blog o cestování s dětmi

Dovolená s dětmi v srdci Švýcarska

Alpy se vinou Švýcarskem od západu na východ, ale vzhledem k našemu zdejšímu bydlišti navštěvujeme nejčastěji oblast Bernských Alp, což je podle mě (a podle mapy) srdce Švýcarska. Podnikat se tady dá spousta výletů, na své si přijdou jak zkušení horalé, tak rodiny s malými dětmi, které teprve začínají objevovat krásu horské turistiky.

LIESELOTTEWEG  (Grindelwald – Männlichen)

Lieselotteweg je 3,7km dlouhá stezka pro děti s třinácti interaktivními stanovišti, na které vás provází kravička Lieselotte a její přátelé. Začnete ji tak, že se vyvezete lanovkou z Grindelwaldu na vrchol Männlichen, a odsud se pešky vydáte zpátky dolů k mezistanici Holenstein.

Po celou dobu cesty na vás shlíží “velká trojka” Eiger, Mönch a Jungfrau. Stezku lemují různé disciplíny pro děti, ať už možnost vyzkoušet si dojení mléka (samozřejmě jenom “jako” :)), zatroubit si na alpský roh (doopravdy :)), anebo hledat poklad. Na trase se nachází i velké piknikové místo, kde si můžete opéct buřty nebo ogrilovat klobásky. Při čekání na to, až budou hotové, se můžete osvěžit v křišťálově čistém potoce.

Více o tomto výletu najdete zde.

ROYAL WALK (Lauterbrunnen – Wengen – Männlichen)

Sledujete někdy závody v alpském lyžování? Věděli jste, že jeden ze závodů se jede ve Wengenu na slavné sjezdovce Lauberhorn? A že do Wengenu se nedostanete autem, ale jen vlakem? Pokud se chcete projít po této slavné lyžařské trati, musíte nejdřív dojet do vesnice Lauterbrunnen (která je známá mimo jiné tím, že se tady nachází 32 vodopádů), kde na velkém krytém parkovišti necháte auto a pak nastoupíte na vlak, který vás doveze do Wengenu. Odsud se lanovkou dostanete až na vrchol Männlichen.

Dříve, než se vydáte po stopách alpských lyžařů, doporučuji udělat si malou zacházku a nejdřív se projít po tzv. Královské cestě. Je to krátký pětadvacetiminutový výstup od stanice lanovky (2 222m.n.m.) na vrchol Männlichen (2 345 m.n.m.), odkud se otevře nádherný panoramatický výhled. Z plošiny ve tvaru královské koruny můžete obdivovat majestátní vrcholky trojice Eiger, Mönch a Jungfrau. Pak se vrátíte zpět ke stanici Männlichen, abyste se mohli vydat na túru kolem masivu Kleine Scheidegg zpátky dolů do Wengenu. Cestou se zdolává osmisetmetrové převýšení (nebo spíš přenížení?;)) a trasa je dlouhá asi třináct kilometrů. Kdybyste mysleli, že je to na vaše dítka příliš, dá se nasednout na vlak (součástí Jungfraubahn) a svézt se zpátky dolů.

Více o tomto výletu zde.

STOCKHORN

Severní stěna Stockhornu typickým tvarem shlíží na město Thun a dala název i zdejšímu fotbalovému stadionu (info pro fotbalové fanoušky: víte, že Thun se v roce 2015 v rámci Evropské ligy utkal s pražskou Spartou?;)).

Výchozím bodem pro výlet na Stockhorn je Erlenbach im Simmental, kde je se nachází dolní stanice lanovky na Stockhorn. Přilehlé parkoviště nemá extra velkou kapacitu, takže možná je lepší využít vlakového spojení přímo do Erlenbachu (jelikož jízdní řád je sladěný s jízdním řádem lanovky), anebo prostě vyrazit dřív. To je dobré i z toho důvodu, že lanovka na Stockhorn jezdí pouze 2x za hodinu a pojme pouze 60 osob. Na vrcholu Stockhornu vás kromě příjemné restaurace čeká nádherný panoramatický výhled na vrcholky Alp táhnoucí se až do Francie na jedné straně, a Thunské jezero a střední Švýcarsko (Mittelland) až po pohoří Jura na straně druhé. Najdete tady i vyhlídkovou platformu se skleněnou podlahou, na kterou se dostanete tunele vytesaným přímo ve skále. Cesta dolů dolů do mezistanice Chrindi není nikterak náročná, navíc se přímo u ní nachází jezero Hinterstockensee s dětským hřištěm a místem na opéní.

Více o tomto výletu zde.

NIEDERHORN

Na druhé straně Thunského jezera se nachází vrchol Niederhorn. Sem také doporučuji vyrazit kapánek dřív, avšak ne kvůli kapacitě lanovky, ale proto, že můžete získat zajímavou slevu na jízdném: pokud se dostavíte na lanovku, která vyjíždí z dolní stanice Beatenbucht nejpozději v 8:44, ušetříte na zpáteční jízdence pro dospělého 42%.

Po tom, co se děti u horní stanice vydovádí na skluzavce ve tvaru draka, můžete vyrazit na zhruba pětikilometrovou túru do stanice Vorsass. Ta vede nejdřív po hřebeni (o nádherných výhledech už asi nemusím mluvit, že? ;)), ale potom se stáčí do řídkého lesa a odsud je vhodná spíš pro malé horské kamzíky, protože je hodně kamenitá. Ale přeskakování kamenů děti dost baví, navíc když si po cestě můžou nasbírat borůvek, co hrdlo ráčí (tedy pokud tudy jdete v to správné období :)). I tady si můžete po cestě uspořádat piknik. U stanice Vorsass si potom pro zpestření můžete pronajmout koloběžky a dojet na nich až do další mezistanice Beatenberg.

Více o tomto výletu zde.

V LÉTĚ U JEZERA

Jestli ve Švýcarsku chybí moře, tak tyrkysově modrá čistá jezera jej dokážou vynahradit. Sice jsou kapánek chladnější, ale přežít se to dá.

OESCHINENSEE

Pro mě je to tyrkysová perla v srdci Bernských Alp. Dostanete se k němu lanovkou a pak pohodlnou procházkou, kterou hravě zvládnete i s kočárkem (ovšem pro ty, kteří by na zpáteční cestu chtěli vyrazit pěšky, kočárek nedoporučuji). Tady si můžete půjčit lodičky a projet se s dětmi po jezeře (nebojte, záchranné vesty pro ně jsou v ceně!)

Více o výletu zde.

THUNERSEE

Pokud už vás unaví horské túry, můžete dám svým nohám odpočinout u Thunského jezera. Buď se můžete vydat na okružní jízdu kolem něj autem a navštívit třeba některý ze zámečků, které se na jeho břehu nacházejí (Thun, Oberhofen, Schadau, Spiez), anebo se můžete rozhodnout pro plavbu lodí.

Více o výletu zde.

KDYŽ POČASÍ NEPŘEJE

I když se vám při pohledu z okna může zdát, že počasí není na výlet do hor zrovna ideální, doporučuji zkontrolovat webcamery místa, kam chcete vyrazit. V údolí totiž může být nízká oblačnost, ale ve výšce dvou tisíc metrů si můžete užívat sluníčka a výhledů nad mraky.

Ale když ani tak to nebude vypadat na den strávený na horách, nemusíte se bát, ve Švýcarsku se ani mimo Alpy nudit nebudete!

BERN

Aneb městská turistika je taky turistika. A proč se nepodívat do hlavního města Švýcarska, kde se v podloubích jeho historického centra můžete schovat před deštěm. A věděli jste, že je tady taky orloj? A že nedaleko od něj přišel Einstein na svou teorii relativity? A že je tady socha pána, který požírá děti? U nás tedy funguje líp než strašení čertem 😉 Centrum Bernu je docela malé a i tady myslí na děti. Můžete je zavést podívat se na místní symbol, kterým jsou medvědi. Ti mají domov na břehu řeky Aare, samozřejmě v oploceném parku. Na terasách za místní katedrálou se nachází hřiště pro děti, které nebude bavit obdivovat plastiku Posledního soudu na hlavním portálu gotického chrámu s nejvyšší věží ve Švýcarsku.

Více o tomto výletu zde.

VERKEHRSHAUS (Dopravní muzeum) v Luzernu

Pokud máte doma dopravní nadšence, určitě je vezměte do nejznámějšího švýcarského muzea. Zároveň se připravte na to, že tady strávíte několik hodin, ale prohlídka určitě stojí za to. Ve čtyřech obrovských halách se seznámíte se všemi druhy dopravních prostředků. Pro děti asi nejzajímavější je hala věnovaná letadlům, protože ti mladší se tady můžou vyblbnout na nouzové skluzavce z letadla a ti starší pak v simulátoru helikoptéry.

Víte o tomto výletu zde.

ST. BEATUS -höhlen

Před deštěm se dá dobře schovat i v krápníkových jeskyních, které se nacházejí na břehu Thunského jezera (kousek od lanovky na Niederhorn). Návštěva jeskyní je asi dvoukilometrová procházka – jeden kilometr tam a (až na pár výjimek) tou samou cestou zpátky. Trasa bohužel není vhodná pro kočárky, protože vede i po schodech, ale i menší děti (řekla bych cca od dvou let) ji hravě zvládnou. Můžete využít buď komentované prohlídky s průvodcem, anebo se vydat sami a podzemí poznávat díky informačním tabulím, které však poskytnou dostatečné množství informací. Ani tady nebudete ochuzeni o možnost udělat si vlastní piknik (pokud tedy počasí dovolí) a děti se můžou vyřádit na hřišti.

Více o tomto výletu zde.

AFFOLTERN IM EMMENTAL

Jak byste mohli být ve Švýcarsku a neochutnat zdejší typický sýr s dírami? Navíc když se jedná o jednu z mála turistických cílů, kde se neplatí žádné vstupné? Teda pokud si nechcete zaplatit 5 franků na osobu a mít soukromou degustaci sýrů, anebo si za 8 franků sami svůj sýr vyrobit. Pokud sem přijdete okolo 16 hodiny, uvidíte, jak se čerstvý sýr vytahuje z kádě a můžete ho i ochutnat.

Více o výletu zde.

KAMBLY

Ve městě Trubschachen se nachází továrna, jejíž tradice sahá na začátek dvacátého století a která se pyšní tím, že suroviny pro výrobu svých sušenek pochází z regionu Emmental (no, kakaové boby na čokoládu asi ne :)). Nečekejte ale ukázku výroby – prohlídka totiž spočívá v návštěvě přilehlého obchodu se sušenkami, kde můžete v nesčetných regálech ochutnat snad všechny druhy (zdarma!), které se tady vyrábí. Slušností je pak něco si v obchodě koupit, což může být hezký suvenýr z návštěvy Švýcarska.

Pro děti (ale samozřejmě i pro dospělé) je tady formou divadélka představena historie Kambly od jejího založení až po současnost a na velkém glóbusu můžete vidět, kde všude ve světě se můžete se sušenkami Kambly setkat. Na interaktivním panelu se pak můžete s rodinou vyfotit a svoje fotky z pozdravy ze Švýcarska zaslat jako elektronickou pohlednici svým přátelům a známým.

Více o výletu zde.

FUNKY CHOCOLATE CLUB INTERLAKEN 

Věděli jste, že tento podnik založily dvě Češky? I když jsem tady ještě nebyla, návštěva je jedním z bodů na mém “must-visit” seznamu pro rok 2017.

FREY CHOCOLAT BUCHS

Další čokoládový tip. Možná by stálo za to se tady zastavit po cestě z/do Švýcarska, pokud zvolíte trasu přes hraniční přechod Schaffausen a dále přes Zurich, protože se nachází kousek od dálnice A1, avšak od všech ostatních tipů je trošku z ruky.

Více o výletu zde

TIPY, JAK UŠETŘIT

Švýcarsko je obecně hodně drahou destinací. Asi nejdražší je tady doprava, a to včetně horských lanovek. Ale určitě se i na ní dá trošku ušetřit. Pokud se do hor vypravíte s malými dětmi do šesti let, ty většinou neplatí vůbec. Pokud je na trase lanovky několik mezistanic, dá se vybrat, který úsek se povezete a který půjdete pěšky a podle toho zvolit tarif. Anebo se prostě jen vyvézt nahoru a pak sejít dolů (pokud jsou mezi vámi rození horští kamzíci, dá se to samozřejmě udělat i obráceně :)). Některé lanovky nabízí slevu, pokud si trošku přivstanete a budete se chtít hned brzo ráno (např. Niederhorn, Jungfrau). Někde dokonce nabízí, že vás svezou zdarma, pokud máte vy nebo vaše děti ten den narozeniny (např. Niesen, Niederhorn).

UBYTOVÁNÍ

Pokud byste měli v plánu vypravit se na dovolenou podle mého průvodce, doporučuji ubytování ve městě Interlaken a okolí. Spousta lidí také nabízí k pronájmu byty/chaty/pokoje v horských vesničkách za vcelku rozumné ceny. A kdybyste měli strach z dlouhé cesty autem s vašimi ratolestmi, tak po přečtení mého článku 5 tipů, jak zvládnout dlouhé cestování s dětmi, vás obavy rozhodně přejdou :).

Přeji pěknou dovolenou!

 

2 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Norsko a Dánsko s dětmi

Madeira s dětmi

Jeseníky a okolí s dětmi