blog o cestování s dětmi

Janské lázně s kočárkem

Leni, děkuji za příspěvek!

Konec léta jsme v srpnu 2019 strávili v Janských Lázních. Tohle malebné krkonošské městečko jsme si naprosto zamilovali. A hned jsme se i rozhodli, že tu strávíme zimní dovolenou. O té si můžete přečíst tady.

Ubytovali jsme se v penzionu Martin, který byl super. Měli jsme krásné podkrovní obr studio č.4 s vlastní kuchyňkou a pěkným výhledem na louku, kde se pásly krávy, takže o zábavu bylo postaráno a čekalo nás každodenní vstávání s heslem zkontrolovat (starší dítě ve smyslu spočítat) z okna krávy. Pro děti je v penzionu mini hernička s domečkem a hračkami, hřišťátko a pár kroků od penzionu parádní hřiště „na Formánkách“ s prolézacím hradem, houpačkami, nafukovací trampolínou, restaurací/kavárnou a minigolfem. Z penzionu jsme na něj koukali z okna. A co víc, v penzionu je i bazén s protiproudem a solná jeskyně pro případ nepříznivého počasí, takže o program je postaráno i při letní psotě. Krom toho tu i půjčují venkovní hry (badminton, šipky s terčem nebo i horská kola), takže za nás jen superlativa, penzion vřele doporučujeme.

Vzhledem k tomu, že jsme měli ještě kočárek, výlety jsme více méně uzpůsobili pro něj sjízdným cestám. Čerpali jsme inspiraci v e-booku od S kočárkem na hory a tímto za tipy děkujeme. (Tři trasy sjízdné s kočárkem najdete i tady).

JANSKÉ LÁZNĚ

První den po příjezdu jsme se vydali na průzkum Janských Lázní. Od penzionu sejdete prudkým kopcem přímo do centra. Hned po levé straně je před kolonádou cukrárna s výbornou zmrzkou a dorty a pokud byste šli kolem ní dál, dostanete se k relaxačně sportovnímu centru (oranžový dům pod kolonádou), kde je menší dětské hřiště, domácí pizza (tip na oběd) atd. My se vydali procházkou na opačnou stranou, přes kolonádu směrem k lanovce na Černou horu. Cestou minete Výtvarnou dílnu Bosorka, kde se dá s dětmi parádně strávit čas při nepřízni počasí a také obchůdek Ostrov dobré nálady, kde seženete regionální produkty a suvenýry a také hračky a drobné dárečky. Kolem kostela pak dojdete až k lanovce, u ní je velké centrální parkoviště a také hotel Omnia, kde dobře vaří a my si tam dali večeři.

Pokud naopak půjdete kolem kolonády spodem, směrem k dětské léčebně Vesna, neminete sochu Krakonoše, se kterým je samozřejmě nutno se vyfotit. Kolem léčebny pak pokračuje cesta okružní stezkou kolem pramenů, která je s kočárkem také dobře průchozí a vyústí na zmíněném centrálním parkovišti pod Černou horou, takže se dá takto projít dokola celý okruh, sjízdný s kočárkem naprosto v pohodě.

VÝLET K ČERNOHORSKÝM VODOPÁDŮM

Další den jsme dopoledne vyrazili na výlet k Černohorským vodopádům. Tady pozor – s kočárkem tu neprojedete, je to hodně kamenité a často schody a stupně. Trasa je cca kolem 3 km, zabere s dětmi tak dvě hodinky, protože vede nahoru do kopce, podél Černohorského potoka s vodními kaskádami. Na konci trasy po cca 1,5 km je velký vodopád.

FARMAPARK MUCHOMŮRKA

Odpolední výlet jsme zvolili do Farmaparku Muchomůrka, kam dojdete příjemnou cestou mezi stromy z Janských Lázní a z penzionu Martin se sem napojíte jednoduše směrem k penzionu Duncan, směrovky vás navedou. Můžete samozřejmě dojet i autem, zaparkovat ve Svobodě nad Úpou na náměstí a dojít k parku po značené cestě do kopce, na konci se jde trávou po nezpevněné cestě, takže doporučuji raději terénní kočárek. Ve farmaparku se volně potulují kozy a další zvířátka, jsou zde i traktory, kuličkodráha a mnoho dalších lákadel pro děti. Je tu i stánek s drobným občerstvením. Nám se nejvíc líbila právě kuličkodráha, na kterou si děti zakoupí velkou kuličku ze dřeva, tu si pomalují a pak vydrželi strašně dlouho pouštět a sledovat, kam až kulička dojede.

Ve Svobodě nad Úpou je v infocentru i interaktivní hernička Lesní svět, pokud by nebylo nějak hezky, dá se tu strávit fajn odpoledne, navíc je tu výstava Pohádkové Krkonoše, kde je expozice pohádkových bytostí, skřítků a dokonce i peklo. Součástí je kavárna a obchůdek. Syna tu nejvíc zaujal dřevěný dendrofon a dceru drak, co je v podzemním patře výstavy.

STEZKA KORUNAMI STROMŮ

Nevynechali jsme ani Stezku korunami stromů, ke které opět dojdete pěšmo. Okruh můžete zvolit buď jakoby ze spodní strany kolem Léčebny Vesna, nebo jako my, přes sjezdovky, procházkou pod kabinkovou lanovkou, klidnou lesní cestou, která vede přímo od penzionu Martin. Stezka je bezbariérová a nahoře jsou i naučná zastavení, dřevěné prvky / zvířátka a motorické cesty pro děti. Pod stezkou je pak „jeskyně“, kde se dozvíte něco o půdě, kořenech a životě zvířátek pod zemí. A je tu i pěkná velká moderní táckárna a hřiště vedle ní, takže super výlet i se zajištěným jídlem :o)

LANOVKOU NA ČERNOU HORU

Kabinkovou lanovkou jsme se další den vyvezli na Černou horu a výlet kabinkou je zážitek sám o sobě. Pozor – hrozí, že se zaseknete už po příjezdu lanovkou v restauraci Na Lanovce, kde je také parádní dětský koutek a nebo vedle restaurace v parku Kabinka se sportovními aktivitami jako vodní plocha se šlapadly, motokáry, lezecká stěna i pro malé děti. Tip na výlet je zde. My jsme nevynechali výstavu roleb a zimní techniky, dali si sváču na sedacích vacích pod lanovkou, a pak vyrazili na rozhlednu Panorama. Kousek od ní vás povede cesta červenou značkou okolo Sokolské chaty, kde měli skvělou točenou zmrzku, takže jsme se posilnili a vydali se k Černohorskému rašeliništi. Cesta je kamenitá, posléze nezpevněná a docela vymletá, takže kamení, výmoly a z kopce do kopce, takže my skončili cestu už před rašeliništi, která byla navíc zavřená a dali si oběd na Černé boudě, kde je venku i hřiště pro děti. Při rychlejším tempu se dá se dojít dle situace až k Pardubickým boudám, kde se také najíte a měl by tam být i koutek pro děti. Určitě se sem vrátíme, až budou děti turisticky zdatnější, protože tu bylo moc krásně. A těch výhledů…

KAM V JÁNSKÝCH LÁZNÍCH, KDYŽ PRŠÍ

Kdyby pršelo, měli jsme v záloze i toto:

  • Aquacentrum s termálním bazénem (Obchodní ulice 304, Jánské Lázně)
  • V Jánkách je v kavárně Jánský potok mini dětský koutek a stejně tak v restauraci Biograf na kolonádě.
  • Indoor minigolf (Rýchorské sídliště 146, Svoboda nad Úpou)
  • Můžete popojet i směr Trutnov, kde jsou další lákadla – Galerie Draka Trutnov s interaktivní výstavou o dracích, interaktivní tkalcovské muzeum v Domě pod jasanem nebo eko centrum Dotek.

A my příště máme v plánu třeba i tyto výlety v okolí:

  • ZOO Dvůr králové
  • Adršpach
  • Hrádek Aichelberg
  • Stachelburg – vojenská pevnost

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Máma a dcera II.- 3. den: El Caminito del Rey

Máma a dcera II.-2. den: El Chorro

Máma a dcera II.-1. den: Málaga