blog o cestování s dětmi

Valečov a Loučen s dětmi

Zřícenina skalního hradu Valečov mě lákala už hodně dlouho. Také máte nějaké výlety, na které strašně moc chcete jet a pořád není vhodná doba?  Je to krásné místo, které by nemělo chybět na seznamu míst, která stojí za to navštívit. Pokud jsou vaše děti zdatnější, možná zvládnete i 9 km dlouhou naučnou stezku Příhrazskými skalami. Pokud toho neujdou tolik, určitě se zabaví možná i na několik hodin (jako ty naše) u Valečovských skalních bytů, kam dojdou i ti nejmenší. 

HRAD VALEČOV A VALEČOVSKÉ SKALNÍ BYTY

Od parkoviště v obci Boseň je to sem jen pár desítek metrů, které jsou sjízdné i s kočárkem. K hradu pak vedou schody, ale není jich zas tolik, aby se to nedalo s kočárkem v ruce zvládnout.

Je potřeba si pohlídat provozní dobu, protože zřícenina není volně přístupná a byla by škoda nepodívat se do jeho útrob a do sklepení! Nezapomeňte si peníze na vstup (50 Kč/ osoba starší 6 let). Pokud ale mohu doporučit – vydejte se sem raději mimo víkendy, protože sem proudí poměrně dost lidí.

Nutno podotknout, že tohle místo je hodně fotogenické:-).

Od hradu je to jen pár set metrů k Valečovským skalním bytům, kde jsme my s dětmi dokázali strávit skoro 3 hodiny. Terén od hradu není úplně vhodný pro kočárky a ač jsme tu tři kočárky viděli, já bych se s tím sem teda tlačit nechtěla:-). Pokud kočárek máte a chcete se s dětmi u bytů zastavit, doporučím trasu, která není až TAK náročná. Ještě pod hradem, těsně za amfiteátrem, se napojte dle mapy.cz na nezpevněnou cestu (přerušovaná čára), více zde. Po této cestičce se nejen vyhnete schodům u hradu, ale „máknete“ si asi nejméně a dostanete se i s kočárkem minimálně k prvním bytům.  Ale je možné, že trasa s kočárkem sjízdná je, protože ti, co tu s ním byli, se netvářili, že by to měli obracet směr parkoviště:-).Takže je to jen na vás, jestli půjdete do rizika. Ale golfky teda nebrat!

Naprosto nás fascinovala historie těchto bytů, které byly obývány ještě v roce 1892 tehdejšími „domškoláky“:-)! Dočtete se i jména obyvatel, co dělali a jak žili. Prý šťastně a spokojeně navzdory tomu, že bydleli v malých bytečkách bez většího vybavení. K zamyšlení, že?

DĚTSKÁ NAUČNÁ STEZKA PŘÍHRAZSKÝMI SKALAMI

Tato stezka je dlouhá 9 km, což se ukázalo být na náš první letošní výlet až přespříliš (a hlavně se děti nechtěly vzdálit od skalních bytů). Najdete na ní 20 infopanelů, na kterých je většinou nějaký úkol pro děti. Pokud ji zvládnete celou, dostanete se i k Drábským světničkám, které jsou od hradu Valečov 4 km. Více o nich v tomto článku. Trasu k Drábským světničkám máme otestovanou i s kočárkem z obce Mužský. Tato trasa měla jen 1,5 km (tam).

KAM DÁL

Kamarádka Míša z blogu Šikolovi na cestách mi doporučila ještě výlet k Suhrovickému a Drhlenskému rybníku. Okruh kolem Sukrovického rybníka (jsou tu můstky a vařezávané postavy) měří cca 2 km, k Drhlenskému rybníku jsou to pak 4 km. Případně ještě rozhlednu Čížovka a nebo zastavení v Mnichově Hradišti.

LOUČEŇ

My jsme trochu neplánovaně pokračovali směrem Loučeň. Věděli jsme, že děti už toho moc neujdou (byl s námi i tříletý chlapeček), ale domů se nám ještě nechtělo. Loučeň je směrem na Prahu jen s malou (cca 15 min) zajížďkou z dálnice. Zámecký park s labyrinty a bludišti nezklamal. Více o parku se dočtete také v jednom z článků v archivu. Připravte se ovšem na to, že vstupné do parku je 50 Kč/děti starší 3 let. Jen tedy lanový park byl nějaký „osekaný“, ale možná to je jen zimní opatření, kdo ví…

MLADÁ BOLESLAV

Pokud už budete na cestě autem, stejně jako my (čím dál tím víc přemýšlím, že bychom to měli nějak omezit) a pojedete na Prahu, můžete se zastavit třeba i v Mladé Boleslavi. Ta nás posledně moc překvapila! Místní naučná stezka je úplně super a na aquapark hned vedle ní jsme slyšeli také samou chválu. Více o tomto výletě najdete zde. 

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Máma a dcera II.- 3. den: Antequera

Máma a dcera II.- 3. den: El Caminito del Rey

Máma a dcera II.-2. den: El Chorro