blog o cestování s dětmi

Jeseníky s dětmi

Magda sepsala hned tři články, které vám pomohou naplánovat dovolenou s dětmi v Jeseníkách. Poradí, kde se zastavit cestou, kde s dětmi lyžovat a v tomto článku, kde je hezky v létě. Magdo, díky!

VELKÉ LOSINY

Krásné lázeňské městečko určitě stojí za návštěvu. Nabízí toho opravdu mnoho a to i pro rodiny s dětmi. Hlavními lákadly jsou hlavně celoroční termální lázně. V lázních jsme byli vždy jen v zimě (prohřátí dětí mezi zimními radovánkami), pro rodinné koupání se mi zdá atraktivnější hlavně venkovní areál. Uvnitř je dětský bazének s atrakcemi, teplota vody v jednotlivých bazénech je 30-36 stupňů celsia, jen bohužel tobogány jsou pouze venkovní.

Losiny jsou známy také pro jejich zámek a ruční papírnu. Přiznám se, že s dětmi jsme ještě nenavštívili, ale dle doporučení známých je minimálně výrobna papíru zajímavá už pro předškoláky – projdete si výrobnu, dozvíte se něco o historii výroby papíru a můžete si i vyrobit vlastní list ručního papíru.

K procházce vybízí zámecký park s pramenem a svézt se můžete také výletním vláčkem, který jezdí mezi areálem lázní a areálem zdraví, což je moc pěkné hřiště a sportoviště na okraji Losin (lezecké prvky, prolézačky, zemní trampolíny, rybníček)

Naše soukromé tipy jsou dva – pivovar Zlosin, v jehož areálu se dá posedět u výborného piva a děti si pohrají na hřišti nebo velkém pískovišti.

Cukrárna Velkolosinské pralinky, která sídlí kousek od zámeckého parku je ideální zastávka na občerstvení – pralinky jsou vynikající, stejně jako káva, točená zmrzlina nebo koláče.

LOUČNÁ NAD DESNOU

K procházce vybízí zámecký park, který je volně přístupný a o kousek dál je naše oblíbené hřiště, kterému děti ríkají U Čarodějnice. Krásné velké dětské hřiště s hradem pro starší, vodními prvky a dostatkem zábavy i pro menší děti. Hned vedle je rybníček, ve kterém se dá rybařit, kavárna Tančírna a za komplexem ještě schovaný minigolf a pumptrack dráha (in line brusle , koloběžky, kola)

KOUTY NAD DESNOU, DLOUHÉ STRÁNĚ, RYSÍ STEZKA 

V Koutech nad Desnou se v létě rádi zastavíme v areálu Kareš – v zimě skiareál, v létě bikepark. Kromě toho jsou v letní nabídce i minikáry, velké trampolíny, pěkné dřevěné hřiště a bufet se zajímavou nabídkou.

Kouty nad Desnou leží pod přečerpávací elektrárnou Dlouhé stráně, která výrazně zasahuje do panoramat Jeseníků („ten uříznutý kopec“). Do elektrárny je možné se objednat na exkurzi, absolvovala jsem kdysi na gymnáziu a tehdy mě to hodně zaujalo, ale nedokážu posoudit pro jak staré děti je exkurze vhodná. K horní nádrži elektrárny se dá vyjet lanovkou z areálu Kouty, dál můžete pokračovat buď pěšky nebo kyvadlovým minibusem (cca 2,5km). Kolem horní nádrže se můžete projít nebo projet na kolečkových bruslích (okruh 2,5km) – u obojího si v případě pěkného počasí užijete krásné výhledy Dalším lákadlem je sjezd od horní nádrže na terénních koloběžkách – jedná se o 17km dlouhý sjezd po málo využívané asfaltové silnici. Koloběžky si zapůjčíte přímo u horní nádrže na konečné minibusu, mají i dětské.

Od horní stanice lanovky z Koutů je možné absolvovat Naučnou stezku Rysí stezka, kterou za nás moc doporučuji. Cena výjezdu lanovkou není zrovna malá, ale bezplatně vám přepraví kočárek (i náš terénní Chariot pro dvě děti) a za pěkného počasí jsou výhledy opravdu úchvatné. S kočárkem můžete dále pokračovat po asfaltu k horní nádrži, ale na rysí stezku to klasickým kočárkem není – jedná se o lesní cesty. U horní stanice stojí volně přístupná rozhledna u Medvěda a poté můžete vyrazit na rysí stezku. Stezka měří cca 2km a po cestě potkáte různé dřevěné plastiky, prolézačky a balanční prvky, lesní chýši a krásnou vyhlídku na Rysí skále. U horní stanice lanovky se můžete občerstvit v baru u Medvěda.

Pokud vám počasí nepřeje nebo nemáte dost času na výjezd lanovkou, i tak se v areálu Kouty zastavte – můžete si užít venkovní expozici Koutecký les o řemeslech tohoto kraje, dětské hřiště nebo právě budovaný balanc park s tobogánem. Najíst se tu můžete v restauraci Lyžárna nebo Pizzerii.

A pokud nemáte chuť na turisticky „profláknutá“ místa, tak pokračujte autem dále směrem Červenohorské sedlo a před prvními serpentinami u autobusové zastávky nechejte auto na parkovišti a vydejte se na procházku po modré značcce – buď na vodopády Borového potoka (cca 2,5km lesní cesta nevhodná pro kočárek) nebo k dolni nádrži elektrárny (5km po asfaltu).

ČERVENOHORSKÉ SEDLO

Naším oblíbeným výchozím místem pro „horské výlety“ s dětmi je právě Červenohorské sedlo. Nahoru na sedlo z Koutů nad Desnou vyjedete 17ti serpentinami a potom už vidíte zelené střechy chat. Pro výjezd můžete využít autobus, který jezdí z Koutů poměrně často, tato varianta je fajn s menšími dětmi, protože výjezd stojí za to a dolů do Koutů k autu je to vždy z kopce! Letos v létě jsme vyzkoušeli nové hřiště, které je u hotelu Červenohorské sedlo (při cestě z autobusu nadchodem jej uvidíte, při cestě z parkoviště je třeba obejít hotel, hřiště je za ním) – jsou tam prolézačky, skluzavky, houpačky a boulderová stěna. Při čekání než se děti vyblbnou si můžete v přilehlé restauraci dát pivo nebo třeba pizzu.

Trasy z Červenohorského sedla do Koutů (busem nahoru, dolů pěšky)

Po žluté do Koutů nad Desnou –nejkratší cesta dolů vede po žluté značce, ke skiareálu Kouty je to cca 5km. Cesta je lesní, kamenitá. My máme chariot, se kterým je sjízdná bez problémů, ale i s klasickým kočárkem by to šlo, jen komfort jízdy nebude velký.

Po zelené do Koutů nad Desnou – toto je naše nejoblíbenější varianta dlouhá kolem 6km. Ze začátku nastoupáte do stráně (pozor od poloviny července hrozí zdržení kvůli borůvkám) a vydáte se po vrstevnici. První polovina je velice příjemná, s krásnými výhledy na Praděd, v lese v sezoně rostou houby a u cesty borůvky. Od přístřešku  u skal už cesta začíná strměji klesat a tak tomu je až do Koutů. Opět platí, že s terénním kočárkem bez problémů, s klasickým moc nedoporučuji. Po cestě není žádná restaurace, jen studánka.

Ze sedla po modré a zelené přes Petrovku do Koutů – tuto cestu jsme šli jen jednou, abychom vyzkoušeli něco nového. A byli jsme překvapení, že do Koutů to nakonec bylo téměř 12km. Cesta vedla nejprve víceméně po vrstevnici – i když i stoupání byla a potom zase dost strmě dolů. Petrovka zní slibně, ale je to jen přístřešek, nejbližší občerstvovna je až v Koutech.

Ze sedla po červené a žluté přes Vřesovou studánku do Koutů. Tato trasa je také kolem 12km, první část po červené po hřebeni a potom klesání po žluté do Koutů. Opět bez záchytného bodu v podobě občerstvení.

 

 

 

Trasy z Červenohorského sedla s návratem k autu

Po červené hřebenovce můžete vyrazit na  Vřesovou studánku (4km), Keprník (7km) nebo Šerák (9km, chata Jiřího s restaurací).

V druhém směru vás klasická červená hřebenovka vás na Švýcárnu (necelých 6km), na kolo či bežky se využívá zelená, která je o něco delší, ale po lepší lesní cestě. Na Švýcárně se můžete občerstvit a buď se vrátit zpět nebo pokračovat dál na Praděd (1492 mnm), který je necelé 4 km vzdálený. Na nejvyšším vrcholu Moravy na vás čeká ubytování, restaurace a můžete se vyvézt výtahem na rozhlednu.

Ještě se nabízí cesty ze sedla do Filipovic, ty ale nemáme prochozené.

PRADĚD

Když už vyrazíte do Jeseníků a vyjde vám počasí, nenechte si ujít výstup na nejvyšší vrchol Moravy. Praděd je poměrně snadno přístupný i pro rodiny s malými dětmi, naše nejstarší se tam poprvé podívala v 5ti měsících. Pokud máte malé děti a chcete mít auto poblíž je nejlepší si přivstat a vyjet z Hvězdy na parkoviště na Ovčárně. Výjezd je zpoplatněný 350-450kč dle sezony), vyjíždí se kyvadlově vždy v celou hodinu a počet míst nahoře je omezený. Druhou možností je zaparkovat auto na Hvězdě (placené parkoviště) a vyjet kyvadlovou dopravou.

Z Ovčárny, kde jsou různé možnosti ubytování i stravování je to na vrchol Pradědu necelé 4 km po široké asfaltové cestě. Takže kočárky, odrážedla a v zimě boby jsou možné. Na nejvyšším vrcholu Moravy na vás čeká ubytování, restaurace a můžete se vyvézt výtahem na rozhlednu.

Údolím Bílé Opavy z Ovčárny/Pradědu/Barborky do Karlovy studánky

Tato cesta je podle mě téměř to nejlepší co vám můžou Jeseníky nabídnout. Jedná se o krásnou stezku údolím Bílé Opavy, na které najdete mosty, schody, tůňky, malé brody a chvílemi i celkem dobrodružná místa (hlavně z pohledu dětí). Z Barborky či Ovčárny dojdete k rozcestí nad vodopády a vydáte se po žluté do Karlovy studánky (z rozcestí k silnici u Karlovy Studánky cca 4km). Hned na začátku vás čeká velký dřevěný most a bublající potok pod vámi a tak tomu bude téměř po celou cestu. Stezka vede opravdu v těsné blízkosti vody, proto doporučuji přizpůsobit boty a v létě určitě počítejte s tím, že se děti budou chtít koupat, tůněk je víc než dost (ručníky s sebou). Cestu nedoporučuji za mokrého počasí, skály kloužou a ani za sněhu. My jsme ji sice s manželem šli v prosinci, kdy bylo cca 5 cm sněhu, ale s dětmi bych se tam určitě nevydávala, je velké riziko uklouznutí. Cesta se dá samozřejmě jít i druhým směrem, jen je třeba počítat s tím, že je místy dost do kopce. Pokud by jste na rozcestí vyhodnotili, že se na dobrodružnou variantu necítíte, vydejte se dolů po modré, ta vede v úbočí.

LIPOVÁ LÁZNĚ A HORNÍ LIPOVÁ

Pokud budete ubytovaní někde v okolí Lipové Lázně nebo Horní Lipové, i pro vás mám několik tipů na zajímavá místa.

Lesní bar – naším nejoblíbenějším výletem v této oblasti je Lesní bar v Horní Lipové. Jedná se o nenáročnou procházku po alfaltové cestě (kočárky, odrážedla apod. S sebou – jen je cesta tam dost do kopce a dolů se vám bude dítě řítit kosmickou rychlosti z kopce). Z parkoviště u viaduktu v Horní Lipové je procházka dlouhá jen asi 2 km a po cestě vás čeká spousta zábavy – celou cestu budete potkávat dřevěné houby (i jako stolečky a lavIčky) a zajíce, ale i různé dřevěné hrací prvky, šiškožrouty apod. Lesní bar je samoobslužný, v potůčku si vybere nápoj dle vašeho výběru, nad ohněm můžete opéct špekáček nebo si na vařiči uvařit čaj a kávu. Pokud máte štěstí, budou v nabídce i výborné trubičky (kremrole) z Branné. Vše potom zaplatíte do kasičky a ve volném čase můžou děti využít houpačky nebo lovit rybičky v potůčku.

Faunapark v Horní Lipové jsme zatím nenavštívili, ale na jejich reklamy narazíte všude. Jedná se o soukromou zoo.

Lipovské stezky – Lipová se přidala k vlně lesních cest pro kola a kousek od faunaparku vytvořili síť stezek. My jsme singltreky začali jezdit teprve letos na podzim (dcera 6 let, syn 5 let), takže ty Lipovské jsme zatím nevyzkoušeli, ale už se na ně v létě těšíme.

V hotelu Helios je také přijemný welllnes – bazén, vířivka a sauny, obzvlášť v zimě je to příjemné prohřátí mezi zimními radovánkami

OSTRUŽNÁ

Další příjemným místem v Jeseníkách je Ostružná. První čeho si všimnete jsou panorama větrných elektráren, ale z vlaku vypadá jen jako malá vesnice. Skrývá v sobě příjemný hotel a areál Skiland (velký areál přímo u silnice na Ramzovou – ubytování, restaurace a velký areál pro děti s hřištěm, trampolínou, hrami, houpačkami apod., bowling a vnitřní dětský koutek), 3 menší lyžařské areály a je dobrým výchozím místem na procházky – např. Do Petříkova nebo na Paprsek

Z Ostružné na Paprsek –  trasa po zelené a červené značce přes Ostružník a Císařskou boudu měří cca 7 km a je celá po lesních cestách, tudíž sjízdná jen s terénním kočárkem (od Císařské už je cesta lepší). Z Ostružné na Císařskou je cesta dost do kopce, z Císařské už víceméně po rovině nebo z kopce. Za odměnu vás na Paprsku čeká hezký areál s restaurací (nezapomeňte si dát borůvkové knedlíky) a dostatkem zábavy pro děti – hřiště, pískoviště, trampolína.

JESENÍK

Pokud budete ubytovaní přímo v Jeseníku nebo blízkém okolí mám pro vás také pár tipů. Obzvlášť lázně Jeseník určitě stojí i za samostatný výlet, my si tam vždy jezdíme odpočinout mezi túrami.

Jeseník nabízí vše co od  města v horách čekáte (nákupy, restaurace, dětské herny apod.), ale i hodně navíc. Přímo z centra si můžete udělat několik pěkných procházek na okolní kopce a nejenom výhledy stojí za to.

Z Jeseníku na Čertovy kameny a Zlatý Chlum

Po žluté značce dojdete z Jeseníku na Čertovy kameny – cesta je převážně po silnici a do kopce a měří cca 3 km (podle toho odkud vycházíte) nebo se dá tato pasáž projet autem a zaparkovat přímo u chaty na Čerťákách. U chaty je pěkné hřiště a dá se tu i dobře najíst (opět doporučujeme borůvkové knedlíky). Určitě si zajděte na vyhlídku, je to kousek a výhledy ze skalní vyhlídky stojí za to. S kočárkem tu ale nepořídíte, mladší děti je vhodné dát do nosítka, přece jen je závěrečný výstup po skalách.

Od chaty můžete poté pokračovat po modré na rozhlednu Zlatý chlum – cca 1,5km. Rozhledna je přístupná v hlavní turistickou sezonu a výhled je opravdu nádherný. U rozhledny je také občerstvení. Cesta je lesní, pro klasický kočárek nevhodná.

Z Jeseníku na Křížový vrch – ze Smetanových sadů (mimochodem pěkné hřiště) můžete také vyjít na Křížový vrch po modré značčce – cca 1,5km. Po cestě potkáte několik pramenů a nahoře vás čeká krásná restaurace a výhled. Z křížového vrchu můžete dál vyrazit na Zlatý Chlum či Čertovy kameny viz výše.

Jeseník – Priessnitzovy lázně

Jak už jsem psala výše, toto je naše oblíbená destinace pro odpočinek mezi horskými výlety a těšíme se tam jak my dospělí tak děti. Lázeňský areál za posledních několik let opravdu „zkrásněl“, je tam neustále vidět nové a nové prvky a na své si tam přijde opravdu každý. Všechny zastávky jsou volně přístupné celoročně, ale přeci jen je tento areál nejatraktivnější v létě. V teplém počasí si určitě přibalte ručník a u menších i náhradní oblečení, vodních prvků je opravdu dost. V lázních to není úplně jednoduché s parkováním, my většinou volíme výjezd až nahoru na hlavní parkoviště a poté návštěvu zakončíme v Café Wienerhouse, kde za útratu umoříme parkovací lístek. Hned u parkoviště je krásné hřiště s mnoha prvky pro menší i větší děti – prolézačky, skluzavky, houpačky, autobus, lanové prvky. Dál na louce jsou velké lanové překážky vhodné pro děti i dospělé a ve stráni dva nové tobogány. A také malý rybníček s kameny a potůčkem, který je ledový, ale naše děti do něho skáčou v každém počasí. Další, poněkud zasunuté zajímavosti jsou v přilehlém lesíku, od rybníčku se vydejte po lesní cestě dolů a dojdete k bludišti (ve skutečnosti nebloudíte, jen procházíte předem danou cestu, menší děti je dobré nepouštět samotné, cesty se nekříží a cesta je poměrně dlouhá) a v jeho okolí i další prvky – třeba vodní přečerpávací nádrže nebo opičí dům.

Po návratu k rybníčku se vydejte nahoru prozkoumat balneo park – několik různých venkovních lázeňských procedur dle Priessnitze. U všech je návod jak postupovat a ledová voda je obsažena ve všech (naše děti třeba zbožňují kamenný tunel s ledovými střiky)!

Pokud máte čas a chuť můžete se dál vydat na procházku po lázeňské kolonádě (okruh cca 1 km s pěknými výhledy vhodný pro kočárky i inline brusle) nebo vyrazit k některému z mnoha pramenů na Studničním vrchu. Díky hnutí Brontosaurus jsou i tyto krásně opraveny a procházky po Studničním vrchu jsou velice příjemné. Cesty jsou převážně lesní, ale dají se vybrat i procházky po asfaltu s klasickým kočárkem nebo trasy pro kola. V létě si také můžete zahrát discgolf nebo minigolf. V zimě je v areálu lázní ledové kluziště a dá se také navštívit Muzeu kostek. V areálu lázní je několik restaurací a cukráren, včetně prodeje lázeňských oplatků. V lázních také můžete nasednout na výletní vláček Lázeňáček a svézt se s ním až do Horní Lipové, kde si uděláte procházku k Lesnímu baru viz výše.

REJVÍZ

V nejbližším okolí Jeseníku ještě určitě stojí zato si udělat výlet na Rejvíz, který je známý především svými rašeliništi. Po dřevěných stezkách (zpoplatněno) se můžete projít k Velkému mechovému jezírku a dozvědět se něco o rašeliništích a jejich flóře a fauně. Naučná stezka měří 2,5km.

Na Rejvízu stojí za návštěvu i eko farma Orlí vrch (ubytování, restaurace).

DOLNÍ MORAVA

Toto středisko nabízí velkou porci zábavy pro rodiny a především děti. Na tuto návštěvu je ale potřeba si nachystat peněženku. Hlavní zajímavostí je stezka v oblacích, která je dominantou celého okolí. Jelikož je poměrně vysoko na kopci, tak s malými dětmi je dobré si k ní dojet lanovkou, pro početnou rodinu se ale takový výlet poměrně prodraží. My bychom si normálně tento výlet ušetřili, ale manžel si při zimním pobytu zřídil „resort card“ a přišla mu zajímavá nabídka : v týdnu kdy máte narozeniny máte možnost využít zdarma lanovku + vstupné pro dvě osoby. Manžel  má narozeniny v srpnu, takže jsme nabídku využili.  Přesto, že jsme nakonec platili jen za nejstarší dceru, i tak jsme tam pár stovek nechali. Nicméně pro děti byl celý výlet velkým zážitkem – výjezd lanovkou a potom výstup na stezku. Některá patra je možné zdolat tunelem volně zavěšeným v prostoru (děti využily, nás dospělé to ani nenapadlo), nahoře si můžete stoupnout na lanovou trampolínu s průhledy do hlubiny (opět jsem si ušetřila), ale výhledy na masiv Kralického Sněžníku jsou opravdu krásné, obzvlášť když jako my pozorujete přibližující se bouřku 🙂 Dole u nástupní stanice lanovky jsou hned dva dětské parky, které přímo lákají k návštěvě – Mamutíkův vodní park a Lesní zážitkový park o kus dál i Adrenalin park. Všechny vypadají moc hezky, ale vevnitř jsme nebyli. Využili jsme různé atrakce zdarma –  trampolíny u chaty Marcelka a tobogán u hotelu Vista. Od chaty Marcelka se dá k areálu U Slona projít po Stamichamanově naučné stezce – po cestě jsou zajímavé zastávky u dřevěných plastik, interaktivních tabulí, ale třeba i jeskyni z kamenů. V infocentru u chaty Marcelka můžete k této stezce dostat i hrací kartu.

 

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

„Přišlo whatsupem“ aneb digitální stopu nesmažeš

Rozloučení

Do Alp s kočárkem? Ale jistě!