeba nepůsobit hystericky a pocit trapnosti navzdory tomu, že pokud situaci naopak podceníme, může nám i našim nejbližším jít o život. To si pak člověk srovná priority a radši bude chvíli za trapáka, než aby si pak vyčítal, že neposlechl intuici.“

Foto: Foto Havlín

Blok moderní sebeobrany mě hodně oslovil! Je to o očekávání. A já samozřejmě chápu, že za tři hodiny ze mě nebude člen URNA! Naopak mě to namotivovalo se o to zajímat víc. Mně bylo blízké, že to bylo šité na .ženy. K instruktorům. Oba jsou velké osobnosti, profesionálové a mají velké charisma a myslím, že se skvěle doplňují a můžu se toho od nich v budoucnu ještě dost dozvědět a naučit. Z Jasmíny, jako ženy, já vnímám velké věci, je taková opravdová a jsou z ní cítit zkušenosti, překážky, které musela překonat a je z ní cítit obrovská síla. Fakt mě naprosto uhranula, ale to se jí asi stává často:). 

Foto: Foto Havlín

Foto: Foto Havlín

Blok Moderní sebeobrany (jak odpolední, tak i ranní část) mě velmi bavil a navíc byl i neuvěřitelně objevný

Jako mámu dospívajících dětí mě téma šikany přirozeně zajímá. Hodně se o ní s dětmi bavíme, čteme knihy…. A kurz sebeobrany pro děti vnímám jako další střípek mozaiky… Jaké knihy mohu doporučit? Mrkněte do článku níže.

Díky všem ženám, které se toho nebály! Byl to opět krásný čas plný inspirace a sdílení. A pro mě další krůček na cestě za sebevědomím. Ať už v běžném životě, tak na cestách.

A Moderní sebeobraně děkuji nejen za kurz, ale i super neformální setkání. Bylo to moc fajn. Jedno vím jistě – nebylo to naposledy. Na příští kurz už tedy skočím do školícího střediska:-), protože mě samotnou překvapila síla hlasu, která v nás dříme.

Tak se Ne! Boj!, jak by řekli Jasmína s Pavlem a taky přijď na některý kurz. Stojí to za to!

Foto: Foto Havlín

Knížka rozšířila mou VIP knihovničku na chalupě.

Foto: Foto Havlín

Foto: Foto Havlín

Za foto děkuji reportážní fotografce a kameramance Zuzce Havlínové z Foto Havlín.

Líbil se vám článek? Napište mi. A nebo mě pozvěte třeba na housku se šunkou…

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Jak přivést děti ke čtení

„Přišlo whatsupem“ aneb digitální stopu nesmažeš

Mateřství