blog o cestování s dětmi

Jak uspět v crowdfundingu a vydat knížku

To, že jsem vydala vlastní knížku, resp. průvodce, mě do dnešního dne zas a znova dostává. Hustý! Ty bláho, já?! Obyčejný smrtelník! No jo no, už je to tak:-). 

Když jsem s myšlenkou na vydání průvodce začala před pár měsíci vážně koketovat, reakce byly spíše vlažnější. Dost lidí si myslelo, že je to jen zas jeden z mých miliónů bláznivých nápadů. I mně se točilo v hlavě pořád dokolečka „Ty a knížka? Nejsi až příliš obyčejná na to vydat knížku?“. Jenže jsem také cítila, že by byla škoda to neudělat! V Českosaském Švýcarsku jsme s kočárkem nebo bez něj ušli s dětmi tolik kilometrů! A takový průvodce pro rodiny s malými dětmi mi tady prostě chyběl! Tak jsem se do toho vrhla střemhlav. Přeci nebudu celý život jen kecat o tom, co bych chtěla udělat, místo abych to minimálně zkusila udělat! Každý pokus se počítá.

Co všechno člověk musí udělat proto, aby vydal knihu? Resp. co jsem musela udělat já? Jak tedy uspět v crowdfundingu, v mém případě jak uspět na Hithitu a vydat knížku?

  1. ZJISTĚTE, ŽE CROWDFUNDING MÁ SPOUSTY VÝHOD!

Tohle byla pro mě jediná cesta, jak průvodce zrealizovat. Nemám ve svém okolí strýčka Skrblíka a žádný z investorů z Dne D na mě zrovna neměl čas:-). Pokud chcete vydat knížku a obejít se bez pomoci nakladatelství (nebo vydavatelství, mám v tom pořád bordel:-), díky crowdfundingu máte možnost získat jednak peníze, které vám pomohou váš sen zrealizovat a také si zajistíte své první zákazníky. A ti  jsou nesmírně důležití pro další šíření pozitivních referencí vašeho díla. Ale jako no name fyzická osoba máte velmi těžkou startovní pozici. Čili je třeba se před startem sbírky pořádně připravit a namasírovat svaly.

Velkou výhodou crowdfundingu je to, že nepodstupujete větší finanční riziko. Jasně, pár korun vás to stojí tak jako tak, ale největší investicí je zatím „jen“ Váš čas. Další výhodou je, že prodá knihy za vás. Vy jen dostanete excelovský soubor s adresami, kam knížky poslat. Neřešíte kontroly plateb, urgence apod.

Ale hlavně díky sbírce navážete s vašimi zákazníky prostě jiný vztah! Já je mám všechny tak nějak ráda! Cítím vděk, cítím radost, že svět ještě funguje tak, jak má a ne každý si hrabe jen na tom svém písečku. Díky moc!

2. VYBUDUJTE SI NAPŘ. PROSTŘEDNICTVÍM BLOGU NEBO IG PROFILU ZÁKLADNU LIDÍ, CO VÁM FANDÍ

Dva roky mravenčí práce, za kterou nemáte ani jednu jedinou korunu. Každý z výletů si musíte naplánovat, absolvovat, roztřídit fotky, nahrát do redakčního systému, popsat a pak hlavně sepsat článek. Některé články píši déle než 10 hodin, některé dokonce i několik dní. Radost z toho se střídá s frustrací, když se vám článek nepovede tak, jak byste chtěli. Do toho se vám na mysl vkrádají občas i závistivé myšlenky, vztek na sebe samou, že to děláte jak ten poslední blbec na světě zadarmo:-). Ale nemůžete si pomoct. Prostě cítíte, že je správné mít blog naprosto čistý od placené reklamy, čistý a upřímný, prostě váš! Takže všem, kteří vám nabízí spolupráci, uctivě poděkujete a věříte dál, že sami vytvoříte jednou nějakou hodnotu.

3. VĚŘTE, ŽE DOBRO DĚLÁ DOBRO A MĚJTE OČI DOKOŘÁN. NENECHTE SE ODRADIT NEÚSPĚCHY.

O tom, že dobro dělá dobro, jsem se zmínila již zde. Tohle ale byla jedna z nejkrásnějších zkušeností za ty dva roky, co píšu blog! Objevila se kolem mě spousta lidí, kteří mi pomohli jen tak. A já pak třeba zas pomáhám jim. On ten vesmír funguje stejně dobře a ne že ne. Díky Vám všem! Však i všechna prodejní místa, která jsem si našla, nebo ona si našla mě, jsou víc než přátelská a rozhodně prodejem mých průvodců nevydělávají.

A hlavně se nenechte odradit neúspěchy! Těch pádů zažijete určitě víc! Jenže jednou jsi dole, jednou nahoře! Prostě jděte, sněte a užívejte si to!

4. VYPIPLEJTE SI KAMPAŇ NA HITHITU A VLOŽTE DO NÍ KUS SEBE

Návod na to, jak uspět na Hithitu (a nebo v rámci jiného crowdfundingu) nemám. Pro mě bylo asi zásadní, že jsem vše řešila s maximálním nadšením a radostí. Určitě je dobré investovat do kvalitního prezentačního videa, abyste oslovili i ty, co vás vůbec neznají. Prostě to musí alespoň trochu smrdět profesionalitou:-). Mně osud seslal z nebe Zuzku, která pro mě během báječných společných dní zadarmo natočila to nejúžasnější video. Však se na něj podívejte, já na něj koukám zas a znova: mrkejte sem.

Poměrně zásadní je i spektrum odměn. Já jsem si vymýšlení odměna i jejich vyrábění vysloveně užívala! Snažila jsem se do nich vložit kus sebe, aby bylo cítit, jak moc si vážím každého přispěvatele.

Při spuštění kampaně se dostavila vlna pochybností, bála jsem se, že nasbírám 5% cílové částky a upadnu v depresi. Ale nebála jsem se toho, že se ztrapním, ale že mi prostě splaskne můj sen.  To se ale naštěstí nekonalo! 169% bylo to nejlepší odměnou za odvedenou práci. Začala jsem na sebe být pyšná!

5. ZVOLTE SPRÁVNÝ TIMING SPUŠTĚNÍ KAMPANĚ

Průvodce vznikal, jak ráda říkám, podle naprosto „neplánovaného plánu“ před Vánocemi. Ač jsem v minulosti ve svém zaměstnání byla zodpovědná za projekty, v případě tohoto projektu mě vůbec nenapadlo řešit to, jestli průvodce vyjde před nebo po Vánocích:-). Prostě jsem se jednoho dne rozhodla tu kampaň na Hithitu vykopnout a hotovo. Až vzápětí jsem pochopila, jak to bylo super nevědomé taktické rozhodnutí. Čili – až budete chtít jít s kůží na trh, pořádně plánujte a nebojte se deadlinů.  Moje původní představa byla, že průvodce vyjde totiž někdy na jaře, v létě, kdo ví, jak se to stihne:-D. Jenže pak se začalo čím dál častěji objevovat, že by to byl fajn vánoční dárek a já věděla, že to prostě dáme. Skvělý hnací motor ty Vánoce, doporučuji!

6. NEPROPADEJTE PANICE

Až budete mít knížku skoro hotovou, docvakne vám, že se teda jako FAKT vytiskne. A propadnete panice. Čtete to 100x dokola a najednou víte, že tohle se dalo napsat lépe, tohle se dalo napsat úplně jinak, tahle fotka je úplně blbá a ve finále začnete pochybovat o věcech, o kterých by vás v životě nenapadlo pochybovat. V mém případě to bylo tak, že jsem v tom nejhorším stavu byla schopna v mapě kontrolovat, jestli je Praha hlavním městem ČR nebo ne:-). Takže klid! Nobody is perfect!

7. DĚLEJTE SI FINANČNÍ REZERVU

Pokud se vydáte cestou Hithitu jako já, počítejte s tím, že vybrané peníze vám nepřijdou ihned po ukončení kampaně. Je potřeba doložit různá potvrzení, čili si udělejte časovou a finanční rezervu. Je možné, že budete muset nejprve vynaložit své prostředky. Také nepodceňte při tvorbě kalkulací nenápadné položky jako jsou daně, poplatky, poštovné, obálky atd. V mém případě jsem za poštovné a balné zaplatila minimálně 30 tisíc Kč. slušnej ranec, že?

Já můžu být opravdu vděčná, že jsem dosáhla podstatně větší částky, než byla částka cílová. Protože jsem v kalkulaci nepodchytila třeba to, že knížka neměla 110 stran, ale nakonec 136 stran. A nebýt těch Vánoc, měla stran minimálně 150:-).

8. NEHROUTIT  SE PŘI HLEDÁNÍ TISKÁRNY A PŘI ŘEŠENÍ VĚCÍ, KTERÝM ABSOLUTNĚ NEROZUMÍTE

Tohle byl pro mě úplně největší oříšek. Tiskáren je asi tak milión, jak vybrat tu nejlepší? Jak vůbec zažádat o kalkulaci, když nemáte ani tucha, co je vazba V1? Každá druhá tiskárna na vás vychrlí online poptávkový formulář, kde se umíte leda tak podepsat. Já jsem se rozhodla nedělat z komára velblouda. Po pár neúspěších, kdy na mou online poptávku nikdo vůbec nereagoval, jsem šla už  najisto. Chtěla jsem podpořit lokální tiskárnu v Českosaském Švýcarsku, za kterou jsem byla ochotna dojet z Prahy. Oslovila jsem tedy místní infocentrum s prosbou o radu. Však musí vědět, kde tisknout, když tisknout všechny ty brožurky a letáčky! Nevím, jestli jsem zvolila tu nejlepší tiskárnu, ani nevím, jestli tu nejlevnější, možná jsem to neřešila dostatečně, ale vážně mě těší, že jsem podpořila místní firmu.

V tiskárně jsem měla dostatečně dlouho dopředu domluveno, kdy se bude tisknout. Tiskárna byla také dobře informována o kampani na Hithitu a též věděla, že není 100% jasné, jestli k realizaci dojde. Ale vše je o komunikaci a domluvě. Takže se nám nakonec podařilo tisknout ještě o týden dřív, než byl původní plán.

Toulky s dětmi v báglu – právě natištěno

Samotného tisku jsem se samozřejmě účastnila, i když možnost cokoliv ovlivnit, už byla takřka nulová. Ale bylo až dojemné sledovat, jak z těch strojů leze něco, na čem v podstatě dva roky pracujete. A i když vidíte nedostatky, některé vás mrzí více, některé méně, dokázali jste to! A příště už budete o něco chytřejší!

9. PŘIPRAVTE SE NA OPRAVDU VELKÉ MNOŽSTVÍ KNIH A ÚPLNĚ JINÉ DIMENZE

Když jsem si měla jet knížky vyzvednout, přiznám se, že mě překvapilo, jak velké množství to je:-). Házelo to 350 Kg! No pardon, ale no ty vole! Kam to jako dám? Uveze to auto? Takže kombík to uveze, nemusíte se bát:-).

Brácháč a obálky

Dalším překvapením bylo, když jsem si šla na poštu vyzvednout bublinkové obálky. Pozor – i ty je potřeba si včas objednat. To není tak, že přijdete na poštu a paní u přepážky vám  s úsměvem napočítá 500 kousků obálek. A jestli si myslíte, že si pro ně dojdete s Ikea taškou a s Brácháčem v ruce, jste na omylu! Haha, já si pro ně šla sice sama, ale ještě jsem se předtím stavila v Albertu pro nákup:-). A znáte to, akce k akci, síťovka plná a pak jsem jen vyvalila oči, když jsem uviděla ten komín z krabic:-). To, že zaplatíte na poště jen za blbé obálky 4 000 Kč, za poštovné dáte v hotovosti 25 000, tak na to nezapomeňte, když si budete dělat kalkulaci.

10. Z BALENÍ KNIH UDĚLEJTE SPOLEČENSKOU UDÁLOST

Toto bylo asi mé největší selhání v rámci celého projektu. V době před Vánocemi jsem nechtěla nikoho obtěžovat a rozhodla jsem se, že vše zabalím sama. Teď už vím, jak to udělat příště. Nakoupit víno, udělat chuťovky a pozvat si na balení všechny kamarády, které jste dlouho neviděli! Já jsem balila průvodce celkem 6 dní, resp. nocí, během kterých jsem, a to říkám naprosto pravdivě, spala max. 3-4 hodiny denně. Bylo to opravdu náročné a v závěru jsem si stejně o pomoc říct musela. Ale každý balíček mi prošel rukama, každý jsem podepsala, napsala poděkování a prvních 100 i navoněla levandulí. Pak už mi z té levandule bylo blivno:-), tak jsem raději čuchala ten recyklovaný papír. Omlouvám se všem bezobalovcům, ale bála jsem se, že se během přepravy průvodce poničí:-(.

Celý náš byt zaplavily haldy balíků, které jsem musela poctivě seřadit podle podacích archů. Každý balíček měl své číslo, každý podací arch obsahoval deset balíčků, každý komínek měl svou pozici. Jen tak můžete odeslat hromadnou zásilku. A běda, jak se vám jeden balíček zatoulá, to jste pak pěkně v řiti:-). Děti moc dobře věděly, že nesmí na balíčky sahat a v době největší krize ani mluvit na maminku. Ať žije krásný Advent! Krom toho jsem si střihla i nemoc Brácháče, který byl po celou dobu tohoto procesu doma (jupijej, je radost s ním balit balíčky:-) a také čtyřicátiny pana V. Ale jsem žena, takže jsem to prostě dala!

11. DOMLUVTE SE DLOUHO DOPŘEDU NA POŠTĚ

Jsem moc ráda, že jsem toto nepodcenila a víc než měsíc před odesíláním knih jsem si zašla na poštu osobně. Však jsem měla průvodce odesílat 14.12., čili v té úplně nejhorší době! To je přesně ta doba, kdy vás lidi ve frontě vraždí pohledem, když si jdete vyzvednout balík  a pošťačka ho ve skladu nemůže najít, nebo nedej Bože, když si chcete třeba vybrat stírací los. Jen si představte, jak by to dopadlo, když bych si to tam naštrádovala s dětmi a 500 balíčky:-). Byla jsem velmi překvapena vstřícným přístupem. Nejen, že mou celou zakázku odbavili během polední pauzy (trvalo to 1,5 hod, kdy jely naplno všechny tři přepážky a pomáhala jsem i já a paní vedoucí a Brácháč u toho chroupal sušenky). Ale dokonce mě přijel domů vyzvednout pošťák s dodávkou, protože jsem velmi rychle pochopila, že ani v tomto případě s Ikea taškou nepochodím. A to jsem měla po celou dobu doma Brácháče, který chodí zásadně za ruku:-).

Precizně srovnané balíčky podle čísel byly obrovskou výhodou, resp. bez nich by odeslání trvalo několik hodin. Takže jsem si zasloužila obrovskou pochvalu! Jo!

12. KOMUNIKUJTE S VAŠIMI PODPOROVATELI

Samozřejmostí by mělo být poděkování za podporu na Hithitu. Pro mě to byla nová zkušenost se zasíláním hromadných emailů. Jako napište si 500 adres a pak zjistěte, že hromadný email můžete poslat jen 100 adresám najednou:-). To je na ránu do hlavy!

Snažila jsem se všechny informovat o tom, kdy byl balíček odeslán, kdy jej mohou očekávat, také ať rozhodně nečekají na oznamující lísteček z pošty, protože na ty očividně před Vánocemi není čas. A tiše jsem se modlila, ať se mě každý neptá na podací číslo a hlavně, ať se mi ty balíčky nevrátí, to by byla moje smrt!

Balíčků se vrátilo celkem devět, což považuji vzhledem k tomu obrovskému množství za fajn výsledek (Budu je tento týden posílat znovu, pche, devět balíčků, co to jako je?). Nenapadlo mě totiž, že moje hromadné emaily s velkou pravděpodobností totiž končí v hromadné složce, kterou nevím jak vy, ale já nečtu:-). Dva balíčky jsem omylem poslala na špatnou adresu, na jeden balíček jsem zapomněla, čili jsem o pár šedivých vlasů bohatší, ale stane se:-). Již mi bylo odpuštěno.

Ještě k těm balíčkům – za super vychytávku považuji svůj excelovský soubor s adresami, kdy jsem si vždy uvedla číslo balíků shodné s číslem balíku na podacím archu. Takže pro mě nebyl problém zpětně dohledávat balíčky a jejich RZKEROJHGO64555464855456465 čísla:-D.

13. NEPOČÍTEJTE S TÍM, ŽE RAZ DVA ZBOHATNETE

Jó, spousta lidí si myslí, že jsem si namastila kapsu. Však 200 litrů, wow! Když  odečtu náklady na tisk, na grafiku, na korekturu, poštovné, obálky, daň, poplatek Hithitu, charitu, jsem na nule:-D. Takže teď moje práce v podstatě teprv začíná. Musím prodat zbytek! Už máte svého průvodce? Objednat můžete zde, nebo jej můžete koupit v kamenné prodejně.  Ale pro mě není zisk to hlavní. Pro mě je hlavní, že jsem do dokázala od A po Z. Pro mě je hlavní, že se mám do budoucna od čeho odpíchnout. A věřím, že mi to bude velkou výhodou i při hledání zaměstnání či podnikání. Mám alespoň něco, co jsem vedle přebalování těch 7 let dělala:-).

14. OBHAJTE SI CENU

Tak a teď babo raď. Na jedné straně je určité vnímání cenové hladiny knih a průvodců a na druhé straně je váš čas. Tak jak z toho ven? To je jedna z nejtěžších věcí, protože autorská tvorba se prostě ani docenit nedá. Jak ji vnímáte vy? Je to moc, je to málo? Položme si průvodce vedle jedné hodiny angličtiny, vedle jedné konzultace, vedle jedné úpletové čepičky, kterou šikovná švadlena ušije za 20 minut.

15. NEZAPOMEŇTE NA SEBE BÝT PYŠNÍ

Přesně tak! Víte, co jste dokázali? Vidíte, kolik je za tím práce? Vidíte, kolik je za tím managementu? Vidíte, kolik je za tím kreativity? Kolik je za tím elánu a nadšení?

Takže jo, jsem pyšná!

A děkuji těm, co mi k tomu pomohli!

 

 

 

 

3 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Jak na (sebe)prezentaci

Světe, tady jsou mé děti!

Vysvědčení aneb kolik to háže?