blog o cestování s dětmi

Prostě jen děkuji….

Tenhle článek by možná mohl zůstat pouze v mých vzpomínkách, protože dobré skutky se mají konat, netřeba o nich dlouze vyprávět, ale přijde mi líto nepodělit se o něco tak hezkého, co se kolem mě od listopadu dělo. To bylo totiž komunitní dobro, to jsem nebyla já, ale tolik lidí šířilo tak krásnou pozitivní energii, kterou je potřeba předávat dál a dál! 

Možná si pamatujete mou listopadovou výzvu, kdy jsem nabídla naši chaloupku na týden letních prázdnin čtyřem maminkám samoživitelkám. Strhla se mela, kterou jsem fakt nečekala! Můj email zaplnily zprávy o nejednom nelehkém osudu a já jen horko těžko vybírala ty čtyři maminky, u kterých jsem intuitivně cítila, že by jim pobyt prospěl ze všech nejvíc a zároveň by si mohly sednout. Ne, nebudu popisovat, co je v životě potkalo, ale vězte, že to byly hodně smutné události…

No jo, jenže co ty ostatní maminky, na které nevyšlo místo?

O ty se skvěle postarali čtenáři mého blogu. Dostala jsem tolik nabídek pomoci!  Několik dní jsem těsně před Vánocemi nedělala nic jiného, než že jsem propojovala ty maminky (ok, i tatínky), co nabízely pomoc a ty, kterým by trocha pomoci bodla.  A vznikaly díky vám naprosto úžasné věci! Jedna z maminek byla pozvána s dětmi na adventní víkend do krásného apartmánu v centru Prahy, někdo jiný ji objednal nákup, ať nemusí řešit ani jídlo, někdo jí zas koupil jízdenku do Prahy a navíc byla pozvána s dětmi na koncert. Další mamince byly uhrazeny všechny kroužky dětí na další rok v řádu několika tisíců, čímž ji jistě spadl obrovský kámen ze srdce. Jiné maminky se nemusely starat o předvánoční nákup, protože je zaplatil někdo jiný. Někdo šel na masáž, někdo dostal volňásky do kina, někdo se dočkal krásných fotek od profesionální fotografky… Jedna z maminek zamířila s dětmi do libereckého Babylonu, kam dostala pozvánku na víkend (i s polopenzí)! Republikou přeletěla také řada dárků mezi ženami (i muži), které se vůbec neznaly….A já z toho byla v tom předvánočním období vážně dojatá. Že existuje tolik lidí, kteří jsou ochotní pomoci těm, co na tom zrovna nejsou moc dobře. Ta energie byla neskutečná! Ještě když si na to teď, po půl roce vzpomenu, mám husí kůži. Děkuji vám všem, kteří jste pomoc nabídli a i těm, co jste nabízenou pomoc přijali!

A co maminky samoživitelky, našly odvahu a opravdu dorazily? A co je čekalo?

Dorazily! A čekal je týden na výletech, jak jinak,:-) Podle průvodce a mého plánu na míru vyrazily třeba do Kyjovského údolí, do Srbské Kamenice, Na Pfaffenstein, Papststein i Gohrisch nebo mou spešl trasou pro VIP do Pavlínina údolí. Hodně mě zahřálo na duši, když mi jedna z nich pak napsala, že jí díky tomuto týdnu došlo, že musí jezdit s dětmi víc na výlety, protože je to vlastně boží. Já to říkám furt.:-).

Mrkněte na fotky a pak hlavně čtěte dál! Je tam i pár zajímavých informací, které by se vám mohly hodit.

Už v listopadu mi dorazila zpráva od Marka z děčínské vodácké agentury Za hranice. Marek mi napsal, že se mu moc líbí ten nápad udělat někomu radost a že by se rád přidal! Navrhl, že vezme maminky zadarmo na plavbu na raftech po Labi. Prostě pecka! A opravdu vypluli! Marek jim na cestě z Děčína do Dolního Žlebu, což je trasa ideální pro naprosté začátečníky, kteří na raftu ještě nikdy neseděli, dělal doprovod (věnuje se tomu už 13 let, čili zkušeností habakuk), takže se neměly čeho bát. A ač jim nepřálo příliš počasí, myslím, že si všichni odvezli nezapomenutelný zážitek! Tady si dovolím citovat:

„Výlet na raftu – wow! Já se tak těšila, že obohatím život novou vodáckou zkušeností 😀 a že to vše můžu prožít s dcerou (za normálních okolností bych se bála ji na loď vůbec vzít). Velké díky panu Markovi, že nás vzal pod křídla…“

„Marek byl ochotný, komunikace na jedničku, cestou nám vyprávěl, co kde je k vidění, dětičky si vzal dozadu, aby si zkusily kormidlování, dělal s námi otočky… Klobouk dolů vzít si na loď 4 maminy a tolik prcků.“

Spousta dárků u nás na chalupě

Také  bych chtěla ze srdce poděkovat těm, co se podíleli na překvapení pro maminky u nás na chalupě. Takových dárků! Janě ze Světa bedýnek za obří zásobu zdravějších svačinek i vína pro maminky (no musela jsem se držet, abych jim to nevypila, co si budeme povídat:-), Evče z Pro malé dobrodruhy za obrovskou krabici plnou lahviček na pití, svačinových krabiček (děti si je poctivě braly na každý výlet) a zápisníků dobrodruha, nevyléčitelně optimistické Báře za Dračí bojovku, Lucce z Chytré opičky za puzzle zvířátek, co se narodila v korona-karanténě, Dáše z ateliéru Dagmar Rejsa za kosmetické taštičky , Lence, spánkové specialistce, za krásné knížky, díky kterým už rodič nemusí prosit „Prosím, spinkej“ a děčínské Zoo za volňásky!

Ale hlavně děkuji těm maminkám, které přijely! Našly tu odvahu a šly do neznáma. Ono strávit týden na chalupě s někým cizím a ještě v této prapodivné době, to chce kuráž. A moc jim přeji, aby třeba i tyhle prázdniny byly už definitivní tečkou za tím nehezkým, co je kdy potkalo a přicházely už jen samé dobré věci.

„Od zjištění, že pojedeme k Tobě na chaloupku na dovolenou, jsem pořád v údivu (v tom pozitivním, samozřejmě:-).  V mnoha situacích od minulého roku si uvědomuji, jaké mám štěstí v neštěstí a co mě (nás) ještě krásného na světě čeká.“

A i když se někdy v životě něco nepodaří… jak říkám dětem: „Každý okamžik v životě stojí člověk na pomyslné křižovatce a může si vybrat, jakou cestou se vydá dál. Jestli půjde i nadále cestou lítosti, smutku, vzteku, naštvanosti a nebo si řekne „Tak a TEĎ, teď uzrál ten moment a jdu dál“, to špatné nechá za sebou,  a rozejde se vpřed…“. Jistě, v životě jsou těžké situace, kdy se to lehko říká. Nicméně, v rukách, resp. v hlavách to máme opravdu jen my samy.

A je moc fajn na té cestě vpřed nemyslet jen na sebe, ale mít oči dokořán. Není třeba velkých gest, občas stačí třeba koupit sousedce v přízemí květinu, nebo jen pochválit cizí paní na zastávce šaty…protože potěšit můžeme i maličkostí.

Jo a poslední věc na závěr. Všem škarohlídům, co mi psali, že nám maminky chalupu akorát tak zničí…hele, já to věděla, ale fakt nezničily!:-)

PS. Děkuji, děkuji, děkuji…

Jana

A koho by v detailu zajímaly dárečky pro maminky, tak tady pár informací, protože to jsou skvělé věci. Píšu to záměrně pod čarou na samotném konci, protože toto nemá být žádný prodejní článek. Ani holky, které mi dárky poskytly, neočekávaly žádnou reklamu nebo něco takového. Prostě jen chtěly udělat dobrý skutek, protože jsou to také milující mámy. Nicméně jsou to tak boží věci, že je škoda se na ně nepodívat o trochu víc. Takže kdo chce, ten čte, kdo nechce, ten nečte.

DRAČÍ BOJOVKA OD NEVYLÉČITELNÉ OPTIMISTKY

Dračí bojovku jsem už někdy vloni vyměnila s Bárou za mé průvodce Rakouskem a Českosaským Švýcarskem. A byl to trhák léta! Jestli vyrážíte s partou kamarádů, určitě nebudete investice do bojovky litovat. Grafické zpracování je super, máte to bez práce a děti budou nadšené. U nás bojovka chytla jak ty nejmenší děti, tak i děti v pubertálním věku, kterým se člověk už horko těžko zavděčí.

Fotky jsem si samozřejmě chytře omylem smazala. Tak koukněte k Báře na web! Najdete tam různé bojovky, některé i zdarma ke stažení. Web: Nevyléčitelná optimistka

DENÍK DOBRODRUHA

Deníček pro malé výletníky od Pro malé dobrodruhy a Chytré opičky je fajn věc. Děti jsou nenásilnou formou vedeni k tomu, aby si udělaly zápisek do deníčku třeba na letním táboře nebo na rodinné dovolené. Najdou tam i rady, jak se chovat v přírodě, morseovku apod. A zdravá lahev a krabička na svačinu se skvělým designem, to je věc, která patří do každého batohu!

PUZZLE OD CHYTRÉ OPIČKY

Tyhle puzzle od Chytré opičky jsou prostě „nyny“. Jsou vhodné pro nejmenší děti, protože ty dílky jsou opravdu velké. Reálné zobrazení mláďat, která se narodila v koronavirové karanténě je skvělé a ještě lepší je to, že z každé krabičky jde 50 Kč do Zoo. Za mě třeba skvělý dárek pro děti, které se tou dobou též narodily, jako taková upomínka na tuhle prazvláštní dobu…

ZDRAVÁ SVAČINKA OD SVĚTA BEDÝNEK

Svět bedýnek, to už dávno nejsou jen bedýnky. Bedýnku si v podstatě vlastně vůbec nemusíte ani objednávat:-). V nabídce mají tolik věcí převážně od českých farmářů. Tady jsem vám vyfotila pár tipů na o něco zdravější mlsání, které Janča z Bedýnek maminkám poslala. Vše bez přidaného cukru. Ovoce z ovoce, tak jak to má být. A prosím vás, samozřejmě vím, že nejlepší je čerstvé ovoce, to jen, kdyby měl někdo rýpavou. Přesto mám VŽDYCKY  v batohu nějakou trvanlivější verzi ovoce jako je třeba ovoce sušené nebo právě tyhle „cucavky“. Říkám tomu pohotovostní svačina pro případ nouze. Víno, co Jana poslala, jsem nefotila, to všechny známe.:-)

KNÍŽKY OD PROSÍM SPINKEJ

Lenku, která stojí za projektem Prosím spinkej, sleduji už několik let. Obě jsme se vždy vzájemně podporovaly v našich blogerských aktivitách, tak bylo zcela přirozené, že se Lenka stala i kmotrou mých průvodců. O loňském křtu jsem psala v tomto článku. Lenky snaha o to, aby v maminkách rostla sebedůvěra v to, co a jak s děťátky dělají, je pro mě balzámem na duši. I proto jsem moc ráda, že Lenčiny knihy zaujímají čestnou pozici v mé knihovničce na chalupě. A maminky si odvezly Lenčinu novinku, krásné leporelo plné spánku.

PLAVBA NA RAFTECH S AGENTUROU ZAHRANICE

Pokud si chcete zpestřit dovolenou v Českosaském Švýcarsku a vyzkoušet s dětmi rafty, můžu vřele doporučit tuhle vodáckou agenturu pana Marka, Za hranice. Ono Labe není žádná divoká řeka, teče jako olej a hlavně tu nejsou mraky vodáků, co by se válely na mol podél břehu. No a o krásné krajině okolo nemusím ani mluvit. Pokud si netroufáte, není problém si objednat k raftu i doprovod. Jasné, není to levná záležitost, ale pokud se domluvíte s více rodinami, zas taková nálož to není. Plout můžete z Děčína klidně až do Německa a zpátky se vrátit na kolech, je to vodorovná placička! Za ten zážitek to rozhodně stojí! Nás to ale teprve čeká. Pak podám report!

Tak toť asi vše.

Kdo dočetl, nechť zvedne ruku.:-)

 

1 komentář

  • Musím říct, že maminky i děti mají můj velký respekt, že plavbu nevzdaly i v „lehce nepřívnivém počasí“ ???? Takových je málo. ????

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Naše zkušenost se zahraniční studentkou

Kolegialita na sítích

Rozloučení