blog o cestování s dětmi

Naše dovolená s dětmi v Tyrolsku – 1. část

Nádherná, pestrá, nezapomenutelná, zkrátka za odměnu… a takhle bych mohla pokračovat hodně dlouho. Taková byla naše letošní dovolená s dětmi v Tyrolsku.! Vzhledem k neustále se měnícím podmínkám a nejistotě jsme odpískali už podruhé dovolenou v Dolomitech v oblasti Cortiny a na poslední chvíli se během pár dní rozhodli vyrazit do Tyrolska do pro mě neznámé oblasti kolem Zugspitze (Zugspitzarena), která je jen 5,5 hodiny jízdy autem z Prahy. Přiznávám, že da vzdálenost mi přinášela klid na duši, že kdyby se cokoliv mělo zvrtnout, změnit, ve vzduchu hrozilo zpřísnění podmínek apod., tak není problém sednout do auta a být za chvíli doma. 

Jen pro představu, kde se oblast nachází. Víceméně tato oblast hezky navazuje na již zmapované oblasti v Tyrolsu, které najdete v průvodci Toulky s dětmi v báglu – Rakouské Alpy a okolí. Vidíte města Lermoos a Reutta? Tak tam to je! Takže váš akční rádius může být s mou knihou hodně velký a inspirace pro výlety s kočárkem i bez bude stále dost!

My jsme cestu zvládli jen s jedním zastavením na našem oblíbeném odpočívadle u Mnichova (Furholzen Ost – další tipy na zastavení směrem do Rakouska najdete také v průvodci).

 

 

 

 

Čekala jsem tak nějak klidnější dovolenou bez větších wow, ale po dvou letech alpské absence nemá člověk extra očekávání, je takový skromnější:-). Stačí mu, že může, že tam je… O to větší překvapení mě čekalo! Každý, každičký den jsem si říkala, že to snad nemůže být ani pravda, že to je sen, že si to snad ani nezasloužíme. Ocitli jsme se v ráji!

Když jsem týden před odjezdem vybírala ubytování, váhala jsem mezi městečky Bichlbach a Biberwier. Volba padla na menší, trošku zastrčené ubytování v Biberwieru. Kdosi nade mnou držel asi ochrannou ruku, protože lépe jsem prostě vybrat nemohla! Jestli zamíříte někdy do Zugspitzareny, rozhodně doporučím městečka Ehrwald (největší), Lermoos a Biberwier (nejmenší, taková prdelka bokem s božskými výhledy). Ve všech třech koukáte celé dny na překrásné skalné masivy, na výlety je to vždy jen pár minut a přesuny, to jsou takové vyhlídkové projížďky, kdy nevíte, kam koukat dřív! Lokalita je skvělá, i když stojí počasí za starou bačkoru. My jsme řadu výletů do soutěsek, kolem jezer apod vůbec nestihli (o těch se rozepíšu později).

Tahle oblast je skvělá i s kočárky! Jestli jste ale zmlsaní třeba ze Schladmingu či Wagrainu super dětskými tematickými procházkami a la Mirakulum sjízdnými s kočárkem, tady vy, dospělí, budete možná lehce zklamaní. Jsou tu, nejsou ale vždy sjízdné s kočárkem a nejsou tak supercool jako řada dalších, které popisuji v průvodci. Ovšem shodli jsme se, že toto je problém nás dospělých a našich očekávání. Protože naše děti lítaly i po těch pro nás „obyčejných“ stezkách a básnily, jak je to boží a skvělé a nejlepší výlet v životě (to říkaly každý den). Rozhodně si tu ale na své přijdou ti, co mají kočárek a děti ještě úplně malinké, které atrakce nevyžadují vůbec žádné. Tady se s kočárkem dá jezdit horem dolem po zpevněných cestách a prostě se jen kochat výhledy! Ale hlavně, děti ty atrakce vůbec nepotřebovaly! Ta dovolená byla tak pestrá, že na hřišťátka nebylo pomyšlení!

Jestli máte děti v pubertálním věku, tady si přijdete na své díky velké nabídce adrenalinové zábavy!

Foto: Wagrain, Salzbursko. Tak až takové dětské pecky tu nejsou tak často.

Ale tak abyste si nemysleli, že tu pro děti nic není, tak to zase ne:-)! Však koukněte.

Foto: Lermoos, Biberwier a Ehrwald a okolí. Dílčí výlety popíšu v dalších článcích, nebojte se ničeho.

JE POTŘEBA NA DOVOLENÉ AUTO?

Oproti předloňské dovolené v Serfaus Fiss Ladis , kdy jsme za celý týden ani jednou nemuseli nastartovat auto, jsme tentokrát autem na výlety občas popojeli. Ale vždy to bylo takové  pohodové projetí se 5-20 minut po vesničkách, kde bych to zvládla i já, ale hlavně to byly takové vyhlídkové jízdy. Všude dokola ty úžasné skály!

Když jsem hledala ubytování, narazila jsem i nabídku, že vás zdarma vyzvednou na nádraží a dovezou na ubytování. Do Garmisch Partenkirchen je to kousíček a z Prahy tam jezdí vlak (jízda 7 hodin včetně jednoho přestupu v Mnichově).

Tady pro představu hřiště v Lermoosu.

Pokud se ubytujete v Lermoosu (za mě centrální poloha pro carfree rodiny), máte bez auta vyhráno. Denně zde v sezóně jezdí autobus třeba k Highline 179 (30 min) či k Zugspitze, každou středu zde jezdí výletní vláček (60 min) Lermoos- Ehrwald – Biberwier. Jízdní řády tzw. Hiking busů najdete zde. 

V Lermoosu je i skvělé koupalištěs nejúžasnějším výhledem!

SLEVOVÁ KARTA

Jak víte, v Rakousku skvěle fungují slevové karty – hodně se o nich rozepisuji v průvodci Toulky s dětmi v báglu – Rakouské Alpy a okolí. Tady jsme jako všichni ubytovaní obdrželi tzv. Guest card, se kterou jsme měli řadu drobnějších slev. My jsme ale neváhali a dokoupili jsme si volně prodejnou kartu Z – Ticket Active card. Tyto karty se zkrátka vyplatí. Jednorázově jsme zaplatili za celou rodinu za sedmidenní kartu (děti už jsou 7 a 10, takže se placení nevyhnou) 220 EUR. Dostali jsme díky Guest card slevu, tak si o ni nezapomeňte říct! Každý den jsme měli zdarma lanovky (za den klidně více různých lanovek, přičemž jednou konkrétní lanovkou můžete jednou denně po celý pobyt), které obvykle stojí kolem 15-20 EUR/osoba. Dále pak 1x za pobyt lanovku na Zugspitze, sjezd na koloběžkách, bobovku, vstupy na koupaliště, autobusy a jízdu lodí! My jsme kartičku celkem slušně vyždímali:-). Díky kartě jsme nepřepočítávali a prostě si užívali. Co že jsme se na koupališti stavili jen na 20 minut, aby se děti osvěžily a sjely si párkrát tobogán? Co že jsme si lanovkou vyjeli jen na vrchol a pokoukali?

UBYTOVÁNÍ

Naše ubytování v Haus Sagebrunndle s výhledem na Zugspitze bylo bezkonkurenční! Vesnička Biberwier je cca 5 min autem od většího města Lermoos a nedaleko je i větší Ehrwald. My jsme se tam cítili jako na chalupě! Z balkónu výhled na skalní masivy včetně Zugspitze. Na zahradě trampolína, skluzavka, pingpong, pískoviště, lehátka… Před domem potůček. Od domu cca 5 min chůze super místo u potoka, kde si děti hrály buď ve vodě, nebo nandavaly a přesypávaly kameny na hornickém vozíčku a my jsme jen koukali na skály. Super je to tu i s kočárkem a dětskými odrážedly. Každý večer malá projížďka po zpevněné cestě! Cca 10 min pěší chůze od apartmánu lanovka, kde jsme si zaběhli po výletě, abychom si jeden den sjeli kopec na koloběžkách (v ceně Z Active Card), na bobovce (také v ceně, dokonce můžete jet každý den!) nebo na kárách (extra placeno, ale boží zážitek, který si můžete dopřát s dětmi cca od 3 let). Nedaleko jsou i tři krásná jezera – Weisssee, Mittersee a Blindsee. 

 

Ubytování bylo sice dražší, než jsme zvyklí (90 EUR/noc), ale už máme přeci jen děti velké. Pokud máte děti do 4 let věku, apartmán vás v hlavní sezóně vyjde na 77 EUR.

Ubytovatelé jsou starší manželský pár, moc milí lidé. Paní neumí příliš anglicky, pán prý ano. Ale jak jsem pochopila, nebojí se komunikace rukama nohama.

Každý den nám zajistili housky a paní nám denně poklidila. Výměna ručníků též možná kdykoliv během pobytu.

A ten klid!

I s testováním nám výrazně pomohli. Více o tom, jak jsme se v Rakousku testovali, jsem psala v tomto článku. 

Tak a je to!

Doufám, že se článek líbí! Dílčí výlety sepíšu v nadcházejících dílech. Rozepíšu se o tom, jaké dětské stezky jsou nejlepší, jak je pospojovat, kde je nejlepší koupání a jak je to se sjízdností s kočárkem, která místa se nám nejvíce líbila, kdy vyrazit na Zugspitze a řadu dalších věcí.

Nechť vám dobře slouží tento další střípek do rakouské mozaiky!

A kdo ještě váháte, jestli průvodce Toulky s dětmi v báglu – Rakouské Alpy a okolí potřebujete, neváhejte! Nebudete litovat! Je fajn mít všechno pěkně při ruce a vybírat výletní cíle společně s dětmi. Prodáno již bylo víc než 80% nákladu!

 

 

3 komentářů

  • Zdravím, Rakousko je nám dost neznámé, zatím naše cesty mířily téměř výhradně na sever, ale rádi bychom letos ještě stihli pár dní v Rakousku. Tenhle příspěvek mě nadchnul, jsou někde další části s tipy na výlety? Ev. jakou část Rakouska byste nám doporučila? Nepotřebujeme již sjízdnost kočárem, dětem je 8, 6 a nejmladšímu jsou 4 a je slušný chodec (ev. poponesem). Moc díky za inspiraci!

  • Dobrý den,

    kde najdu prosím 2. část? Děkuji, Dvořáková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kde přenocovat cestou z Alp

Pyreneje s dětmi

Lyžování s dětmi v Alpách- Wildkogelarena