Za článek děkuji Josefě!
Fláje – vodní nádrž v srdci Krušných hor, která zásobuje pitnou vodou celou severočeskou hnědouhelnou pánev. Jak se tu traduje, máme nejhorší vzduch v celé ČR, ale nejlepší vodu.
K Flájím se dostanete pouze autem, variant je několik, my jezdíme Teplice – Nové město – Fláje (pozor, v zimních měsících nemusí být průjezdné). Zaparkujete na značeném parkovišti přímo u přehrady. Novinkou je návštěvnické centrum – v době naší poslední návštěvy zavřené kvůli covidu, ale co zaujme asi hlavně tatínky, můžete se vydat na prohlídku dovnitř do hráze. Vstupenky je potřeba rezervovat si předem v online systému na stránkách Povodí Ohře.
Posvačte na lavičkách na hrázi a zkuste následující výlet přes Puklou skálu s krásnou vyhlídkou a podél nejstaršího plavebního kanálu v ČR.
Krátký pěší výlet do 5 km, který jsme zvládli i s terénním kočárkem, začíná v zatáčce za žlutým domem vedle hráze. Vydáte se po neznačené lesní cestě do poměrně prudkého, ale krátkého stoupání a po půl kilometru narazíte na červenou turistickou značku. Dovede Vás k Puklé skále, dominantě z červené horniny – další typická a pouze krušnohorská specialita 🙂 Kočárek nechte na odbočce pod skálou, chvilka škrábání nahoru a pak už se můžete jen kochat. Jako na dlani máte celou přehradu, okolní lesy a kopce i větrníky na německé straně.
Můžete se vrátit k přehradě stejnou cestou (a v nohou budete mít 2,5 km) anebo pokračovat dále: sejdete od skály na červenou turistickou a vzápětí z ní opět odbočíte neznačenou lesní cestou směrem SZ, tedy doleva, cesta celou dobu klesá dolů a vede lesem. Až nebudete na spodní odbočce vědět kudy, dejte se vlevo a prudkým klesáním dojdete k Flájskému plavebnímu kanálu. Byl postaven v 17. století, čemuž odpovídá současný stav 🙂 Nicméně Vy se vynoříte přímo u části, kde v kanále stále voda je a hned vedle svačinová budka. No řekněte, co si přát víc 😉 Naše děti jsme od vodní hladiny nemohli odtrhnout dobrou půlhodinu.
Zpátky k přehradě je to 2 km po naučné turistické značce. Cesta vede podél kanálu, byť už je zarostlý a bez vody. Pro kočárek nejhorší část cesty kvůli prorostlým smrkovým kořenům – my zvolili variantu dítě do ruky a muž si zaposiluje s prázdným kočárkem. Poslední půlkilometr je po silnici s mírným stoupáním, doporučuju schovat si na něj kousek motivační čokolády.
A za chvíli stojíte přímo u auta na hrázi.
Tipy:
– výlet lze prodloužit přes Horní Ves a projít se tak podél celého plavební kanál, délka okruhu je 9 km. V Horní Vsi bývala hospoda, ale nevím, zda přežila dobu covidovou – jinak celou dobu výletu nikde nekoupíte žádné občerstvení.
– V Českém Jiřetíně najdete unikátní dřevěný kostel ze 17. století, stál původně v obci Fláje, která padla za oběť přehradě. Byl rozmontován a znovu sestaven v Českém Jiřětíně, kostel je přístupný návštěvníkům.
– Okolí přehrady je perfektní na cyklovýlety (a v bílé zimě na běžky), doporučuji! Jen pozor, velkou část lesů a cest na jih od přehrady zabírá nepřístupná myslivecká obora 🙁
Díky za článek. Pobalil jsem rodinku včetně kočárku a vyrazil z parkoviště od nádrže Fláje po zelené turistické značce do Českého Jiřetína. Cesta je krásná, ale opravdu sem tam plná kořenů, Ale nebylo to nic co by se nedalo projít. kočárek se prostě poponesl a mohlo se pokračovat. Krásná příroda a klid. Doporučuji toto místo