blog o cestování s dětmi

Pár rad, jak se chovat na výletě

Jak se chovat, když nás na výletě zastihne bouřka? Proč nestavět mohylky z kamínků, když to tak hezky vypadá a děti to baví?  Proč nekrmit labutě a jiná roztomilá zvířátka, která na výletě potkáme? Jak neporušit v lese zákon? Jakou aplikaci mít staženou v mobilu, když vyrážím na výlet? Co mít raději v batůžku? Ne, nejsem žádný odborník ani informační portál, toto je osobní blog, takže tento článek berte jen jako laické připomenutí něčeho, co už možná dávno víte. Přesto mi nepřijde od věci si to takhle před sezónou připomenout.  Co si budeme povídat, i já jsem některé věci dělala, aniž bych tušila, že jsou vlastně úplně špatně.  A jistě řadu věcí blbě dělám i teď, však jsem člověk, který obvykle chyby dělá. Ráda si ale nechám rozšířit obzory i od vás, takže pokud vás něco napadne, klidně to připište do komentáře.

PROČ VADÍ KAMENNÉ MOHYLKY?

Věc, kterou potkáváme na výletech často a která láká k tomu, se přidat se svým výtvorem. Ono vysvětlit dětem, hlavně těm malým, že je lepší tahle umělecká díla do přírody netahat, není vždycky úplně jednoduché. A ochránci přírody se přitom chytají za hlavu. V korytech řek mohou být nakladené u kamenů jikry, na vrcholcích hor zase zasahujete nepřirozeně do něčeho, co v přírodě přirozeně vzniká dlouhá léta. Více např. v tomto článku.

Kameny jsou skvělá věc, dá se s nimi skvěle hrát, i z toho důvodu bych ráda na naší offline chaloupce vytvořila kameniště inspirované knihou Kameny v přírodní dílně, ať se můžeme realizovat.

JAK SPRÁVNĚ KRMIT ZVÍŘÁTKA?

Opárno

Jojo, krmit zvířátka, kdo z nás to jako dítě nemiloval. Na toto téma už na blogu vznikl jeden článek, který najdete zde. Dočtete se v něm, proč třeba nekrmit ovce či koně za ohradou starým pečivem, nebo že kachnám a labutím  udělá mnohem větší službu speciální krmivo pro vrubozubé, než fastfood v podobě staré housky. A u zvířat za ohradou pamatujte na to, že nikdy nevíte, co to nebohé zvíře už sežralo a co mu další porce od vás může způsobit.

PROČ NEODNÁŠET NALEZENÉ PAROHY

Když jsem zveřejnila post o tom, že děti našly v lese parohy, tak aniž bych se zmínila o tom, jestli jsme si je odnesly nebo neodnesly domů, plnil se mi mailbox zprávami, že přinést si z lesa domů parohy je v rozporu se zákonem. A já přitom chtěla jen předat světu myšlenku, že to, co člověk vidí na fotografii, může vypadat ve skutečnosti úplně jinak. No, ono taky totiž tahat si domu dobrovolně parohy, když má člověk doma malé děti a je v podstatě na trhu masa na odpis, no kdo by to chtěl, že jo:-))). Ale teď vážně. Nalezené paroží se z lesa zkrátka nemá odnášet, je to v rozporu se zákonem a víc se o tom dočtete v tomto článku. 

NEZAPOMENOUT NA PRAVIDLA PLATNÁ V NÁRODNÍCH PARCÍCH

Pokud zamíříte třeba k nám do Národního parku, nezapomeňte mrknout, jaká jsou pravidla pohybu v 1. a ve 2. zóně NP. Já si dovolím snad jen připomenout, že v 1. zóně národního parku se smíte pohybovat jen po značených turistických cestách, nikoliv pobíhat po lese jak Homolkovi. Dost lidí v tom trošku tápe. Oblíbené drony také nechte raději doma.  Více info třeba o Krkonošském NP najdete zde. V mém milovaném Českosaském Švýcarsku platí tato pravidla.  V případě sucha je potřeba také sledovat, jestli v dané oblasti neplatí zákaz vstupů do lesů, jako tomu je teď aktuálně a hlavně používat zdravý selský rozum. To, že rozdělávat v lese oheň není dobrý nápad, ví snad už i malé děti. Ale oheň může vzniknout i z odhozeného nedopalku, což je častá příčina požárů. Takže cigarety nebrat a cizí nedopalky raději sbírat. Věděli jste, že ohniště může vzpláti po několika dnech? Více o tom, jak a kde rozdělávat oheň najdete třeba zde.

CO DĚLAT, KDYŽ PŘIJDE BOUŘKA

V loňském roce u nás v NP Českosaské Švýcarsko bohužel zahynula žena, maminka malých dětí, poté, co do ni udeřil blesk. I když vím, že v případě bouřky není dobré se schovávat pod strom, nebo trčet někde jako nejvyšší bod, zajímala jsem se trochu víc o to, jak se správně zachovat, když bouřka opravdu přijde. Na stránkách Hasičského sboru ČR je zveřejněn na toto téma článek, kde určitě najdete odpovědi na řadu otázek. Pamatujte, když už budete úplně v úzkých, zůstanete trčet někde na holé pláni, nikdy nepokračujte v chůzi, nelehejte ani na zem, ale skrčte se do podřepu s nohama a rukama u sebe. Nikdy se neopírejte skal, skalních převisů, tam se ani neschovávejte…no, zkrátka tento článek si opravdu nastudujte. Jo a samozřejmě nikam během bouřky netelefonujte!

Pokud vás bouřka zastihne v horách, kde není tolik možností se ukrýt, platí několik pravidel. Pokuste se odizolovat od země třeba tím, že se skrčíte na suchý batoh či lano, v rámci skupiny se rozestoupíte a určitě se ukryjte dostatečně daleko od žebříčků a schůdků. Hezky sepsané je to třeba zde.  Zaujalo mě i to, že větší šance, že do vás na horách udeří blesk je v případě, když budete ve stanu a ne mimo něj.

DO MOBILU APLIKACI ZÁCHRANKA A OFFLINE VERZI MAPY.CZ

Samozřejmě, že před každým výletem je dobré si zkontrolovat stav svého mobilního telefonu, případně přibalit powerbanku, ať vás v tom nejkritičtějším okamžiku nepřekvapí vypnutý mobil. Ano, nám se to letos v zimě stalo. Zčistajasna se vypnuly oba dva mobilní telefony a bylo to. Nic příjemného. Já osobně nedám dopustit na papírovou mapu, kterou mám vždy s sebou. Jinak plně důvěřuji offline verzi mapy.cz, která má obrovskou výhodu v podobě modré tečky značící vaší polohu – nevím, jak vaše děti, ale našim dětem v krizi pomáhá díky tečce sledovat, jak se blížíme do cíle. A protože mám ráda pojistku pojistky, vždycky si dělám do mobilu i printscreen trasy v detailu, pro případ, že by aplikace selhala. Další super aplikací je i Záchranka, kterou určitě nainstalujte do mobilu i babičkám a dědečkům. Moc hezký článek o této aplikaci najdete u Míšy MK Life. Velkou výhodou aplikace je to, že vás dokáže lokalizovat. Protože ono takové „jsem u dvacátéhošestého stromu za rozcestníkem, u takové hezké skalky“ je celkem nicneříkající.

Jak se orientovat podle mapy se můžete i na workshopu Marušky, Děvče z hor. Zajímal by vás takový workshop u nás na chalupě? Pokud jste víc do technologií, určitě vás zaujme i její seminář orientace s GPS. 

CO PŘIBALIT DO BATŮŽKU 

Už to budou čtyři roky, kdy jsem na toto téma napsala článek pro Hudy Blog. Najdete ho tady. Byla to pro mě tehdy velká pocta, že si mě někdo všiml a sám mě oslovil, jestli bych nesepsala pár tipů, co na cesty. Když bych měla kromě vychytávek, které výlet zpříjemní, vypíchnout pár drobností, byly by to asi tyto: náplast, lék na alergickou reakci, dezinfekci (tu ale hodně často nemám), igelitový pytel (na vlastní, případně i cizí odpadky), hodně vody a velkou svačinu:-). A protože jsem líná všechno vypisovat, doporučím vám mrknout na blog MK Life, kde najdete i rady, co mít v lékárničce, když jedete na dovolenou. Míša dělá i online kurzy první pomoci a ty se myslím, určitě hodí také.

Uf, tak to je asi vše. Napadá vás ještě něco?

Jo a prosím vás, všechny výše uvedené odkaz, to není žádná spolupráce. Jen holkám fandím a ráda sleduji jejich práci. Prostě #ženysobě

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pouť Camino de Santiago s dětmi

#terapievýletem

Máma a dcera II.- 13. den: Sevilla