blog o cestování s dětmi

Rakousko- Saalbach s dětmi na kolech

Inspirováni blogem Sdetmivbaglu, jsme se rozhodli strávit necelý týden v rakouské oblasti Zell am See. Vzhledem k tomu, že byl čtvrtek večer a odjezd byl plánovaný na sobotu ráno, nebylo příliš možností a času vybírat vhodné ubytování. Ubytování jsme nenašli přímo v oblasti Zell am See, ale v Jausern, kousek od střediska Saalbach, což se nakonec ukázalo jako mnohem lepší. Možná náhoda, možná fakt, že zde člověk zásadní chybu při výběru ubytování neudělá, způsobil, že jsme bydleli ve velmi příjemném hotelu Tirolen Buam, situovaném zhruba 10 min před Saalbachem. Hotel velmi klidný, příjemný, s výbornou restaurací, ale také apartmánovými pokoji, z nichž jeden jsme obývali právě my, takže jsme podle chuti kombinovali stravování vlastní se stravováním hotelovým. V ceně za ubytování byla zahrnuta Joker card, skýtající mnoho bezplatných nebo zlevněných služeb v okolí.

Protože jsme převážně cyklistického založení, byla naše zdejší dovolená plánovaná jako „bajkovací“, s přihlédnutím na věk našich dětí, 4 a 6 let.

KDYŽ V ALPÁCH PRŠÍ

REITERKOGELBAHN A EXPEDICE KODOK, ÚDOLÍ ŘEKY SAALACH

První dva dny téměř celé propršely, a tak jsme balili děti do pláštěnek a vyráželi na výlety bez kol. Z horní stanice lanovky Reiterkogelbahn jsme vyrazili na expedici Kodok. 10 stanovišť se zajímavými úkoly, trasa pohodlná po široké šotolinové cestě s krásnými výhledy i cesta lesem náročnějším terénem byla pro děti zážitkem, včetně toho nejnapínavějšího – trolího domu, který přesto, že se náš čtyřletý Ondra předem „zastatečnil“, zůstane dlouho v jeho paměti. I s odbočkou od čtvrtého stanoviště na cca 5 min. chůze vzdálenou chatu Roswaldhütte, kde je příjemné hřiště pro děti a ještě příjemnější pivo pro dospělé, nám zabrala jen tolik času, abychom mohli po dešti vyrazit ještě na podvečerní kolo.

Celým údolím vede silnice, která je sice hlavní místní dopravní tepnou, ale provoz na ní je snesitelný. Podél silnice se vine říčka Saalach, podél níž vede – také celý údolím, velmi příjemná cyklostezka, lemovaná atrakcemi. Na několikakilometrovém úseku stezky potkáte každých zhruba 100m atrakce pro děti i dospělé, lanové parky, simulátory kitingu a surfingu, lovení ryb, bludiště, balanční prvky, opičí dráhy a spoustu dalších velmi důmyslných a téměř výhradně z přírodních materiálů provedených atrakcí, díky kterým se posouváte jen velmi zvolna kupředu. Nečekejte, že napoprvé tudy někam dojedete. Náš první výlet na kole skončil zhruba u třetího stanoviště.

TEUFELWASSER, BAUMZIPFELWEG

Druhý den deštivé počasí pokračovalo a tak jsme opět absolvovali pláštěnkový výlet, tentokrát do pohádkového lesa v Hinterglemmu, přesun do Lengau, odtud vláčkem k Teufelwasser, kde jsme strávili několik dalších hodin vodními hrátkami a pilováním různých dovedností, jako je chůze na chůdách, chytání dřevěné krávy do lasa, rybolov, lesní minigolf, lesní kulečník a podobně v ryze přírodním parčíku Schnitza´s Holzpark. Zde za poplatek 5Eu za osobu můžete dovádět libovolně dlouho. I přes to, že ne všechny atrakce v tomto parku byly plně funkční, děti by tam jistě vydržely déle, ale nás už se zmocňovala touha nasadit se apartní zelené skřítkovské čapky a vyrazit na stezku do korun stromů Baumzipfelweg. Přechod přes údolí po lávce byl zážitkem pro všechny, stejně tak i další dvě hodiny strávené v dalším lanovém parku pod stezkou. V podvečer druhého dne, jsme se opět vypravili na stezku a tentokrát jsme dojeli o několik dalších atrakcí dál.

NEKONEČNĚ DLOUHÉ SJEZDY

MONTELINOWEG – BERGKREUZWEG – SPIELBERWEG

Třetí den se vyčasilo a nastal čas pro kola. Stezkou podél říčky jsme, již s velmi omezeným počtem zastávek dojeli do Saalbachu k lanovce Kohlmaisgipfelbahn, tzv. gondolou se vyvezli, k údivu spolucestujících „downhilerů“ do horní stanice Kohlmaiskopf, odkud jsme se vydali po stopách Montelino stezky s rozličnými Monteliniho úkoly k chalupě Panorama Alm. Tady jsme opustili stezku a cestou Bergerkreuzweg jsme klesali dolů až ke statku, kde jsme mezi dvěma hospodářskými budovami odbočili na Spielberweg a kolem hotelu Spielberhause zpátky do Saalbachu. Po nekonečném sjezdu tu na děti čekala odměna v podobě nízké dlážděné kašny na náměstíčku, ze které si udělaly bikrosovou dráhu a další hodinu přejížděly sem a tam. Naštěstí to v malém „cyclist“ friendly městečku nikomu nevadilo. Cestou do hotelu nás čekala opět řada zastavení na stezce plné parádních a chytrých atrakcí. Celý tento výlet byl dlouhý 19km.

REITERKOGELBAHN – BERG KODOK – SONHOF

Čtvrtý den jsme se z Hinteglemmu, po dvou hodinách na minigolfu a hřišti, které jsme potkali cestou, vyvezli lanovkou Reiterkohlebanh, odkud jsme po trase Berg Kodok, tentokrát už na kolech jeli směrem na Roswaldhütte. Ta nás lehce vyšplouchla, neboť má, jak jsme až cestou zjistili, ve středu zavírací den, takže slibované občerstvení se nekonalo a my pokračovali směrem na Sonhof, až k chatě Alpen Oase, velmi příjemnému rodinnému hotýlku, kde pro odpočinek po dlouhém sjezdu posloužila zahrada s malým jezírkem a přírodním minirybníčkem pro děti. Cesta od lanovky je široká šotolina, zprvu prudce, potom mírněji stoupavá, následuje rovný úsek po vrstevnici bez problému pro děti zvládnutelný, který je pak vystřídám dlouhým sjezdem, místy pozvolnějším, místy prudkým tak, je bezpečnější, aby děti kolo vedly. Oběma dětem bylo třeba na téhle trase ve výjezdech místy pomáhat a ve sjezdech naopak nabádat a hlídat brždění. Cesta je plná krásných výhledů, potkáte pasoucí se krávy, koně a můžete se kochat pohledem na jezírka, ke kterým pomalu sjíždíte. Od Alpen Oase pokračujete dál šotolinovým sjezdem, který později vystřídá asfalt, po kterém poměrně prudce klesáte do údolí Walleg, kde se napojíte na již několikrát zmiňovanou stezku podél Salachu. Odměnou za tento výkon je Vám cca 14km po mírně se vlnící stezce se spoustou atrakcí. Celkově výlet dal 29 km.

ODPOČINKOVÝ OKRUH KOLEM ZELL AM SEE

Poslední den byl na plánu odpočinkový okruh kolem Zell am See. Jezero se dá s dětmi na kole objet celkem bez problémů, částečně vede klidná stezka, částečně jedete po promenádě plné lidí a zbytek pak po silnici, plné aut s převážně ohleduplnými řidiči, nebo po chodníku s převážně ohleduplnými chodci. Okruh má necelých 12km a cestou potkáte dostatek příležitostí ke zmrzlinám, sem tam i ke koupání. Pro nás nepředstavoval tenhle výlet zvláštní zážitek a tak jsme skočili do auta a uháněli směr Šumava, kde jsme v našem oblíbeném rodinném penzionu Baurů Dvůr strávili poslední dva dny cyklodovolené. Jenže to už zase pršelo…

Co říci závěrem? Nám se cyklodovolená v Saalbach-Hiterglemm moc líbila. Příroda i atmosféra středisek je úchvatná. Náročnost pro malé cyklisty, pokud se nechcete držet pouze na cyklostezce, je poměrně značná. Joker card si rozhodně pořiďte, vyplatí se. A hlídejte si Ruhetag.

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lyžování s dětmi v Bad Kleinkirchhaim

Rakousko s dětmi ve stopách průvodce

Přes Rakousko do termálních lázní Sárvár