Nejsem žádný knižní influencer, ale sama jako máma neustále lovím knižní tipy – ať už se jedná o knížky pro samostatné čtení dětí nebo pro to naše společné večerní. Ano, stále ještě dětem večer čtu (dětem je 10 a 12) a čím jsou starší, tím víc si to užívám. Tento článek bude možná trochu více o knihách pro samostatné čtení zejména dívek ve věku cca 9 -13 let, ale najdete tam i knihy, které osloví děti mladší bez ohledu na pohlaví. Teda ono to dělení knížek na klučičí a holčičí, no, riskantní se do toho pouštět, ale asi taková Mimoňka osloví přeci jen víc holky:-).
Naší slečně je 12 let a já se pokusím představit nejčtenější knihy za poslední dva roky. Těch knih bylo mnohem víc, ale vybírám ty, které zůstávají knihovně.
Prosím, nesuďme kvalitu, náročnost, mějte radost z toho, že děti chtějí číst! Jestli někoho baví Poseroutka, ať ho čte! Třeba se jednou pročte k Deníku Anny Frankové nebo RUR. Jo a jestli v článku najdete inspiraci, klidně jej sdílejte. A nebo si kupte mé průvodce, díky kterým mohou tyto nikým dotované články vznikat.
DLOUHODOBĚ NA ŠPICI – komiksy
Tyto knihy od Rainy Telgemeierové (Nervy, Úsměv, Ségry) jsou u nás dlouhodobě, opravdu již několik let, na špici. Jedná se o komiksy, takže s nimi možná uspějete i u nečtenářek. A pozor, líbí se i klukům! Pokud si dobře pamatuji, u nás se ocitly, když bylo slečně Ž. asi 9 let.
Komiksy o Miře se u nás také párkrát otočily, ale Nervy, Úsměv a Ségry jsou už tak ošmatlané, jak je jede pořád dokolečka! Podobně jsem já pořád četla dokola Malé ženy a Káju Maříka:-).
Další série komiksů, která sklidila k mému překvapení, je scifi série Amulet. Ta hodně frčí i u kluků.
PRO MILOVNÍKY A MILOVNICE DETEKTIVEK
Pro milovnice napětí a detektivek je skvělá řada Případy pro W+W od Robin Stevenson. První díl přečten asi v 9 letech. Nyní vyhlížíme nedočkavě další díl, který vyjde někdy v říjnu.
Další hodně oblíbená detektivní série, možná pro děti o něco starší, jsou příběhy Enoly Holmesové od Nancy Springerové. Sérii najdete i na Netflixu, ale v hrané verzi je to prý strašidelnější. Další díl vychází každým dnem a já už mám objednáno.:-)
TOP KNIHY VŠECH DOB – NAPĚTÍ
Speciální kategorie – tyto dvě knihy Scarlet a Ivy jsou dle reakcí naprostý top strop nejvyšší level napětí! A pozor, třetí díl vyjde v prosinci! Kniha přečtené doslova jedním dechem! Jen tedy s Harrym Potterem to má dle mého pramálo společného, možná tak internátní školu?
NENÁROČNÉ ČTENÍ A LA POSEROUTKA
Hodně dětí ujíždí na Poseroutkovi. Knihy o Mimoňce bych přirovnala právě k němu. Něco na těch knihách ale musí být, když se k nim neustále opakovaně vrací… Autorka R. R. Russellová napsala i sérii pro chlapce – Maxovy trable. Též přečteno. Není to tedy můj šálek kávy, ale mám teorii, že je lepší, když děti čtou alespoň něco… Možná začnete Mimoňkou a postupně se prokoušete třeba až k Anně Frankové, jako to bylo u nás.
TAKOVÉ TO MILÉ ČTENÍ
Jaké jsou knihy od Jacqueline Wilsonové? Na to je vždy jasná odpověď – prostě čtivé, milé… Tracey Beakerová a Tracey a Jess jsou asi nejoblíbenější. Další knihy jsme měly půjčené z knihovny, názvy si nepamatuji, ale líbily se všechny.
NAPÍNAVÁ SÉRIE PRO STARŠÍ
Spící město možná znáte z Netflixu. Tyhle knihy opět přečtené jedním dechem! Už by ten Martin Vopěnka mohl napsat další díl!
KNIHY S PŘESAHEM
Některé jsme četli společně, některé četla slečna Ž. sama. Rozhodně doporučuji Růžového králíčka, pokud chcete děti poprvé seznámit s děním před 2. světovou válkou (a během) – kniha je velmi citlivě napsána. Fany byla při tom zase přiblíží téma železné opony a převratu (super je i film Fany a pes). Jednoznačně mou nejoblíbenější byla 14 – 14, ve které si vyměňují dopisy dva hoši – jeden žije v roce 1914, druhý 2014. Říkali mi Leni jsme nejprve odložili, pak po roce znovu vzali a nakonec u toho brečeli. Jsem Vincent a nebojím se je jednou z knih o šikaně (další v tomto článku), která by vám neměla doma chybět. A Tajemství v lahvi – to si pobrečíte… Knihy Nadi Revilákové jsou super kombinací takových těch teenager knížek s nastíněním náročnějšího tématu (čili láska, sex a něžnosti v kombinaci s dějepisem). Tajemství v lahvi přináší čtivou formou náročné téma 2.sv., doporučím číst společně s dětmi. Ilustrace svádí k tomu si myslet, že se jedná o knihu pro menší děti, nikoliv, tuto knihu doporučím zejména dětem starším na 2. stupni ZŠ (ale zvládnou i mladší). Gábi schovej se je vhodná od 7 let, ale neuškodí si ji přečíst v rámci dějepisu i na 2. stupni.
Pro starší děti (zdatné čtenáře cca 12+) doplním knihy, ze kterých byla dcera nadšena! Všechny prý velmi čtivé, napínavé a poučné. Černobylské dívky mimo jiné nastíní i židovskou otázku, Kluk odnikud téma uprchlictví a Ztracený rok přiblíží hladomor na Ukrajině.
Sérii Kdysi, Když, Potom, Brzy zpracovává téma 2. světové války zcela bez příkras a eufemismů. Je to velmi náročné čtení, určitě ne pro každého. Já jsem s dětmi přečetla první díl (a přiznám se, jednu pasáž jsem přeskočila) a pak ponechala na slečně Ž., jestli si sama přečte ostatní díly. Na mě to bylo až moc depresivní a nechtěla jsem to s dětmi číst. Během pár dní přečetla celou sérii.
Další velmi oblíbené knihy, které zpracovávají nějaké hlubší téma. Neobyčejný kluk je vtipný a dojemný – najdete i na Netflixu, ale nejprve si to přečtěte! Knize Agnes a Zakázané hora jsem se dlouho bránila, protože jsem si myslela, že to bude moc ezo a scifi. Bylo to boží! Agnes a ostrov stínů se nám líbil o malinko méně, ale Agnes doporučuje 10 Bágláčů z 10.
POHODOVÉ ČTENÍ I S MENŠÍMI DĚTMI
My jsme četli společně, když bylo dětem asi 8 a 10. Takové milé čtení.
GAMEBOOKS
Knihy, kde sami rozhodujete o tom, jak bude příběh pokračovat. Velmi oblíbené. Opět si myslím, že by mohlo pohltit i nečtenáře.
ZVÍŘECÍ VŠEHOCHUŤ
Jen obrazově ty knihy, které se líbily nejvíc. Mimochodem, Psí poslání je mým nejoblíbenějším filmem. Viděli jsme s dětmi už tolikrát!
A teď už jen obrazově náhodný mix knížek, které se líbily a zůstávají v naší rodinné knihovně. Ano, do knih investuji hodně. Ano, do knihovny také chodíme. Ano, četli jsme i řadu knih, které jsme dočetli a okamžitě zapomněli.
Možná vypíchnu knihu Cíťa, která je boží! Pokud máte doma puberťáka, zbystřete! Vánoční prasátko se dětem moc líbilo – pokud mají vaše děti plyšáky na spaní a mají pocit, že to jsou lidské bytosti, je to kniha pro ně!
Jiná, ale pořád já přiblíží dětem 80. léta. Nakouknou do doby, kdy jsme my byli děti. Solitaire překvapil – knihy od Alice Osemanové (Srdcerváči) dcera v knihkupectví zatím vždy přehlížela. Solitaire přečetla na posezení. Stejně tak Polču.
Prašinu jsme četli společně, všechny tři díly. Bavil nás ten první, druhý vůbec, třetí ušel. Co se ale líbilo, bylo divadelní představení Prašina! Na to se staršími dětmi vyrazte! Osobně doporučím až tak 12+.
A na závěr mé dvě oblíbené… Nechápu, jaký záběr Astrid Lingrenová měla. Krásná práce.
Asi mi řada knih unikla, ale já si vzpomenu!
Další články o knihách najdete níže. Některé knihy se samozřejmě opakují. A podotýkám, že nejvíc inspirace jsem vždy našla na blogu Pesleří a na profilech Mravenčí chůvy a Knihy dětem. Díky za to!
DĚTSKÉ KNIHY O EKOLOGII – komiks Zelená se země je boží! A velká cesta také!
Budu moc ráda i za vaše knižní tipy pro dívky od 12 let!
U nás zabodovalo Sesterstvo od Lucie Hlavinkové, je to více dílů. Jde o knihy pro dívky 8-12 let, odhadem, o partičce děvčat, která pátrají po různých tajemstvích. Je tam i nastínění české historie na lidských příbězích, čtivě a poutavě psané, má to spád.
My teď s holkama čteme Letopisy Narnie a je to super napínavé, každý večer žádní, ať čtu dál 😁. Knihy od Jacqueline Wilsonové jsou též velmi oblíbené. A starší sama moc ráda čte knihy od Davida Walliamse.