blog o cestování s dětmi

Česká Kanada s malými dětmi na kole

Na kola skvělý terén. Docela málo turistů a davů. A nádherná příroda všude kolem. To je Česká Kanada. Byli jste tu už? Pokud ne, vezměte kola a vyrazte. I na podzim to tu má své kouzlo. Tipy na cyklovýlety i zde.

Naši rodinu sem ta málo osídlená příroda láká, protože pro každého je tu něco – rybníky ke koupání i hluboké lesy, střídané travnatými loukami a zároveň super cestičky na ježdění i s dětmi začátečníky. Prostě ideál.

Tentokrát jsme se ubytovali kousek od Jindřichova Hradce, který je branou do oblasti České Kanady od západu.

Západní brána České Kanady – Jindřichohradecko

Centrum dění je tady jednoznačně v Jindřichově Hradci, kde jsme se i ubytovali. Něco málo k cyklistice: stručně a jasně – kolem dokola si cyklotrasu vybere každý. Najdete je na webu např. tady a nebo zde.

My většinou vybíráme cyklotrasu kolem 10-15km, kterou s tříletým dítětem v sedačce a nějakou tou přestávkou zvládáme cca za 2 až 3 hodinky. Nově jsme měli na samostatném kole dceru – začátečníka, takže terén byl vybírán i s ohledem na ní (málo provozu, málo stoupáků atd.), kdy cestou by měla proběhnout i nějaká zajímavost a ideálně i možnost se najíst a hřiště pro proběhnutí. A na to pozor – vzhledem k malému osídlení v České Kanadě nenajdete moc „rychlých“ občerstvovaček. Takže velká svačina to jistí, nebo dobře prověřte stav a situaci s hospůdkami v okolních vesnicích (mimo sezónu je toho spoustu zavřeno).

Obecně co se jídla a gastronomie týče, tak v této oblasti je to prostě nic moc. Doporučuji proto volit k ubytování apartmán s kuchyňkou, protože tam nejlépe jídlo odladíte dětem na míru. V restauracích to tu většinou žádné gastro-terno není.

Co vidět v Jindřichově Hradci? Jesličky a mnohem víc…

Samotné městečko Jindřichův Hradec je malé a příjemné. Zaparkujete kousek od zámku u rybníka Vajgar pod zámkem, kde je mnoho vyhrazených placených parkovacích míst. Potom už můžete vyrazit na obhlídku – centrem města vede Panská ulice, kde jsou různé kavárny a obchůdky. Dejte si zmrzku a na lavičce můžete chvilku sledovat každodenní ruch tohoto maloměsta. Hezká procházka pak vede od zámku kolem rybníka Vajgar. Pak se můžete vydat zjistit, kudy prochází 15tý poledník a projít se do parku u Masarykova náměstí, dojít k Nežárce, kde je dětské hřiště. My jsme navštívili zámek a hrad Jindřichův Hradec, aqua show v pasáži Florian, kde je i krásná secesní kavárna s cukrárnou a v muzeu Jindřichova Hradce jsme shlédli pohyblivý betlém – Krýzovy jesličky a výstavu různých Betlémů. Jesličky pouštějí každou půlhodinu a „představení“ trvá 15 minut. Nás bavilo hledat Ježíšky v jesličkách, sledovat chodící rytíře a povídat si o všech těch různých povoláních, které jsou zde ztvárněné. Pětileté dceři se to moc líbilo, dvouleťák se bál, tak raději odešel a pobíhal s tátou na nádvoří muzea :o) Pro případ deště jsme měli v záloze i vyhlídkovou městskou věž, aquapark nebo herničku Hopsálkov v ulici Miřiovského, ale nevyužili jsme.

Kde vám s dětmi bude chutnat v Jindřichově Hradci?

Od místních jsme dostali pár tipů kde se s dětmi v Jindřichově Hradci v klidu najíst. Naprosto u nás zvítězila restaurace v Zahradním centru na Jiráskově předměstí. Restaurace je samoobslužná, má super dětský koutek s klouzačkou a dřevěnou kuchyňkou pro děti a stejně tak i terasu s venkovním hřišťátkem. Jídlo na výběr mají i ve verzi pro děti a bylo to tu fakt moc chutné, výběr naprosto famózní, domácí limonády a super dezerty. A na záchodech snížené umyvadélko pro děti a přebalovák jako super bonus. Takže sem určitě zajeďte!

Restaurace Černej pták byl druhý tip, kam zajít s dětmi. Mají tu bednu hraček a moderní jídla, ovšem záleží asi i od toho, co si objednáte. Polévky byly moc dobré, stejně tak domácí limonády, hlavní chody jsme byli spokojeni tak půl na půl. Ale oproti výběru v širším okolí pořád topka :o)

Restaurace Pan Kejk je tip na venkovní posezení u obr dětského hřiště, kam se platí vstup ale kde je mnoho atrakcí a vyžití pro děti – trampošky, houpačky, tříkolko-kolotoč… Jídlo se zaměřuje na pankejky – tedy různé palačinky, takže se sladkou vedle nešlápnete, ty slané se taky daly. Klasickým smažákem se taky nic nezkazí a nabízejí tu i další typy jídel, které my neochutnali. Každopádně se děti zabaví a vy se tu najíte v klidu.

Skřítci, rozhledny a taky jedna velká pr.el aneb výletování po okolí Jindřichova Hradce

Oblast kolem Jindřichova Hradce je ale pro děti super. Je tu spousta možností, kam vyrazit. My krom (nebo v rámci) cyklo-projížděk v okolí penzionu zvládli i tyto výletní cíle:

Rozhledna na Rýdův kopec u Děbolína je moc hezký výlet, který je i pro malé cyklisty nenáročný. Z Jindřichova Hradce vede příjemnou cestou určenou pro cyklisty a pěší (je to cca 6 po červené), lemovanou stromy, kolem letiště, kde pořád něco vzlétá a přistává. Přes vesnici Děbolín kolem lesa hledejte ukazatele k rozhledně. Rozhledna je nová, z roku 2014 a z 33 metrů výšky nabízí moc pěkný rozhled do okolí. Pokud pojedete ještě dál, napojíte se na cyklostezku „přes památky do pohádky“ – a směrem na Velký Ratmírov vede krásným terénem po asfaltce v lese. Nám cesta z Jindřichova Hradce k rozhledně s dětmi v cyklosedačkách trvala cca hodinku se zastávkami u letiště, kde jsme se dívali na přistání a vzlet letadel a dalších xy zastávek na jídlo / pití / už tam budem… atd. Příště třeba zvládneme celý ten pohádkový okruh, nebo alespoň jeho další část.

Kromě terénů pro cyklisty je to v této oblasti také plné výletních cílů a s dětmi jsme navštívili tyto:

Houbový park Roseč – je takový malý herní ráj. Z Jindřichova Hradce sem vede pěkná cyklostezka Greenway RD. Na začátku parku děti u pokladen dostávají plánek s mapou úkolů a ty mají po cestě parkem splnit. Ideálně za pomoci rodičů, neboť tady jde o čas strávený společně! Vybrat si lze z tématicky různě zaměřených stezek a v parku nechybí ani malé hřiště s pískovištěm, klouzajdou a lanovkou. My tu strávili pěkné dopoledne. Kousek odtud by měl být moc hezký penzion Veverčí dvůr, kde měli bohužel v době naší dovči plno, ale moc se nám dle internetových stránek líbil, tak snad poslouží jako tip na příště.

Lesopark u Jakuba u Valtínova (Kunžak) a výlet na Ďáblovu prdel

Hodně jsem o tomto lesoparku slyšela, plno chvály. Tak jsme se sem vypravili. Vyrazili jsme ve všední den mimo sezónu a bylo tu překvapivě dost lidí. V sezóně to tady bude asi mazec. Ale park byl moc fajn, pro děti tu mají lanovku, houpačky, trampolínu a další herní prvky, povětšinou z přírodního dřeva, je tu i pískoviště s bagříky a odrážedla, takže hodinku, dvě i víc, tu klidně pobudete. Rozhledna nabízí krásné výhledy do okolí a pod rozhlednou je i občerstvení (párek v rohlíku, nanuky, pití), posedíte u stolečků se slunečníky, kterých je tu také dost.

Zaparkovat se dá na parkovišťátku na okraji lesa, pod kopcem. My si sem vzali kola a rozhodli se to vyjet. Takže cesta nahoru byla masakr – je hodně strmá a naše děti už jsou hodně těžké, takže se nám na kolech nejelo dobře. Maminky s kočárky tu cestu taky dávaly, ale já doporučuji raději dítě, co už šlape pěkně samo, nebo případně nosítko / krosnu. Cesta jde k rozhledně štěrkovou cestou a po tom to blbě jede a klouže to. Druhá možnost je cesta lesem, ale tu s kočárkem neprojedete. Sice to na vrchol není moc daleko, ale ten terén je prostě náročnější. Stejně tak, pokud budete pokračovat dál, přes kaskádu rybníků k balvanu Ďáblova prdel, tak zas místy čekají náročnější úseky, ale cíl stojí za to :o) A nazpátek už je to opačně – skoro pořád z kopce. Nicméně podruhé už bych sem na kole nejela, ale protože jsme tu nebyli cyklo-sami, kolem nás projíždělo dost cyklistů, tak možná to jen vidím moc černě.:-)

Do bludiště nebo do zoo…?

Zoopark na Hrádečku. Tak tady se nám moc líbilo. Zoopark je pro malé děti tak akorát. Můžete tu nakrmit kozy a ovce a po parku svézt děti v tahacím vozíčku. Mají tu chlupaté náhorní skotské plemeno krav, pumy, vlky, lva, dikobrazy, mývaly i poměrně velké terárium s albínem krajtou. A spoustu papoušků i dalších zvířátek. Díky příjemnému posezení u občerstvení a malému hřišťátku tu určitě dvě tři hodinky také strávíte. Zvířátka byly aktivní a díky menším výběhům jsme je krásně viděli.

Keřové „obludiště“ Dolní Pěna může být příjemným zakončením výletu tímto směrem – jak píšou na stránkách, je tu 3km cestiček, sem tam obluda a to se dětem bude moc líbit. Jen pozor ať najdete cestu ven :o))) Jinak je to tady fakt super a děti se tu vyřádí i bez bludiště. Je tu krásné hřišťátko, prám přes rybník, na kterém si můžou zajezdit po vodní hladině, jsou tu i vodní prvky a houpací sítě na odpočinek. A také stánek s občerstvením, krytým sezením a wc. Nám se tu moc líbilo.

Kukuřičné bludiště v Roseči kde je slámový hrad, trampolíny, motokáry a dokonce i písečná pláž jsou další tip na výlet, my ho protentokrát ale nestihli.

A kam ještě vyrazit – neboli další tipy na výlety, které my nestihli:

  • Úzkokolejka do Nové Bystřice, zastávka Kaproun a stezka na rašeliniště
  • Hrad a zámek Kamenice nad Lipou, park a pivovar
  • Pohádková říše Fábula
  • Zámek Červená Lhota a penzion Zlatovláska (ubytování s dětmi)
  • Zámek Žirovnice ·
  • https://hradeczije.cz/kultura/

1 komentář

  • Hezky napsáno, určitě využijeme pro inspiraci! Díky! 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Norsko a Dánsko s dětmi

Madeira s dětmi

Jeseníky a okolí s dětmi