blog o cestování s dětmi

Janské lázně s dětmi – lyžování Na Formánkách

Díky Lence za příspěvek!

Protože letos je sněhu pomálu, chtěli jsme si pár vloček užít, a tak nezbývalo nic jiného, než jim vyjet vstříc. Navíc jsme si na letošní zimu dali předsevzetí, že se pokusíme (konečně) naši 5,5 let starou dceru naučit lyžovat. Lyže sice zkoušela už cca od 3,5 let, ale nikdy ji to nijak zvlášť nechytlo, tak jsme ji ani nenutili a čekali, až na to dojde. A tentokrát nás mile překvapila.

LYŽAŘSKÉ VLEKY NA FORMÁNKÁCH

Již při naší letní dovolené jsem si vyhlédla lyžařské vleky na Formánkách v Janských Lázních. O naší letní dovolené s kočárkem v Jánkách můžete číst zde. Líbilo se mi, že je tady na jednom místě všechno u sebe – dva dětské pásy, poma, dvě lyžařské školičky, půjčovna a krámek s vybavením, restaurace a několik příjemných penzionků i hotýlků přímo u mírného svahu s dětskými sjezdovkami. Čím jsme totiž starší, tím hledáme tu nejjednodušší cestu, jak logisticky tyhle dovolené řešit, neboť se nám nechce někam dva kilometry z kopce do kopce táhnout lyže, boby atd. a ještě nabalené batole, co nechce chodit. Ale tady, tady je vše na jednom místě, minutku od hotelu.  K tomu hned vedle sjezdovek, kde se učí děti lyžovat, je krásný svah na bobování, kousek od něj rovinka, kde se dají válet andělíčky a stavět sněhulák a nedaleko i možnost projít se do lesa.

No a vypíchnout je nutno i restauračku s výhledem na školičky – sedíte si v hospůdce na Formánkách v teple u čokolády a velkými okny po očku sledujete dítě, jak se snaží. Takže fakt ideál – vše na jednom místě a s veškerým komfortem. No a pro pokročilejší je tu přibližovák nebo zastávka ski busu ke kabince na Černou Horu, takže pokud je dostatek sněhu, je to tu super výchozí bod i pro pokročilejší lyžaře.

Ubytovali jsme se v hotelu Lesní dům. Teplo, čisto, navíc jídlo za překvapivě normální ceny (hlavní chod třeba kolem 100,-? To jsme na horách už dlouho nezažili). A navíc bonus, že sjezdovka pro děti je hned vedle hotelu a lyžařská škola jakbysmet, od hotelu i sleva na toto a ski bus staví hned před hotelem. Prostě dokonalé.

Dcera se učila ve školičce K+K. Vyzkoušeli jsme několik lyžařských škol v různých střediscích, ale slečna instruktorka z K+K byla TOP. Dcera byla z paní instruktorky fakt nadšená, sama od sebe říkala, že jí připravila hezky celou lekci, že se vůbec nenudila a byla to zábava. Mně se líbilo, že slečna instruktorka dítě, hodně chválila, všemožně motivovala a hodina byla pestrá. Dcera se naučila za dvě lekce nejen bezpečně zastavit, sjet dětskou sjezdovku, dopravit se na pásu i pomě a krom toho i přenášet váhu přirozeným pohybem těla, ukázáním protilehlou rukou, takže žádné plužení celou hodinu. Prostě super!

LIVE PARK FORMÁNKY SE ZIMNÍ TRAMPOLÍNOU

Lyžováním, ale zimní zábava na tomto místě pro děti nekončí. Live Park Formánky, hned vedle sjezdovek, je místo, kde je po celý den o zábavu dětí postaráno – mají tu i nafukovací zimní trampolínu, kterou jsem tedy ještě nikde jinde neviděla, snowtubing a program pro děti (např. lampionový průvod od 16:30 atd.) Můžete vyjet i na Černou horu a spustit se dolů na sáňkách – jen pozor, ať není moc namrzlo, je to prý docela sešup. Prostě nudit se tady nelze ani chvilku.

CO V JÁNKÁCH, KDYŽ PRŠÍ

Měli jsme připravenou i variantu, kdyby pršelo nebo moc sněžilo. To bychom se vydali do aquacentra v Janských Lázních (Obchodní ulice 304), nebo bychom třeba jen vyjeli kabinkovou lanovkou na oběd nahoru na Černou horu. Anebo popojeli ve směru na Trutnov, kde jsou další lákadla – Galerie Draka Trutnov s interaktivní výstavou o dracích, interaktivní tkalcovské muzeum v Domě pod jasanem nebo eko centrum Dotek. Ale nebylo to tentokrát potřeba, sluníčko svítilo  a ač sněhu bylo pomálu, na sjezdovkách bylo nasněženo a i toho povinného sněhuláka jsme postavili. Výbavu na hory už běžně jedu ze seznamu podle Janči, bábovky na sněhové hrady i čelovky na večerní procházku do lesa mají stálé místo v kufru, takže nás opravdu nic nezaskočilo a dovolenou jsme si užili na max.

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Máma a dcera II.- 3. den: El Caminito del Rey

Máma a dcera II.-2. den: El Chorro

Máma a dcera II.-1. den: Málaga