blog o cestování s dětmi

Přírodní prostředky – klíšťata, dezinfekce, kašel…

Klíšťata. Letos mi teda ale doslova pijou krev! Je teprv květen, většinu času trávíme na zahradě a už jsem jich tahala asi osm! Přiznávám, trošku jsem zaspala s ochranou proti těm neřádům, ale už jsem jim vyhlásila válku. Napadlo mě, že sepíšu, jak na ně jdeme my a třeba se se mnou podělíte i vy o vaše zaručené fígle. Zajímalo by mě, jestli na klíšťata funguje i nastavení mysli třeba:-). A když už budu u těch klíšťat, rovnou přihodím i další témata, která mě zajímají. Ať už je to dezinfekce (a důkladná hygiena rukou),  protože ta (myslím ta dezinfekce, ruce si myjeme pořád:-) se asi stane přirozenou součástí našich životů a já se nehodlám smířit s tím, že budeme mít navždy tak brutálně vysušené ruce. A pak zabrousím i k prevenci a budování imunity. No a nebude chybět ani tip na výlet, tentokrát za bylinkami v okolí Prahy. 

Než se pustíte do čtení, ještě jedna důležitá věc. Jen podotýkám, že se v žádném případě nejedná o jakýkoliv druh spolupráce (ty u mě prostě nenajdete), výrobky si opravdu sama kupuji a ne vždy musí být super bio eko. Ale snažím se, učím se a posouvám se. Nikdy jsem nebyla lesní žínka, co požírá klíčky a polévá se za úplňku nevím čím, ale čím jsem starší, tím blíž k těm bylinkám prostě mám… Jo a prosím vás, článek je psán s dobrým úmyslem, hejtovat se umím sama u zrcadla.:-) Pokud něco dělám blbě, ráda se přiučím!

KLÍŠŤATA

  • Ořechový olej Mýdlárna Rubens – ořechový olej z Mýdlárny Rubens jsme používali loňské léto. Není primárně určen jako ochrana proti klíšťatům, ale testovali ho místní lesníci a prý fungoval spolehlivě jak na klíšťata, tak na komáry a všemožné mušky. Prostě jim smrdí. Pravda je, že jsme vloni měli klíšťat minimálně.  Letos ho nemáme z prostého důvodu – ještě jsem se nedokopala, abych do Mýdlárny zajela koupit, ale už se na to klepu. Potřebujeme totiž ta úžasná mýdla jak domů, tak na chaloupku. Ale k těm se ještě dostanu. 
  • Antiinsekt sprej od Hádka tento sprej zkoušíme letos poprvé. Jeho obrovskou výhodou je, že nádherně voní tymiánem. Stříkám ho dětem na oblečení, i když jdou jen na zahradu a zatím nad klíšťaty vítězíme. Ale nechci to zakřiknout. Tu vůni ale miluji! Když už jsem u Hádka nakupovala, přihodila jsem i aromaolej, který se také určitě bude hodit (třeba během večerního posezení venku proti komárům). 

 

 

  • Fenykl – rozdrcený fenykl v látkovém sáčku strčte třeba do ponožky, přivažte na tkaničku, strčte do tepláků, tak zní babský recept. Nemáme vyzkoušené, ale mám v plánu otestovat, až půjdeme třeba na borůvky a budeme dřepět zadkem v borůvčí.:-), dáme si to do tepláků a běda vám, vy krvocucaví bídáci! Tento typ jsem našla v mé oblíbené FB skupině Jedové doupě. Tam najdete tipů, že nebudete vědět, co dřív!

 

 

 

  • B- komplex – na ten mám samou dobrou zpětnou vazbu. Takže jsem béčko nasadila a uvidíme. Ale ze všech stran slyším, že to fakt funguje. Pravdou je, že na našeho dědu klíšťata moc nejdou a on rád pivo. Zřejmě na tom něco bude.:-) Údajně lze zakoupit i ve formě kapek jako variantu pro děti, které ještě neumí polykat prášky. B-Komplex od Pangaminu má údajně sladší chuť a dětem více chutná.  Případně mě napadá vyzkoušet pivní kvasnice? Ale hochovi kvasnice vadí, takže pro nás tato cesta není.

 

  • Levandulové náramky z lékárny – tak ty jsem koupila jednou a never more! To se nedalo vydržet, takový puch. Naštěstí to děti hned ztratily. Takže za mě nebrat.
  • DIY přípravky – fajn tipy najdete i zde u Ekokozy, ale zatím nemám vyzkoušené.

Když už se klíště přicucne, vyndavám ho kleštičkami na klíšťata (přesně tyto). Nic na ně nekapu, nemastím (aby se klíšťátku neudělalo šoufl), prostě jen kleštičkami šmrdlám sem a tam a ono to jednou vzdá. 🙂 S klíšťaty by se prý nemělo kroutit. Optala jsem se Míši MK Life, jak je tedy dostat ven: „Variant jak tahat klíšťata ven, je víc a i odborníci jsou každý jiného názoru. Poslední nejvíc protěžované způsoby jsou VYVIKLAT nebo pinzetou kolmo ke kůži VYTRHNOUT pinzetou. Já sama volím vyviklání a až když nejde (víc jak den přisáté klíště, které už má kolem kusadel cementovou krustu) vytrhnu. Na závěr jodová dezinfekce. Jinak klíště dusí oleje, takže například dezinfekce na vytažení nemá být dusící.“ Já dezinfikuji až po vytažení klíštěte a to Betadinkou. Místa, kde klíště bylo, si letos i fotím. Už jich je na mou hlavu moc a někdy mám pocit, že neudržím myšlenku, natož přehled, kde kdo co cucal:-). Pokud vaše děti vyráží na tábory, vybavte je klíšťatovou průkazkou, do které si zakreslí, kde klíště měly a kdy ho objevily. Řadu tipů jak na klíšťata a nejen to najdete i na blogu MK Life (Míša má nově i online kurz první pomoci, který je soudě dle zpětné vazby všech naprostá pecka). Míšu určitě sledujte na Instagramu, kde neplýtvá ve stories časem a nesdílí krávoviny, ale zásadní informace, které mohou zachránit život).

DEZINFEKCE

To je něco, co mě hodně zajímá a budu se těšit na tipy od vás! V tom se dost plácám. Klasické dezinfekce strašně vysušují ruce a obecně mi nejsou vůbec příjemné. V záchvatu paniky jsem koupila jedno savo, ale tak nějak nevím, co s ním. Na batikování úplně nejsem.

  • DEZINFEKCE RUKOU – pokud máme možnost si ruce umýt, myslím si, že je mýdlo dostačující. Svého času jsem podlehla davovému šílenství a koupila běžné dezinfekční mýdlo, ale ty suché ruce, to bylo neštěstí. Takže raději bylinková mýdla třeba právě z Mýdlárny Rubens. Kupuji tam mýdla z kozího mléka s rakytníkem nebo levandulí, které mají také dezinfekční účinky. Kozí mléko je též vhodné pro atopiky. Na mazání rukou a celého těla se nám osvědčil šlehaný kokosový tuk.  Nobilis Thilia (z Vlčí hory tady u nás v Českosaském Švýcarsku – průvodce, průvodce už máte?🙂 prodává zase přírodní mycí krém., který mě také zaujal. Z klasických dezinfekcí na cesty, když už to fakt jinak nejde, jsem si „oblíbila“ Pitralon – hygienický roztok na ruce. Obsahuje 78% alkoholu, nevím, jestli je to moc nebo málo (dle všeho je to tak akorát), ale oproti všem smradlavým vysušujícím dezinfekcím „neblemcá“ ruce, nepáchne jak chemička, ale příjemně voní. Bych ho pomalu používala i místo parfému:-)). Tipy DIY dezinfekce najdete např. na webu Ekokozy – zde. 

 

 

  • DEZINFEKCE DOMÁCNOSTI – tu zatím extra neprožívám. Ale nikdy neříkej nikdy a je dobré být připraven. To je něco, co si z letošního jara odnáším. Když jsem v březnu viděla recept na domácí dezinfekci z octa a pomerančů, zbystřila jsem. Do osmiprocentního octa jen naložit slupky z pomeranče a hotovo. Pak paní v reportáži dodala „no a necháte to uležet tři měsíce“. V tu chvíli jsem propukla v smích. Tou dobou by mě nenapadlo, že budeme doma trčet pomalu tak dlouho. Takže naloženo mám a dva měsíce za námi. Až uplynou tři měsíce, roztok slijete a zakápnete jen nějaký esenciální olej (to si musím dogooglit, ale ještě mám měsíc čas:-) a můžeme začít šůrovat. Na chaloupce, kde občas přivítám hosty, jsem se rozhodla otestovat (třeba na matrace) dezinfekční roztok Thymicon od Hádka. 

PREVENCE Z PŘÍRODY

Nechci se rozepisovat na téma stravy a pohybu, což je alfa a omega všeho, vlastně se chci jen zmínit o tom, co můžete využít z přírody, když se touláte na výletech.

  • SIRUP ZE SMRKOVÝCH VÝHONKŮ – My už několik let nakládáme smrkové výhonky, které do dětí peru celý podzim a zimu. Je nejvyšší čas na ně vyrazit! Dle dostupných informací je sirup vhodný při nachlazení, působí dobře na dutiny (uvolňuje je) a hlavně je plný vitamínu C. Nevím, jestli to je tím, že jsem ho dětem dávala celou zimu, ale Žloutková se zbavila konečně svých pravidelných oparů, které ji trápily co měsíc. Jak na něj? Sběr smrkových výhonků by měl proběhnout v květnu a sbírat by se měly výhonky (světle zelené konce větviček, nepíchavé, pružné, jako gumové) do 5 cm délky. Ty se následně v zavařovačce prokládají tímto způsobem: smrkové výhonky, plátky citrónů, třtinový cukr, smrkové výhonky, citrony, cukr a tak dokola. Dobře uzavřená sklenice se nechá cca 14 dní na slunném místě za oknem a pak se scedí a uloží do chladu. Mimochodem, sběr je celkem fajn aktivita pro děti. Alespoň ty naše to baví.
  • SIRUP Z KOPŘIVDle informací by měly výtažky z kopřiv zmírňovat alergické reakce, čistit krev a působit dobře na játra a ledviny. Já jsem se chytla té alergické reakce, protože nás trápí potravinová a i pylová alergie a vrhla jsem se na to. Protože jsem chtěla recept za studena a žádný jsem nenašla, postupovala jsem úplně stejně jako u výhonků. Po týdnu kopřivy krásně pustily štávu, kterou jsem zcedila. Je to tedy sladké jak hrom, ale Brácháč se nebrání:-).

VÝLET ZA BYLINKAMI

Pokud vás bylinky také lákají víc a víc, určitě doporučím jako výlet s dětmi zahradnictví v Černém Vole. O výletu jsem psala zde ve článku Z Černého Vola do Únetic na kole i s kočárkem. 

Tož tak. Za vaše tipy a zkušenosti budu ráda.

Jo a tady připomínám ještě jeden článek, jak se chovat v přírodě., co dělat, když nás zastihne bouřka apod. Zrovna včera v NP České Švýcarsko hořelo. Tak nezbývá než připomenout, že platí zákaz vstupu do lesa mimo cesty apod.

Za krásnou titulní fotku děkuji Zuzce z Foto Havlín.

DALŠÍ TIPY JAK NA KLÍŠŤATA Z FB:

  • Extrakt z hřebíčku
  • Anti Mosquito od Navia
  • Rozmarýn, hřebíček nebo levandule v alkoholu
  • Spray incognito
  • Směs levandulového oleje, tea tree oil a hřebíčku (Do malé lahvičky naliji do poloviny levandulový olej a doliji Tea tree oil. Do lahvičky dám třeba 4 hřebíčky a pak před výletem potřu kolem kotníků, zápěstí, krku.)
  • Levandulový olejíček (např. Saloos nebo DIY)
  • Hřebíček v Alpě
  • „Do lesa“ od zn. Mylo.

5 komentářů

  • Na klíšťata už léta používáme hřebíček naložený do Alpy a podle mne funguje dost dobře. Také teatree jim nevoní…tím cákam ponožky do MŠ:)

  • Dobry den, moc diky za tento clanek, klistata resim od jara do podzimu, tak dekuju za tipy. Jen jste psala, ze kliste kroutite, kdyz vytahujete.. Spravne by se melo pouze chytit co nejbliz u kuze a vytahnout ven.

  • Dobrý den, díky za zajímavé tipy. Přidám jeden na vyndavání klíšťat, mívám malinká, která se nedají ani chytit do pinzety, a loni jsem objevila zázrak jménem stop tick, sada se sprejem, která klíště zmrazí a to pak téměř samo odpadne.

  • Já kupuju v dm sprej mosquito, voní po citronelle, tzn. mě voní ????, přijde mi relativně přírodní a levný. Plus mají od stejně firmy na už pokousane dítě (člověka), které také kupujeme a máme rádi…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Filmy o minulém režimu (vhodné i pro děti)

Vánoční tipy

Mateřský restart