blog o cestování s dětmi

Lignano – dětský ráj u moře

Exém, astma… moře se prostě zdálo jako nutnost. Jenže letecky se nám nechtělo a autem do Chorvatska kvůli týdnu s těma „užtambudemama“? Ani náhodou:-)! A tak mě napadlo, že z Rakouska budeme pokračovat směrem na jih. Necelé čtyři hodiny z Rakouska do Itálie byly snesitelné pro nás všechny. A cesta zpátky? Ta se přeci nějak vyřeší:-). To, že dojedeme až do Las Vegas, jsem netušila!

Lignano bylo na mapě nejblíž, tak se prostě jelo tam. Musím říct, že cesta jako taková byla fakt jednoduchá, člověk jede krom posledních 20 minut jen po dálnici s krásnými výhledy.

Pokud přimhouřím obě své oči a oprostím se od svých potřeb a představ o ideální dovolené, objektivně musím zkonstatovat, že Rezidence Los Nidos a celé Lignano je takové malé Las Vegas pro děti. Dětský ráj na zemi. Děti byly nadšené. Nadšené dítě = rodič v pohodě. Pláž je zde písčitá, moře krásně pozvolné. A večerní procházky po pláži, ty prostě jsou!

Náš apartmán, vzdálený cca 5-180 minut od pláže (dle aktuální nálady dítěte:-)), vypadal trochu jako garáž:-). Měl i garážová světla! Ale na druhou stranu, byl v něm chládek:-).

Super byla vlastní předzahrádka s grilem a společná zahrada s dětským hřištěm plným stínu. Naše „garáž“ byla na nejvzdálenějším místě celého areálu, ale polohu u hřiště jsme velmi oceňovali. Doporučuji pro děti koloběžky či odrážedla. Vyřádí se na nich i v rámci areálu a cesta k pláži je snazší.

Součástí Rezidence Los Nidos byl i bazén s výřivkou a dětské brouzdaliště. A animační program:-). Masakr. Cítila jsem se jako německý turista na Mallorce, kde jsem kdysi dávno za mladých let pracovala. Pravidelná zumba či pilates přímo na pláži. Pro děti jakýsi klubík a večerní disco. Ale šli jsme do toho! Když už, tak pořádně, ne? Dětskou disco i kouzelnickou show, kde jsme nerozuměli ani slovu, naše děti alespoň slušně utahaly. A o to tu jde především, ne?

Na pláži byla kromě miliónu řad lehátek (do kterých se kupovaly lístky jako do divadla) samá vymakaná hřiště.

Po Lignanu jezdí vláček, no a Parco Junior (co atrakce, to 2 eura)… to už je jen taková třešnička na celé téhle komerční zábavičce. Bylo mi podobně, jako kdysi, když jsme s Véčkem během našich rendez-vous zamířili do kina, do multiplexu, a prvně v životě si objednali jejich MEGA MENU:-).

Na projížďku městečka jsme zvolili netradiční dopravní prostředek:-). Ale přiznávám, že samotné Lignano mě příliš neoslovilo.

Suma sumárum, nebylo to špatné, to vůbec ne! Ale my s Véčkem jsme s úlevou přestřihli žluté pásky na našich rukách a udělali tak pomyslnou tečku za touto komerční dovolenou. My touto cestou jít nechceme. Ale děti chtěj:-).

Pokud příště pojedeme k moři, zkusíme se vydat přeci jen přes Julské Alpy buď do Slovinska nebo Chorvatska. S horami za zády nám bude asi o chlup líp:-).

A tady ještě pár poznatků na závěr.

  • Na komáry vám nepomůže nic:-). Budete poďobanější jak v pubertě. První den na pláži jsem se v duchu posmívala jedné poďobané paní. Říkala jsem si „ta má teda ránu“. Jen pár dní stačilo k tomu, abych měla své sejraté tělo jak po neštovicích též. Véčko se mazal i kafrovou mastí, romantika jak blázen:-), ale komáři si jeli svou a nic je nezastavilo.Boj proti komárům
  • Peníze a klíče od pokoje lze ukrýt před plážovými zloději do plenky, kterou zabalíte tak, že vypadá hodně „jetě“. Já takto poschovávala všude po apartmánu i klíčky od auta, doklady… něco bylo v rýži, něco v čaji… slušná paranoia:-).
  • Smiřte se s tím, že písek bude opravdu všude. Když řvoucím dětem během mazání ochranným krémem uděláte peeling, následně je pracně uklidníte, tak jim zákonitě do toho sypkého sajrajtu spadne jablko a jede se nanovo.
  • Na čůrací travičku na pláži zapomeňte! Obrňte se trpělivostí. Jen co zapíchnete slunečníky, nafouknete nesmysly, absolvujete výše uvedený bod a už se začnete chystat, že konečně ochladíte své spařené tělo, ozve se „chci čůlat“ a vás čeká slušná trasa kolem milionu lehátek k wc.
  • Stane se z vás nafukovač, mazač mrštných končetin a mula:-)

 

3 komentářů

  • Zdravím, mohu se zeptat,kde ste s dětmi v Rakousku spali cestou do Lignana? Máme letos výjimečně místo Rakouska naplánovány ostrov Grado, taky severní moře itálie, tak hledám kde cestou přespat se dvěma dětma. Děkuji za tip. Tereza

  • V Lignánu jsem byla tak 5 let zpátky a hrozně se mi tam líbilo. Dokonce jsem si tam vyzkoušela kurz potápění, který jsem si strašně užila. Letos jsme tam měli jet zase, už jsem si plánovala, jak se zase přihlásím do toho kurzu, ale Covid nám dovolenou zkazil a nikam jsme nejeli. Manžel viděl, jak jsem nešťastná, tak mi alespoň koupil potápěčský kurz tady, u nás v Čechách. https://potapeni.seawolf.cz/ Prý mu ho doporučil kamarád.

  • V Lignánu jsem byla tak 5 let zpátky a hrozně se mi tam líbilo. Dokonce jsem si tam vyzkoušela kurz potápění, který jsem si strašně užila. Letos jsme tam měli jet zase, už jsem si plánovala, jak se zase přihlásím do toho kurzu, ale Covid nám dovolenou zkazil a nikam jsme nejeli. Manžel viděl, jak jsem nešťastná, tak mi alespoň koupil potápěčský kurz tady, u nás v Čechách. https://potapeni.seawolf.cz/ Prý mu ho doporučil kamarád.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zimní Alpy/Dolomity s dětmi

Tre Cime (3 Zinnen), Kronplatz a Cortina d’Ampezzo

Máma a dcera II.- 5. den: Güéjar Sierra