blog o cestování s dětmi

Rujána s dětmi

Gabčo, děkuji za příspěvek! Mimochodem, Gabča přispěla i svou dovolenou do průvodce Toulky s dětmi v báglu – Rakouské Alpy a okolí (Přes Rakousko až do Itálie).

Ostrov Rujána rozhodně nebylo naše vysněné místo na dovolenou. Měli jsme jasně určený termín první týden v červenci, tedy v době dvou svátků a na začátku prázdnin. Představa kolon směrem k jihu mě také nelákala. Tak jsem si řekla „A co vyrazit na sever?“ a vymyslela Rujánu. Z pohledu dopravy to byl opravdu skvělý nápad. Za šest hodin jsme byli na místě, bez provozu, bez kolon a téměř celou cestu po dálnici.

Bydlení jsme našli v malé vesnici Kluis. Hledali jsme apartmán pro 5 osob s dvěma ložnicemi. Z venku budova nevypadala úplně lákavě, ale uvnitř nás čekal velmi hezký, prostorný a dobře vybavený apartmán s malou zahrádkou a výhledem na koně a kachny. Samozřejmě je spousta krásných apartmánu na pobřeží, ale tento nám přišel poměrem cena/výkon nejlepší. Za týden jsme zaplatili 15 tisíc. Navíc jsme to měli na všechny strany maximálně 45 minut.

První den bylo třicet stupňů a tak jsme se rozhodli pro odpočinkový (jediný) den na pláži. Nezvolili jsme žádné z letovisek, ale dlouho pláž mezi městy Glowe a Juliusruh. Cestou tam jsme dali ještě jednu „atrakci“ a sice přepravu trajektem – severně od Kluis. Pláž je dlouhá. My zastavili blíže k Juliusruh a i přesto, že byla neděle a krásně na pláži jsme měli dost místa. Parkování je placené pouze blíže u Glowe. K pláži se jde vždy přes malý les. Pláž je písčitá, vstup do moře je velmi mírný. Dlouho je voda pouze po kolena, což je pro děti super a tím pádem voda ani není studená, jak jsem se obávala. Ve vodě jsou malé medúzy, které ale nepálí. Na pláži nejsou žádné stánky, toalety nebo možnost pronájmu košů. Jezdí zde ale každou chvíli malá terénní vozidla nabízející zmrzlinu a bratwurst. Jsem atopik, na kterého moře nefunguje a nemám ho ráda. A už vůbec ne v kombinaci s pískem. Ale co by člověk pro radost dětí neudělal. A světe div se, zde jsem po třech hodinách focení do moře nakonec vlezla a bylo to v pohodě. Možná to bylo i tím, že doteď jsem byla jen u moře, kde bylo velké horko, které mi opravdu nesvědčí.Také je tohle moře snad méně slané.

VÝLET NA HIDDENSEE

Více o místu najdete zde. Rada první: určitě nezapomeňte bundy, čepice a nákrčníky. Takový vítr, jaký nás zastihl zde, nepamatuji. Rada druhá: pečlivě nastudujte jízdní řád včetně všech poznámek. Některé spoje jezdí jen o víkendu, jiné jen od určitého data. Na ostrově jsou tři města. My zvolili nejsevernější Kloster, protože z něj je možné dojít pěšky k majáku. Na ostrově nesmí jezdit auta. Na každém kroku je zde půjčovna kol všeho druhu (elektrokol, občas i dětských kol). Kromě kol zde jezdí koňské povozy, které jsme ale v akci neviděli. K majáku je to z Klosteru necelé dva kilometry příjemnou cestou. Nás bohužel u majáku zastihl takový vítr, že holky prakticky nemohly jít a nesli jsme je. Na náladě jim nepřidalo, že nesměli nahoru na maják. Návštěvu majáku tedy dětem do šesti let rozhodně neslibujte. Zřejmě z důvodu velkých větrů nahoru nesmí. Kousek pod majákem je restaurace, kde končí většina turistů a zpět jdou stejnou cestou. My však stejnou cestou pokud to není nezbytné, nikdy jít nesmíme a tak jsme se vydali hezkým lesem, kde alespoň nefoukalo. Po asi dalších třech kilometrech jsme došli k pláži, kde jsme si i přes zimu namočili aspoň nohy. Zde již byli k pronájmu plážové koše, které ale v ten den nikdo nevyužil.

STEZKA KORUNAMI STROMŮ

Stezka se nachází na východě ostrova, nedaleko známého města Prora. Příliš se neliší od stezek, které máme i u nás. Vlastně velmi připomíná tu na Lipně. Zajímavostí je, že uprostřed je vzrostlý strom a po cestě jsou ukázána hnízda/vejce různých ptáku a také se můžete dozvědět něco o stavbě samotné. U pokladen je velmi pěkné a prostorné zázemí s čistými toaletami, obchodem se suvenýry, restaurací a dětským hřištěm Příjemné je, že děti do 6 let mají vstup zdarma.

KARLS ERLEBNIS DORD ZIRKOW 

Bude to trochu vypadat, že jsme milovníci jahod či nákupů, ale na tomto místě jsme byli snad třikrát a to hned z několika důvodů: zaprvé zde mají skvělou zmrzlinu. Zadruhé je zde úžasný obchod, kde můžete ochutnávat nejrůznější jahodové marmelády, likéry, čokolády, prostě co vás napadne. Navíc zde je jahodové vše, od piškotů, přes těstoviny, tužky, sklenice, klobouky, plavky až po záchodové prkénko. A zatřetí venku je spousta atrakcí pro děti i dospělé – dlouhé skluzavky, jízda v neckách, velká věž s tobogánem, jízda v traktoru či na lanovce. Velká část je zdarma, ostatní za jedno až dvě eura. A v případě deště je zdarma herna i uvnitř.

NÁRODNÍ PARK JASMUND

Do národního parku jsme se dostali jako většina návštěvníků autobusem z města Hagen. Přímo u křídových útesů totiž parkovat nelze. Věděli jsme, že nechceme do návštěvnického centra a k placené vyhlídce na křídové útesy. Cena nám přišla příliš vysoká. Původně jsme mysleli, že uděláme maximálně dvou kilometrovou procházku tam a zpět. Nakonec z toho byla víc než osmi kilometrová „tůra“ po modré se zastávkou na krásné pláži, během níž mi mladší tříletá usnula v náručí. Ale nemohli jsme se těch výhledů a lesa nabažit, přestože les se příliš neliší od těch našich.

OCEANEUM STRALSUND

Jeden den celý hodně pršelo, tak jsem se rozhodly zkusit Stralsund a jeho ozeáneum. Nevím, ale zda jsme nezvolili špatně a neměli jsme jít spíš do Meersmuzeum. Vstupné je poměrně drahé, ale i přesto se, asi kvůli špatnému počasí, táhla fronta daleko před budovu. Celé jedno patro jsou expozice bez akvárií, kde není nic moc interaktivního pro děti a pokud nejste znalec, tak toho dětem o exponátech ani moc neřeknete. Poté Vás čeká opravdu hodně velkých i malých akvárií, ale jelikož nejsem žádný znalec a přeci jen tento oceán nehýří barvami, přišly mi mnohé ryby podobné. Techniky zaujmou různé modely lodí. Shrnuto dá se zde zajímavě strávit dost času (2 – 4 hodiny). Mě nejvíce zaujali tučňáci na střešní terase. Pohled na tučňáky se špičkami historických budov v pozadí je opravdu zajímavý. Uvnitř je moc hezké, tématické hřiště pro děti s majákem. Samozřejmostí je obchod se suvenýry, občerstvení, toalety a skříňky na batohy.

Další atrakce, které jsme měla vyhlídnuté, ale nestihli jsme je:

 • ZOO Stralsund
 • Abenteuerland Rügen (pštrosi a lokani)
 • Expozice Dinosaurier Land v Bobbinu u Spykeru –  představuje populární vyhynulá zvířata v životní velikosti.
 • Modely zvířat, dopravních prostředků a krajin je možné pozorovat v Rügenpark v Gingstu. Vedle toho jsou k dispozici dětské atrakce.
 •  Aquapark
 • Muzeum v ponorce
 • Maják na mysu Arkona

TIP NA UBYTOVÁNÍ OD MÍŠI ALIAS @ŠIKOLOVINACESTÁCH

SEVER OSTROVA – útesy, hluboké lesy parku Jasmund, ale i pláže. Bydleli jsme na statku u koní, měli tam legrační hříbě, poníka, kočky, našim holkám se to hrozně líbilo. http://www.pferdehof-koenigsstuhl.de/

JIH OSTROVA –  asi 5 min od pláže, bylo to nádherné, takový malý domeček, malá vesnička, moře jak na Jadranu a žádné davy lidi, kousek od domu cyklostezka.

A ještě tipy na výlety od Míši.

SEVER RUJÁNY
 • Rybářská vesnička Vitt (pochutnali jsme si v Café am Meer) a dolmeny v Nobbinu.
 • Dva majáky na mysu Kap Arkona, určitě se aspoň na jeden vyšplhat, úžasný výhled až do Švédska. Jsou tu i dva bunkry námořnictva. Je tu sice schodiště k moři, ale je uzavřené, doporučuji jít asi 600 m severně a sejít k moři a pod útesy se vydat zpět směrem k majáku a dojdete k pobořené věži z dob slovanského hradiště. Úžasně magické místo! My jsme jeli okruh na kolech – Altenkirchen, Nobbin, Vitt, Kap Arkona a přes Puttgarten zpět.
 • Lohme – městečko s nejlepší rybárnou na severu, krásný výhled na přístav, úzké uličky, kvetoucí slézové růže. Pochutnali jsme si Café Niedlich. Podle moře procházka směrem na východ do lesů NP Jasmund.
 • Mezi Bobbinem a Glowe je dinopark: http://www.dinosaurierland-ruegen.de/cms/
 • Nedaleko Sagard – aquapark: https://www.splash-ruegen.de/en/info.php
 • Kousek dál – muzeum křídy: https://www.kreidemuseum.de/
 • Křídové útesy Königstuhl – https://www.koenigsstuhl.com/ Je tu interaktivní návštěvnické centrum, ale spousta vyhlídek v okolí je volně přístupná, nádherné výhledy na útesy. Dolů k moři vedou schody, ale jsou zničené a nepřístupné.  Dostanete se sem z velkého parkoviště v Hagaru autobusem, vláčkem nebo pěšky kolem hradiště Herthaburg a jezera Herthasee. My okolí projezdili na kolech, lesy NP Jasmund vedou krásné cyklostezky. www.nationalpark-jasmund.de
 • Sassnitz – 1) motýlí park http://www.schmetterlingspark-sassnitz.de/  2) ponorka http://www.hms-otus.com/germanpage/indexgerman.php 
 • Sassnitz – okružní plavby lodí na křídové útesy, taky moc hezké, trvá to asi 2 hodiny
 • Zajímavý lanový most, první víkend v červenci v přístavu slavnosti Hafenfest, 1,5 km dlouhé molo s majákem, přístavní promenáda, uličky starého města Altstadt, v lázeňském parku obří mušle. Na molu rybí tržnice a stánky s rybami, výborné dorty v Café Gumfler přímo u moře.
 • Prora – 4 km dlouhé pláže s bílým pískem, dopravní muzeum http://oldtimer-museum-ruegen.de/ a muzeum historie Prory http://prora-zentrum.de/
 • Kousek od Prory – stezka v korunách stromů, nádherný výhled, hřiště https://www.baumwipfelpfade.de/nezr/

STŘED A ZÁPAD RUJÁNY

 • Bergen: hezké centrum městečka, vrch Rugard – rozhledna https://www.stadt-bergen-auf-ruegen.de/Stadtportrait/Sehensw%c3%bcrdigkeiten/Ernst-Moritz-Arndt-Turm
 • Minigolf http://www.ruegen-minigolf.de/
 • Lanový park http://www.kletterwald-ruegen.eu/
 • Bobová dráha http://www.inselrodelbahn-bergen.de/
 • Putbus:krásné centrum města s kruhovým náměstím, s bílými domy a stromkovými růžemi. Zámecký park s různými herními prvky pro děti – např. se můžete houpat na mrkvi, na pávovi. V zámeckém parku jezírko s labutěmi a muzeum panenek: http://www.inselrodelbahn-bergen.de/
 • Výborná zámecká kavárna Rosencafé.
 • Nedaleko Putbusu ve směru na Binz vnitřní hřiště Pirateninsel: http://www.inselrodelbahn-bergen.de/
 • Lauterbach: malé přístavní městečko, my ho navštívili v rámci výletu – rodinná jízdenka za 45 € a plujete 2 hodiny lodí z Lauterbachu do Sellinu tam přesednete na vlak a vrátíte se parní mašinkou zpět do Lauterbachu. Jízda vlakem trvá také dvě hodiny, některé vozy jsou otevřené, doporučuji být na nádraží včas, lidí je hodně, míst málo. Po cestě můžete kdekoliv vystoupit a projít se a zase se vrátit zpět do vlaku. Pro nás to byl krásný odpočinkový celodenní výlet. https://www.weisse-flotte.de/fahrplan/wasser-dampf
 • Gingst (severozápad) : Roztomilé městečko, ale hlavně zábavný park pro děti – jsou tu různé atrakce jako obří skluzavky, houpačky, horská dráha, jízda na umělých koních po okruhu… Mezi tím je spousta krásných zmenšených modelů světoznámých staveb a celým parkem projíždí vyhlídkový vláček. My tam strávili 5 hodin a bylo to super. Doporučuji návštěvu v týdnu, hned po ránu, to tam skoro nikdo nebyl a děti měly atrakce samy pro sebe 🙂 http://www.ruegenpark.de/
 • Altefähr (západ): Přístavní městečko s hezkým výhledem na věže Stralsundu a na lanový most spojující ostrov s pevninou. My sem vyrazili za rybími pochoutkami a objevili hezké hřiště s lodí a lanové centrum. https://www.waldseilpark-ruegen.de/ Vedle se nachází i kemp.
Zkuste se jednou projet i po starém zvedacím mostě spojujícím Rujánu s pevninou. Je to zdržení asi na 20 minut, ale pozorovat, jak se zvedá silnice a koleje do výšky, aby mohly proplout lodě, je zajímavý zážitek nejen pro děti 🙂
A TIP Z FACEBOOKU

Příspěvek z FB od Evy. Omlouvám se, ale kopíruji bez diakritiky a korektury (není čas hrát si na hrdiny:-))

„Rujana je nadherna ???? byli jsme minuly rok v pulce srpna. Zacali jsme ve Stralsundu Ozeaneu, nam se moc libil hlavne ten obrovsky sal na konci s velrybami, kosatkou, … Pak jsme jeli okruh zapad, sever, vychod a z jihu trajektem domu..spali jsme asi ve ctyrech kempech ????

Ten prvni v Schaprode, odkud jezdi lode na Hiddensee, ostrov nadherny, pujcili jsme si kola i s detskou sedackou a ostrov projeli cely. Jinak kemp v Schaprode takovy prumer.

Na celym zapadu strasne foukalo, ve Wieku jsme se zamilovali do kitingu (urcite se tam prave kvuli kitu musime jednou vratit). Pak jsme se jeli podivat do Dranske, cestou u mestecka Starrvitz je venkovni obcerstveni s naprosto lahodnymi rybami v houskach ???? moc doporucuji.

Pak jsme zamirili do kempu Küstencamp na sever. Kemp moc pekny. Odtud jsme jeli do Putgartenu a pesky vylet na mys Arkona a mestecko Vitt.

Pak na vychod, plaz mezi Juliushruh a Glowe je opravdu dlouha, krasna, malo lidi. V mori bylo strasne moc malych meduz, lidi se v tom ale normalne koupali. Na me byla voda studena a celkove jsem se na severu koupala v mori asi dvakrat, pritel ten vsude a byl nadseny.

Presunuli jsme se az do kempu Krüger Naturcamping ke kridovym skalam. Tenhle kemp jsme volili kvuli umisteni blizko skal a uz bychom to znovu neudelali. Pan majitel byl opravdu brucoun ???????? ke kridovym skalam jsme nakonec jeli taky autobusem z mestecka Hagen a do toho infocentra nesli, sli jsme na Victoria View odkud je vyhled na Königsstuhl. Ke kridovym skalam jsme se pak jeste vratili primo ze Sassnitzu, kdy jsme sli po pobrezi pod skalami, ale az ke Königsstuhl jsme s malou nedosli. To je pry snad asi 8km.

Sassnitz se nam moc libil. Obcerstveni na lodich v pristavech, prochazka pristavem k majaku a ponorka U-Boot Museum, kterou jsme nakonec ale nestihli.

Pak jsme se presunuli do Prory ???? neskutecny komplex a moc krasne plaze. Pres Binz jsme pak jeli az dolu do kempu Regenbogen Göhren, ten byl krasny, ale taky skoro dvojnasobne drahy oproti ostatnim kempum, co jsem mela vyhlidnuty.

Nakonec jsme jeli do Sellinu na Seebrucke. A odtud pres Putbus a jih domu. Jihovychod je cely takovy lazensky a plny zivota. Na konci se nam zkazilo pocasi a ten jih jsme bohuzel moc neprojeli.

Kazdopadne Rujana je takova velka rovina a priste bych se vubec nebala ji takto projet na kole ???? strasne prijemy nam byl ten neustaly vitr ???? jooo a poznatek na zaver snad na kazdy plazi jsme potkali nejaky nudisty“

 

Zdenka: „Tak za nas nejlepsi cast Rujany je okoli mestecka Gohren. Krasne plaze, vsechna mesta na teto strane moc pekna. Karl Erlebniss Dorf opravdu parada a oceanium v Stralsundu naprostá bomba. Jen pozor na komary, mysleli jsme ze vsichni lidi, co tam byli v kempech maji nestovice, nez nam doslo, o co jde.“

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Máma a dcera II.- 3. den: El Caminito del Rey

Máma a dcera II.-2. den: El Chorro

Máma a dcera II.-1. den: Málaga