Včera jsem dostala jedno z nejkrásnějších vysvědčení.
„Mami, to díky tobě tak čtu.“
Ne, díky sobě, má milá!
Nemyslím si totiž, že by to byla kdovíjaká má zásluha (a jsem na to mateřské plácání se po ramenou a připisování si zásluh trochu háklivá), však jedno dítě je vášnivý čtenář, o druhém se to úplně říct nedá, ale všechna skromnost stranou, možná jsem tomu svým způsobem byť jen nepatrně pomohla. A jak? Možná to pomůže i u vás, možná také ne – nezapomínejme, že každý z nás je originál! Někdo může být vášnivý čtenář, mít knížky všude kolem sebe, ale dítě k tomu cestu prostě nenajde. Ale za zkoušku to stojí, no ne?
KNIHY VŠUDE KOLEM NÁS
V knihách je potřeba se doslova koupat. Kromě toho, že jsem s dětmi od malička chodila do knihovny (poprvé v roce a něco), knihy jsme měli doma, na chalupě i na cestách vždy na očích. V dětském pokojíčku, v obýváku, v ložnici… Ale ne jen tak zasunuté v knihovně! Vždy bylo vystavených pár knížek vytažených z knihovny tak, aby byly na dosah ruky. Rozložené vedle gauče na taburetu, v pokojíčku na stolečku, prostě když se člověk na chvíli svalil, že si odpočine, měl je na očích a při ruce.
Když bych tehdy věděla, že existuje něco jako frontální knihovna, neváhala bych! Tak jsem si ji koupila aspoň na Offline chaloupku, kam směřují všechny knihy, kterým děti odrostly. A já z ní mám takovou radost! Vidíte ten rozdíl, když jsou knihy jen tak zasunuté v knihovně nebo naopak pěkně vystavené? Po které knížce asi malé dítě samo od sebe sáhne? Frontální knihovnu do každé rodiny, fakt že jo. A pravidelně knihy obměňovat.
A jedna rada pro rodiče nejmenších dětí. Kupujete knížky s okýnky? Kupujte je rovnou v angličtině! Malinkým dětem texty stejně čtete vy a pak se vám knihy budou hodit, až děti přejdou na angličtinu! Krátké otázky i odpovědi, hodně obrázků, aby si dítě domyslelo, co to v té angličtině asi tak znamená.
PEČLIVÝ VÝBĚR KNIH
Nad výběrem knih pro děti jsem trávila vždy poměrně dost času. Samozřejmě, také v knihovně braly random knížky, které je zaujaly obálkou. Ale snažila jsem se jim doma předkládat knížky, které měly dobré recenze. Googlila jsem všechny novinky, tipy, sjížděla databázi knih a nejrůznější blogy i profily influencerů… S narůstajícím věkem to bylo náročnější (asi nejtěžší to bylo v době, kdy dcera přecházela z té klasické dětské literatury, protože regály v knihovnách byly plné knih o holčičkách u koní nebo fantasy). Ale vždy mi velmi pomáhal blog Pesleři nebo Mravenčí chůva. U Mravenčí chůvy se dokonce můžete přihlásit do klubu, který vám bude průvodcem na cestě ke čtení. Jejich tipy jsou prostě top a ušetří vám spoustu času! Za mě je to skvělá investice!
SPOLEČNÉ ČTENÍ
Jestli něco miluju, tak je to společné čtení před spaním! Dětem je 10 a 13 let a pořád tu tradici držíme. Nevím, jak dlouho ještě, ale už teď vím, že mi to bude chybět. Společné čtení u nás kdysi vyřešilo problém s uspáváním. Obrovský zlom přišel, když jsem se smířila s tím, že prostě budeme večer číst tak dlouho, jak budeme potřebovat, dokud děti neusnou, dokud nás to bude bavit. Tehdy se mi nesmírně ulevilo, opadl ze mě stres z toho, že nemůžu děti dostat do postele (chodily totiž samy, protože je čtení bavilo) a že nemůžou usnout, sakra, však už chci mít taky klid! Jak děti rostly, začaly knihy bavit i mě! Dočkáte se:-)! Na chaloupce se nám čte o to lépe, protože tam máme pohodlné trojpostele, které jsou pro společné čtení jako dělané.
Mimochodem, o mé spánkové evoluci jsem napsala tento článek:
Když namátkou vylovím z paměti knihy, které mi tam utkvěly… Králík je taky jenom člověk, Stella a 16 Huskyů, Ilustrované atlasy zvířat pro ty nejmenší, pak Ronja dcera loupežníka, Bratři Lví srdce, Dobrodruh, 14+14, Agnes a zakázaná hora, Neobyčejný kluk, všechny knihy od Šlika, Prašina… my toho přečetli tolik!
Přes všechny tyto knihy jsme se pročetli až k těm s historickým přesahem…
NEBÁT SE KOMIKSŮ
Občas jsem měla ve škole pocit, že komiks je něco špatného. Už ve druhé třídě paní učitelka trvala na tom, aby děti četly jiné než komiksové knihy. Proč? Dcera se přes všemožné komiksy sama od sebe prokousala ve dvanácti letech ke knihám od Ruty Sepetysové. I proto máme na Offline chaloupce všude Čtyřlístky. Tam to všechno začalo. A s paní učitelkou jsem si tehdy samozřejmě promluvila a zabralo to!
V dnešní době už existuje tolik krásných komiksů i s přesahem!
HLAVNĚ, ŽE ČTE!
Tohle byla a je má zásada. Čte pořád dokola jen Deník malého poseroutky? Nevadí! Hlavně, že čte a baví ho to! Slejzají vám nehty, když vidíte, jak dítě sahá po knihách Davida Williamse nebo po Dogmanovi? Hlavně, že čte! Největší peklo je dle mého povinná literatura. Zabiják chuti na čtení.
MÍT ČAS NA ČTENÍ
Víte, kdy se to u nás zlomilo a slečna Ž. začala číst? Ve třetí třídě, když vypukl covid. Tou dobou jsme byli na Offline chaloupce. Bez televize, internetu (ten tam tedy s nástupem distanční výuky nakonec dorazil) a s časem. Naši pozornost nestrhávala „instatní zábava“ v podobě pohádek z Netflixu apod. A já ucítila příležitost. Tehdy jsem nás začala pořádně obklopovat knihami a už to jelo… Nejprve přečetla snad všechny komiksy, co existují a postupně přidávala náročnější čtivo… a dnes?
KNIHA JAKO DÁREK
Vánoce, svátek, narozeniny nebo na oslavu konce školního roku se u nás neobjeví pokaždé nějaká knížka. V pátek na vysvědčení to bude nová knížka pro společné čtení od Nadi Revilákové.
Rozšíříme tak sérii knih, kterou od autorky máme. Já oceňuji, že se snaží vždy do příběhu vnést naprosto nenásilně trochu historie.
KAŽDÝ JSME JINÝ
Můj článek neberte jako zaručený návod. Ne vždy si každý najde ke čtení cestu. Každý jsme jiný. Někdo rád čte, někdo rád hraje fotbal, někdo rád maluje… Nesnažme se dětem čtení znechutit tím, že musí. Buď to přijde nebo ne. Ale každý z nás jim může pomoct tu cestu ke knize trochu zatraktivnit…
Další články o knihách najdete zde:
Líbil se vám článek? Víte, že mi za něj můžete poslat symbolické „Díky, Jani“?
Nebo si do knihovny kupte mé průvodce a plánujte výlety společně s dětmi!
Průvodce Alpami již bohužel není v knižní podobě k sehnání, ale online Toulky Alpami vám ušetří tolik času, který pak budete moct věnovat právě čtení s dětmi!
Zanechat komentář