blog o cestování s dětmi

Špindlerův mlýn s dětmi (i s kočárkem)

Nečekané ředitelské volno nám umožnilo vyrazit na začátku září na neplánovanou dovolenou do Špindlu. Počasí nám vysloveně přálo a vážně jsme záviděli těm, koho ještě nesvazuje povinná školní docházka. Plán byl jasný. Vyzkoušet všechny naučné stezky pro děti, nikam se nehonit, prostě dovolená hlavně podle dětí! 

Přiznávám, že jsme zmlsaní z Českosaského Švýcarska, které nabízí tak různorodý terén, že děti nemají čas na to brblat, kdy už tam konečně budeme a mě bolí nožičky… a je to vážně trochu rozdíl chodit pískem, lézt po kamenech a kořenech, než si to vykračovat po širokých zpevněných cestách, které jsou dlouhé několik kilometrů. Ale to nic nemění na tom, že nám bylo opravdu krásně! Absolvovali jsme ve Špindlerově mlýně celkem 4 výlety a většina z nich byla sjízdná s kočárkem. Takže jdeme na to! Btw. další tipy, kam s kočárkem, najdete i na webu S kočárkem na hory.

MEDVĚDÍ CESTA Z MEDVĚDÍNA

Tenhle výlet byl jasný od začátku. Kdo jede s dětmi do Špindlu, nesmí přeci míjet Medvědím a jeho hřiště! Medvědí cesta je dlouhá cca 8,5 km a je dle mého s větším úsilím sjízdná s terénním kočárkem. Nezapomeňte si u dolní stanice lanovky vzít mapku s úkoly! A také dost peněz. Jízdné lanovkou se opravdu prodraží. Dospělí za 300 Kč jedna jízda, děti starší 6 let za 210 Kč. V takovou chvíli nastupuje má oblíbená věta „Ale co, žijeme jen jednou…“:-).

Nejprve se přes Svinské louže dostanete po chodníčkách na Šmídovu vyhlídku s krásným výhledem, poté vás čeká kus po silnici (s nulovým provozem, jezdí zde jen autobus) až na Horní Mísečky, kde je možnost se občerstvit v restauraci. Velmi doporučím mít k dispozici offline verzi mapy.cz, protože cesta není dobře značená, tak ať nedojdete až na Vrbatovu boudu:-).  Zejména úsek za Šmídovou vyhlídkou by mohl být kritický, pár rodin si zde prý už zašlo tam, kam nechtělo…:-). Dále budete míjet chatu Stopa. Tady se můžete rozhodnout, zejména jdete-li s kočárkem, jestli se vydáte i na Harrachovu skálu. Pokud půjdete s kočárkem, doporučím jít okruh nikoliv Bucharovou cestou a pak Medvědí zpět, ale pouze Medvědí tam i zpět (cesta je sice po louce, ale je kratší a ne tak prudká). Nám se Harrachova skála líbila ze všeho nejvíc, to víte, skála, na kterou se dá trochu vylézt:-).

Pokud bychom měli výlety seřadit dle oblíbenosti, tento výlet byl fajn, ale nebyl to ten nejkrásnější.

JÍZDA ZA ZVÍŘÁTKY

Stezka Jízda za zvířátky ze Sv. Petra je primárně určena pro cyklisty, takže ji 100% zvládnete na pohodu i s kočárkem. Musím říct, že jsem si ale nedokázala představit, že zde jede náš pětileťák na kole. Cesta je sice zpevněná, ale místy štěrková a tím, že vede celou dobu dolů z kopce, místy poměrně prudkého, je vhodná spíše pro zdatnější cyklisty. Ale to nic nemění na tom, že infocedule byly prostě boží! Opravdu vydařená naučná stezka, která žel vedla trochu monotónním terénem (přeci jen, děti ty výhledy až tak nerajcují a jdete pořád a pořád jen po cestě). Ale i tak ji vřele doporučím absolvovat. Je dlouhá cca 7,5 km, ale není zde žádné stoupání. A hřiště na Sv. Petru je taková třešnička na dortu.:-)

ZE ŠPINDLEROVY BOUDY NA DÍVČÍ KAMENY

Pro tento výlet jsme se inspirovali na webu Overenorodici.cz. A tohle, tohle byl ten TOP výlet, který jsme absolvovali! Nejprve jsme se vyvezli autobusem ze Špindlerova mlýna na Špindlerovu boudu. Pozor, jezdí sem více autobusů, než vám možná prozradí v infocentru! Prejte se i na cyklobus, který v mimosezóně jezdí tuším čt- neděle dopoledne.  Tady bylo pro děti velmi zajímavé, že se pohybujeme na státní hranici! Jdu na sever, jdu na jih, jdu v České republice, jdu v Polsku:-).  Asi lepší, než na ni koukat jen v atlase. Část výletu lze absolvovat i s kočárkem a určitě to stojí za to! Jen je třeba počítat, že kočárek bude trochu víc drncat:-). S kočárkem doporučíme cestu Špindlerova bouda – Cesta česko-polského přátelství – Pod Petrovou boudou – NS Krkonošská zvířátka – Moravská bouda a zpět. U Moravské boudy je hřiště a pasou se tam ovečky. NS Krkonošská zvířátka je sice kratičká, ale je na ní hodně zastavení a s malými dětmi vám může zabrat poměrně dost času.

My jsme se vydali až na Dívčí kameny. Tam s kočárkem nechoďte. Byl to moc krásný výlet, který uspokojil jak děti, tak dospělé.

VODNÍ NÁDRŽ LABSKÁ

Jako poslední výlet, oddychový, jsme zvolili krátkou procházku podél nádrže. Autobusem jsme dojeli do zastávky Labská a pak přes přehradu, ze které jsme pozorovali hejna kaprů (doporučíme vzít s sebou trošku krmení vhodného pro ryby; jen připomenu článek o krmení zvířat) jsme se podél přehrady vydali zpět do Špindlerova Mlýna. Cesta byla dlouhá asi 2,5 km a byla celá sjízdná v pohodě s kočárkem.

O našich dalších výletech v Krkonoších se dočtete i zde. 

Takže tak. Už se těším, až zase někam vyrazíme. Venku je prostě dobře!

1 komentář

  • Dobrý den, nemáte tip na nějaké ubytování, které by bylo dobrým výchozím bodem pro tyto výlety? Samozřejmě není problém kousek popojet autem. Předem děkuji. Veronika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Výlet do minulosti – Lidice

Jižní Itálie -Bari a okolí s dětmi

Dolomity s vozíčkem (kočárkem)