blog o cestování s dětmi

Polsko s dětmi – Baltské moře

I když nejvíc milujeme skály a nejvíc času trávíme s dětmi v Českosaském Švýcarsku (průvodce pro rodiny s malými dětmi klik zde), každý rok nás děti přemluví a vyrážíme i k moři. Obvykle strávíme týden v rakouských Alpách (spoustu tipů na výlety s dětmi včetně tras sjízdných s kočárkem najdete v průvodci Toulky s dětmi v báglu) a pak přejíždíme buď do Itálie nebo do Chorvatska. Letos nás to ale láká na sever…Následující článek obsahuje spoustu tipů od čtenářů blogu, za které moc děkuji! Místa jsem nenavštívila, neznám, jen předávám dál jako inspiraci pro vaše plánování. Věřím, že po přečtení dostanete stejně jako já 100% chuť poznat možná trochu studenější, ale neméně krásné moře a písečné pláže drsnějšího severu. A pozor – tuhle dovolenou zvládnete i bez auta!  Omlouvám se za případné nepřesnosti, překlepy a neučesanost článku, ale doufám, že svou funkci splní. 

Co jsem pochopila během plánování naší dovolené právě v Polsku:

  • je celkem jedno, kam na pobřeží zamíříte, všude je krásně,
  • moře je studené, ale dětem to většinou nevadí,
  • ano, i polské pláže bývají v létě natřískané, ale obvykle stačí odejít mimo hlavní pláže a hned je lidí méně,
  • písečné pláže jsou velmi pozvolné, dlouho je voda jen po kolena, což je s dětmi ideální,
  • i v létě se musíte připravit na velké výkyvy teplot a je lepší s sebou přibalit minimálně softshellové bundy a čepice,
  • počítejte s komáry, v létě hrozí i sinice (ale kde nehrozí, že?),
  • nezapomeňte přibalit minimálně plážový stan,
  • nezapomeňte na sluneční brýle i pro nejmenší – když fouká vítr, ochrana očí se hodí kvůli písku,
  • do Polska se dostanete pohodlně i vlakem! Letní spoje je potřeba si ohlídat, teď aktuálně (únor) se jízdenky ještě neprodávají,
  • pokud jedete autem, doporučuje se jezdit přes Německo. A proč se nestavit cestou v Tropical Islands, kde mají dopoledne zvýhodněné vstupné.

Přiznávám, že mě při hledání ubytování překvapilo, kolik krásného ubytování za přijatelné ceny se zde najde. Teď už nezbývá nic jiného, než vše otestovat na vlastní pěst.

Ještě než se začtete, jedna rada – pro zvětšení fotek klikněte na galerii. Byla by škoda fotky jen tak přelétnout, jen se pěkně nechte vtáhnout do děje a ošlehat větrem….

DO POLSKA VLAKEM

Vlak jezdí z Bohumína až na Hel (Lebu) od června do září. Předprodej jízdenek začíná cca dva měsíce předem. V Bohumíně je obří hřiště a aquapark, kde můžete ve dne děti pořádně unavit, aby v noci dobře spaly:-). Do Bohumína z Prahy je prima Regiojet s dětským kinem. Případně se můžete vydat z Prahy tímto směrem: Praha-Tanvald-Jeleni Gora (odtud noční vlak) – Gdansk -Hel.

Jízdenku mají děti do 6 zadarmo, ale místenku je třeba si koupit, pokud chcete pro děti vlastní lehátko. Daniela (2 děti, mimčo a předškolák): „My pro čtyřčlennou rodinu koupili 3 lehátka a jen dvě jízdenky, dcera měla lůžko a mrňous spal v kočáře nebo na zemi na dece“.

Katka: „Vlak se jmenuje Wydmy, myslím, že teď (únor) ještě v jízdních řádech nebude. Vyjíždělo  to v 20.12 z Bohumína, kolem 9 ráno byl na místě. V Gdyni se ten vlak rozdělí, půlka jede do Helu, půlka do Leby. V Helu vlak zastavuje v podstatě u moře, je to malinké městečko, kde pěšky dojdete všude.  Poloostrov Hel je dlouhý a lze tam vystoupit v vlaku i na jiných místech. Je tam i několik kempů. Koupání bylo super, moře ovšem studené. Protože to nebylo v sezóně, nebylo tam tak moc lidí, v sezóně to ale bývá horší, nicméně to asi všude. Za mě super zážitek už jen ta cesta lůžkovým vozem.“ Další info např. zde.

Mapku s místy, která padnou v tomto článku, najdete zde: https://mapy.cz/s/farapobefo. Možná se vám bude zdát, že některé číslo vypadlo, ale místo v textu určitě najdete:-). Nesmíme být cimprlich, že jo:-).

1: RUJÁNA 

Detailní článek o dovolené s dětmi na Rujáně najdete zde.

2: MIEDZYZDROJE

Miedzyzdroje Autor: Jana Luhanová

Pavlína P.: „My jsme tam byli loni termínově 27.7.-3.8., počasí bylo střídavé, pár dní teplo 26 stupňů a koupali jsme se,  pak se zatáhlo a bylo cca 20 stupňů, tak jsme udělali pár výletu do okolních měst. Je pravda, že na městské pláži je lidí hodně, ale není problém si najít svoje místečko, a když si pořídíte zástěnu, která je určitě vzhledem k větrnému počasí nutná, máte svoje soukromí. Jinak není problém zajet na “ divokou“ pláž, kde je pár lidí, a tam to je opravdu krásně. Dětem vítr nevadil, byly vlny a ty je baví. V moři je dlouho voda po kolena, což je pro děti super. Ceny jako v ČR, takže ideální! Cesta byla i s kolonami a zastávkami do 8 hodin, takže ideální pro cestu s dětmi. V nepříznivém počasí jsme navštívili SVINOÚSTÍ – tam se jezdí trajektem, což byl zážitek pro naše děti ( věk 6 a 4), je tam aquapark, navštívili jsme maják a větrný mlýn.  A druhý den jsme jeli na výlet do REWALU do parku Wieloryba (foto níže) a tam se dětem taky líbilo.

Musím říct, že já osobně s manželem nemáme rádi vedro a dlouhé cesty autem, takže tato destinace je prostě ideální. Ano, Balt je studenější, ale nám ani dětem to nevadilo.“

Stanislav: „Jezdíme každý rok do Miedzyzdroje. Přes Německo se zastávkou v Tropical Island u Berlína. Ráno mezi 6-9 hod tam mají super ceny, vstup na na 4-5 hodin a není tam moc lidí. V Polsku všechno v klidu, lidi fajn, jídlo dobré, hafo vyžití pro děti – Wolin vikingská vesnice, zubři v parku, malé vláčky, výstava mořských tvorů v životních velikostech, všude dětské koutky…“

Olga: „Vzali jsme poprvé děti k moři loni a to do Polska do Miedzyzdroje. Všem se dovolená líbila. Našli jsme pěkný apartmán jen ulici od moře. Ano, lidí je tam dost. 2x jsme vyjeli na koupání ven z města na divokou pláž a byla to nádhera. Ale i tam je dost lidí a člověk si musí trochu poodejít stranou. Mínus: šíleně tam všude žerou komáři. Náš repelent i ten, co jsme si koupili tam, moc neúčinkoval. Jen přímo na břehu moře nekousali. Jinak jich tam jsou mračna. Chytli jsme pěkné počasí, slunečno, ale i tak bylo kolem 23 stupňů, takže kolikrát jsem šla do vody jen proto, abych „neměla absenci“:-D“

Jana L.: „Objeli jsme v srpnu 2016 celé pobřeží. Spali jsme v Berlíně a pak ve Sczecině. První kemp u moře byl v Miedzyzdroje – v centru je pláž a la „lunapark“, ale dál od centra se najde několik klidnějších kempů přímo u moře. My pak pokračovali východně do Ustky (tam ale kemp není, jen je to krásné městečko), Leba – krásná oblast, je tu jak moře, tak přírodní rezervace s „polskou“ Saharou, a končili jsme nejvýchodněji ve Wladyslawowo. Samotné Miedzyzdroje jsou krásné.“

Šárka K: „My byli v Miedzyzdroji ,bylo to OK,ale na plážích opravdu moc lidí, ale to si asi úplně nevyberete. Pak jsme vyrazili víc na východ do Kolobřehu. Bydleli jsme na kraji města a úžasné! Všude spíše Poláci, Čechů jsme moc nepotkali. Když vyjde počasí, Balt za mě naprosto super.“ 

Vlaďka P.: „Byli jsme loni od 10. července. Byli jsme v Miedzyzdroje. Nám se líbilo moc. Bylo tak 24-26 stupňů. Moře studené, ale normálně jsme se koupali. Po pláži jsme šli kousek dál a lidi bylo hned méně. Za nás dobré“.

Katka:„My také projeli celé pobřeží, strávili jsme tam 3 týdny.  Ano, Leba je krásná, Hel nás mírně zklamal, ale to možná bylo počasím, líbila se nám Ustka a pak menší Jaroslawiec. Neumím přesně říct proč, ale nejvíc nám k srdci přirostly Medzyzdroje. Vrátili jsme se nakonec tam a strávili tam poslední dny. Připomínalo nám to tam Mácháč.???? Jsou tam krásné vily, borovicový les a dlouhé pláže. Davům se dá vyhnout. Byli jsme tam na začátku července, o prodlouženém víkendu se to tam proměnilo v českou vesnici.???? Ve městě to fakt bylo jak na Matějské, spoustu ukřičených atrakcí a hodně lidi, ale děti to ocení.???? A užili jsme si tam spoustu výletů: trajektem do Svinoústí, do Německého Penemunde, v Medzyzdrojich je přírodní park s bizony, romantické molo a spousta dalších atrakcí.“

3: MIEDZYWODZIE

Šárka: „My jsme byli v malém městečku Médzywodzie, v chatkách pod stromy. Ty pláže byly nádherné!  Foukalo, to jo, dcerce 3 roky se vítr nelíbil, ale foukalo jen tři dny z pěti.:-) Nádherné byly procházky v podvečer se západem slunce a ty výborné ryby! Ubytovaní jsme byli zde.“

4: DZIWNÓV

Joanna: „Balt je studený,ale má své kouzlo. My jezdíme do Dziwnova. Z Prahy max 6 hod jízdy autem (přes Německo). Pláže jsou písčité, ale v sezóně plné (Poláci jezdí hodně k moři). Doporučuji poslední týden v srpnu, to už je drobet klidnější a v některých zařízeních už mimosezónní ceny.“

Lenka: „Dziwnóv je super. Skvělé ubytování kousek od pláže se zázemím pro děti zde. Levnější varianta – kemp Viking, který je ještě blíž u moře.“

Petra Ch. „Pro děti je v Dziwnově spousta zábavy, např. výlety pirátskou lodí (2 možnosti- do zálivu a na otevřené moře) nebo třeba zábavní park 25 zl za dítě/ vstupné na celý den.“

5: POBIEROWO, REWAL

Nela: „Byli jsme 3 roky po sobě v Pobierowu vždy v sezóně kvůli počasí, tzn. na konci července – prvních 14 dni v srpnu. Za nás super“  Pláže super a to, že fouká,  nás nijak netrápilo ani tehdy s pětiměsíčními měsíčními dvojčaty a dvouletou holčičkou. Vyžití i mimo moře, příznivě ceny, boží zmrzlina a gofry, lidi příjemní, pěkná promenáda, půjčovny různých trojkolek a dalších vozidel, kol, za nás fakt super.“

Katka: „Byli jsme vloni v Pobierowu. Za nás dobrý! Měli jsme ubytováni úplně na konci města. Do centra to bylo tak 700 metrů. Blíž bych ani nechtěla, tam to byla fakt masovka.“ Víc o této dovolené zde.

Majka: „Letos jedeme asi pátým rokem, někdy jsem u Baltu i 2x ročně.. Známe převážně Pobierowo, Dziwnow, Trzesacz, Rewal..  Klidnější a zlatý střed, je pro mne Pobierowo, kam se po několikáté vracíme, jen zas jiné ubytování. V centru městečka je ulice, která žije do pozdních večerních hodin, je plná jídla a zábavy. Ale na okraji městečka, jsou ubytování v klidu, ve stínu borovic a možností, najít si svou uličku k pláži, kde budete úplně sami 🙂 Doporučuji si projít stránky www.noclegi.pl, https://www.noclegowo.pl/noclegi/nad-morzem/aj.. Nám vyhovují domki letniskowe s vyžitím pro děti, ale třeba v Rewalu je úžasný, baby friendly penzion/hotel Alcest s polopenzí, kam bych se vrátila kdykoli. V této oblasti se nabízí nespočet výletních možností, atrakcí pro děti, krásná příroda a parky… Známe Lebu a Slowinski park Narodowy a až budou děti větší, pojedeme určitě zase tím směrem. Velmi doporučuji ubytování:  http://sosenkowo.pl nebo https://www.angela-„pobierowo.pl/galeria/dom-goscinny-domki-letniskowe/?fbclid=IwAR1H_wOm7cZNEv0mG0Lw0mZRm_KvOhfHj7ryBcFDqw5rnRKxHL4JwbdePRY.“

Pobierowo i Rewal jsou nádherná městečka s promenádou, s náměstíčkem , kde se pořád něco děje, je tady možnost spousty výletů a zábavy. Hlavní pláže jsou více plné, ale stačí jít po pláži někam dál, či najít vzdálenější schody a přístup k pláži, na okraji městečka. (Vetšinou tam jsou jen toi toiky, u hlavního vstupu na pláž je kamenný domeček s wc za poplatek.)

Naše zkušenosti:
  • Dziwnowek  kemp Wiking  – přijeli jsme poprvé k polskému Baltu v červnu v roce 2014, tehdy jen se psem. Bylo dost sychravo a větrno. Kemp je velmi oblíbený, skvěle udržovaný a čistý. Vede z něj ulička brankou přímo na pláž. My využili na pár dní  chatky rezervované dopředu. V Dziwnowku naleznete mnoho restaurací, výbornou pizzerii a spousty přímořských stánků s rychlým občerstvením, kde jsou povětšinou hlavním pokrmem rybí speciality.
  • Park Miniatur Latarni Morskich se nachází  v Dziwnowe – park miniatur i kolejek, plný atrakcí pro děti.
  • A hned za majákem v Niechorzie je i Motylarnia. Což byl pro syna i mne, úžasný zážitek.
  • V Blízkosti Dwiwnowku , směr Pobierowo je Bałtycki Park Dinozaurów & Safari Wrzosowo. Park, kde je  dětský vláček, trampolíny, prolézačky, lanový park a možnost občerstvení.
  • V Rewalu námi oblíbený Park Wieloryba. Taktéž včetně atrakcí
 
Další poznatky:
Jídlo u Baltu – skoro všechna městečka a letoviska dnes mají plné ulice restaurací, stánků a pouličních barů s možností jídla. Nejvíce tak ryby smazone, aneb smazialny ryb, několik druhů sytých polévek Zurek, Boršč, zupa Rybna.. a z mas nejvíce szaslyk . 
S sebou na cesty a poznávání určitě doporučuji větrovky, pláštěnky, softshellky, které i dvakrát za den vyměníte za tílko s kraťásky.:-D . Počasí je hodně proměnlivé hlavně v květnu a v červnu / září, ale  i uprostřed léta.
Snad každé ubytování má na zapůjčení plážový set proti větru, ten se dá však i zakoupit na každém rohu za pár korun.“
6: POGORZELICA
Katka: „Mám zkušenost z loňského roku (konec srpna). Letovisko Pogorzelica a ubytování Domky Korona. Středisko je velmi klidné (to rušné je cca 2 km daleko). Ceny jako u nás, pláže vyhřáté a moře teplé. Za chatami je inline dráha, okolo cyklo vyžití. Výletů autem nepočítaně. Cestou zpět jsme se stavili na víkend v Berlíně. Určitě bych jela znovu. Poláci se velmi snaží udržet si turisty.“
7: KOLOBRZEG
Aneta: „Před dvěma lety jsme jeli na víkend do Kolobřehu. Byla jsem.nadšená, ač už bylo po sezóně a velké vlny, takže koupání bylo nemožné. Každopádně i v září bylo přes 20 stupňů,  počasí pěkné, ač větrné, ale příroda, pláže,duny… to mě naprosto uchvátilo. Jediné mínus jsou silnice, což se už mohlo trochu změnit. Hodně se tam stavělo. Určitě doporučím jet přes Německo.“

8: MIELNO

Miluše: „Byli jsme v Mielno v druhé půlce srpna 2018. Pláže super, široké, takže se tam lidé tak nějak roztrousili. Na koupáni bylo každý den. Poláci jsou strašně milí, moc se nám líbilo.“

Tereza: „My byli loni poslední týden v srpnu v Mielnu, v resortu hned u pláže – DUNA RESORT MIELNO – měli jsme k ubytování 90 min/den v hotelovém SPA, což bylo super, když jeden večer pršelo. Nevím, jak je to letos, ale minulý rok jsme dali za 5 nocí necelých 10 000,- + cenu za snídaně (asi 20 zlt./os, děti pouštěli bez placení, prý jim nepřišlo, že by výrazně jedli, ale v lístku měli 10 zlt/dítě od 4 let). Bylo to super. Krásné hotely, bezva poloprázdné pláže, moře kolem 22 stupňů, vzduch kolem 26 stupňů. Skvělá rybářská část města s restauracemi nad mořem.“

Tereza: „My jsme byli vloni na přelomu července a srpna v Mielnu a byla to skvělá volba s dětmi 5 a 6. Bydleli jsme v bungalovu kousek od písečné pláže a taky nedaleko jezera. Moře sice bylo studenější, ale daly se najít i teplejší zálivy. Zástěnu s sebou, hodně tam fouká. Jídlo výborné a levné, lidé přátelští, všude dětská hřiště a krásné rovné cyklostezky. Určitě se tam rádi vrátíme.“

Verča: „Navštívili jsme Mielno, Kolobřeh a Svinoústí. Kolobřeh je krásně lázeňské město. Klidné. Oblíbené důchodci:-).  Jsou tam historické lodě, .na kterých se můžete i svézt. Mielno je pravý opak, tam to žije. Je modernější, najdete tu i zábavní park pro děti. Na mě už je zde příliš rušno.  Ve Svinoústí je vidět už práce Německa, protože je to na hranicích. Vloni tam budovali nádherné kolonády. Za návštěvu stojí i maják.  Zde však byla pro děti největší atrakce – trajekt. Jak do samotného města, tak i ve městě se můžete svézt zdarma.“

9: USTKA

Katka: „My také projeli celé pobřeží, strávili jsme tam 3 týdny, ano, Leba je krásná, Hel nás mírně zklamal, ale to možná bylo počasím, líbila se nám Ustka a pak menší Jaroslawiec.“

10: LEBA

Jitka: „My byli v létě 2018 v Lebě. Služby jsou tam skvělé, ale v sezóně neskutečné množství lidí. Bez kol bychom to za dva dny zabalili, takhle jsme jezdili asi 7 km na nádhernou prázdnou pláž. Podruhé bych jela až za Gdansk.“

Barbora: „Na Lebě bylo plno o víkendu, přes týden to byla pohoda. Ale i na dlouhý rukáv to občas bylo.???? Za mě super dovča.“????

Pár fotek od Lucky Mekin – Wydma Czolpinska (mezi Ustkou a Lebou)

A opět fotky od Lucky Mekin – Wydmy Ruchome (duny kousek od Leby)

11: DEBKI

Klára: „Rozhodně doporučuji Debki. ???? Super ubytka u pláže a kousek všude…na Hell, Gdansk, Sopoty… krásné místo u moře a super pláže i koupání v řece.“

12: WLADYSLAWOWO

Tipy sepsala Daniela K.:

Doprava: Jeli jsme nočním vlakem z Bohumína do Wladyslawova. Jízdenky jsme kupovali až v červenci a ještě jsme sehnali místa, ale termín dovolené jsme upravovali podle jízdenek. Cesta naprosto v pohodě. Vlak čisťounký, pohodlný. Dvouleťák spal v kočáru a pak na dece na zemi, ale když se chtěl tulit, vešli jsme se i na 1 postel. Pod stropem je vedro – snese to jen dospělý. Večer jsme nastoupili a ráno byli na místě – vyspalí a odpočinutí. Jen ta snídaně – muffin z igelitu s nekonečně dlouhou trvanlivostí mě nelákal, ale děti byly nadšené.

Jak se zabalit do vlaku – my měli 2 kletry – velké bágly pro nás dva, děti každý mini batůžek s hračkami, k tomu kočár – skládací Valco Snap. Přesuny mezi vlaky nejsou nic velkého, takže to jde na zádech v pohodě. A kočár jsme museli teda složit ještě před nástupem do vlaku, protože tam není kam ho v uličce dát. Ale v kupé ho šlo mít i rozložený – na spaní pro dítě to šlo.

Wladyslawovo: Malé město, kde se dá všude dojít pěšky, ale pro děti je lepší mít kočár nebo koloběžku. Na kole se tam jezdí hodně a cyklostezky jsou v dobrém stavu. Samotné město není moc zajímavé – plno hracích automatů a automatů – hoď kačku, svezeš se v houpavým autíčku a jiných pastí na turisty s dětmi. S dětmi je tam super skejt park hned u vlakového nádraží. Po městě je několik hřišť  a  podél celého města vede nekonečná pláž. Vlaková doprava odtud různými směry na výlety. Taxíky – otevřené minibusíky snad až pro 16 lidí za pevnou taxu po celém městě. Spousta restaurací s normálními cenami

Koupačka: My byli v srpnu a mně byla kosa, ale děti se koupaly. Fakt záleží na větru, jak zamíchá moře a jak je kdo otužilý. Pláž je nekonečná a tak se fakt vyplatí zajít/ zajet (taxi, kolo) mimo město, tam jsou pláže volné. Čisto je všude a taky kolem dokola pořád prochází prodejci s jídlem (zmrzlina, popcorn, kukuřice, oříšky, ovocné saláty).  Fakt teplou vodu jsme zažili jednou – na jižní straně poloostrova Hel – jeli jsme na kole z Helu do Wladyslawova a našli si mini pláž s fakt mělkou vodou – jen po kotníky –  a to bylo parádně teplé!

Výlety a atrakce: Nás zajímá hlavně jídlo, takže my chodili po hospodách:-). Ale kam jsme vyjeli:

Hel – krásné malé historické centrum. Hel má krásnou pláž a taky si myslím, že jak je to na jih, tak je tam ta voda trošku teplejší.

Projížďky po cyklostezkách všemi směry – ty opravdu stojí za to. Půjčují i vozíky a sedačky na děti a dětská kola. Nic není problém domluvit. Dovezou i kolo až k vašemu ubytování.

Písčitá duna – my nebyli, kamarádka jo a moc spokojená, spíš bych tam šla s aspoň předškoláky.

Šlapací autíčka pro projížďku po městě – sranda projížďka, děti si to užily. Mají i šlapací autíčka jen pro děti.

Na pobřeží jsou různé školy windsurfingu – jde tam dojet na kole i vlakem.

Ubytování: sehnali jsme přes airbnb apartmány. čisté, se zahradou a hřištěm. Ale k moři 2 km cesta – takže vždycky celodenní akce a s koloběžkou a kočárem. Ale je tam i nějaký prima kemp – hřiště, chatky čisté a pohodlné, hned u moře, to chce ale rezervovat dřív, pro náš termín už měli plno.

Čím je Polsko super: Atmosféra. Milí lidé, ochotní, ale s angličtinou je někdy problém – málokdo chtěl mluvit, ale domluvili jsme se vždycky nějakým mixem čj, pl a aj. Je to tu lidové – „žádnej zápaďáckej naleštěnej namyšlenej luxus“, ale prostě obyčejně milý přístup a obyčejní lidi kolem. Všude počítají s dětmi.

Co ochutnat: vafle – gofry – nejlepší nám přišly v přístavu u lodí, bramborový taštičky plněné masem nebo zeleninou, tvarohové palačinky. V restauracích si vždycky vyberete. Mají ryby, saláty – ty jejich, a pak nějaká klasická masa s hranolkama, klasická jídla pro děti – palačinky.. Restaurace jsme vybírali podle tripadvisoru, happy cow a od oka.

Co s sebou a co není nutný:

  • dopravní prostředky pro děti – koloběžka ideál, pro přepravu po městě,
  • softshellky – může tam být zima a bývá i dost větrno. Nám pršelo ale jen jednou a bundy jsme skoro nevytáhli,
  • hračky na pláž, slunečníky, zástěny proti větru – všechno lze sehnat na místě za pár kaček a nebo půjčit v rámci ubytování.“

13: HEL

Tamara: „Byli jsme 4 roky zpátky – tehdy děti měly 4,5 let a čerstvé 2 roky. Cestovali jsme asi 12 dní v srpnu, spali jsme v kempech a projeli pobřeží od západu na východ. Moc se nám tam líbilo, kempy pro nás dostačující, vždy jsme se bez problémů ubytovali. Jen lidí bylo na náš vkus překvapivě dost (nezapomenutelná je cesta přeplněným vlakem na Hel, kdy jen na jízdenky jsme stáli 3/4 h frontu :-)) A u moře pořád foukalo, takže určitě zástěnu.“

Terka: „Hel, 8.července 2019. Dost se tyhle dny v Polsku ochladilo a pršelo (13 stupňů). Týden před a pár dnů po našem výletu bylo zase přes 20 stupňů a krásné letní počasí. ???? Lidí v tu dobu nebylo tolik a po Polsku jsme cestovali vlakem s jízdenkou Interrail. Na severu jsme se ubytovali přes booking (vyšlo kupodivu lépe, než kemp) v nějakém apartmánu na kraji Gdansku a popojížděli k moři vlakem…
Jinak pláže se mi moc líbily, jen je třeba vychytat teplejší počasí a trošku toho sluníčka.“

Marie: „Vloni jsme to jeli od východu na západ a mám pocit, že čím víc na západ, tím víc lidí…ale byly to první tři týdny v červenci. Bydleli jsme na Helské kose v kempu Sosnowa Jurata (stanovali jsme, chatky nevím). Kemp byl docela klidný, nepřišel mi přeplněný. U moře to bylo volnější, v samotném Helu narváno. U Leby bych se bála davu lidí kdykoli, mám pocit, že je to východisko na Dunu v Slowiňském NP.“

Martina: Byli jsme loni nočním vlakem na Helu a byla to velmi příjemná dovolená. Krásní písčité pláže, studená voda, příjemné teploty, žádná vedra. Spousta možností výletů, třeba  i lodí. Už jen cesta nočním vlakem byla pro děti dobrodružstvím.“

Katka: „Byly jsme loni s dcerkou v Helu, vlakem. Bylo to moc fajn. Konec června.“

10, 14: GDYNĚ A LEBA

Zuzka: „V Polsku jsme byli loni na 9 dní na přelomu června a července s dětmi ve věku 3 a 5,5.  Jeli jsme z Prahy, první část jsme bydleli u moře, ve Willa Dobrylko ve vesnici nad Gdyni. Jeli jsme na jeden zátah, na dálnicí mezi Wroclawi a Lodži krásné velké moderní odpočívadla s dětskými hřišti (jedno např. S8 před městem Sieradz, 51°31’41.0″N 18°41’50.2″E). Počasí bylo letní, jeden den jsme se opravdu i koupali na místní pláži. Ten den bylo i bezvětří. Jinak jsme byli na výletě v Gdaňsku (krásné město, výlet lodí z centra na Westerplatte, kde začala 2. sv. válka, nějaké bunkry, výhled na moře). Asi hodinku jsme strávili v námořním muzeu, kde mají krásně udělanou interaktivní expozici pro děti. Rozhodně doporučuji i hrad Malbork. Návštěvy jsem se bála, manžel mě přesvědčil, a byl to snad nejlíp strávený den. Půjčují audioprůvodce, můžete si jít tedy vlastním tempem, nechat děti odpočinout na nádvoří, zajít si na oběd. Návštěva byla na celý den. Hrad je krásný a zapsaný na seznamu UNESCO.
Druhou část dovolené jsme strávili ve městě Leba. Měla to být ta koupací část, ale ochladilo se na 15 stupňů a vichr byl příšerný! Při přejezdu jsme se zastavili na poloostrově Hel, pro nás spíš zklamání. Ale opět jsme navštívili nějaký bunkr a maják, tak syn nadšený. Leba je na můj vkus taky plná laciných turistických atrakcí, ale dají se podniknout zajímavé výlety na majáky a hlavně na písečné duny v Slowinsky park narodowy. Myslím, že to byl zážitek pro nás i pro děti. Taky jsme podlehli reklamě a navštívili Sea Life Centrum a to bylo velké zklamání. V podstatě nic moc živého k vidění nebylo. Nějaké typické představení s lachtany, ale třeba v jednom pavilonu jenom pouštěly ryby na obrazovkách.“
Majka: Czolpino a Smołdziński Las byl oproti Lebě a jiným turisticky vyhledávaným místům úplně bez lidí. Ubytování jsme našli náhodou, v soukromí pozemku majitele, který má na zahradě několik typů domků či chat. Nikdo tam ale v červnu nebyl. Cesta na maják Czolpino, písečné duny – wydmy , byla příjemná o to víc, když jsme potkali bar, uprostřed ničeho, Czerwona Szopa. Kousek je známý Slowinski park Narodowy , tzv Polská Sahara. Doporučuji absolvovat v květnu , v červnu, bez davů lidí , v létě určitě s dostatkem vody a pokrývkou hlavy. Pálí to tam opravdu jako v poušti!“.
16: GDAŇSK
Tereza: „Naši byli loni s kluky v Gransku a paráda. Kluci si hráli celé dny na pláži, ani o nich nevěděli. Ubytování byli v centru přes airbnb. Na týden pro 4 za 7 tisíc. Ceny jako u nás. Všichni nadšení.“
NAPŘÍČ POLSKEM VAMBEŘICE – WROCLAV – ŠTĚTÍN – MIEDZYZDROJE – LEBA – GDYNĚ – GDAŇSK – HEL
Monika (https://vyletnici-s-r-o.webnode.cz/): „K polskému Baltu jsme se vypravili ve druhé třetině srpna 2018 se dvěma dětmi (v té době 4 a 2 roky). Chtěli jsme ho projet celý, abychom ho poznali. Jeli jsme autem z Brna. Ubytování nebylo až na jednu výjimku nic extra, rozhodli jsme se k tomu asi týden před cestou (plány, co jsem už měla trošku vymyšlené z dřívějška, kdy nám kvůli nemoci dcery dovolená nevyšla), takže jsme vzali to, co bylo v poměru cena/výkon alespoň jakž takž.
Cestou tam jsme se stavili ve VAMBEŘICÍCH, je to hned kousek od hranic, krásné poutní místo, které máme moc rádi. Pak jsme pokračovali do WROCLAVI, kde jsme měli nocleh. Ve Wroclavi jsme si prohlédli centrum – na náměstí jsou super trpaslíci, které můžete podle mapky člověk hledat; Tumský ostrov a most.
Dál jsme pokračovali do ŠTĚTÍNA, tam jsme si prohlédli město – zámek Pomorských Knížat (zvenku), město a svítící fontánu, která dělá jakoby most nebo tunel (Brama wodna). Ve Štětíně jsme měli nocleh.
Potom jsme jeli co nejvíc po pobřeží a navštívili:
  • MIEDZYZDROJE – to se mi líbilo asi vůbec nejvíc ze všech míst – konečně jsme se taky dostali k moři! V tomto lázeňském městečku se nabízí např.: Promenáda hvězd (u ní  fajn dětské hřiště), Národní park Woliński park narodowy a vyhlídka Kawcza gora (pozn. vyhlídka je od léta 2019 uzavřena, takže na pláž se dá dostat jen po břehu moře z Miedzyzdroje).
Dalšími městečky už jsme jen projeli :
  • TRZESACZ – přímořské městečko se zříceninou kostela
  • REVAL – náměstíčko s velrybami (sochy)
  • USTROŇ MORSKIA  – zábavní park Robland (kolotoče, ale na můj vkus předražené).
  • Dojeli jsme do SLUPSKU, tam jsme zůstali 2 noci (chtěli jsme sice u moře, ale tam už jsme nic za přijatelnou cenu nenašli) a odtud jeli do LEBY. V Lebě  jsme nevynechali písečné duny – (svezli jsme se vláčkem, ze kterých byly děti unešeni (škoda, že mě nenapadlo vzít nějaké hračky na písek, bylo to pro ně obří pískoviště, kde se váleli, bořili).
  • Ze SLUPSKU jsme pokračovali do Gdynie, kde jsme zůstali už do konce (asi 3 nebo 4 noci), měli jsme tam apartmán – dvoupokojový byt v paneláku (takže jsme se cítili jako doma 🙂 )
  • Cestou jsme se stavili v USTCE – příjemné přímořské městečko.
  • V GDYNI– Blyskawica – torpédoborec ze II.sv. války v přístavu (jen zvenku, na prohlídku jsme nešli), projížďka pirátskou lodí, akvárium morskie.
  • V SOPOTECH – lázeňské měVto, nejstarší dřevěné molo na světě.
  • V GDAŇSKU – Westerplate (zde začala II.sv. válka), historické centrum.
  • V JASTRZEBIA GORA–  útesy, nesevernější bod Polska.
  • Na HELU – fokárium (záchranná stanice tuleňů)

Další články o dovolené v Polsku najdete třeba zde:

OBJEVÍME SVĚT 

Uf.

Toť vše.

Pokud jsem někoho vynechala, nezlobte se a drcněte do mě!

PS. Jestli jste dočetli až sem, tuším, že vám článek ušetří spoustu času. Nechcete tu štafetu předat dál a ušetřit trochu času rodinám s dětmi se svalovou dystrofií? Více o projektu, za který dám ruku do ohne, najdete zde na stránkách Parent Project.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Jižní Itálie -Bari a okolí s dětmi

Dolomity s vozíčkem (kočárkem)

Pouť Camino de Santiago s dětmi