Vrátili jsme se s dětmi z úžasné dovolené v Alpách a nejčastější otázky, jakou dostávám, je: „Jak je to s tím testováním?“, „Potřebuji test na jízdu lanovkou?“, „Co děti?“ Tak jsem se rozhodla to sepsat. Nicméně zdůrazním, že nejsem oficiální sdroj a sdílím pouze svou vlatní zkušenost z dovolené v Tyrolsku (červen 2021), na kterou jsme jeli autem, nikoliv hromadnou dopravou. Aktuální informace vždy sledujte na stránkách Ministerstva zahraničí.
Úvodem musím říct, že všechna opatření, která se zdají, že dovolenou znepříjemňují, pro nás byla v podstatě banalita a nenechali jsme se znechutit. Alpy nám po loňské absenci velmi chyběly a tohle všechno nám zkrátka za to stálo. Každý to má jinak, my takto. Těch pár testů jsme zvládli v pohodě, respirátory v lanovce se také dají vydržet a to, že si člověk častěji dezinfikuje ruce, to už zkrátka tak nějak k této době patří. I když je pravda, že to je asi největší „vopruz“. Chovali jsme se, myslím, velmi zodpovědně.
Však posuďte, že to za to stálo… Kdo jednou zažil Rakousko s dětmi, už prostě nemůže jinak. (O našich předchozích dovolených se dočtete zde na blogu v sekci Rakousko s dětmi a nebo ještě lépe v takřka třísetstránkovém průvodci Toulky s dětmi v báglu – Rakouské Alpy a okolí). Tolik nádherných míst, tolik tras sjízdných s kočárkem, tolik hřišťátek!
PŘED ODJEZDEM
Před odjezdem jsme si všichni (i děti 7 a 10) došli na PCR testy. Pro cestu do Rakouska sice stačí testy antigenní (děti od 10 let, od července by to mělo být až od 12 let), ale my jsme chtěli mít prostě klid na duši. Šel i syn, ač by se testovat nemusel. Testy byly zdarma a to i s vystavením certifikátu a dostupností do 24 hodin. Platnost PCR testu je 72 hodin. Takže nám výsledky krásně sloužily ještě první dva dny dovolené. Malý tip: Pokud se na test objednáte kolem 11 hodiny den před odjezdem a vyžádáte si výsledky do 24 hodin, poslouží vám pak výsledky ještě 2. den dovolené tak, že si stihnete v restauraci dát oběd.:-) Jen si musíte cestu naplánovat tak, aby vám stihli výsledky přijít. Nám to neplánovaně vyšlo.:-)
CESTA PŘES HRANICE
Na hranici s Německem nebyla vůbec žádná kontrola. Naopak mezi Německem a Rakouskem kontroly jsou. Stačilo předložit vytištěné testy. K mému překvapení nikdo ale už nekontroloval doklady. Bordel asi všude stejný.:-) Na cestu do Rakouska není třeba žádná registrace, pouze testy. Pokud testy nemáte, musíte se zaregistrovat a testy si nechat udělat po příjezdu do Rakouska.
TESTY V RESTAURACÍCH
Je možné, že se to oblast od oblasti liší, ale v zásadě bych nespoléhala na to, že vás v restauraci bez testu obslouží (pouze take away). Dost často vás přivítají i natištěné cedule s informací o 3 G (Getestet, Genessen, Geimpft – Otestován, uzdravený, očkovaný). My jsme vždy museli testy předkládat a ještě se pomocí QR kódu zaregistrovat. Samozřejmě, čím výš horská chata, tím větší laxnost. Ale nespoléhala bych na to. To samé platí při návštěvě koupališť.
V restauraci není třeba nosit respirátory, resp. pokud sedíte na terase. Venku jsme nikdy nejedli, tak nevím. Ostatně respirátory se ve venkovních prostorách nenosí nikde.
TESTY A RESPIRÁTORY V LANOVCE
Testy nepotřebujete pro cestu lanovkou ani třeba lodí. Respirátor by se v lanovce měl nosit i během jízdy, kdy je v lanovce jen jedna rodina. My jsme v rámci ohleduplnosti toto pravidlo opravdu dodržovali, i když to bylo někdy náročnější. Ale i v Rakousku je to jako u nás, někdo to dodržuje, někdo na to z vysoka ….
TESTOVÁNÍ
V zásadě jsem identifikovala tři možné způsoby jak se testovat. V každém případě bych zdůraznila jednu věc – jak se jeví testování v zahraničí komplikované, tak je to ve finále vlastně dost jednoduché. My jsme se frajerky testovali i v autě, říkali jsme tomu chemická laboratoř.
- SCREENING STRASSEN – toto jsou klasická testovací centra, takové kukaně, které jsou na řadě míst v malých alpských městečkách. My jsme např. byli nedaleko městečka Lermoos, kde funguje toto testovací centrum. Zde vám udělají testy, které platí 48 hodin a poslouží třeba i pro přejezd přes hranice do další země. My jsme nikdy nevyužili. V každém případě – na webu toho našeho testovacího centra je uvedeno, že samoplátci platí za test 30 EUR a níže je uvedeno, že test je na Screening Strasse pro turisty zdarma. To samé, že testy jsou i pro turisty zdarma, nám potvrdila ubytovatelka a další čeští turisté, kteří služeb testovacího centra skutečně zdarma využili. Určitě se na to zeptejte v infocentru nebo přímo ubytovatele. Screening Strassen najdete v Tyrolsku zde: Anmeldetool Tirol testet (leitstelle.tirol), v Salzbursku zase tady: Land Salzburg – Kostenlose Antigen-Schnelltests.
- SELBSTTEST (SAMOTESTY) – toto testování jsme využívali my. Výsledek tohoto testu vám stačí např. pro vstup do restaurace či na koupaliště. Od ubytovatelky jsme dostali zdarma antigenní testy s QR kódem, samy jsme se otestovali, zaregistrovali se pro Tyrolsko zde: COVID-19 Selbsttest (návod v angličtině je zde: Explanation Video I How to use the self-test kit I selbsttest.tirol – YouTube). Pro každou oblast Rakouska bude platit jiná adresa, stačí hodit do googlu Selbstest Tyrol, Salzburgerland apod. Nám antigenní testy dávala ubytovatelka, která je v určitém množství dostávala zdarma od tourismus centra. V každém případě by měly jít zakoupit v lékárně. Pozor, pro toto testování potřebujete opravdu testy z lékárny s přiloženým QR kódem, dovezené z ČR nelze využít.
- VAŠE TESTY Z DOMOVA – také jsme vyzkoušeli. Jednoduše jsme si udělali testy v ubytovacím zařízení, paní ubytovatelka nám testy vyfotila smartphonem a přes whats up poslala s potvzením, že jsme u ní byli ubytovaní a ona byla u testu přítomna. I toto nám stačilo pro vstup do restaurace.
RESPIRÁTORY, DEZINFEKCE
Respirátory není třeba nosit venku, nicméně třeba na nástupišti lanovky ano (v kabinkové pak i uvnitř), na veřejných WC samozřejmě také a pak v obchodech a dalších interiérech. Všichni je zde poctivě nosí. Nebo alespoň my máme tu zkušenost. Co mě mile překvapilo a co v ČR není pravidlem, že opravdu všude najdete dezinfekci a to nejen prázdné dávkovače, jen aby se neřeklo.
PŘEJEZD HRANIC PŘI NÁVRATU DO ČR
Před návratem se musíte zaregistrovat zde: Příjezdový formulář / Public Health Passenger Locator Form (uzis.cz). Kontrola byla pouze na hranici mezi Rakouskem a Německem, ale nás ani nezastavili. Test před cestou třeba není, až po návratu domů do 5 dnů. Samoizolace již třeba není.
Víc o naší dovolené brzy na blogu. Oblast okolo města Ehrwald byla nádherná! A i když už dávno s kočárkem nejezdíme, myslela jsem na vás, kočárkové a vše pečlivě mapovala!
Jsem moc ráda, že se nám podařilo zmapovat další oblast Tyrolska navazující na všechny ty, které jsou již v průvodci Toulky s dětmi v báglu- Rakouské Alpy a okolí. Výlety můžete krásně pospojovat a společně s dětmi si najít ty nejkrásnější výlety pro vás.
Moc dekuji za prispevek! My se nechali inspirovat vasim blogem a chystame se v cervenci do Mayrhofen. Tak se nam tato informace velmi hodi. Uzasny blog! Dekuji za nej! Budu se tesit na post z letosni dovolene 🙂
Dobrý den, právě jsme se s našimi 4 dětmi vratili z Rakouska, kde jsme většinu výletu plánovali z Vašeho průvodce.
Už se moc těším na další tipy na trasy.
Popíšete prosím i ty nádherné fotky v tomto článku?
Velice Vám děkuji.
Maruška
Prosím jaké samotesty uznávají třeba v restauracích? Chystáme se do Rakouska v červenci a jediná já budu potřebovat testy…
Také by mě zajímalo, odkud jsou fotky z článku? do Rakouska (Bad Gastein) se chystáme za 14 dní, veškeré výlety jsem naplánovala podle průvodce S dětmi v báglu a některé fotky mi ale přijdou neznámé:-)