blog o cestování s dětmi

Náš road trip ve středních Čechách s dětmi

Z našeho sobotního výletu jsme si udělali tak trochu road trip. Místo toho, abychom jeli na víkend k rodičům do Českosaského Švýcarska už v pátek, zvolili jsme pro tentokrát jinou taktiku. Cestu tam jsme pojali jako sobotní celodenní výlet. A, hele, dobrý! ???? Zážitků habakuk a cesta najednou nebyla tak otravně dlouhá!

Naším první zastavením byla Mladá Boleslav. Trochu jsem se toho bála. Vždyť jsem chtěla přírodu, skály, les… A my jedeme do města? Co je to za nesmysl? O to větší překvapení nás v Mladé Boleslavi čekalo!

LESOPARK ŠTĚPÁNKA A DĚTSKÁ NAUČNÁ STEZKA V MLADÉ BOLESLAVI

Lesoparku Štěpánka zcela jistě zapomenete, že jste ve městě! Byla jsem překvapena, jaký skvost se tady, ve městě aut, nachází!

A to jsme prošli jen zlomek – Dětskou naučnou stezku za veverkami.  Soudě dle dětí, na koloběžkách a odrážedlech je to pro ně takový malý cykloráj v přírodě. Jen pozor – naučná stezka vede mírně do kopce, na ni raději dopravní prostředky neberte. V létě se v lesoparku můžete skvěle ukrýt před sluníčkem a zchladit se vodou z říčky Klenice. Do batohu si určitě přibalte tvrdé pečivo pro kačeny! Hřiště jsme tu viděli celkem dvě, ale je možné, že v zadní části, kam jsme nedošli, se ještě jedno ukrývalo.

Naučná stezka za veverkami není nikterak dlouhá, hrubým odhadem je to tak 1 km. Celá je sjízdná s kočárkem a ujde ji  i ten největší prcek.  A pozor! Název není vymyšlený jen tak! V lesoparku jsou totiž opravdové veverky. My jsme viděli minimálně tři. Takže mějte oči dokořán!

Až do lesoparku dorazíte a budete tápat kudy kam, vydejte se dle informační tabule k místu zvanému „Začátek naučné stezky“????. Kdo by to byl čekal, že? Ono vám však právě bude připadat, že to zajímavé je přesně na opačné straně říčky. A budete si možná říkat: „Sakra, nejdeme my blbě?“ Ne, nebojte, jdete dobře????.

V lesoparku jsou i veřejné záchodky. Jen je třeba mít i potřebnou pětikorunu????. Pokud nemáte, nic se neděje – parkoviště u Štěpánky je hned vedle plavecké haly. Takže hurá, záchrana!

PLAVECKÝ BAZÉN V MLADÉ BOLESLAVI 

Bazén jsme sice nenavštívili, ale příště to určitě napravíme. Zavítali jsme jen do místní restaurace pro pizzu s sebou (no jo no… ale já vážně nebudu trávit víkendy u plotny) a díky tomu jsme se mohli na vlastní oči přesvědčit, že bazén vážně stojí za návštěvu (z restaurace koukáte přímo na něj). Je zde spousta atrakcí pro děti, obří skluzavka, tobogán, brouzdálka, dvě menší skluzavky a vířivky a přesto si bazén ponechává kouzlo menšího aquaparku. A voda má dle všeho krásných 31°C. Přesvědčte se ve fotogalerii na webových stránkách, jaké to tam je!

Další tipy z Mladé Boleslavi ověřené nemáme. Ale co není, může být????.

MINIZOO EKOCENTRA ZAHRADA

Zahrada a minizoo, kde na návštěvníky čekají masožravky, ještěři, hadi, draví ptáci, poník…

PODZEMÍ V MLADÉ BOLESLAVI

Labyrint sklepních prostor s herními prvky (lezecká stěna, skluzavka, kuličkový bazén…) najdete přímo na náměstí v Mladé Boleslavi.Když už tam budete, zajděte si rovnou i na věž.????

LETECKÉ MUZEUM A MUZEUM ŠKODA

Když už zavítáte do Mladé Boleslavi, na seznam míst k vidění si můžete připsat i Letecké muzeum Metoděje Vlacha. Recenzi najdete na spřáteleném portálu Ověřeno rodiči. Myslím si, že minimálně ten simulátor letu a skluzavka za návštěvu stojí????. Milovníky autíček třeba nadchne Škoda muzeum.

My jsme z Mladé Boleslavi pokračovali dál, do Zvířetic.

ZŘÍCENINA HRADU ZVÍŘETICE

Přiznávám, že když jsme zaparkovali auto pod zříceninou, při běžném okouknutí zříceniny z parkoviště se mi nahoru zas až tak nechtělo. Ale byla by to velká chyba, nevyšplhat tam. Ta zřícenina je dokonalá! Má takové kouzlo!

Žloutková vymetla všechny možné skulinky, nevynechala žádný prostor a jen vykřikovala, že je to tam úžasné????. Tohle podle mě děti snad nikdy neomrzí. Na „nádvoří“ je i velké ohniště, kde během naší návštěvy opékali buřtíky nějací skauti. Takže pokud se sem chystáte, nechte se inspirovat. Snad to není zakázané, to si raději ještě ověřte.

Ke zřícenině to je z parkoviště asi tak 300 m. S kočárkem to ale vyšlapat nezkoušejte, cesta je hodně úzká. To raději vezměte dítko do náručí, ten kousek v pohodě zvládnete.

Jen zde počítejte s tím, že občerstvení ani WC tu na vás nečeká. Tak se připravte????.

Naše cesta pokračovala dál, na 20 minut vzdálenou Vrchbělou.

INLINE PARK BEZDĚZ (VRCHBĚLÁ)

O tomto super místě najdete i Zuzčinu recenzi zde na blogu.  , Tentokrát jsme ji ovšem otestovali my. A paráda! Kola, koloběžky a brusle rozhodně s sebou (Jsou zde dva inline okruhy – 3 a 4 km)! Stejně tak i svačinu, protože jídlo si tu rozhodně nekoupíte. Celý areál je bohužel bez známek života – restaurace ani lanový park stále nejsou v provozu a zvířátka v minizoo už také nejsou. Nicméně, to ostatní, to rozhodně stojí za to! S dětmi můžete oprášit znalosti vlastivědy. Herní prvky jsou totiž napodobeninami hradů a zícenin. Mimojiné- jeden z nich jsou i Zvířetice!

přes nulový život zde tu byly k mému překvapení velmi čisté a sympatické záchodky????. Myslí tu totiž na ty nejmenší a většina záchodů je v té dětské pidi verzi až na jednu jedinou výjimku. Takže dámy, dívčí záchody nejsou pro vás, ale pro vaše dětičky, vy hledejte dál!

Naši cestu jsme zakončili plni dojmů v Českosaském Švýcarsku. Ale o tom zase jindy. Bylo moc fajn trávit den na různých místech a dětem neprozradit, kam zamíříme dál. A hlavně, neprozradit, kde vlastně budeme spát.Ještě si dovolím přidat pár dalších, námi (ne)vyzkoušených tipů z okolí Mladé Boleslavi, Zvířetic či Vrchbělé.

KOUPALIŠTĚ V BAKOVĚ NAD JIZEROU A DĚTSKÁ NAUČNÁ STEZKA

Kolem koupaliště jsme jen projížděli, ale dle zběžného vizuálního ohledání jej hodnotím kladně. Písečná pláž kolem velkého bazénu, dětské brouzdaliště…Asi stojí za vyzkoušení, když už budete v těchto končinách. Minimálně se tu můžete v létě zchladit, když si dáte do těla ve Vrchbělé. V Bakově jsem našla i dětskou naučnou stezku – více info zde. Ta bohužel netvoří okruh, je třeba vrátit se stejnou cestou zpět nebo jít po silnici. Měla by být sjízdná i na kole a s kočárkem.

Cestou ku Praze se můžete v létě vykoupat i v jezeru Lhota. Tam je krásně! Spousta stínu, písku a atrakcí pro děti pěkně ve stínu stromů. Mou recenzi najdete tady.

Pokud toho ještě nebudete mít dost, zastavte se třeba v Loučni v labyrintech nebo v lanovém parčíku , v Zooparku Radonice  nebo v Benátkách v Muzeu hraček.

No není to krása? Člověk má tolik možností! Existuje tolik míst, o kterých nemáme ani tušení. I proto také píšu tento blog. A moc mě těší, že všechna tři navštívená místa jsem objevila právě díky vám!

4 komentářů

 • Někdy si říkám, že chci zpátky do Prahy, abych odsud mohla vyrážet na všechna ta zajímavá místa v okolí. Je skvělé vidět, kolik toho pro děti (i dospělé) vzniklo!

 • Jsem ráda, že se vám Vrchbělá i Zvířetice líbily 🙂 Ty Zvířetice pro dospělého až tak zajímavé nejsou, ale naše děti tam byly taky nadšené, jak to tam můžou všemožně prolézat a prozkoumávat 🙂
  Jinak já tedy musím poděkovat, že díky vám objevíme Štěpánku! Tam jsme ještě nebyli, a to bydlíme kousek od Mladé Boleslavi (Mnichovo Hradiště), kam jsem se tedy já – Pražák – přistěhovala před 2 roky, takže to tu pořád objevuji. Vypadá to tam krásně, určitě tam musíme brzy zajet!
  Klokočskou naučnou stezku u Bakova jsme prošli, ta je krásná, akorát je jednosměrná, takže se musí počítat se stejnou cestou zpět, nebo se vrátit po silnici, popřípadě to zahrnout do nějakého většího okruhu – dá se projet i na kole, i s kočárkem.
  Přeji pěkné jarní výletování 🙂

 • Bazen v MB je super, jen je tam obcas hlava na hlave.
  Ale doporucuji jeste vodni kaskadu na Staromestskem namesti v MB, ale spis asi v lete :))) Je to fakt super! Jsou tam stavidla, ktera se daji otvirat a zase zavirat a deti vidi, jak to vsechno funguje. Na namesti je i vce „vodnich prvku“ – vodni zvonkohra atd…
  Nase deti tam stravily asi hodinu.
  Je to kousek od toho podzemi. To je taky docela dobry, ale nase deti vic ucarovala „Jizera“ :))

  https://www.youtube.com/watch?v=7dGbVn8j5i8

  Gabi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Máma a dcera II.- 10. den: Tarifa

Máma a dcera II.- 8. den: Frigiliana

Máma a dcera II.- 6. den: Nerja