Během našich výletů se mi potvrdilo, že děti si většinou vystačí tak nějak samy a netřeba extra divadýlka okolo. Mají neuvěřitelnou fantazii a vidí věci, které my bez povšimnutí míjíme. Často jim stačí kameny, bláto, větve. No přiznejte, kdo nemá doma haldy nejdůležitějších větví na světě, které se za žádných okolností nesmí vyhodit? Přesto jsou momenty, kdy je problém dostat děti ven. Řekla bych, že zde snad existuje i přímá úměra s věkem. Čím jsou starší, tím horší je nalákat. Paradoxní je, že čím víc je člověk láká ven, tím hůř se pak zase lákají domů:-).
Tady najdete pár tipů od nás.
PUTOVÁNÍ ZA ŘOPÍKY
Věděli jste, že řopíky (pozn. ŘOP – Ředitelství opevňovacích prací, řopíky vznikaly v letech 1935-1938) nejsou jen záležitostí příhraničí? Samozřejmě, je spousta míst v ČR, kde na ně nenarazíte, ale možná vás překvapí, že jich je např. řada napříč středními Čechami?
Kde všude se stavěly? Mimochodem, postavilo se jich víc než 10 000.
My jsme si udělali nejeden „řopíkový“ výlet. U nás na severu se to jimi jen hemží. Fajn je dětem vytisknout mapku, aby se zapojily do pátrání. Jen si nezapomeňte přibalit do batohu čelovky, pokud je tam nemáte jako standardní součást vybavení jako my (plus power banku).
PŘÍRODOVĚDNÉ VÝPRAVY
Jistě, v mobilu můžeme mít miliardy aplikací na to, jak poznat zpět ptáků i na květiny. Pro ty z vás, co nechtějí mobil příliš používat, se nabízí varianta přihodit si do batohu tzv. chytré kartičky. Resp. přibalit je dětem. Já jsem připravena na tuto sezónu, kterou hodlám pojmout víc přírodovědně. Mně samotné to prospěje, protože přírodopis fakt nikdy nebyla má silná stránka. Podpořila jsem tvůrce, který do své tvorby vkládá srdce a koupila si spoustu materiálů Přírody do kapsy. V kombinaci s knihou o bylinkách a herbářem z toho může vzniknout pěkný přírodovědný projekt na cestách! Protože i o prázdninách se člověk může učit, ne jen v lavici nad placatou učebnicí.
Pěkné materiály najdete i u Little Bears (pexeso jarní květiny).
U Bonkido zase najdete puzzle s ptáčky (ptáčkové puzzle).
Prosím Vás, nic není žádná spolupráce, jsou to prostě fajn mámy, které se věnují tomu, co je baví.
Pro malé prcky, kteří možná ještě háží bobek na názvy rostlin a ptáků, se vám budou hodit hrací karty Malý Rarášku, které jsem podpořila na Hithitu. Případně koukněte na starší články třeba zde.
APLIKACE V MOBILU
Samozřejmě můžete využít i aplikací v mobilu. Třeba Skryté příběhy jsou moc fajn pro malé děti – i ty nejmenší (když dorazíte do jednoho z cílových bodů, automaticky se vám v mobilu rozezní signalizace, což může být pro úplné prcky dost velké vzrůšo:-)). My jsme zatím absolvovali jen jeden z příběhů a sice ve Veltrusech.
Aplikací je určitě více, napadají mě ještě Hravýlety nebo Výlety s tajenkou (to si zase můžete koupit dílčí výlety a vytisknout podklady).
BOJOVKY
Další možností jsou nejrůznější bojovky. S těmi se teď doslova roztrhl pytel. My máme vyzkoušené zatím jen ty od Nevyléčitelné optimistky. Určitě koukněte i na www.uciteleucitelum.cz, kde se občas nějaká bojovka k vytištění najde. Mě zaujala tato. Pokud vám vyhovují více hotové, vytištěné bojovky (stejně jako mně), našla jsem třeba tyto na www.ronieland.com, ale nemám s nimi zkušenost.
NA CO SI DÁT V PŘÍRODĚ POZOR
Tady si dovolím oprášit jeden starší článek, kde se dočtete, zda a jak krmit zvířátka, jestli stavět kamenné mohyly, co dělat, když najdete v lese parohy, nebo když vás v přírodě zastihne bouřka a co si určitě stáhnout do mobilu. Článek Jak se chovat na výletech najdete zde.
O tom, jak se zachovat, když narazíte na zmiji, zase najdete v článku Pozor, zmije!
A aby vás nepožrala klíšťata a komáři, je fajn se před výletem připravit. O přírodních prostředcích jsem se rozepsala v tomto článku.
Zanechat komentář