Máte doma nadšené fanoušky fotbalu? Tak vám by se mohl líbit tento tip na výlet, kde si na své přijdou jak oni, tak i ta část rodiny, která nemá v základním slovníku hned za slovním spojením „já mám hlad“ a „už tam budem“ slova jako Messi, Lewandowski nebo Gavi a do míče kopne maximálně tak bodlem. Jestli nerozumíte předchozímu slovu, skočte rovnou na pasáž o pláži, která je jen 15 minut autem od letiště v Barceloně (taxi za cca 24 EUR), i vy totiž v tomto článku najdete to své. Však podívejte.
Jestli kopete bodlem stejně jako já a máte doma malého fotbalistu či fotbalistku, nebo dokonce obojí provedení jako já, tak čtěte, protože jste jen pár řádků od titulu „Rodič roku!“. Děti, a to i ty v pubertě, vás za tento výlet budou totiž milovat! Jen si připravte šrajtofli.
Poslední srpnový týden jsme měli trávit v Alpách. Počasí nám ale hodilo vidle do plánů (ale ono těch tipů na výlety s dětmi v Alpách je v Toulkách Alpami stejně mraky) a tak jsme se na poslední chvíli rozhodli, že splníme jeden fotbalový a jeden mořský sen a vyrazíme do Barcelony! Pro našeho hocha to byl v jeho skoro deseti letech první let letadlem (a jízda taxikem), čili velká událost. Pro nás byla tato cesta takovým symbolickým zakončením náročného roku s operací. Protože co si budeme povídat, loňské prázdniny stály tak trochu za starou bačkoru. Na jaře jsem podnikla cestu se Žloutkovou (první díl naší cesty najdete zde), teď bylo na řadě jedno fotbalové srdce s jizvičkou. A také sen obou dětí se po letech vrátit k moři. Však znáte ten příběh…covid…operace… na moře jaksi pár let nebyl prostor.
CASTELLDEFELDES
Ubytovali jsme se v Castelldefeldes, které je jen 15 minut taxíkem od letiště, což nám přišlo velmi praktické. Vlakem nebo přímým autobusem do centra Barcelony je to cca 45 minut. A hlavně, hlavně tu je široká, písečná, poklidná pláž! Jako Karibik to teda není, ale mně se pláž líbila mnohem víc než všechny pláže, na které jsme v minulosti zavítali s dětmi autem (Lignano, Medulin, Fažana). Žádné nekonečné řady slunečníků, relativně málo atrakcí pro děti oproti Itálii (ale hřiště tu samozřejmě najdete), větší klid a prostě Španělsko se svou energií. Já jsem naší čtvrti dala pracovní název Unhošť.:-).
Protože jsem Španělsko poměrně dost procestovala, vím, že se najdou rozhodně romantičtější zákoutí, ale pokud preferujete s dětmi blízkost pláže před touláním se noční Barcelonou, mohu doporučit. Promenáda Passeig Marítim, kde se nachází řada restaurací, večer příjemně ožívala. A hlavně, fotbaloví nadšenci jistě ocení fakt, že v Castelldefeldes má dům Messi, Ronaldino i Suarez! Tímto děkuji blogu Nápady pro Aničku za informaci! A když už jsme u těch influencerů, vím, že nedávno byla s dětmi v Barceloně i Míša z blogu Hrajeme si jinak. Fotky a tipy najdete na jejím IG.
FC BARCELONA MUZEUM
Náš hlavní výlet byl jasný. FC Barcelona! Stadion Camp Nou se bohužel opravoval, což nám ale náladu nezkazilo. K dětské radosti stačila návštěva muzea FC Barcelona a hlavně funshopu, co si budeme povídat!
Muzeum není příliš velké, nečekejte ani interaktivní udělátka pro děti, ale myslím, že návštěva stojí za to. Prohlédnete si, jak vypadal fotbalový míč a kopačky na konci 19. století a jak se měnilo fotbalové vybavení v čase, také všemožné fotbalové poháry (mega obří!), dresy a také Messiho fotbalovou průkazku z doby, kdy mu bylo 12 let. Řekněme, že hoch zmužněl. Mně osobně se nejvíc líbila simulace fotbalového kotle. To byl zážitek! Děti celé muzeum proběhly poměrně rychle, protože největší lákadlo pro ně byl zkrátka ten funshop, přiznejme si to. Protože mít NĚCO PRAVÉHO Z BARCELONY, to je nejvíc! Fotbal, to je totiž business. Vstupné do muzea (základní) je 28 EUR pro dospělého. Pokud si připlatíte, můžete si vyzkoušet i virtuální realitu nebo střely na branku s papírovým brankářem, který fakt chytne všechny střely. Jen pozor, tam byla fronta jako blázen! Tato aktivita se dá dokoupit na místě, což bych vám doporučila. Našim dětem stačilo se dívat, jak ostatní kopou a nechtělo se jim stát v té frontě. Co kdyby zavřeli krám, že?
BARCELONA
Přiznám se, že tahle cesta byla v režii dětí, takže ambice ukázat jim Barcelonu, jak se sluší a patří, jste- li pořádnými turisty a cestovateli, jsme vážně neměli. Jediné, na čem jsem trvala, byla zahrada Mossèn Costa i Llobera Gardens, která je plná kaktusů z celého světa. Byla jsem tu před 20 lety a moc jsem se chtěla na to místo vrátit.
Musím říct, že ty děti jsou moje, protože se jim tam také moc líbilo! Montjuïc jsme nezdolali (ani obří tobogány), protože už nebylo sil. Nakoukli jsme do přístavu, na Kryštofa Kolumba (Námořní muzeum Museu Maritim nedaleko kruháče s Kolumbem vypadalo velmi, velmi lákavě a věřím, že by se líbilo i našim dětem, které však již byly K.O.), na známou ulici La Rambla plnou pouličních umělců a při pohledu na uondané děti jsme usoudili, že čas ukázat jim Sagrada Familia, Park Guell a další známá místa, ještě přijde. Stejně musím na ten Montserrat, takže se vrátíme brzy! Děti chtěly po čtyřech letech moře. Cituji: „Maminko, já chci někam, kde není tolik lidí“. Chápu, mám to stejně… a tak jsme další tři dny strávili bez výčitek svědomí prostě v klidu na pláži. A jak hezky nám bylo! Podařilo se nám zvítězit nad tím pnutím, co bychom měli vidět, když už v té Barceloně jsme a naslouchali jsme tomu, co vidět v danou chvíli skutečně chceme.
DOPRAVA
Rozhodně doporučím aplikaci Moovit, která si vás hezky lokalizuje a vyplivne vám, kudy kam máte jet. Dokonce odpočítává i zastávky v autobuse, takže se nemusíte bát, že špatně vystoupíte. Jojo, velký rozdíl oproti mé cestě před 20 lety, kdy ještě nebyly chytré telefony a internety jsme měli leda tak v hubě:-))
V Barceloně si jako rodina kupte T Familia lístek za 10 EURO, který můžete použít pro celkem 8 jízd (jedna jízda stojí samostatně na osobu 2,50 EUR). Lístek jsme vždy označili několikrát. Jízda metrem na stanici Collblanc u muzea FC Barcelona zakončená snad deseti eskalátory nad sebou byl zážitek! To jsem nikdy nezažila tolik pater eskalátorů. A nutno podotknout, že turnikety v metru mi způsobovaly trochu stres.
PLÁŽ V CASTELLDEFELDES
Konkrétní ubytování vám nedoporučím, protože jsme nebyli spokojení. Ale co chceš, když hledáš v hlavní sezóně ubytování před odjezdem. Lokalita byla naopak velmi dobrá – ubytováni jsme byli poblíž pláže č. 27 Platja de la Pineta u Parc de la Mediterranea (na pláž cca 300 m, do obchodu Sorli Discou taktéž pár minut chůze).
Příště bych hledala něco blíž ulici Avinguda dels Banys, kde bylo trochu víc restaurací a tři obchody s potravinami. Doporučila bych i ubytování s bazénem – v době, kdy byly velké vlny nebo medúzy se nám poměrně hodil.
RADY NA CESTU ANEB CO SE NÁM OSVĚDČILO
Nejsme minimalisti, neumíme cestovat s batůžkem. Měli jsme kufr a obří batoh, celkem cca 30 kg, ale musím říct, že jsme použili téměř vše (až na pár triček). Dávám si palec nahoru za nákupní tašku, piknikovou deku, plážové osušky a rychleschnoucí ručníky, které jsme v nouzi použili i jako turbany na hlavu jako ochranu před větrem. Příště nezapomenu na čelenky! Slunečník seženete za 20 EURO u stánku na ulici, nebo se poptejte na zapůjčení stejně jako já v místě ubytování a budete to mít zadarmo. Heslo zní parasol.
Byla jsem ráda i za placatku slivovice, protože jsem si vygooglila, že po žahnutí medúzou je dobré zasaženou kůži nejprve „ošmrdlat“ pískem nebo jemné bodlinky seškrábnout kreditkou a pak polít buď octem nebo alkoholem. Medúzy v moři bohužel byly, ale naštěstí většinou až odpoledne. Ale protože byly obří, šlo plus minus děti ohlídat a včas varovat. Nicméně doporučím i na pláž nosit něco na alergickou reakci a fenistil mast.
Tož asi tak.
Ale řeknu vám, 4 dny mi stačily. Na Alpy a mé oblíbené Českosaské Švýcarsko jen tak nic nemá…
Né Montserrat né. Tam je krásný ten sklání masív, to jo, ale jinak je to magnet na turisty a to tam člověku kazí zážitek. Krásný je klášter Poblet u L´espluga de Francolí, ale i Santes Creus a Vallbona de les Monges. Tyhle tři jsou také kousek od Barcelony a daji se obejít pěšky, jmenuje se to Ruta del cister a je to cca 100 km. Cestou jsou útulny, kde se dá přespat 🙂🇪🇸