blog o cestování s dětmi

Co zabalit na hory s malými dětmi

Náš již tradiční lednový týden lyžování s dětmi na Kvildě (článek je z předloňské dovolené) byl jako vždy nádherný! A byl jedinečný v tom, že chumelilo snad 168 hodin v kuse. V některých dnech byla úplná vánice, vítr fičel, všude kolem bílo a sníh padal a padal a padal. Cesty mizely, co krok, to sníh v botách:-).   A já se utvrdila v tom, že kvalitní zimní vybavení má fakt něco do sebe! Teď nás čekají tři týdny na horách, a dle předpovědi to budou hodně mrazivé dny. Celý příští týden nám hlásí přes den minus třináct stupňů. Tak jsem zvědavá, jestli jsem nás dovybavila dostatečně. Co balíme? 

NÁVLEKY NA NOHAVICE

Tohle je už pár let věc, na kterou nedám u dětí dopustit. Krom toho, že jim neleze do bot sníh a nemají hned mokré punčocháče (což vás dokáže maximálně nakrknout, když je pracně vyexpedujete ven a oni se hned zráchaj), tak jim to také skvěle prodlužuje oteplováky! Prostě nemusíte řešit každou zimu, že by už asi měly mít delší, protože ono se to pod tím návlekem prostě ztratí! Na pořádnou válečku ve sněhu je to prostě POVINNOST!

Já jsem  je nikdy v životě neměla, myslela jsem, že je to věc pouze pro běžkaře a horolezce. Když jsem před víc než deseti lety převzala včetně mého muže i jeho horolezecké vybavení, netušila jsem, že i já se jednou stanu hrdou majitelkou těch divných návleků, co tam z dob své největší horolezecké slávy (čili z dob „přede mnou“:-) měl. Jenže já to nemám na Elbrus, ale na „mrcasení se“ s dětmi za chalupou v českym sněhu.

Při výběru jsem se velmi výrazně řídila barvou. Koupila jsem si  červené, protože Baywatch.:-) .A také sázím na to, že Italové prostě vědí… Pro Brácháče mám též Ferrino, pro Žloutkovou už nevím, protože jsou už zahrabané v tašce a já lína tam hrabošit. V každém případě ty Ferrino jsou i na hubenou nohu.

 

Jak vidíte, bez nich to je prostě bída! Pár let jsem to bez nich zvládala, ale letos mi došlo, že je čas to zlomit. ( Evče udělám reklamu ráda, protože tomu fakt rozumí, má tři malé děti a její eshop Pro malé dobrodruhy mi prodával Toulky s dětmi v báglu a nic z toho neměl! Prostě  #ženysobě!).

 

Jinak boty mám už asi 13 let zn. Salomon a jsou skvělé! Sice vypadají jak snowboardové, ale nikdy mi v nich nebyl ani náznak zimy. Ty ponožky, co vykukují  na fotce, mám snad milión let, no minimálně deset.  Letos jsem usoudila, že je čas na změnu, už to v nich trošku drhlo:-).   Tím chci jen říct, že i když jedny merino fusky stojí třeba 700 Kč, vydrží FAKT dlouho! A to teplo za to stojí!

KUKLY

Jestli nám letos něco chybělo, tak to byly kvalitní kukly. Mně teda ne, já byla v teplíčku, ale dětem mrzly obličeje! Před pár lety jsem jim koupila obyčejné bavlněné kukly pod helmu (tuším, že Tchibo) a letos padla kosa na kámen. Lyžovat v chumelenici s „vocucanou bavlnou“ na puse, no žádná sláva. Takže tady taky – nešetřit! Šla jsem do české značky Kama, protože mám ráda lokální firmy. Tak uvidíme.

LYŽAŘSKÉ BRÝLE

Máte malé děti, nelyžaře, tak proč lyžařské brýle? Bez lyžařských brýlí ani ránu! Minimálně na pořádnou bobovačku je užijete. Ve vánici to bez nich tentokrát nešlo ani na procházce! A škoda si krátit procházku jen kvůli tomu, že děti řvou, že nic nevidí a ještě je to píchá. Mimochodem, na lyžařské brýle můžete přicvaknout blikačku z kola a hrát si na tajné agenty!

LYŽAŘSKÉ HELMY, OBLEČENÍ A VYBAVENÍ

Tento týden opět velká škola a uvědomění si, jak moc jsou některé věci důležité! Je jedno, do jaké značky půjdete, ale ať jim to oblečení září co nejvíc! Až přijde sněžení nebo mlha, uvidíte ten sakra velký rozdíl ve viditelnosti! Klidně těm prckům přibalte reflexní vestičku, co mají na kolo.

REFLEXNÍ PRVKY, SVĚTÝLKA, ČELOVKY

Dětem už dosloužily jejich dětské kočičkové čelovky, tak jsem jim letos koupila pořádné s více funkcemi. Malé a větší světlo a k tomu červené blikačky, až zas půjdeme večer z hospody. Malá blikací světýlka vozím též, vždycky se nějaké hodí (třeba právě na lyžařské brýle, to pak vypadají jak Tom Cruise z Mission Impossible). Nezapomenout na to, však v zimě jsou dny krátké a z hospod se chodí pozdě! A expedice ve tmě, hledání stop ve sněhu či večerní potlach v iglú, to je prostě paráda!

LOPATA, KYBLÍČKY, BÁBOVIČKY

Tak to je jasná věc! Ze sněhu se dá tvořit jako z písku. Z mokrého sněhu ještě líp! A lopata je v autě nutnost. My máme dvě – jednu bytelnou z horolezecké výbavy a jednu super lehkou plastovou, se kterou si perfektně vyhrají i děti.

Ještě k tomu hraní – když se dětem nechce ven, protože si chtějí hrát s hračkami. Tak jim je prostě vezměte ven! Ve sněhu se dají dělat parádní koňské stáje i tunely pro playmobil panáčky. Z ledu si můžete vyrobit přes noc ledovou stavebnici… Dost inspirace najdete i na stránkách Ucimesevenku.cz.

BOTY, RUKAVICE

Nechci tady dělat reklamu, ale rukavice Reima a Didriksons by se měly rozdávat už v porodnici. Zvenku mrazem křupavé, uvnitř teploučké! Pro sebe mám Ziener a též si nestěžuji. Já jsem známý škudlil, nakupuji nejraději z druhé ruky, ale tady mi vážně nevadí se plácnout přes kapsu! Jo a palčáky, jedině palčáky!

U bot jsem se letos také silně finančně vykrvácela, protože jsem věděla, že nás čeká pět týdnů na horách. Před dvěma lety jsem objevila boty zn. Sorel (koupila jsem je jako náhradní z druhé ruky) a byla to naprostá pecka! Tak teplé boty jsem dlouho neviděla. Tak do těch jsem šla letos v případě Žloutkové (a koupila jsem je snad o tři čísla větší, ať jí to dlouho vydrží:-)) a Brácháčovi jsem vzala Jack Wolfskin do minus čtyřiceti. A musím říct jedno: plácám se za to po rameni, protože teplé a suché nožky mají na horách oba dva.

SUPERVYCHYTÁVKY BÁGLÁČOVIC RODINY- PYTLÍK NA BAČKORY, DEKA A PYTEL NA ŠPINAVÉ PRÁDLO

Pytlík na bačkory nebo takový ten levný reklamní batůžek si bereme na hory jako obětního beránka, čili zavazadlo, které si můžeme odložit u vleku a nechat v něm třeba pití nebo svačinu. Když to někdo ukradne, svět se nezboří.

Deka je též skvělá věc. Krom toho, že zahřeje (co si budeme povídat, v některých apartmánech mají peřiny na spaní snad pětigramové), můžete ji použít pod polštář v případě nachlazení dítěte, aby mělo hlavu výš a nebo jako vycpávku, pokud si srážíte kvůli společnému spaní postele. Na prkně prostě spát nechceš:-). Miluji společné spaní! Kamkoliv přijedeme, dáváme postele dohromady! A na chaloupce budeme mít obrovské letiště! Jo!

Pytel na špinavé prádlo netřeba komentovat, to je taková pěkná tečka za každou dovolenou:-).

Další zimní články najdete tady:

Naše zima na horách – malé ohlédnutí

Jedete na hory? Bábovičky s sebou!

Co s dětmi v zimě na horách, když prší

A tady jen připomínka toho, co na horách jíme.

Co jíst dva týdny v zahraničí a nezruinovat se

 

 

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zimní Alpy/Dolomity s dětmi

Tre Cime (3 Zinnen), Kronplatz a Cortina d’Ampezzo

Máma a dcera II.- 5. den: Güéjar Sierra