blog o cestování s dětmi

Chorvatsko s malými dětmi

Přiznám se, že nejsem úplný milovník moře. Mnohem šťastnější se cítím na horách. Mimochodem, díky horám jsem tam, kde jsem, čili mám muže a dvě děti (viz moje zamyšlení před 2 lety v tomto článku. Letos jsem se hodně bránila tomu, abychom k moři jeli. Vážně se mi nechtělo, raději bych zůstala dva týdny v horách. Ale racionálních důvodů, proč to udělat, bylo zkrátka víc. Hledali jsme místo, které bude v rozumné dojezdové vzdálenosti z rakouského Wagrainu. Padla volba na Chorvatsko. O naší loňské dovolené v Itálii se dočtete zde.

Pár poznatků z naší cesty a pobytu v Chorvatsku jsem již popsala v jednom z minulých článků, teď bych ráda zašla víc do detailu.

ROZUMNÁ DOJEZDOVÁ VZDÁLENOST JE PRIORITOU

Prioritou byla doba jízdy. Padla volba na Medulin na Istrii. Z Rakouska nám to do Medulinu trvalo i s menší zácpou 5 hod (Praha – Medulin 9 hod.).  A cesty zpět já už neřeším, ty nějak dopadnou. Mimochodem, vážně se vyplatí si dlouhou cestu rozpůlit a dovolenou si tak ještě zpestřit. My jsme měli stan a spacáky a chtěli jsme pobýt 1-2 dny ve Slovinsku v okolí jezera Bled či Bohinj a pak přejet do Rakouska k jezeru Wolfgangsee. Vzhledem k dopravní situaci (opravdu si předem projeďte aktuální stav všech dálnic a tunelů) a počasí jsme plán osekali na jeden den ve Wolfgangsee. A bylo to skvělé! Více o tomto zastavení najdete tady. O zastavní u Mondsee rok předtím se dočtete tady.

PÍSEČNÁ PLÁŽ BYLA NAKONEC ZBYTEČNÁ

Dalším faktorem, který výběr ovlivňoval, byla dostupnost písečné pláže. Po této dovolené vím, jaká blbost to byla! V Medulinu bylo na výběr – od velkých kamenů přes štěrk či oblázky až po písek. A co myslíte, kolikrát jsme na písečné pláži byli? Jednou jedinkrát a NEVER MORE. Ten „hajzl jeden lepivej“ je prostě všude. Děti si parádně vyhrály s kamínky, ležet se na tom dalo bez problémů a ty horolezecké výpravy za mušlemi, co se tam daly dělat, ty stály za to!

Jistě, na Istrii nemáte ty úžasné pohledy na okolní skály jako třeba na Makarské riviéře, asi ani tak blankytnou vodu, nicméně pokud k moři míříte s ambicemi jako my, nešlápnete vedle. Naším cílem bylo děti louhovat v té extra slané vodě co nejvíc! A dařilo se.

Trošku jsem se bála všech těch kluzkých kamenů a ježků, ale ta obava byla zapříčiněná neznalostí. Děti s přístupem do moře neměly absolutně žádný problém a ježka jsem s vypětím všech sil našla díky Bohu jednoho, protože jinak bychom snad ani nemohli odjet domů. Však to znáte, když dětem něco namluvíte a slíbíte a pak to není:-).

Velkou výhodou zde byl velmi mělký přístup do vody. Člověk šel a šel a šel a vodu měl stále tak nějak po kolena, max. do pasu. My jsme zde objevili i ostrůvek, který se stával naším každodenním cílem. Žloutková k němu došla ve vodě pěšky, Brácháč doplul jako korek:-).

ITÁLIE VS. CHORVATSKO

Nejsem žádný znalec, nicméně dle mého laického posouzení musím zkonstatovat, že moře v Chorvatsku je vážně slanější:-). Vzhledem k velikosti pláží jsem se tu cítila mnohem bezpečněji, než na nekončící pláži v Lignano. V Lignano je několikakilometrová pláž lemovaná řadami a řadami slunečníků, že to ani spočítat nejde, kdežto zde v Medulinu je slunečníků maximálně 5 řad?

Já jsem si jistá, že pokud příště budeme chtít sjet po dovolené v Rakousku k moři, tak nás to určitě potáhne více tímto směrem.

UBYTOVÁNÍ

Ubytování v nových apartmánech Plavoneboistra bylo perfektní! Apartmány jsou pěkně bokem veškerého dění, takže klid víceméně zaručen. Na pláž jsme to měli šnečí chůzí cca 5-10 minut. S malými dětmi doporučím koloběžky, odrážedlo nebo kočárek. Nehrajte si na hrdiny, že vaše dítě už přeci kočárek nepotřebuje, jak bývá mezi rodiči oblíbené. Potřebujete jej vy:-)! Tam se vejde věcí!

Co se samotného apartmánu týká, nemám co vytknout! Prostorný, čistý, perfektně vybavená kuchyň, klimatizace, pohodlné spaní, dva balkóny… A cena přijatelná. Jedna noc nás vyšla na 73 EUR. Pokud budete váhat, jaký typ ubytování zvolit, tak vězte, že apartmány Oleander, kde jsme byli my, jsou nejlevnější. Jsou asi nejdál od pláže, ale těch pár minut… Apartmány Tulip jsou asi nejblíže a nejvíc super jsou apartmány Lavanda. To jsou takové domečky s vlastní předzahrádkou.

My jsme se rozhodli pro nejlevnější variantu a pro ubytování v prvním patře,abychom se v noci nebáli si pořádně otevřít okna. Vřele doporučuji.

Oproti loňskému roku jsme neměli žádnou možnost koupání v bazénu. Pro někoho nevýhoda, pro nás velké plus. Co oči nevidí, srdce nebolí. Loni v Itálii měly děti tendenci nás tahat k bazénu a nás stálo dost sil je přesvědčit, že moře je lepší.

MOŽNOSTI VYŽITÍ

Přiznám se, že jsme sem za účelem poznávat krásy okolí nepřijeli. Cílem bylo máčet ten zpropadený exém co nejvíc ve vodě. Takže jsme byli rádi, že jsme vůbec navštívili místní přístaviště a pouť pro děti. Plavby lodí, návštěvu městečka, výlet do Puly a pod. jsme si odpustili. Podél pláže jezdí i výletní vláček, ale děti ani nás jízda v něm vůbec nelákala. Skákání po kamenech bylo lepší:-).

Naše děti byly samozřejmě nejvíc unešené z pouti u přístaviště. My dospělí jsme o ní věděli celý týden, ale děti jsme tam vzali až předposlední den. Do té doby žily ve sladké nevědomosti a ke štěstí jim stačily kamínky a mušličky. Doporučuji tento postup.

Co nedoporučuji a apeluji, ať neděláte, je blbost, jakou jsme udělali my. Chtěli jsme si poslední večer vyhodit z kopýtka a udělat dětem radost cukrovou vatou. Pokud by vás zajímalo, co v praxi udělá kombinace cukrové vaty a teplého mořského větru, tak si přibalte balík vlhčených ubrousků a nové oblečení, ev. i nový kočárek a s chutí do toho! Ovšem chuť na cukrovou vatu si nechte zajít:-). A počítejte také s tím, že děti potáhnete domu řvoucí, protože cukrová vata okamžitě zkapalní , smrskne se asi na 10% své původní velikosti a je z ní megahnusný hnus! 🙂

JAK JE TO S TÍM EXÉMEM

Říká se, že mořská voda působí na exém a dýchací cesty blahodárně. Ovšem je potřeba více času, aby se tělo pročistilo. Já můžu říct, že Brácháč prošel nějakým zrychleným procesem. Opravdu u něj nastalo výrazné zhoršení, nicméně před odjezdem byl skoro bez exému… Takže na tom něco bude!

SUMA SUMÁRUM

Myslím, že naše dovolená zde předčila naše očekávání, která nebyla kdo ví co. Jistě bych se ráda plavila v azurově modré vodě, kochala se pohledem na úchvatné skály a znám krásnější místa na světě, ale pro účely dovolené s dětmi u moře je Medulin vážně moc dobrá volba!

PS: A je to obří Lidl. Takže správná volba na druhou:-D.

 

 

6 komentářů

  • Minulý týdenn jsme cestovali do Bašky Vody https://www.slunecnechorvatsko.cz/baska-voda/ a musím říct, že i když jsme tentokrát „potěr“ neměli, tak jsme byli spokojeni a souhlasím s názorem, že moře je v Chorvatsku slanější než v Itálii a dokonce se mi zdá i o dost čistější.

  • Baška Voda je krásná a osobně mi vůbec nevadí, že tam je tolik slyšet čeština. Škoda jen, že je tak daleko:-(

  • S pískem na mě nechoďte, já už jen a jen kameny i kdybych na betonu ležet měla:-D

  • Přidám novou zkušenost, jsme tu s dětmi od dvou do jedenácti let. Ubytování opravdu super, čisté a hezké apartmány. Check in ve tři ale způsobil docela frontu, vyplňuje se docela dost papírů přesto, že jsem vyplnila všem online check-in. Bylo to po dlouhé cestě docela nepříjemné. K moři je to opravdu kousek, je mělké, ale zatím sme byli jenom na nejbližších plážích a ty jsou velmi kamenné a velmi špatně se jde do vody i mě, ne tak dětem. Jdeme teda dneska zkusit písek, potřebujeme asi vlastní zkušenost ???? Co se ale týká ubytování, je to super.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kde přenocovat cestou z Alp

Pyreneje s dětmi

Lyžování s dětmi v Alpách- Wildkogelarena