blog o cestování s dětmi

Madeira s dětmi

Za článek děkuji Martině.

Madeira! Najednou se s ní roztrhl pytel, co? Jedni přísahají, že je vhodná jen pro otrlé horaly zvládající jakékoliv změny počasí a chůzi s těžkým batohem v terénu, jiní, že je ideální zimní evropskou destinací pro digitální nomády. Další se vám svěří, že je nádherná, ale není vhodná pro děti, protože je hornatá a plná schodů. No a pak jsou lidé jako já, co žádný horal ani digitální horal sice nejsou, ale stejně si je Madeira získá natolik, že na ní nakonec v posledních letech stráví dohromady skoro 10 týdnů. Pravda je totiž taková, že na Madeiře víc než kdekoliv jinde platí dvakrát měř, jednou řež a jaký si to uděláš, takový to máš. Nevyplatí se nechat unést fotkou na sítích a bezhlavě koupit letenky, aniž bych si cokoliv dopředu zjišťoval, ale s trochou plánování je podle nás vhodná pro všechny včetně dětí; poprvé jsme byli s mladším ve věku 15 měsíců. Jestli toužíte vidět exotickou krásu, která se jinde v Evropě vidí jen ve skleníku, být i v zimě v příjemných mírných teplotách, nebo chcete vzít svoje děti k moři a zároveň do hor, najdete to na Madeiře. Proto se jí říká evropská Havaj nebo taky Nový Zéland. Madeira, to je jaro, léto, podzim v jednom dni, akorát klasická zima tam není nikdy.

Poprvé jsme na Madeiru vyrazili se dvěma batolaty na jaře jedné zvlášť dlouhé zimy. Ze dne na den jsme koupili letenky, našli ubytování a vrhli se do toho (a párkrát si parádně nabili čumák – jako v bydlení se zahradou plnou kaktusů a se schodištěm bez zábradlí). Příště už jsme letenky i ubytování zařizovali 2 měsíce dopředu, ale pokud nelovíte nízkonákladovky v akci, víceméně nebyl nikdy problém je sehnat .

Už po prvním týdnu na Madeiře jsme si ale oba uvědomili, jaká je na tomhle maličkém ostrově pohoda a zároveň určitá živelná, ryzí opravdovost, kterou jsme jinde nezažili. Jako by to bylo všechno ještě čisté, nezničené a běželo svým tempem. Jak nám každý domeček postavený na tom nejmenším kusu půdy ukradeném skále, která se na ním tyčí, nekonečně tunelů, které něčí ruce musely vytesat, a všudypřítomné levády, které před staletími lidé vybudovali a bez nichž by byl jih jen vyprahlou neúrodnou pouští – jak moc nám to všechno dodává pocit jistoty, ukotvenosti a řádu věcí, které nás přesahují a budou tady ještě dlouho po nás. Madeira, to je pastva pro oči. Zelená všude, tolik zelené, že dlouho jen zasněně kloužete pohledem po všemožných rostlinách, co se u nás pěstují jako pokojovky a tady mají několik metrů, po záplavě barev květů všude kolem, kde to vypadát, že zahodíte semínko a do týdne máte nový prales. Od moře se příkře zvedají jasně zelené útesy, kontrastující se všemi odstíny modré kolem, a v údolíčkách mezi nimi jsou městečka, táhnoucí se od pláží vysoko nahoru po úbočích. A jak pojedete do hor, uvidíte původní pravěký druh pralesa, postupně přecházející v náhorní planinu plnou zářivě žlutých květů hlodášů, větrných elektráren a krav přežvykujících na silnici. Ze zasnění vás vytrhne až vaše dítko pádící z dohledu podél levády (ale náhodou jediný z naši rodiny, kdo kdy spadl do levády, je naše tchýně), nebo řítící se dolů z prudkýchschodů, zkoumající mezery mezi zábradlím v některém z tradičních starých domků, co jste si naivně vybrali jako ubytování s duší, případně vesele mizející k některému z všudypřítomných bazénů u Airbnbček. A nebo se tomu vyhnete.

Tohle je ve skutečnosti přesně ten důvod, proč sepsala ebook S dětmi Madeirou. Každé naše vyprávění a sdílení fotek z Madeiry vzbudilo touhu jet taky a následovala záplava dotazů jak, kdy a kam přesně, aby se člověk nespálil. V první části ebooku jsem rozepsala kapitoly o tom, kdy na Madeiru vyrazit a jaké bude počasí, kde sehnat ubytování a jaké, o dopravě, nakupování, letenkách a zdravotní péči, abyste si mohli skutečně beze strachu vybrat, kdy a jak pojedete. Ona totiž tady vážně bude úplně jiná zkušenost někoho, kdo si vybral ubytování na jihu v červenci, a někoho, kdo vyrazil v březnu na severní pobřeží nebo do hor.

Já mám za to, že nejlepší období pro návštěvu Madeiry se právě blíží. Od konce února přibližně do června je období mírných teplot mezi 15 a 20 stupni, kdy se střídají teplé slunečné dny s deštivými, během kterých ale ani tak teplota typicky neklesá po nějakých 13 – 14 °. Jen jednou jsme zažili silný vítr dva dny v kuse, jinak se nám také zadařilo užít si čtrnáct dní se sluníčkem a 20 ° na začátku března. Dole u moře budete v tomto období většinou v tričku s krátkým rukávem a na většině výletů do vyšší nadmořské výšky přidáte maximálně mikinu, v horách nebo při dešti softshellku. Hlavní sezóna je na Madeiře klasicky červen až září, kdy je sice skvělých 27 ° a trvale slunečno, ale ostrov je mnohem turističtější a zaplněný, kdežto v brzkém jaru je opravdu příjemně poloprázdný. Navíc Madeira je ostrov vodopádů! A ty jsou nejkrásnější v obdobích, kdy aspoň sem tam zaprší. Pokud přece jen vyrazíte v srpnu, doporučuju na nejznámější vodopády chodit těsně po tom, co zaprší, ať se nedíváte na kapající čůrek vody.

A k těm dětem ještě. Ty naše, ač malé, Madeiru milují. Za prvé si najdou všechny děti všude to svoje (a dost často něco, co by nás rodiče vůbec nenapadlo), a za druhé je na Madeiře spousta pláží, ať už s bílým či černým pískem nebo s ohlazenými lávovými kamínky, ze kterých se báječně staví. A pak taky moře, vodopády, lávová jezírka nebo ty všudypřítomné levády. A i to slavné chození treků podél levád si naše děti užívaly, jen bylo třeba se zamyslet, jestli máme exemplář klidný, co nám zůstane sedět hodinu u levády a pozorovat brouky (máme), nebo zdrhače, kterého je potřeba v úseku se srázem nacpat do nosítka (taky máme). A podle toho program vybírat; předem si ověřit, že skutečně vím, kam se vydávám, jak dlouhá je to trasa, jakým terénem, a vzít s sebou potřebné vybavení.

Tipy na výlety je tvořena druhá část ebooku, kde je rozepsaných 19 výletů a 2 ne-výlety (ukázku ebooku najdete zde), včetně doporučení, zda jde na výlet vzít kočárek, nebo radši nosítko, délky trasy, občerstvení na místě, vstupného (třeba u botanických zahrad, v přírodě na trasách.

Více informací o naší cestě Madeirou najdete na mých osobních stránkách www.sdetmimadeirou.cz.

*****

Na Madeiře za delfíny

Tip z blogu Nápady pro Aničku (kde si mimo jiné můžete stáhnout skvělé pracovní listy na dlouhé cesty s dětmi): V přístavu v Calhetě (JZ) nabízí několik společností plavbu za delfíny a velrybami. Určitě doporučujeme vyzkoušet, pro nás to byl životní zážitek. Viděli jsme dva druhy velryb a hejno delfínů. Delfíni s námi plavali dvacet minut opravdu nadosah, skákali a závodili s lodí. Šance vidět různé druhy se v průběhu roku mění, aktuální info jsme našli na webu i v přístavu. Společnost také garantovala, že „neodejdete s prázdnou“, jinak můžete jet znovu, nebo vám vrátí peníze.


„“Dobrý den, moc díky za průvodce Martiny Maškové S dětmi Madeirou. Jsme tady, jedeme podle něj a paráda! Před odjezdem mě uklidnil, že máme sbaleno snad všechno a na Madeiře prostě s našimi kluky (23 a 4,5m ) všechno zvládneme. Ještě jednou díky, Jitka.“

Foto: Jitka Losová Kubečková

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kam vyrazit na podzimní prázdniny do Alp

Máma a dcera II.- 12. den: Cádiz

Máma a dcera II.- 10. den: Tarifa