blog o cestování s dětmi

Strážné – to jsou prostě „NAŠE FRIESOVKY“

Když řekneme, že pojedeme na hory, paní Žloutková nadšeně křicí „hulááá, pojedeme na Flísovic boudy!“. Takže tak. Friesovy Boudy,  horský hotel v obci Strážné v nadmořské výšce cca 1200 m.n.m. Když se podíváte z okna, vidíte všeho všudy tři chalupy a jinak jen lesy.  Idylka! 

Už jsme tam byli 3x. Teda… abych to uvedla na pravou míru. Jednou jsme tam byli a náramně si to užili. Podruhé,  v zimě,  jsme tam jet měli, leč odjelo jen Véčko s paní Žloutkovou ( Bráchoségra onemocněl a intenzivně vyžadoval zdroj mléka ).  Potřetí , má kompenzace za zimu,  jsme sice odjeli všichni, ale po prvním dnu jsme se kvůli nemoci paní Žloutkové vrátili (potom, co Bráchoségra narval všechny slané tyčinky do větrací mřížky ve dveřích koupelny – říkali jsme si, že si tak krásně hraje v 5 hod ráno a nechá nás ještě po probdělé noci dospat) . Nevíte někdo, proč?

Pokud se mě někdo zeptá, kam bych si chtěla jet odpočinout, je to právě tam. Místo, které je tak zvláštně domácké (ač je to hotel a ty já fakt nemám ráda), že bych tu snad i Vánoce strávila. A všichni tu jsou tak milí! Je to prostě na konci světa. Je tu klid. S ostatními v hotelu se cítíte tak nějak „na jedné lodi“. Prostě jako doma.

Nejprve k naší jarní dovolené…

Ve Friesovkách  je tak dobře, že hrozí, že se vám vlastně nikam nebude chtít. Protože ten klid jen tak nikde nenajdete.  Pro děti je dispozici dětská hernička, pro puberťáky počítačová místnost s herní konzolí.  Je vtipné sledovat, kdy se to láme.  Takže nedělejte si iluze, 5+ jsou počítače :-). K zapůjčení dostanete knížky, hry, dětské židličky a postýlku. Jen nočník a dětský příbor nám tam chyběl.  Na chodbě lze využít  varnou konvici a mikrovlnou troubu.  Naši tašku plnou Matyld a Hollandií nám ochotně dali do lednice v restauraci, takže žádné trapné poutání  igelitky vším možným na okenní parapet hotelu:-) (a pak děláte, jakože to okno není vaše… ) .  V ceně je zahrnuta jak snídaně, tak neomezené využití wellness – finská sauna, bazén s protiproudem, malý dětský bazének a vířivka.  Před hotelem je hřišťátko, k zapůjčení super auťáky a nějaké motorky a za poplatek i koloběžky.

Pokud se někomu zdá cena poněkud vyšší, ona totiž vyšší je, může se ubytovat v penzionu Andula, která je součástí areálu.

Ale ani v zimě to tu není k zahození, ba naopak!

Zimní Friesovky

Friesovy Boudy v zime
Friesovy Boudy v zime

Ty jsem bohužel coby kojná s marodem u zdroje nezažila. Ovšem z nadšení paní Žloutkové soudím, že to byla pecka. Jízda rolbou, bobování a lyžování přímo od chalupy, večerní lyžování, sauna, vířivka… ráj!

Naše první cesta na Friesovky…

Naše první cesta k hotelu, ta byla! Pozor, ať nedopadnete, jako my. Fakt je dobré číst ty různé rezervační „bláboly“, co nikdy nikdo nečte…  Já sama řídím podle cedulí. Kouknu do mapy, zapamatuji si hlavní body a jedu. Děj se vůle boží. Vždy se utěšuji myšlenkou, že když zabloudím, prostě zastavím, ev. se rozbrečím a zavolám, ať si pro mě laskavě někdo přijede. Véčko? Má navigaci. Takže už se jednou kdesi směrem doTater dostal z dálnice až na lesní cestičku značenou modrou turistickou značkou. Do Friesovek jel nevím kudy,  to snad ani nebyla cesta pro pěší, jen vím, že to nebyla ta správná cesta a že jsem se hodně bála! Naštěstí jsme tehdy  potkali cyklisty a ti s úsměvem na tváři (no jé, zas ti Pražácí) poradili, že tudy fakt ne…  V zimě jsem byla v klidu. Zaprvé jsem zůstala s Bráchoségrou doma a zadruhé, k hotelu se jezdí rolbou, takže není co zkazit. Řeknu vám, jízda rolbou je zážitek pro dospělého člověka, natož pak pro dítě!

Co se výletů  v létě týká, tak my jsme se s kočárkem potulovali tak nějak kolem hotelu, protože nám tam bylo TAK fajn. Bráchoségra vesměs celý pobyt prospal a paní Žloutková řádila jak černá ruka na všech těch auťákách.  Pod hotelem, resp. pod kopcem jsou k vidění  i koně (od května do září v nabídce i projížďky).

Jeden den, aby se neřeklo,  jsme zamířili na Sněžku.

Bráchoségra na Sněžce
Bráchoségra na Sněžce

Řekli jsme si, že je na čase zdolat nějaký vrchol:-).  S tehdy půlročním dítětem a čerstvým tříleťákem jsme jeli, jak jinak než lanovkou – nejsme  totiž sebevrazi.  I tak to byl zážitek. Jednak pršelo a pak ta fronta na novou lanovku, ta byla ale sakra dlouhá…  masovka. Hrůza děs. Zlatá cesta pěšky:-).  I když na té mi také nebylo do zpěvu:-).

Cestou vzhůru
Cestou vzhůru

Nějaké výlety jsme absolvovali už dříve v minulosti, proto jen velmi stručně.

Výlet do Jánských lázní na Černou horu

Do Jánských lázní to je z Friesovek asi  30 km, tedy tak 45 min autem.  Na Černou horu jsme jeli kabinkovou lanovkou, do které se vešel i kočárek s hlubokou korbou. Nahoře je rozhledna, což je pro děti také zážitek. My jsme šli pak procházkou pěšky dolů, dokonce jsme minuli i Václavák:-)( „cesta vedoucí od Černé Boudy k rozcestí Nad Javořím dolem“). Celá cesta byla sjízdná  kočárkem.

Strážné - výlet na Černou horu
Strážné – výlet na Černou horu

Ze Strážného až do Špindlerova mlýnu

Bohužel si tuto trasu vybavuji jen matně. Sama jsem tehdy dítě ještě neměla, ale bylo s námi dětí hned několik a také několik kočárků. Celou trasu, cca 9 km,  jsme v pohodě zvládli s kočárky, bohužel přesně nevím kudy:-). Takže informace za všechny „prachy“, že? 🙂  Jediné, co si pamatuji, že závěrečná část vedla ze sjezdovky dolů. Nicméně v infocentrech jistě poradí. Ale prostě to šlo:-)

Pár tipů na výlety s kočárky najdete i v sekci Cestování s „autíkem (Špindlerův Mlýn – Medvědín, Špindlerová bouda – Petrova Bouda – Špindlerův mlýn).

A ještě pár fotek z dovolené absolvované kdysi dávno

Takže vážení, jdu na to. Jdu rezervovat…

1 komentář

  • S chutí jsem si přečetla článek o Friesových boudách, také se nám tam moc líbilo. My jsme byli ubytování kousek odtud ve Strážném a moc se nám tu líbilo. Je to skvělá vesnička, která není přelidněná, je tu perfektní dětské hřiště, pěkná sjezdovka pro děti i se skiškolou a u toho hospoda pro rodiče 😉 Posílám ještě tipy na výlety ve Strážném: 1. Procházka na chatu Styl – http://www.chata-styl.cz/ je to cca 2 km od Strážného krásnou lesní cestou po rovině. Doporučuji si na chatu předem zavolat a zjistit, zda budou vařit (v případě, že mají málo hostů není kuchyň plně otevřená). Ale čaj a skvělou kávu Vám tu dají vždy. Jinak trasa se nám osvědčila v létě (krásný stín od stromů a na Stylu je i bazén na koupání), ale i v zimě (naložit spící děti do kočárů nebo vozíků s lyžemi a vyrazit „na jedno“ klidně i za tmy). Jo a na chatě mají opravdu velkého hafana, kterého jsem se poprvé šeredně lekla. Běhá si před chatou a poštěkává, ale je to takový hodný dobrák. 2. V infocentru nebo obchodě s potravinami ve Strážném se dá objednat mikrobus, který Vás odveze nahoru až na Rennerovky. Odtud je pak krásná procházka po turistických trasách zpět dolů do údolí. A po cestě se můžete stavit na oběd právě na Friesových boudách. Doporučuji si naplánovat oběd právě tam nebo si vzít fakt velkou svačinu, protože jinde po cestě nebyla možnost si cokoliv koupit nebo se občerstvit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Máma a dcera II.- 10. den: Tarifa

Máma a dcera II.- 8. den: Frigiliana

Máma a dcera II.- 6. den: Nerja