blog o cestování s dětmi

Kempování v Sedmihorkách s malými dětmi

K naplánování našeho posledního víkendu stačilo jedno dětské přání: bydlet v chatičce. A protože měla Žloutková narozeniny, napadlo mě takhle o půlnoci při plácání dortu, že to vlastně není vůbec marný nápad. V pátek ráno jsem zavolala, zabalila a večer jsme vyrazili směr Sedmihorky. Plán byl jasný -bydlet někde poblíž Prachovských skal, pořádně je prošmejdit hned ráno, když ještě všichni spí a projít si dětskou naučnou stezku Sedmihorky. Nezvládli jsme ani jedno, protože prostě nebyl čas! Bylo to tak zážitky prošpikované, že tam prostě musíte! 

Sedmihorky mají i tu výhodu, že nejsou až tak daleko od Prahy. Je to něco málo přes hodinku, což se dá v pohodě zvládnout o víkendu klidně i na otočku. Ale takové jednodenní kempování také není marné! I když…jeden den je prostě málo!

Tohle místo je skvělé v tom, že i když není terén zrovna ideální pro kočárky, krásná místa jsou vždy po ruce, není třeba za nimi jít x kilometrů. V podstatě člověk vyleze z auta, vytáhne malého lenocha a už jste v krásných skalách:-). Ale doporučím vám i trasy s kočárkem, nebojte.

UBYTOVÁNÍ V KEMPU SEDMIHORKY

Pokud nemáte třeba spacáky, nebo jste trochu cimprlich a štítíte se všech těch brouků a pavouků, Sedmihorky jsou pro vás, stejně tak jako pro mě, správná volba. Pavouka jsem v chatičce nepotkala ani jednoho a pokud nemáte spacáky, nemusíte nutně vybrakovat všechny ty decathlony. Prostě se přikryjete peřinou:-). Možná prd kempování, ale pro nás velká výhoda. Vlastně vám stačí, když do batohu přihodíte ešus a můžete vyrazit vstříc novým dobrodružstvím! A pro naše děti to teda dobrodružné bylo! Vloni jsme 2x stanovali (více zde), bylo načase vyzkoušet zas něco nového.

Báječně se tady spalo! Ta vůně lesa! Místo vstávání v 6 ráno jsme se prospali až do 8 do rána!

Kemp získal několik ocenění jako kemp roku a vážně to tu bylo fajn! Vše v rámci možností čisté, zázemí pro děti, ve sprchách extra místnost pro kojence. Troufám si říct, že si to tu užijete i s malým miminkem.

V kempu je i několik možností, jak se najíst. Mimojiné i restaurace, kde vaří normální jídlo:-), jakože ne hranolky a smažák.

KOUPÁNÍ V SEDMIHORKÁCH

I kdyby ta voda byla sebeledovější a černá jak bota, jim to prostě nevadí:-). Řádilo se tady skvěle. A voda byla prostě normální, přírodní. A dobrá hospodyňka si umí poradit, i když nejsou bábovičky!

NAUČNÁ STEZKA SEDMIHORKY

Tahle tříkilometrová trasa určená pro rodiny s dětmi byla v plánu hned první den. Můžete si klepat na čelo jak chcete, my jsme šli pocitově a pocitově jsme ji prostě nenašli:-D. V jeden okamžik jsme sešli z cesty a už se na ní nevrátili. Nicméně, pokud budete v mapce sledovat číslíčka, nezabloudíte:-).

My jsme ovšem ani hledat nechtěli. Ocitli jsme se totiž v lese plném velkých balvanů a z ničeho nic jsme se pozvolna malou pěšinkou drápali výš a výš, až jsme došli před nádherný skalní útvar. A moje srdce dalo jasný povel:-). V mapce vidíte zakreslenou cestu. Je to cca 20 minut od kempu. Brácháč to vylezl sám. A stálo to za to!

LESÍK U KEMPU

Hned za kempem je nádherný voňavý les, podél kterého vede trasa sjízdná s kočárkem. Dle všeho se tudy dostanete s kočárkem buď po cestách nebo málo frekventované silnici až na Valdštejn. Našim dětem stačily balvany a šišky a nechtěly se ani hnout:-).

ŠŤASTNÁ ZEMĚ O 30% LEVNĚJŠÍ

Šťastnou zemi známe, byli jsme tam už dvakrát (čtěte tady a tady). Od Sedmihorek je to sem pouhých 5 minut autem. Určitě se to dá v pohodě zvládnout i na kolech, protože to je po rovince (jen kus po frekventované silnici – ale asi by to šlo nějak objet).

Tentokrát jsme využili zvýhodněného vstupného po 17 hod, kdy platíte o 30% méně. Dvě hodinky dětem stačí tak akorát (a vám taky:-), protože za tu dobu si ani nestihnou všimnout, že mají hlad a chuť a že jsou vlastně už děsně přetažené. Prostě fajn zakončení dne!

VÝLET NA HRUBOU SKÁLU

Hrubá skála je rovněž pět minut od Sedmihorek. A to místo je skvělé v tom, že vylezete z auta a hned jste ve skalním městě! Nádherné to bylo, pro děti dobrodružné, no prostě pecka! Strávili jsme zde příjemné dopoledne, pěkně v chládku, zatímco všude jinde bylo vedro. Takže skvělá varianta, pokud je hic!

Myší díra a Adamovo lože rozhodně nejsou sjízdné s kočárkem, ale i ty nejmenší děti to proletí, ani si nevšimnete, jak. Cesta to není dlouhá, jestli kilometr, tak přeháním:-). Variantu s kočárkem popíšu dále.

OD ADAMOVA LOŽE NA PRVNÍ VYHLÍDKU 

My jsme si od Adamova lože udělali malou odbočku po žluté k první vyhlídce, ze které je krásný pohled na Hrubou skálu. Tady jsme pár kočárků potkali, ale vážně bych se s ním netahala. Je to opět zacházka pár set metrů.

Pak jsme se vrátili zpět a napojili se na červenou trasu.

VYHLÍDKA NA KAPELU A ARBORETUM BUKOVINA

K vyhlídce na kapelu se dostanete od Hrubé skály s kočárkem, dobrá zpráva! Stačí jen obejít Myší dírů a Adamovo lože po silničce. Cestou míjíte i Arboretum Bukovina, kde můžete dětem ukázat nejrůznější stromy.

Vyhlídka Na kapelu je úchvatná! Ten výhled asi vaše děti neocení, ale vy určitě ano:-). Naše děti se ládovaly svačinou, bylo jim to asi i šumák, zatímco já jsem se kochala. A pokud jó nebudou sdílet vaše nadšení, hned za Arboretem narazíte na kiosek se zmrzlinou.

Takže tak, bylo to prostě skvělé. A pro mě dobrá zpráva – i o víkendu se toho dá zažít strašně moc! Takže se té školy už nemusím tolik bát.

Další tipy z Českého ráje najdete zde.

Za shlédnutí určitě stojí i Dlaskův statek v Turnově, který je od Sedmihorek pár minut jízdy autem. Hned nad Dlaskovým statkem je i Dům přírody Českého ráje, kde děti plní nejrůznější úkoly a je zde spousta interaktivních hraček.

No a do Prachovských skal to je ze Sedmihorek jen 20 minut. Jednu fajn trasu s kočárkem najdete zde.

No prostě místo, které za návštěvu rozhodně stojí!

PS. Jeden tip od vás. Zrcadlová koza. Pokud sjedete s dětmi Jizeru z Malé Skály až sem (Míša uvádí, že jim to jako nevodákům s dětmi ve věku 4 a 6 to trvalo i se zastávkami 2h), dostanete se do dětského ráje. Na Zrcadlové koze je ráj prolézaček pro děti, obří trampolína, samozřejmě kozy . občerstvení, ale hlavně stromy a stín, je to v údolí, takže v parném dni je tam příjemně. Ze Zrcadlové kozy se dá doplout až do Dolánek, nebo to dojít pěšky. Je to příjemná procházka ve stínu, dá se jet i na odrážedlech.  V Dolánkách se dá koupat v Jizeře – vody po kolena, jsou tam na ostrově i prolézačky, houpačky…

2 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Máma a dcera II.- 10. den: Tarifa

Máma a dcera II.- 8. den: Frigiliana

Máma a dcera II.- 6. den: Nerja