blog o cestování s dětmi

Jeseníky a okolí s dětmi

Jeseníky nemáme prozkoumané osobně, ale ráda sdílím i tipy od vás. Pár článků najdete v rubrice Jeseníky, kam dnes přihazuji další várku. Tentokrát od Petry a Petra. 

HYNČICE POD SUŠINOU

Zde se dá dojet na parkoviště, kde najdete (když půjdete po červené) skvělou naučnou stezku, která vás seznámí s obdobím, kdy vznikly v letech 1936-1938 pevnosti opevnění na obranu Československého státu. (pozn. další článek o řopících, tentokrát na severu najdete zde). Terén není vhodný pro kočárky. Z této trasy lze dojít až k rozhledně zvané Štvanice.

Rozhledna Štvanice má 152 schodů (děti mohou potrénovat počítání:-). U rozhledny je zastřešené odpočinkové místo, kde si můžete dát svačinku a relaxovat. Na tuhle rozhlednu se dá dostat i z druhé strany a to z vesnice Stříbrnice. Ve vesnici je vybudované parkoviště a také lanovka, kterou můžete vyjet, případně jít po zelené turistické trase.

KLEPÝ

Klepý nebo Klepáč je dle mě nejkrásnější místo v okolí Dolní Moravy. Pro nás je vysoce návyková a to hlavně v létě, protože lesní cestička je plná sladkých borůvek. Na vrcholu se nachází dřevěná rozhledna, kde si můžete odpočinout a dát svačinku na velkých kamenech s nádherným výhledem. Dále můžete pokračovat na Kralický Sněžník. Na rozhlednu se dostanete od parkoviště Pod Klepáčem, kde ukazatel ukazuje cca 3 km k rozhledně a na Kralický Sněžník cca 10,5 km. Trasa není vhodná pro kočárky. V zimě je tady skvělý okruh na běžky.

Jen pozor, přečtěte si také, proč není dobré stavět mohylky.

KŘÍŽOVÁ HORA

Křížová hora je rozhledna, která se nachází také nedaleko Dolní Moravy. Malé parkoviště je ve vesničce Červená Voda, kde se vydáte po žluté turistické trase cca 2 km. Tuhle trasu zvládne každé malé dítě a bude děti bavit, protože na vrcholku je spoustu dřevěných vyřezáváných soch, například Červená Karkulka, vlk atd…
Rozhledna je spoplatněna za cca 30 Kč. Cestu bych doporučila jen pro kočárky, které zvládnou větší kameny.

DOLNÍ HEDEČ

Poutní místo Hora Matky Boží v Dolním Hedeči. Z města Králík vede Svatá cesta, která je lemovaná nádhernou alejí. Klášter sloužil jako vězení pro kněze.
Zde se dá také zaparkovat na parkovišti a projít se po louce cca 300m k soše rytíři Franty, kde vás okouzlí nádherný výhled na Králíky, Suchý vrch nebo Kralický Sněžník. Dále můžete pokračovat na rozhlednu Val, která je vzdálena cca 2 km. Pokračovat můžete take až ke Svaté Trojici cc 6km a k Severomoravské chatě, kde si můžete dát něco dobrého na jídlo. Trasa s kočárkem vhodná i pro cyklistiku.

VYSOKÝ POTOK
Tahle vesnička je kousek od Dolní Moravy a kdybych si měla vybrat kde budu ubytovana, tak na Severomravske chatě, protože jsou tam úžasni majitelé, kteří dělají věci s radostí a hlavně srdcem. Navíc je zde krásná příroda a zázemí pro děti a turistické trasy jsou skvělé i pro kočárky. V zimě jsou tu skvělé běžkařské trasy.

Jedna nenáročná trasa je ke Svaté trojici, která je cca 3 km od Severomoravské chaty. Je tam moc hezká kaple a také přístřešek s posezením, kde si třeba v létě můžete udělat špekáčky nebo jen odpočinout a dívat se do přírody. Kdyby jste se sem vydali v zimě a bylo dost sněhu, tak raději s řetězy.

Na Severomoravskou chatu se dá jít i hezkou procházkou z vesnice Vysoký Potok a pokud půjdete na podzim tak košík na hříbky určitě nenechejte doma.
Vše je dostupné s kočárkem.

A DALŠÍ TIPY OD VÁS.

Tipy od Petra, autora božích Dubánků:

„Když už budete v Jeseníkách, stojí za to popojet ještě kousek na sever k Javorníku a navštívit Račí údolí s Tančírnou, dojít na zříceninu hradu Rychleby a pak na Čertovu kazatelnu – je to krásný okruh (i s potůčkem). V Javorníku je pak zámek Jánský vrch, velké koupaliště u Bílého potoka, hned za hranicemi v Polsku muzeum Zloty stock (včetně mašinky do podzemí) a mezi Jeseníkem a Javorníkem je obří židle se stolem, kostelíček Boží vrch (naleziště granátů – s dětma tam kutáme každý rok), u Velké Kraše pak Křemenčák (bohaté naleziště křišťálu, zatím stále přístupné, ale uvažují o další těžbě), Smolný vrch s Venušinýma miskama, samozřejmě Rychlebské stezky, v Žulové pak ještě Nýznerovské vodopády, Jeskyně na pomezí a na Špičáku a neviděla jsem tam Zlatorudné mlýny kousek od Rejvízu s pěkným výkladem a možností rýžování zlata. Hezký je také okruh autem na Ramzovou (zaparkovat zdarma u lanovky a ne u nižšího parkoviště za peníze), vyjet lanovkou na Šerák, tam na chatě (caa 1 km od lanovky) dát oběd (výborně vaří) a pak dolů přes Obří skály k autu. Nebo z Jeseníku pěšky na Křížový vrch (tam oběd, taky výborně vaří), Zlatý chlum, Petrovy kameny a zpátky do Jeseníku.“

 

Od Jitky

„Přidávám ještě cukrárnu v Branné a jejich vyhlášené sněhové trubičky. Pak poblíž naučná stezka Pasák se skalami a kravičkami. A v Bludově Pradědovo dětské muzeum (to ale ještě nemáme vyzkoušené).“

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zimní Alpy/Dolomity s dětmi

Tre Cime (3 Zinnen), Kronplatz a Cortina d’Ampezzo

Máma a dcera II.- 5. den: Güéjar Sierra