V rámci našeho atypického domácího vzdělávání (více v tomto článku) jsme se s dětmi vrhli na 20. a 21. století. Při příležitosti inaugurace nového prezidenta jsme se rozhodli, že si vyrobíme časovou osu a všechny prezidenty zasadíme do kontextu dějin. A tak nás to pohltilo, že vám to musím doporučit! Bavilo to nás všechny a to několik dní v kuse!
A proč o tom vlastně píšu, jak to souvisí s cestováním? Až si budete dělat rezervaci na zahraniční dovolenou, vzpomeňte si na to, že cestování nebylo vždy samozřejmostí. Že se tu a tam našel nějaký debil, který si řekl, že bude králem všeho a zavřel lidi do klece. Už v protektorátu, kdy k nám naštrádoval Hitler, platil zákaz vycestovat. Co bylo před rokem 1989 netřeba zmiňovat. A já cítím, že my, rodiče, bychom měli udělat maximum proto, abychom vychovali další generaci, která se z některých chyb poučí a nebude je opakovat. Ale teď už k našemu projektu. Pozn. Nejsem dějepisář, tak se omlouvám za případné nepřesnosti. A také zdůrazním, že vše je sdíleno se souhlasem dětí, jakožto autorů.
V závěru článku připojím i tipy na knihy/filmy apod. Ale teď už k našemu projektu.
Prezidenty jsme si hezky zarámovali. Pasparty a rámy, Bágl a spol:-)
A pak už to jelo… jen podotknu, že zdaleka nejsme u konce! Chybí nám rozpracovat 1. a 2. světovou válku včetně protektorátu, rok 1948… Ale makáme na tom.
Mimochodem, Mnichovská dohoda… O nás bez nás… Krok, který měl předejít 2. světové válce? Nějak to tehdy nevyšlo… Vlk si uhryznul a dostal ještě větší hlad. Mimochodem, tuto knihu od Jany Poncarové doporučím všem, kdo cítí potřebu si některé historické mezníky zopakovat a netroufají si na složité historické knihy.
Pojďme si připomenout i jakou roli už tehdy hráli hoaxy… a máme je tu zas a znova… A mně jde pořád ještě mráz po zádech z výkřiků, které jsem zaslechla na záběrech ze sobotní demonstrace na Václaváku („Táhni domů, ty žebráku ukrajinská“).
A jaké knížky a filmy bych k tomuto tématu doporučila?
Přečetli jsme s dětmi (nyní ve věku 9 a 11) už spoustu knih s válečnou tematikou. Samozřejmě záleží na věku dítěte, nicméně většina z knih je dle mého vhodná již pro děti na prvním stupni, zejména pokud je čte rodič s dětmi. A protože nejsem knižní influencer, doporučím blogy, kde jistojistě najdete skvělé recenze a doporučení: Veronika Peslerová, Mravenčí chůva nebo FB profil Knihy dětem.
Které knihy se nám líbily nejvíc? „14- 14, přátelství napříč staletími“ a “ Jak Hitler ukradl růžového králíčka.“ Obě knihy jsou citlivě napsané. Do knihy „Říkali mi Leni“ jsme se nemohli déle začíst, vzali jsme si ji k ruce víckrát a až poslední čtení nás totálně vtáhlo do děje. Velmi povedené jsou i komiksy („Deník Anne Frankové“, „Sibiřské Haiku“, „Rodinné tajemství“ či „Hledání“. Pohodové čtení je i trilogie Nadi Revilákové, která se historie zlehka také dotýká. V knihovně na nás ještě čeká série Kdysi, Potom… a také novinka Tajemství v lahvi, na kterou se moc těšíme. Z období Samotové revoluce zmíním knížku „Fany byla přitom“ (a film „Fany a pes“). Slečně Žloutkové se velmi líbila i kniha „Jiná, ale pořád já“).
A z filmů či seriálů?
Určitě doporučím, ale pozor, raději se nejprve podívejte bez dětí, seriál Válka a já na Déčku. Skvělý je i seriál Vyprávěj, který mapuje historii ještě před okupací v roce 1968 až po Sametovou revoluci. U tohoto seriálu je však potřeba počítat, že není cílen primárně na děti, takže pozor, propálí se zde existence Ježíška a také je tu více milostných zápletek. Pokud chcete dětem přiblížit období Mnichovské dohody a protektorátu, tak se nabízí seriál Vlak dětství a naděje. My jsme vše výše uvedené s dětmi viděli poprvé cca v 8 letech. Rok 1968 přiblíží samozřejmě i Pelíšky. Já nevím, už mě nic nenapadá, budu ráda i za vaše tipy!
A jaké knížky se nám už několikrát vyplatilo mít při ruce a nemuset do knihovny?
A výlety jsou samozřejmě pro poznávání historie ideální! Jeden takový tip najdete i v tomto článku o putování za řopíky.
Jana
Zanechat komentář