blog o cestování s dětmi

V jurtě s dětmi

Letošní prázdniny jsme zahájili parádním zážitkem – spaním v jurtě. Pokud se řadíte mezi ty, co by sice dětem rádi dopřáli netradiční zážitek, ale srdce jim úplně neplesá při pomyšlení na spaní pod širákem, ježí se vám vlasy při představě, že po vás v noci běží třeba pavouk nebo se klepete strachy, že vás ve stanu s dětmi zastihne bouřka, zkrátka pokud si netroufáte (ano, i my máme právo na život a nejsme o nic horší než ti, co dokáží s batohem na zádech a dětmi za krkem putovat třeba měsíc v kuse), tak zbystřete! Vyzkoušeli jsme něco, co možná osloví i ty méně odvážné! 

Ani já nejsem zrovna tremp, který si lebedí v maskáčích s liščím ocasem za kloboukem. Dobrodružství ano, ale „vocamcať pocamcať“:-). Takže kombinace spaní v jurtě s možností kdykoliv (až zmerčím první tarantuli, která si na mě brousí chlupaté hnáty) prchnout do apartmánu, se mi jevila jako geniální. Vyrazily jsme čtyři mámy, šest dětí, zamluvily jednu jurtu, jeden apartmán a byly odhodlané v případě bouře nocovat třeba na podlaze. A bylo to super! Nakonec to dopadlo tak, že v jurtě nás spalo osm a v apartmánu pro šest osob spaly jen dvě mámy, které se do jurty už nevlezly.

Kemp Palda v Českém ráji už sice něco pamatuje, ale „vo tom to je!“ Chatičky i společenská místnost s fotbálkem a pingpongem jsou sice poměrně retro, ale apartmán byl velmi ucházející a jurtě nebylo co vytknout. Děti si tam lebedily!

Kromě toho je v kempu i hřiště, ohniště, minigolf, fotbalové hřiště a zdá se, že se tam buduje i obří trampolína. Kemp od února provozují noví provozovatelé, kteří byli velmi milí.

Velkou výhodou bylo, že jsme měli k dispozici vlastní kuchyňku i koupelnu, což je zejména s malými dětmi a v době covidí velká výhoda. Stejně tak i ten pocit, že když budou padat trakaře, má se člověk kam s dětmi schovat. A hlavně, v tom kempu bylo první prázdninový týden prázdno! Všehovšudy my, jeden obytňák a  jeden stan. Paráda!

V jurtě byla možnost si zapůjčit i peřiny, což sice není tak romantické (prostě k tomu ten spacák patří, no), ale pokud cestujete např. vlakem a nechce se vám tahat spacáky (nebo je nemáte), je to řešení. Rozhodně si nezapomeňte zabalit čelovky, ty tady budete potřebovat, případně i nějaké noční světýlko. Naše jurta byla cca 150 m od apartmánů a někde na půl cesty i byly společné sprchy, záchody a kuchyňka.

V den příjezdu (30.6.) bylo velké vedro, ale v jurtě se spalo velmi dobře, protože nebyla tropická noc. Pokud bych měla volit, určitě bych sem vyrazila ale ne v ty největší vedra a klidně si tento zážitek nechala na květen, červen nebo září.

Apartmán měl dvě samostatné ložnice a celkem šest lůžek. Takže se můžete domluvit 2-4 rodiny s malými dětmi a vzájemně se v jurtě prostřídat.

Super je i poloha  kempu. Jen 7 minut jízdy autem to bylo do Šťastné země, cca 20 minut do Besedic nebo na Trosky.

BESEDICKÉ SKÁLY A KOBEROVY

Besedické skály mě překvapily svou velikostí! Je to opravdu nádherné místo! O skalním Bludišti už mám tento článek, tak to zkrátím. Je tu hodně borůvek, je tu fajn i ve vedru, okruh se dá libovolně zkracovat či prodlužovat, v kiosku u parkoviště mají i celkem poživatelné jídlo a kromě nového hřiště přímo v Besedicích najdete jedno super hřiště i s velkou trampolínou ve vedlejší vesnici Koberovy (snad minutka jízdy od Besedic).

Tady ještě hřiště v obci Koberovy a nabídka adrenalinu.

TROSKY

Od parkoviště ke zřícenině je to sotva 500 m do kopce, cesta je zvládnutelná i s kočárkem. Platí se zde vstupné. Ale nádherné výhledy!

ŠŤASTNÁ ZEMĚ

Čím jsou děti starší, tím opadá trochu nadšení. Ale my jsme ve Šťastné zemi byli s dětmi snad 4x a děti si to vždy maximálně užily. Vstupné letos 180 Kč/dítě, 100 Kč/dospělí. Již neplatí zlevněné vstupné před zavíračkou, což je škoda. Více o našich návštěvách zde. 

 

DALŠÍ TIPY, JAK S DĚTMI NETRADIČNĚ NOCOVAT

V MOBILHEIMU – Tady jsme oslavili Žloutkové sedmé narozeniny. Více info v tomto článku. 

V CHATIČCE – moc pěkné chatičky mají v Sedmihorkách. My tam slavili pro změnu šesté narozeniny. Více o Sedmihorkách v tomto článku. 

POD STANEM POD MOSTEM

To byl pro mě tehdy vrcholný zážitek, protože se pekelně bojím pavouků a my jsme spali ve stanu (Já bez muže a děti 1,5 a 4 roky), kde nebyla podlaha, ale tráva. Uáááá. Ale pro děti to byl zážitek! A to místo – geniální! Jako vážně! Spát pod mostem, kdy to zažijete? A hned vedle kempu XXL hřiště… Více v článku zde. 

Přeji léto plné zážitků! A nikdy nezapomínejte, že to, co pro vás je naprosto běžná věc, pro někoho může být hodně velké vykročení mimo komfortní zónu. Ale neznamená to, že ten či onen je lepší nebo horší. Prostě to máme každý jinak. Ale je fajn občas zkusit něco trochu jiného…

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Máma a dcera II.- 10. den: Tarifa

Máma a dcera II.- 8. den: Frigiliana

Máma a dcera II.- 6. den: Nerja