blog o cestování s dětmi

Třeboň s batoletem

Třeboň a okolí, potažmo jižní Čechy, jsou velmi v oblibě a takříkajíc jakýsi „must“ v žebříčku rodinných dovolených. I proto se sem vydala i naše krátce tříčlenná rodina, rovnou do krásné lázeňské Třeboně.

Naše „požadavky na vybavení“ se v té době sčítalo z kočárku sporťáku a sedačky na kolo. Nic víc jsme v té době nepotřebovali, neboť dítě ještě příliš neběhalo a k zážitku mu stačilo především vše nové a sem tam nějaké to dětské hřiště s houpačkou (s tou v první řadě.

Hledali jsme něco malého, kde by nebylo moc ubytovaných návštěvníků a k ubytování jsme proto zvolili apartmány v malém penzionu Amálka na okraji Třeboně.  Apartmány jsou nové, mají prostorný pokoj s malou kuchyňkou s mikrovlnkou i vařičem, jídelním stolem, TV a čistou koupelnou. Na dvoře je parkoviště a zboku uzamykatelná kolárna. V sezóně je na zahradě otevřen stánek s rychlým občerstvením (nouzovka typu palačinka, šopák, langoš :o), Jinak je na zahradě k dispozici menší dětské hřiště s pískem, několika houpačkami, klouzačkou, malou prolézačkou a velkou travnatou plochou např. na kopání s míčem nebo další zahradní hry.

Kousek od penzionu Amálka je rybník s autokempem, kde by mělo být dětské hřiště. Na rybníku trénují dračí lodě!

Naším cílem bylo na dovče protáhnout zrezlé šlapky kola a to se podařilo. Nebudu vypisovat cyklotrasy, kterých je v okolí nepřeberné množství a záleží jen na vašich preferencích a zdatnosti – velkou měrou vedou příjemnou krajinou plnou rybníků, krásnými stinnými alejemi na hrázích, a nebo lužními lesy třeboňské pánve.

My se pohybovali cca v dojezdu 15-20km (tj. max 2-3 hodinky v sedle s přestávkou na oběd), protože počasí nebylo ideální a s dítětem za zády jsme nechtěli větší slejvák absolvovat.  Za sebe nedoporučuji na kole „Cestu kolem Světa“ – ona to totiž ani není cyklostezka, ale je to značená naučná stezka. Na kole se sice projet dá a mnoho lidí tudy jezdí, ale pokud je to za deště, je terén spíš rozmáčené bahnisko. I provoz tu odpovídá vzdálenosti kousek od lázní. Cesta vede polem a trávou v úzké stopě, kolem rybníka, v okolí pro děti nic moc zajímavého (možná tak výhled na rybník pokud na něm pluje loď), a je to tam trošku náročnější na balanc. Jedna část navíc vede chráněným územím přes mokřady (přes dřevěné můstky), takže tam se musí sesednout a kolo vést. Nicméně dali jsme to, ale na podruhé bych tudy už nejela.

Co se zajímavých gastrozážitků týče, bylo jich hned několik a předem upozorňuji, že jsme se neptali po přebalovacích pultíkách ani židličkách pro děti (tyto situace řešíme operativně) :o)

Kvalitou a prostředím pro mne vede restaurace Pěšárna – krásná leč dražší restaurace, vynikající jídlo (rybí polévka, výborně připravené ryby i dezerty), v dosahu je dětské hřiště, na které je vidět z terasy, a vedle něj jsou dokonce živé kozy :o) A židličky pro děti tu mají (hned několik).

Podle gastroprůvodců je povinným gastrozážitkem v Třeboni vyhlášená restaurace Šupina a Šupinka. V dohledu z terasy je před Šupinkou ve stínu stromu maličké hřiště se skluzavkou a hned za rohem, v areálu zámku, voliéry s ptactvem. Také zajímavá pro naše dítě byla fontánka s tryskající vodou, ta ale, předpokládám, větší děti už asi moc nenadchne :o) Jídlo dobré, leč vyšší cenová kategorie a degustační porce. Je doporučováno rezervovat si místo předem, ale my přišli na brzký oběd (cca 11:30) a volno na terase bylo. Byli jsme ale mimo sezónu.

Pro děti jsme také objevili hrací domeček na terase penzionu U Slunce – je to nenápadný hotýlek na ulici Riegrova, ale jídlo bylo dobré, obsluha rychlá a hlavně tam byl ten hrací domeček, takže oběd v klidu :o) A židličku nám taky nabídli.

Mohu doporučit i restauraci u hlavní budovy lázní Aurora, hned vedle vstupu do Wellnesscentra, kde mne nikdy nezklamala rybí polévka ani jiné jídlo (stavili jsme se zde několikrát v rozestupu několika let a vždy nám chutnalo).  V areálu lázní je krásný park, kde se dá krásně drandit s kočárkem i na kole. Pro menší děti může být zážitek i výletní vláček (my ho nevyužili). Anebo minigolf vedle hotelu Bohemia. Tam je i pěkné maličké lesní/dřevěné hřišťátko. A pro unavené maminky doporučuji aquafloating ve wellnesu :o)

Pěkné hřiště pro děti jsme nalezli kousek od areálu lázní, na sídlišti v ulici Přemyslova u Sídliště Hliník a Sídliště svobody. 

Za nás ještě doporučuji kavárničku s dětským koutkem v penzionu Pohádka v Husově ulici (a nedaleko je prý i dětské hřiště :o)

Pro procházky s kočárkem je v Třeboni i kolem ní mnoho zajímavých míst.Nám stačily ke štěstí hráz rybníka Rožmberk (odkud se dá i vyplout na cestu lodičkou po hladině rybníka), samotná Třeboň s historickým centrem, zámkem, kde se v zahradě probíhají pávi a pivovarem, pod kterým je příkop s muflonem :o) a také klidný park u Schwarzenberské hrobky. Procházku s kočárkem lze také doporučit v parku u lázní Aurora, kde je to pěkně se zákazem vjezdu pro auta – tudíž v klidu.

Pokud byste si (jako my) zapomněli nějakou důležitou součást výbavy doma, tak věci pro děti nabízí obchod s dětským zbožím Helena Kolíková – Táboritská 254.

ZOO Ohrada, Hluboká nad Vltavou

Zoo je z Třeboně v dojezdu cca 45min autem, takže dopoledne lze absolvovat výlet k zámku Hluboká, uspat dítě v kočárku procházkou v přilehlém parku nebo pro zdatnější chodce cestou po naučné stezce s vyhlídkami na město. Pokud budete hladoví, restaurací je v Hluboké mnoho a není problém dát si oběd v některé místní restauraci (my byli mimo sezónu, tak jsme žádné dětské vychytávky nemohli ani vybírat a vzali zavděk jedinou hospodou s otevřenou zahrádkou :o)

S plným žaludkem pak můžete přejet autem do Zoo – za odpoledne se dá projít i pomalým tempem, se zastávkou v hracím koutku s kozami i s pauzou u kiosku s občerstvením.

Zoo se nachází u loveckého zámečku Ohrada a z Hluboké jej naleznete dle směrových cedulí poměrně snadno. Není příliš velká, ale zaujalo nás to, že mají pěkně řešenou voliéru s vodním ptactvem, kdy část trasy vede jako můstek přes otevřenou hladinu rybníka, a také nás dostalo super akvárium s vydrami, které dováděly hned u skla, takže děti se na ně nemohly vynadívat. Jinak jsou V ZOO umístěna zvířata mírného pásma Evropy a hlavně ČR.

 

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Norsko a Dánsko s dětmi

Madeira s dětmi

Jeseníky a okolí s dětmi