blog o cestování s dětmi

Chorvatsko s malými dětmi – Fažana

Každoročně se po týdenní dovolené v Rakousku (Průvodce Rakouskem pro rodiny s malými dětmi můžete podpořit zde) přesouváme k moři. Naše první dovolená s dětmi u moře byla v Itálii v Lignanu. Pro děti to byl opravdový ráj (neuvěřitelné množství atrakcí na každém kroku), ale přesto jsme zatoužili po větším klidu, protože tady, tady to bylo prostě „Bibione“. A po kamínkách. Co si budeme povídat, ten písek, ten je totiž prostě všude! Kdo vymyslel, že s dětmi se musí jen na písečné pláže? Naše děti baví ty kamínkové stejně jako písečné, ne-li více! A pískoviště najdete skoro všude. A pro nás je důležité, že ho pak nenacházíme na každém kroku, v taškách, v puse, v posteli, všude:-)). Naše druhá dovolená byla moc fajn, v chorvatském  Medulinu. Tam jsme měli parádní ubytování, jednoznačně nejlepší ze všech, co jsme kdy u moře měli, děti milovaly místní park, ale pár mušek to mělo – třeba vzdálenost od pláže a pak wc na pláži, já jsem na ty hajzlíky vysazená:-). Pláž ušla, no Seychely to nejsou že jo:). Vloni jsme našli místo, které splnilo v podstatě naše očekávání. Relativně dobře dostupné z ČR, kamínková pláž, pozvolný přístup do vody, borovice a blízko na pláž. Je to Fažana a resort BiVillage.

My dovolenou u moře bereme čistě pragmaticky. Ani jeden z nás dospělých nemá moře rád. Jedeme tam kvůli dětem. Kvůli slané vodě a vzduchu. A ona kombinace moře a borovic je pro astmatiky a exematiky jako stvořená! Nejezdíme u moře na výlety, jen necháme děti louhovat ve vodě co nejvíc a dýchat je ten vzduch.

Ubytovali jsme se na základě doporučení kamarádky v resortu BiVillage. Ač je to obrovský areál a při pohledu na něj na vás jdou mrákoty, my jsme zde prožili klidnou dovolenou na konci června. Bylo tu pár německých „Klassenfart“, ale opravdu jsme nezaznamenali v noci žádný hluk a přes den jsme si též nemohli stěžovat.

Ubytování v apartmánových domcích je starší, cena možná převyšuje kvalitu, nečekejte žádnou modernu, ale na týden člověk přimhouří oči. Kompenzuje to perfektní dostupnost pláže a vlastně všeho, na co si vzpomenete. Nic nám nechybělo. Jen si tedy příště vezmu povlečení, už mám dost toho systému přikrývat se jen prostěradlem a „jetou“ dekou:-). A také přibalím nějaký vlastní hrnec a prkýnko s nožem. Věčný problém apartmánů u moře!  Pokud cestujete s malými dětmi, doporučím přibalit nějakou deku či pěnové puzzle na zem. A zapalovače, hlavně zapalovače! Tyhle plynové sporáky jsou nezvyk:-).

Pozor! Určitě doporučím si u apartmánových domků zamlouvat krajové domečky, ať si nekoukáte se sousedy do talíře.

PLÁŽ

Nevím, jak je to v sezóně, al poslední týden v červnu zde bylo poloprázdno. Na pláži se vždy našlo nějaké místo, aniž byste měli cizí nohy u hlavy. Možná to bylo tím, že nebylo úplné vedro, ale i v teplých dnech to bylo v porovnání s Bibione těžká pohoda:-).

Pláž byla kamínková, ale naše děti si vyhrají s čímkoliv. Nepotřebovaly ani žádné hřiště, stačila jim voda, playmobil, různé kelímky a kyblíčky, kamínky a fixy. Ježka jsme po dlouhém pátrání s velkou úlevou našli jednoho! Člověk jim naslibuje ježky a ono pak prd:-). Boty do vody však určitě přibalte, případně se dají poměrně levně koupit na každém kroku- netřeba doma stresovat a pracně shánět.

Na pláž nám stačil plážový stan a pikniková deka. Pro děti doporučím ještě jeden slunečník, který jim můžete zapíchnout blíž u moře. Jestli cestujete třeba s ikea boxy na věci (my v tom máme lékárničku, čelovky, krémy atd), využijte jeden i na pláži a vytvořte si s dětmi pro hračky malý bazén uprostřed kamínkové pláže:-). Nebo použije kelímky!

Na pláž jsme to měli asi tak minutu chůze a co je nejdůležitější – po celém areálu se dá skvěle dopravit na kolečkových bruslích, odrážedlech, kolech…Takže je to všude kousíček. A není nic lepšího si z pláže moct odskočit na WC k sobě „domů“:-). Já si teda nejčastěji odskakovala k plotně, ale to je vedlejší:-). Restaurace tu jsou, nějaká pizzerie, ale my, jak víte,většinou kvůli dietě jíme z vlastních zásob. 

AREÁL

V areálu probíhá taková ta klasická dovolenková animace, která je však bokem od apartmánových domků – nemusíte se bát. My jsme skoro denně mířili do parku pro děti (hřiště, skákací hrad a trampolíny – za poplatek) nebo lanového parku. Ten je skvělý! Děti se tam večer pěkně „dodělaly“ a bylo hotovo:-).

V areálu jsou i asi tři bazény, ani přesně nevím. My jsme je příliš nenavštěvovali, protože bazény nevyhledáváme.

Najdete tu i obchod s potravinami. Pro větší nákup jsme si zajeli do místního Lidlu, který byl snad 5 min jízdy autem.

DO FAŽANY LETADLEM

My jsme tedy jeli autem, ale letiště je odtud vzdálené jen 7 km po cyklostezce:-). Takže za mě je toto místo ideální i pro dovolené maminek a dětí, které si autem netroufnou. Z letiště ten transfer zvládnete s taxikem a na místě se bez auta 100% obejdete!

VÝLETY A ZÁBAVA

V recepci vás budou zásobit tipy, kam všude se vydat. Takže se tu nudit nebudete. My jsme nakonec nešli ani do místní ponorky, prostě nebyla chuť a čas, šťourání v kamínkách nám stačilo!

PS. Až budete plánovat jakoukoliv dovolenou v zahraničí, nezapomeňte, že i tam existují slevové portály a pátrejte po výhodných nabídkách. Pro ubytování v Chorvatsku bývají slevy třeba na portále kuponko.si, ale vyzkoušené to nemáme (jen to víme od našich sousedů z vedlejšího apartmánu.

 

3 komentářů

  • Děkuju za to, že jste se podělila o zkušenost. My letos byli na dovolené u moře s dětmi poprvé a přiznám se, že jsem se docela bála, ale všechno dopadlo bezvadně. Nejvíc mě překvapilo asi ubytování, a to dost příjemně, které jsme si našli přes http://www.ubytovanivchorvatsku.cz/vodice/tribunj.php 🙂 Nejhorší část byla asi ta cesta, děti byly celkem neposedné a bylo těžké je zabavit. Na cestě domů to ale bylo mnohem lepší. 🙂

  • Děkuji, za skvělý tip. Já mám vždycky strach s dětmi (2 a 4 roky) jezdit někam mimo sezónu. A na všemožných stránkách si hledám nejrůznější podrobnosti o místě, jako je teplota ( https://www.sunheron.com/ ), restaurace v okolí nebo množství dětských hřišť, jelikož my to štěstí nemáme, aby se nám děti zabavily s pár věcmi :/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zimní Alpy/Dolomity s dětmi

Tre Cime (3 Zinnen), Kronplatz a Cortina d’Ampezzo

Máma a dcera II.- 5. den: Güéjar Sierra