blog o cestování s dětmi

S dětmi do Saského Švýcarska – Gohrisch a Papststein

Saské Švýcarsko je prostě dechberoucí, nepopsatelné, úžasné! A je moc fajn, že se tu najde řada míst, která jsou poměrně snadno dostupná i s dětmi. Jestli máte rádi trošku náročnější výlety (jakože ne 10 km po rovince, ale pěkně vzhůru výš a výš), tak tady si přijdete na své. Gohrisch a Papststein, dva vrcholy, které od sebe dělí parkoviště a vy si zvolíte podle schopností dětí, jestli zdoláte oba, nebo si vyberete Gohrisch, protože ten je prostě TOP (a nebo Papststein, protože je o chlup méně náročný). Nejprve se musíte vydat z Hřenska přes Bad Schandau, kde jen pár metrů za mostem přes Labe zatočíte vlevo a pak už jen stoupáte vzhůru směr dostatečně velké parkoviště mezi vrcholy. Parkoviště je placené (5 EUR/den) a najdete jej zde. Nám cesta z chalupy na Vysoké Lípě zabrala 35 minut, během kterých se můžete kochat z auta krásnými výhledy. Mimochodem, opodál je i Pfaffenstein, který jsem popsala v průvodci Toulky s dětmi v báglu  a který je též moje srdcovka.

VÝSTUP NA GOHRISCH ZAKONČEN ROMANTICKÝMI VÝHLEDY

Jestli si s dětmi budete muset vybrat jeden z vrcholů, nenechte se zlákat rozhlednou na Papststeinu, ale vydejte se na Gohrisch. Tam je to prostě úchvatné! Výstup zvládnete i s těmi menšími děti, pouze v jedné části je potřeba zdolat žebřík s poměrně vysokými rozestupy. Ale děti 4+ to s vaším jištěním zvládnou samy a troufám si říci, že s těmi menšími to tak nějak plus minus za krkem zvládnete, pokud vás na ně bude víc dospělých. Já jsem ocenila, že jsem tu nebyla s dětmi sama, ale s babičkou. Každá z nás vyfasovala jedno dítě, na které dohlížela. Brácháč zvládl výstup také sám, ale bylo potřeba ho jistit.

Výstup/sestup nám trval cca 1,5 hodinky i se svačinovou pauzou. Velká část cesty vede v lese a pak už jen lezete ve stínu skal. No a ty výhledy, ty jsou!

Nemusím zde asi zdůrazňovat, že se tentokrát nejedná o výlet pro kočárky, ale s nosítkem či krosničkou to tu zvládnete.

NENÁROČNÝ VÝSTUP NA PAPSSTTEIN

Výstup na Papststein byl o poznání jednodušší, rychlejší a pro mě tedy o chlup nudnější:-). Oproti Gohrisch tu je ale jedna výhoda – je tu restaurace! A nově se opravuje rozhledna, takže je asi na co se těšit.

Oba výlety jsme zvládli pomalým tempem za prodloužené dopoledne, takže pokud vám děťátko po obědě spí, je to pro vás ideální výlet, protože si může schrupnout na cestě do ČR.

Můžete však i pokračovat třeba právě do Bad Schandau. Bad Schandau je malé, milé lázeňské městečko, kde nezabloudíte. Můžete tu absolvovat třeba Rysí stezku a svézt se historickým výtahem, děti si můžou zadovádět na hřišti s motivy perníkové chaloupky…no, víc z toho najdete v průvodci, tak šup k objednávce:-). Už jich zas tolik nemám, zásoby se tenčí:-).

 

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

České Švýcarsko s puberťáky

S dětmi na raftech na Labi

Do Českosaského Švýcarska po požáru